ΔΥΑΔΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

Ξεκίνησε από Jimbo, 08 Φεβ 2006, 01:06:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Jimbo

Είμαι αναγνώστης αυτου του Forum απο το συνέδριο της Κορίνθου και έπειτα και πιστεύω οτι είναι οτι καλυτερο, ειδικότερα για τους νέους καθηγητές που διδάσκουν το μάθημα. Θα ή θελα κι εγώ να κάνω μια ερώτηση.
Παρατηρώ οτι σε πολλά εξωσχολικά βιβλία έχουν λυμένο τον αλγόριθμο της Δυαδικής Αναζήτησης. Στο σχολικό τον αναφέρει σε κεφάλαιο που είναι εκτός ύλης. Υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί στους μαθητές καποιο τέτοιο ερώτημα;
Δημήτρης Μπούζιος
ΓΕΛ Άστρους

andreas

Δεν υπάρχει περίπτωση !!!! Θα γίνει  ΘΕΜΑ ..... αν πέσει !!! (Δεν θα το χρεώσω στους μαθητές )

Ανδρέας

BlackPainter


evry

Θα μπορούσαν να περιγράψουν το σκεπτικό και να τους ζητήσουν τον αλγόριθμο?

ΠαράθεσηΔεν υπάρχει περίπτωση !!!! Θα γίνει  ΘΕΜΑ ..... αν πέσει !!! (Δεν θα το χρεώσω στους μαθητές )

Ανδρέας
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

P.Tsiotakis


Η παράγραφος "μέθοδος διαίρει και βασίλευε" (4.3 αν δεν κάνω λάθος) είναι εκτός ύλης, επομένως και η δυαδική αναζήτηση είναι εκτός ύλης, αυτό είναι ξεκάθαρο. Θεωρώ απίθανο ακόμη και το να περιγράψουν τον αλγόριθμο ζητώντας την υλοποίηση αφού όπως προανέφερα είναι εκτός η σχετική παράγραφος.

Ωστόσο, στο βιβλίο μου έχω μια άσκηση όπου δίνω έτοιμο τον αλγόριθμο και ζητώ την εκτέλεσή του για συγκεκριμένα δεδομένα και με κριτική σκέψη η άσκηση απαντάει τι κάνει αυτός ο αλγόριθμος και αν μπορεί να λειτουργήσει σε όλες τις περιπτώσεις.

Με εκτίμηση,