Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Keep Growing

#375
Λάμπρο, απλά τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά. Κάτι πρέπει να γίνει ....
ΟΛΟΙ κάτι πρέπει να κάνουμε! Αισθάνεται έστω και ένας ικανοποιημένος από την κατάσταση;

Ρωτά αυτός που κάνει την "δημοσιονομική εξυγίανση", αν έχω εγώ(ο κάθε εγώ) την οικονομική δυνατότητα να συμμετάσχω σε ένα επιστημονικό συνέδριο;

Από τη μια μας κόβουν τους μισθούς, από την άλλη μας "ενισχύουν" τους ρόλους, μας κόβουν και τα συνέδρια,  ....

Αυτό είναι το "όραμα" για την παιδεία στην χώρα μας;

Εγώ προσωπικά έχω πάθει παράκρουση.

Ευτυχώς έχω και έναν κήπο και τρώω τα ζαρζαβάτια μου. Ό,τι περίσσευε το έκανα κομπόστ.
Από τώρα και στο εξής αποκτά άλλη αξία το περίσσευμα.   
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Γι' αυτό έχει φροντίσει ΗΔΗ η ελληνική τηλεόραση (αγρότης μόνος ψάχνει...)
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dim

#377
Παράθεση από: poursali στις 16 Φεβ 2010, 12:12:22 ΠΜ
κατανοητο... αυτο που ξερω ειναι οτι κατι πρεπει να γινει με αυτη τη κατασταση, γιατι προς το παρον ειναι καθαρα θεμα συναδελφου, συλλογου, δ/ντη, προισταμενου κλπ κλπ... δεν ειναι δυνατον ενα υπαρκτο προβλημα τετοιων διαστασεων (δεν εννοω την καθε ξεχωριστη περιπτωση, αλλα το μεγαλο πληθος μεμονωμενων περιστατικων) να λυνεται παντα με οποιον τροπο στο ποδι

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2581.165 απο εκεί ξεκινάμε για να θυμηθούμε....
Προχωράει σε αναφορά.


26/03/2010 και πάλι εδώωωω.....
Αν θέλετε όπως και έχω πράξει τελευταία το περνώ ΕΓΏ γιατί για εμένα είναι απλά αποφάσισα να το αναφέρω διότι ίσως και κάποιος άλλος να περάσει τώρα ή αργότερα το ίδιο.
Άλλωστε το έχω ξαναπεί με έχετε βοηθήσει. Ξαναλέω δεν άντεχα τον Νοέμβριο που έιχα το παιδί στο νοσοκομείο.
Τώρα πάμε, αργά και σταθερά!!!!
Λεπτομέρειες πολλές πάρα πολλές όλες αναλυτικά... και άλλες τόσες.
Σύντομα:
Η θέση του Συλλόγου: ότι έχει να κάνει με υπολογιστή είναι δική σου δουλειά.
Εμείς δεν ξέρουμε και τόσα χρόνια ο Πληροφορικής τα έκανε. Άτυπος νόμος αλλά νόμος.
Εγώ:  Οκ Βάλε Δευτέρα μια ώρα Πέμπτη μια ώρα Παρασκευή μια ώρα για γραμματειακή υποστήριξη.
Δεν μπορώ να σε βάλω γραμματειακή γιατί έχεις 21 ώρες.
Εγώ: Βάλε με άτυπα. Απλά να ξέρουμε πως θα απασχολούμε αυτές τις ώρες στο γραφείο!!
Τι λές δεν λύνεται έτσι το πρόβλημα .......... όταν έρχεται κάτι και είναι την 6 την 7η ώρα ποιός θα το συμπληρώσει να το στείλει???

Με πρακτικό Όπως έχουμε πει έχω τμήμα και  λογισμικό που έφτιαξα για 210 μαθητες για να πάρουνε τους βαθμούς γιατι τους έπαιρναν σε καρτέλες. https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2351.msg18887#msg18887

Φυσικά αλλά χωρίς πρακτικό ο Μα. σύνταξη εγγράφων, φυσικά συμπλήρωση φορμών, φυσικά email φυσικά e survey φυσικα https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2608.msg22937#msg22937 ..................................

