Libreoffice 4.3.7

Ξεκίνησε από mitsospap, 09 Μαΐου 2015, 08:17:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mitsospap

Καλησπέρα. Το έβαλε κανείς αυτό;
https://www.libreoffice.org/download/libreoffice-still/?type=deb-x86&version=4.3&lang=el
Αν δεν υπάρχει πρόβλημα να το βάλω. Γιατί αυτά τα opensource συνέχεια βελτιώνονται

mitsospap

Εχει και deb και source για compile

alkisg

#2
Και το xorg βελτιώνεται αλλά με το καινούργιο δεν σου ξεκινούσανε τα μηχανήματα! :D
Όταν δεν έχουμε συγκεκριμένο λόγο για αναβάθμιση κάποιου λογισμικού, τότε μένουμε στην έκδοση που διαθέτει η διανομή μας, και που υποστηρίζεται επίσημα, τεστάρεται από χιλιάδες άτομα κλπ.
Αν έχουμε συγκεκριμένο λόγο, τότε ΟΚ αναβαθμίζουμε.

Όποιος έχει συγκεκριμένο λόγο για νεότερο libreoffice (έχουν το 4.4.3), καλύτερα να το βάλει από εδώ:
https://launchpad.net/~libreoffice/+archive/ubuntu/ppa

Δηλαδή:
Κώδικας: Bash
sudo -i
add-apt-repository --yes ppa:libreoffice
apt-get update
apt-get dist-upgrade


Πάντως υπήρξαν περιπτώσεις στο IRC που συνάδελφοι έβαλαν το καινούργιο και μετά ήθελαν να το βγάλουν...

edit: επειδή υπήρξαν ασυνεννοησίες, να το γράψω λίγο πιο ξεκάθαρα:
Οι παραπάνω εντολές είναι καλύτερες από το να βάζετε τα .deb με το χέρι ή να τα κάνετε compile, γιατί έχουν την υποστήριξη των Ubuntu packagers του LibreOffice.
Όμως εμείς δεν τις προτείνουμε ούτε τις υποστηρίζουμε.
Αν βάζετε λογισμικά από διάφορα PPA και μετά θέλετε να τα βγάλετε, ενδέχεται να δυσκολευτείτε τόσο πολύ που να αναγκαστείτε να κάνετε φορμάτ.
Εννοείται το ίδιο και χειρότερο θα γινόταν και με .deb ή compile.
Καλύτερα τέτοιες δοκιμές να γίνονται σε εικονική μηχανή, virtualbox κλπ, ώστε να είναι εύκολα τα revert to snapshot ή τα φορμάτ.

elf

Να σου πω τι έπαθα εγώ: Έχω βάλει libreoffice 4.4.3.2 και σε κάτι παλιούς PIV quest (για κάρτα γραφικών λέει 65x/M650/740 PCI/AGP VGA Display Adapter) δεν παίζει να αλλάξεις σελίδα, μένει και η προηγούμενη μαζί. Τέλος πάντων τώρα που αποσύρθηκαν δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και το περιβάλλον νομίζω είναι καλύτερο. Το τρέχω από Σεπτέμβριο.
Αν θυμάμαι καλά, γιατί κάνω διάφορα χωρίς λόγο στο σύστημά μου, το είχα αναβαθμίσει γιατί είχα κάποιο θέμα με copy-paste εικόνας από firefox.

mitsospap

#4
Απο Σεπτεμβρη θα δρομολογηθεί μαλλον και η νεα έκδοση και σε μενα. Εχω και παλια μηχανήματα οποτε ισως χρειαστει και η απεγκατάσταση στο irc  ;D
Το χω παθει και εγω αυτο στο Firefox με τις εικόνες copy paste. Και διαφορα αλλα οπως να μ σε αφηνει να γράφεις κατω απο εικόνα. Θελει αρκετή βελτίωση στα bugs δεν εχω ικανοποιηθεί  :-X

Οποιος αλλος ειναι ικανοποιημένος ή οχι απ τη νεα 4.4.3 έκδοση ας γράψει εδω plz.

pavlospan

Σε μενα τo libreoffice μου εχει δημιουργησει συχνα πολλα προβληματα, του στυλ δεν ανοιγει και πρεπει να σβηνω τους .config φακελους και αλλα πολλα. Εχω την εκδοση 3.5.7.2 (Αναγνωριστικό έκδοσης: 350m1(Build:2)). Υπαρχει καποια εκδοση που να θεωρειται σταθερη και αξιοπιστη;

mitsospap

Βάλε αυτή του δίνει ο alkisg

mitsospap

Καλησπέρα θέλω την καινούργια έκδοση του Libreoffice δεν μου αρέσει η παλιά έχει προβλήματα. Πως βάζω την καινούργια, να κάνω οτι είπε o alkisg ή υπάρχει κάποια νεότερη;
Κατεβάζω κάτι ή γράφω μονο τις εντολές;

alkisg

Δεν κατεβάζεις κάτι. Γράφεις μόνο αυτές τις εντολές. Στη συνέχεια θα σου αναβαθμιστεί άμεσα το Libreoffice, αλλά και κάθε φορά που αυτοί θα στέλνουν ενημέρωση. Τώρα έχουν την 5.0.1 σε αυτό το PPA.

mitsospap

Εγκαταστάθηκε και δεν είχα κανένα πρόβλημα όσο το δουλέψαμε ίσα ίσα νομίζω φαίνεται καλύτερο.
Το μόνο θα ήθελα η μπαρα εργαλείων να εμφανίζεται σε 2 σειρές για να βλέπουμε όλες τις στοιχίσεις (αριστερή δεξια κτλ)

elf

Εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα στο impress όταν προσπαθώ να βάλω φόντο "διαβάθμιση χρώματος" αφού έχω βάλει κάποιο θέμα από κύριες σελίδες. Κλείνει ξεφνικά και ωραία.. ω Έκδοση: 5.0.1.2

mitsospap

Μην βάλετε το libreoffice 5 κολλαει σε παλιά μηχανήματα με P4 1.8Ghz ανεξαρτήτως ram.

Παρακαλώ συνάδελφοι : Οδηγίες απεγκατάστασης και επαναφοράς της κανονικής έκδοσης ή της τελευταίας 4;;;;;;;;;;;;;