sch-scripts: εγκατάσταση Ubuntu 10.04 / LTSP σε σχολικά εργαστήρια

Ξεκίνησε από alkisg, 09 Ιουν 2010, 03:35:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Ο οδηγός εγκατάστασης βρίσκεται στο http://ts.sch.gr/news/ubuntu1004guide.

Η καινούργια έκδοση της εφαρμογής sch-scripts αυτοματοποιεί το μεγαλύτερο μέρος της διαδικασίας εγκατάστασης και διαχείρισης ενός σχολικού εργαστηρίου Πληροφορικής. Υποστηρίζει ΣΕΠΕΗΥ με παλιούς υπολογιστές (thin clients), με καινούργιους υπολογιστές (fat clients) αλλά και μεικτά εργαστήρια (thin + fat).

Η εγκατάσταση γίνεται μόνο στον server μέσα από οδηγό (wizard) με ελάχιστα κλικ. Δεν χρειάζεται να γράψετε καμία εντολή στην κονσόλα. Οι σκληροί των clients δεν πειράζονται καθόλου, μάλιστα δεν χρειάζεται καν να έχουν σκληρό. Αν έχουν Windows επίσης δεν πειράζονται, μένει το παλιό λειτουργικό τους. Ο server μπορεί να είναι dual boot, Windows + Ubuntu.

Τα εκπαιδευτικά λογισμικά επίσης εγκαθίστανται με ένα κλικ. Διαλέγετε τη βαθμίδα (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο) και μπαίνουν όλα μαζί - βέβαια αν θέλετε βάζετε μόνο ορισμένα από αυτά.

Από διαχείριση τάξης, επειδή το iTalc είχε διάφορα προβλήματα, το αντικαταστήσαμε με τα sch-scripts. Υποστηρίζεται αυτόματη ανίχνευση των clients και των χρηστών που συνδέονται, reboot / shutdown / wake on lan, προβολή οθόνης καθηγητή, παρακολούθηση οθόνης μαθητή, κλείδωμα οθόνης, ήχου και πολλά πολλά ακόμα.

Λεπτομερείς οδηγίες εγκατάστασης βρίσκονται εδώ. Χρειάζεται απλά ένα gigabit switch (60 ευρώ) και ένας server το πολύ τριετίας (400 ευρώ) αν δεν υπάρχει ήδη.

Δοκίμασα σε εργαστήριο με αρχαίους thin clients / 128 RAM, οι clients ξεκινούσαν σε 1 λεπτό.
Σε εργαστήριο με σύγχρονους fat clients / core 2 duo κτλ, οι clients ξεκινούσαν σε 13 δευτερόλεπτα!!!
Και στις δύο περιπτώσεις το OpenOffice άνοιγε σε 2 δευτερόλεπτα (εκτός από τον πρώτο μαθητή που το έτρεχε για τον οποίο έκανε γύρω στα 10).
Σε προβολή οθόνης καθηγητή σε 12 Η/Υ, ένα βίντεο youtube που έβαλα έδειχνε 5 καρέ το δευτερόλεπτο (το iTalc δείχνει περίπου 1 - αργεί επειδή κάνει κρυπτογράφηση που εμάς δεν μας χρειάζεται). Θα ακολουθήσει όμως και script ειδικά για προβολή βίντεο με multicasting με το vlc, απλά αναφέρω ότι δουλεύουν πολύ καλύτερα από το iTalc.

Συγχαρητήρια σε όσους ασχολήθηκαν με την ανάπτυξη του project αλλά και στην Τεχνική Στήριξη ΣΕΠΕΗΥ του Υπουργείου και στην εταιρία ΕΛΛΑΚ που μας στήριξαν. Πραγματικά πρόκειται για πολύ καλή δουλειά. Άψογα στημένα εργαστήρια με ελάχιστα κλικ.