Για να ξέρουμε έχω αρνηθεί το e-school και με έβαλε υπεύθυνη να έχω την εποπτεία του e-school κάτι το οποίο ΕΠΟΠΤΕΙΑ δεν δεχόμουν την λέξη. Εποπτεία δεν έχω στη  Δήμητρα  στα παιδιά μου θα έχω σε ένα ........
συνάδελφοι δεν  καταλαβαίνω (την λέξη εποπτεία) πείτετο σκάλωμα!!! Δεν υπέγραφα το πρακτικό με αυτήν την λέξη.  Το οποίο και υπέγραψα με σημείωση ..οχι εποπτεία ναι  καθοδήγηση.
Ναι οκ  στην καθοδήγηση και συμβουλευτική υποστήριξη αλλά βγάλε σβήσε την λέξη εποπτεία.



evry


http://www.alfavita.gr/ank_b/ank27_3_10_1159.php

Οι περισσότεροι συνάδελφοι δηλώνουν αδυναμία εγκατάστασης του συγκεκριμένου προγράμματος,  λόγω έλλειψης εξειδικευμένων γνώσεων πληροφορικής που απαιτεί η εγκατάσταση του προγράμματος ενώ αρκετά νηπιαγωγεία και δημοτικά δεν έχουν καν τον απαραίτητο εξοπλισμό σε Η.Υ. που να καλύπτει τις απαιτήσεις του συστήματος. Εδώ είμαστε υποχρεωμένοι να θυμίσουμε ότι στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση , σε αντίθεση με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση ,  δεν υπάρχουν εκπαιδευτικοί πληροφορικής για να εγκαταστήσουν το πρόγραμμα.

Γιατί να μην υπάρχουν καθηγητές πληροφορικής να εγκαταστήσουν το πρόγραμμα? Απίστευτο. Μα που είναι αυτοί οι καθηγητές πληροφορικής και δεν κάνουν τη δουλειά για την οποία τους προσέλαβε το Υπουργείο Παιδείας; Δηλαδή να εγκαθιστούν το eschool?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Laertis

Είναι η ίδια λογική με την οποία θα έπρεπε κάθε ηλεκτρολογικό πρόβλημα στο σχολείο να το επιλύει ο Φυσικός, κάθε έγγραφο να το συντάσσει ο Φιλόλογος, κάθε ταμείο σχολικής επιτροπής και αποδοχές να κρατά ο Οικονομολόγος, κάθε μητρώο μισθοδοσίας και στατιστικό να το κρατά ο Μαθηματικός και πάει λέγοντας ....
Εγώ έχω ξεκαθαρίσει ότι φέτος εγκατέστησα και μετέφερα τα δεδομένα απο τον Νέστορα στο e-school, συνεχίζω να δουλεύω τον Νέστορα μέχρι τον Ιούνη και ότι απο του χρόνου παραιτούμαι απο την "εποπτεία" του e-school και την Γραμματειακή Διαχείριση του Λυκείου. Του χρόνου θα γελάσει ο κάθε πικραμένος  ;D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Keep Growing

Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο, ο καθένας από μας πρέπει να κάνει τον δικό του έμπρακτο αγώνα, κυρίως ατομικά με την στάση του στον σύλλογο, αλλά και συλλογικά με την "ενόχληση" των συνδικαλιστικών, κλαδικών φορέων, αλλά και συμβούλων, κλπ.
Συνάδελφοι, γνωρίζω ότι για πολλούς είναι πιο "εύκολο" να υποκύψουν σε μια παράλογη απαίτηση -για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο- παρά να βάλουν "κόντρα".
Είναι όμως μονόδρομος ο έμπρακτος αγώνας αν θέλουμε να είμαστε αξιοπρεπείς και να μας σέβονται ως επιστήμονες, τεχνολόγους, Εκπαιδευτικούς   και ανθρώπους.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Νίκος Αδαμόπουλος

Μα... παρντόν... το e-school δεν είναι ήδη εγκατεστημένο και λειτουργεί παντού από τα τέλη Ιανουαρίου...;;;  ???
Μου φαίνεται ότι έτσι είχα διαβάσει κάπου!

Keep Growing

Όχι Νίκο. Εμείς έχουμε ακόμα την δ-βάση.
...
Τέλος πάντων, αυτά είναι θέματα που δεν θα πρέπει να αποπροσανατολίζουν έναν εκπαιδευτικό από τον στόχο του.