Επισυνάπτονται και μερικές εικόνες λειτουργίας.

sstergou


mkassapakis

Χίλια μπράβο σε όλους. Ανυπομονώ να το δοκιμάσω!!!
Άντε και είχα βαρεθεί με αυτές τις επιτηρήσεις τόσο καιρό  :D
Κασσαπάκης Μιχάλης - ΠΕ19

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

apapakL

Πολλά συγχαρητήρια και από εμένα. Πραγματικά άψογη δουλειά!!!

Wizard

Απλά άψογος!!!  :)

Οι Χρήσιμες Εντολές από το wiki μπορούν να εκτελεστούν μέσα από το chroot (για thin και fat clients) χωρίς να χρειάζεται η τελευταία εντολή "sudo cp -r /etc/gconf/ /opt/ltsp/i386/etc/" ή τα έχω μπερδέψει λίγο;  ;D

Επίσης, η σελίδα αναφέρει:
"Για να επιτρέψετε σε κάποιον συγκεκριμένο χρήστη, για παράδειγμα στον καθηγητή, να κλειδώνει την οθόνη του, από τον συγκεκριμένο λογαριασμό δώστε:
gconftool-2 --type boolean --set /desktop/gnome/lockdown/disable_lock_screen 0"
Αυτό μπορεί να γίνει για χρήστη που δεν έχει κάνει login; Π.χ. ο admin να επιτρέψει το κλείδωμα της οθόνης για κάποιον χρήστη.

jim_st

Μέσα στην κρίση, κάποιοι βρίσκουν το κουράγιο και το μεράκι και παρουσιάζουν διαμάντια!!!
Πολλά συγχαρητήρια και από εμένα!

alkisg

Ευχαριστίες εκ μέρους της ομάδας. :)

Wizard αν μπορείς άνοιξε ένα ξεχωριστό θέμα για τις ερωτήσεις μιας και δεν χρειάζονται στην default εγκατάσταση, να μην μπερδέψουμε τους άλλους που διαβάζουν το θέμα.

Παρεμπιπτόντως, να και η σελίδα αναλυτικής περιγραφής του sch-scripts project από την ΕΛΛΑΚ.

spookype20

Είχα πάρα πολύ καιρό να μπω στο Forum, και μόλις διάβασα το topic έμεινα άφωνος... Μπράβο στην ομάδα... Ελπίζω τα "παλιά" εργαστήριά μας να σας "ανταμείψουν" με την εγκατάσταση του Ubuntu 10.04 / LTSP...  ;)
Teacher, Cinema, TV, Nexus, Pixel, Android, Shopaholic, Gadget, Urban Traveller, Migrate2UbuntuMate

alkisg

Να πω δυο λόγια σχετικά με το support στα σχολικά εργαστήρια με Ubuntu/LTSP από πλευράς μου:

  • Τα sch-scripts υποστηρίζουν παλιά εργαστήρια με 64-500 MB RAM, ως thin clients.
  • Και καινούργια εργαστήρια με > 500 MB RAM, ως fat clients.
  • Και μικτά εργαστήρια με thin και fat clients μαζί.
  • Απαιτούν έναν σχετικά καινούργιο server και ένα switch με τουλάχιστον μια θύρα gigabit. ΟΚ είναι ένα έξοδο αλλά αξίζει τον κόπο.
Έτσι μπορούμε να έχουμε ενιαίο τρόπο εγκατάστασης και ενιαία προγράμματα (και εκπαιδευτικά λογισμικά) σε όλα τα εργαστήρια, είτε παλιά είτε καινούργια. Δηλαδή ενώ στα Windows έχουμε εργαστήρια με Windows 98, 2000, XP, Vista, 7 κτλ, στο Ubuntu μπορούμε πάντα να έχουμε την τελευταία LTS (Long Term Support) έκδοση, η οποία βγαίνει κάθε 2 χρόνια.
Αυτό διευκολύνει πάρα πολύ και τις οδηγίες εγκατάστασης αλλά και τη συντήρησή τους, αφού μάλιστα συντηρούμε μόνο τον server και όχι τους clients, οι οποίοι δεν χρειάζεται καν να έχουν σκληρό δίσκο.

Προσωπικά λοιπόν, για τα εργαστήρια με Ubuntu/LTSP θα βοηθάω όσο μπορώ, είτε μέσω του φόρουμ εδώ, είτε μέσω chat (το IRC link στην υπογραφή μου), είτε με απομακρυσμένη βοήθεια (όποιος χρειάζεται με βρίσκει στο chat και του λέω πώς γίνεται), είτε μέσω του helpdesk.sch.gr.
Από την άλλη, υπάρχουν ένα σωρό διανομές Linux, και επίσης μερικοί συνάδελφοι δεν θέλουν LTSP αλλά αυτόνομες εγκαταστάσεις. Έτσι υπάρχουν άπειροι τρόποι εγκαταστάσεων Linux σε σχολικά εργαστήρια, κάτι που κάνει πολύ δύσκολη τη συντήρησή τους.
Φυσικά, είναι απόφαση του κάθε υπεύθυνου ΣΕΠΕΗΥ το πως θα εγκαταστήσει το εργαστήριό του. Εγώ ήθελα μόνο να καταθέσω ότι λόγω έλλειψης χρόνου δεν θα μπορώ να βοηθάω σε εγκατάστασεις "εκτός οδηγού", για να μην "παρεξηγηθώ" αν δεν συμμετέχω σε αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ. Εννοείται βέβαια ότι και το φόρουμ και το IRC κτλ είναι ανοιχτά για όλες τις διανομές και για όλους τους τρόπους εγκατάστασης, κι έτσι μπορούν άλλοι να βοηθήσουν, μιλάω μόνο για την υποστήριξη από πλευράς μου. :)

vassthan

Εγκατέστησα σε έναν Η/Υ του εργαστηρίου (με 2 κάρτες δικτύου) το Ununtu 10.04 LTSP. Εγκατέστησα επίσης τα sch-scripts.
Ενώ η κάρτα δικτύου eth0 παίρνει ip από τον router, η κάρτα eth1  δεν παίρνει ip - δεν δουλεύει το DHCP και συνεπώς δεν ξεκινούν οι clients.
Την προηγούμενη χρονιά είχα χρησιμοποιήσει στον ίδιο Η/Υ το 9.10 και δεν είχα αυτό το πρόβλημα.

Καμία βοήθεια συνάδελφοι;

alkisg

Γενικά, το setup με τις δύο κάρτες δικτύου δεν το πολυπροτείνουμε πια ακριβώς για το λόγο ότι είναι λίγο πιο σύνθετο. Μια κάρτα, όλα στο ίδιο switch και ξεμπερδεύουμε.

Για τις δύο κάρτες, δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή από την 9.10. Ο πιο συνηθισμένος τρόπος να στηθεί το σύστημα με δύο κάρτες, είναι:

  • Συνδέουμε την μία κάρτα στο switch που έχει internet. Από τον Network manager, είτε της δίνουμε στατική IP 10.x.y.10, είτε αφήνουμε δυναμική IP. Προσοχή όμως η στατική IP δεν πρέπει να είναι 192.168.0.x, γιατί αυτό το subnet είναι για τους thin clients.
  • Συνδέουμε την άλλη κάρτα στο απομονωμένο switch με τους thin clients. Από τον Network manager, της δίνουμε στατική IP 192.168.0.1 χωρίς gateway. Το δεύτερο switch δεν πρέπει να είναι βραχυκυκλωμένο με το πρώτο.
  • Στο /etc/network/interfaces δεν προσθέτουμε τίποτα. Πρέπει να έχει μόνο το lo εκεί.

Αν δηλαδή βάζοντας στατική IP στην κάρτα που βλέπει τους thin clients δεν λυθεί το πρόβλημά σου, τότε περιέγραψε λίγο περισσότερο το πώς έχεις καλωδιώσει τα switch και τις κάρτες, και το πώς/αν χρησιμοποιείς στατικές IP.

themelis

Καλημέρα,

είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ και οφείλω να πω ότι έχω μείνει άφωνος με την δουλειά που γίνετε εδώ μέσα. Μπράβο σε όλους τους συντελεστές.