Θέλουν σωστή διοίκηση; Δουλεύουν ΣΟΒΑΡΑ για την διοίκηση.
Θέλουν σωστή και ανθρώπινη παιδεία. Δουλεύουν ΣΟΒΑΡΑ για την σωστή και ανθρώπινη παιδεία.
Θέλουν και τα 2; Δημιουργούν διακριτούς ρόλους και τους ενισχύουν.

Εγώ ως Καθηγητής Πληροφορικής ξέρω μόνο εγώ τον ρόλο μου. ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος.
Όλοι οι άλλοι (με κάποιες εξαιρέσεις πχ. η Σύμβουλός μου) δεν είμαι σίγουρος πως μας βλέπουν.
Μάλλον σαν υπηρετικό προσωπικό.

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Νίκος Αδαμόπουλος


Keep Growing

Το κατάλαβα Νίκο. Απλά καμιά φορά πατάω λίγο περισσότερο το γκάζι. Μόνο αυτό μου έμεινε για να ξεθυμαίνω. :)
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

Ο αγώνας ξεκίνησε.
Πρώτο βήμα με ΕΛΜΕ έγινε. (Δηλαδή ενήμερη ήταν αλλά νόμιζα πως είχε τελειώσει το πρόβλημα και είχα ζητήσει να μην ενεργήσει.)
Με τα νέα δεδομένα άλλαξε και η στάση μου!
Θα συνεχίσουμε με τον σύμβουλο μου. Είναι ιδιαίτερη η θέση του ....... όμως βάση της ιδιότητάς του πρέπει να πάρει θέση.
Αργά λογικά και σταθερά όμως.

andreas_p

"... και ότι απο του χρόνου παραιτούμαι απο την "εποπτεία" του e-school και την Γραμματειακή Διαχείριση του Λυκείου. Του χρόνου θα γελάσει ο κάθε πικραμένος ".

Φίλε, σύντροφε και επαναστάτη Γιώργο.  Άξιος !!!! (κυριολεκτώ)

Αυτό το έχω κάνει ήδη εδώ και πέντε (5) χρόνια !!!! 

Ήρεμα, χωρίς ακρότητες με ξεκάθαρη θέση.

Η θέση μας είναι η τάξη, η καλή λειτουρία του εργαστηρίου (να τιμήσουμε και το 3ωρο) και η εφημερία. (την οποία δεν μπορούμε να αποφύγουμε. Αν και παλιά < 2000, είχαμε την απαλλαγή ...).

Βέβαια μ' αυτή τη στάση, ενδεχομένως , να χάσεις κάποιες επιτροπούλες, άγραφες άδειες, στραβά μάτια κλπ.

Όλα τα πάραπάνω χάρισμα στους προσκυνημένους !!!!

Άλλωστε γι' αυτούς ο Γέρος του Μοριά δήλωσε (όταν βγήκε απ' τη  φυλακή για να αντιμετωπίσει τον Αιγύπτιο Αλή Ιμπραήμ)  : ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ !!!!! (Πηγή : ΝΕΤ 'Η μηχανή του χρόνου')




pthomop

Τι συζητάμε ρε παιδια τωρα. Σε 2 χρόνια δεν θα ειμαστε στο Λυκειο. Ψαξτε από τωρα για Δημοτικο εκτος αν ο Παγκαλος κανει αρχη απο εμας εφ'οσον χασουμε την οργανικη μας.

andreas_p

 Ας μη δημιουργούμε ... κλίμα ηττοπάθειας.
Μιλάμε για την τρέχουσα κατάσταση, και προσπαθούμε (κυρίως μέσω ΠΕΚΑΠ κ συμβούλων) για το καλύτερο.

gimnasio

dim  γίνονται αυτά στην πραγματικότητα; Απειλές και αναφορές; Αν είναι δυνατόν!!! Έχω πάθει πλάκα! Πρέπει να διαβάσω το τόπικ από την αρχή να δω και τι άλλο συμβαίνει. Τόσα χρόνια δουλεύω και σε διαφορετικά σχολεία και ποτέ μα ποτέ δε μου έχει συμπεριφερθεί έτσι διευθυντής. Πω πω!!!! Κρίμα! Και για το σύλλογο επίσης. Βγάζουν την ουρίτσα τους απ'έξω γιατί έτσι τους συμφέρει άσχετα που αρκετοί θα έχουν και πιστοποίηση στους ΗΥ. Τι να πω; Κουράγιο και αναμένουμε τις εξελίξεις.