Έχω ένα πρόβλημα με το εργαστήριο του σχολείου για το οποίο δεν μπορώ να βρω λύση και ελπίζω να με βοηθήσετε. Έκανα λοιπόν εγκατάσταση του sch-scripts το οποίο λειτουργεί θαυμάσια στην πλειοψηφία των Η/Υ του εργαστηρίου, όμως σε 3 υπολογιστές έχω πρόβλημα. Σε αυτούς του Η/Υ ενώ γίνεται εκκίνηση μόλις εμφανιστεί η οθόνη που γράφει Ubuntu, αρχίζουν να αναβοσβήνουν τα led των πλήκτρων Scroll Lock και Caps Lock και κολλάει. Το αρχείο καταγραφής syslog μου εμφανίζει τα παρακάτω:

ΠαράθεσηSep  7 10:37:11 school-server dnsmasq-dhcp[947]: 4257410772 Available DHCP subnet: 10.138.18.140/255.255.255.0
Sep  7 10:37:11 school-server dnsmasq-dhcp[947]: 4257410772 Vendor class: PXEClient:Arch:00000:UNDI:002001
Sep  7 10:37:15 school-server dnsmasq-dhcp[947]: 4257410772 Available DHCP subnet: 10.138.18.140/255.255.255.0
Sep  7 10:37:15 school-server dnsmasq-dhcp[947]: 4257410772 Vendor class: PXEClient:Arch:00000:UNDI:002001
Sep  7 10:37:15 school-server dnsmasq-dhcp[947]: 4257410772 PXE(eth0) 10.138.18.142 00:1b:fc:c2:ee:d4 /ltsp/i386/pxelinux.0
Sep  7 10:37:15 school-server dnsmasq-dhcp[947]: 4257410772 tags: eth0
Sep  7 10:37:15 school-server dnsmasq-dhcp[947]: 4257410772 bootfile name: /ltsp/i386/pxelinux.0
Sep  7 10:37:15 school-server dnsmasq-dhcp[947]: 4257410772 next server: 10.138.18.130
Sep  7 10:37:15 school-server dnsmasq-dhcp[947]: 4257410772 sent size:  1 option: 53:message-type  05
Sep  7 10:37:15 school-server dnsmasq-dhcp[947]: 4257410772 sent size:  4 option: 54:server-identifier  10.138.18.130
Sep  7 10:37:15 school-server dnsmasq-dhcp[947]: 4257410772 sent size:  9 option: 60:vendor-class  50:58:45:43:6c:69:65:6e:74
Sep  7 10:37:15 school-server dnsmasq-dhcp[947]: 4257410772 sent size: 17 option: 97:client-machine-id  00:00:61:0f:8b:8d:fe:d5:11:8d:3a:00:1b...
Sep  7 10:37:15 school-server dnsmasq-dhcp[947]: 4257410772 sent size: 35 option: 43:vendor-encap  47:04:80:00:00:00:0a:17:03:50:72:65:73...
Sep  7 10:37:16 school-server in.tftpd[2009]: tftp: client does not accept options

Από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα είναι με τον tftp server, ο οποίος μάλλον δεν επικοινωνεί σωστά με τις κάρτες δικτύου των συγκεκριμένων υπολογιστών. Είναι σωστό αυτό που λέω ή υπάρχει κάποια άλλο λάθος; Πώς μπορώ να λύσω το πρόβλημα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

alkisg

Καλημέρα,

ο ρόλος του tftp τελειώνει με το που θα φορτωθεί ο kernel, οπότε είσαι ΟΚ από εκεί, αγνόησε το μήνυμα "client does not accept options".
Τα λαμπάκια που αναβοσβύνουν είναι ο "συναγερμός" του kernel, που ειδοποιεί ότι κάτι πήγε εντελώς στραβά, πιθανώς λόγω κάποιου προβλήματος σε κάποιον driver.

Για να δεις ένα πιο αναλυτικό μήνυμα, δοκίμασε να εκτελέσεις:
gksu gedit /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default

και να αντικαταστήσεις το quiet splash που θα βρεις εκεί με nomodeset.

Αυτό θα κρύψει την splash screen του Ubuntu ώστε να δεις το μήνυμα που θα σου εμφανιστεί κατά το kernel panic, για να καταλάβουμε καλύτερα τι φταίει.
Επίσης, γράψε αν μπορείς τι κάρτες δικτύου έχουν, τι κάρτες γραφικών, και πόση RAM.

alkisg

#14
Αύριο - μεθαύριο θα βάλουμε δυνατότητα μαζικής δημιουργίας χρηστών, όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα.
Ικανοποιεί το interface; Χρειάζεστε κάποια άλλη δυνατότητα από τη δημιουργία χρηστών που δεν την καλύπτει;

Οι παρακάτω μεταβλητές χρησιμοποιούνται στα πρότυπα για τον ορισμό διαφορετικών usernames/passwords (τις εξηγεί και στη βοήθεια):
{class}: η τάξη, π.χ. a1, b1, c1,  ...
{pc}: ο αριθμός υπολογιστή, π.χ. 1, 2, 3, ...
{0pc}: ο αριθμός υπολογιστή με μηδέν μπροστά για τους μονούς, π.χ. 01, 02, 03, 10, 11, ...



Wizard

Μιλάμε μόνο για LTSP και όχι για standalone εγκατάσταση, έτσι;

odysseas

Μια διευκρίνιση μόνο: υποθέτω ότι ο αριθμός των υπολογιστών ουσιαστικά χρησιμεύει στο πόσους χρήστες θέλουμε να φτιάξουμε ανά τμήμα. Και ίσως έτσι θα έπρεπε να ονομαστεί το πεδίο στο GUI, κι εξηγώ: Όταν αρχικά είδα user{0pc}{class} μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι το όνομα του χρήστη συναρτάται από το pc στο οποίο κάθεται, το οποίο δεν ισχύει (εκτός κι αν έχω καταλάβει κάτι πολύ λάθος). Ο χρήστης user02a2 μπορεί να κάτσει σε όποιο pc θέλει, το {0pc} πρακτικά είναι απλά μετρητής, δεν έχει σχέση με τον αριθμό των υπολογιστών, απλά σταματά στον αριθμό των χρηστών ανά τμήμα, έτσι;

Να πω επίσης ότι ετοιμαζόμουν να κάνω ακριβώς αυτή τη δουλειά με το χέρι, όποτε η προσθήκη έρχεται στην πλέον κατάλληλη στιγμή!

alkisg

@Wizard: Το utility αυτό είναι ενσωματωμένο στα sch-scripts, αλλά αν κάποιος θέλει μπορεί να κατεβάζει τα αρχειάκια του και να το τρέξει και χωρίς να εγκαταστήσει τα sch-scripts.
Btw, αν υπάρχει λόγος να προτιμάτε standalone εγκαταστάσεις αντί για LTSP εγκαταστάσεις (πέρα από τα 60 € ενός switch), ανοίξτε ένα σχετικό τόπικ να κάνουμε μια συζήτηση, γιατί εμείς πια επικεντρωνόμαστε μόνο σε LTSP εγκαταστάσεις (thin + fat clients) λόγω ευκολίας και επιδόσεων...

@odysseas: ακριβώς όπως τα λες. Απλά συνήθως στην "ανώνυμη" δημιουργία χρηστών φτιάχνουμε ένα λογαριασμό ανά Η/Υ. Για όσους θέλουν "επώνυμη" δημιουργία χρηστών με ένα λογαριασμό ανά μαθητή, τους ταιριάζει καλύτερα το παλιό utility για εισαγωγή από το ΠΣΔ ή από .csv.
Σωστά τα λες πάντως, οπότε θα μετονομάσουμε το {pc} σε {user} κτλ. Merci!

haritak

Αλκη,

σε εσένα και όλους τους συνεργάτες, εγκάρδια, συγχαρητήρια!

Εντός μιας ώρας ένα εργαστήριο πραγματικός πονοκέφαλος (8 μηχανήματα με windows 2000 και ένα σωρό προβλήματα) ξεκίνησε να δουλεύει ... απο το λάπτοπ μου! :-)

Αύριο θα γίνει το πρώτο σοβαρό test-drive με μαθητές, άλλα ήταν εκπληκτικό πόσο γρήγορα και εύκολα έγιναν όλα!

Πραγματικά έμεινα άφωνος! Και η δυνατότητα να παρακολουθούν όλοι το δικό μου desktop και εγώ όποιους θέλω - δεν παίζεται!- SUPER!

Τώρα κυριολεκτικά παίρνω το εργαστήριο σπίτι μου! :-)

Ξανά ευχαριστούμε σε όλο το team για την εκπληκτική δουλειά!

Αντε περιμένω και το GUI για την δημιουργία χρηστών γιατί είναι πολύ κουραστικό να κάνω adduser έναν έναν... :-) (καλο - μάθαμε!!!!)



alkisg

Αναρτήθηκε σήμερα στο αποθετήριο ανοικτού λογισμικού της Τεχνικής Στήριξης ΣΕΠΕΗΥ  η καινούργια έκδοση 10.04.34 των sch-scripts, για εγκατάσταση παλιών και καινούργιων εργαστηρίων με τεχνολογία LTSP, καθώς και για διαχείριση τάξης.

Θα έρθει αυτόματα ως update σε όσους τα χρησιμοποιούνε, αλλά θα πρέπει να γίνει και ενημέρωση του εικονικού δίσκου από το μενού
  Εξυπηρετητής » Εικονικός δίσκος » Ενημέρωση, και στη συνέχεια
  Εξυπηρετητής » Εικονικός δίσκος » Συμπίεση
(θα βγει σχετική προειδοποίηση αν δεν το κάνετε).

Νέες λειτουργίες και διορθώσεις που έγιναν:

  • Διάλογος μαζικής δημιουργίας χρηστών
  • Υλοποίηση μενού Εξυπηρετητής » Εγκατάσταση λιστών προγραμμάτων (Κοινά, Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο)
  • Ενεργοποίηση του πακέτου «lykeio»
  • Προσθήκη μενού «Τερματισμός διεργασιών» ενός χρήστη
  • Χρήση του πακέτου wine-el για σωστά ελληνικά στο wine
  • Αυτόματη ανίχνευση των αρχείων με κωδικοποίηση windows-1253 στο gedit
  • Προειδοποίηση όταν η έκδοση του sch-client είναι ξεπερασμένη
  • Αρκετές μικροβελτιώσεις και διορθώσεις μικροσφαλμάτων

Επισυνάπτεται η τελική μορφή του διαλόγου δημιουργίας χρηστών.

mkassapakis

Μόλις τώρα τελείωσα την αναβάθμιση των Sch-scripts (10.04.34) και έκατσα να τα δοκιμάσω λίγο.

Το εργαλείο εισαγωγής χρηστών είναι πολύ-πολύ χρήσιμο καθώς γλυτώνεις αρκετή ώρα βαρετής δουλειάς. Δημιούργησα 108 χρήστες σε λιγότερο από 1 λεπτό!

Συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά!

ΥΓ. Τώρα που "γλυκάθηκα" ανυπομονώ και για την ομαδική αποστολή αρχείων...  ;)
Κασσαπάκης Μιχάλης - ΠΕ19

alkisg

Παράθεση από: mkassapakis στις 17 Σεπ 2010, 03:21:13 ΜΜ
Μόλις τώρα τελείωσα την αναβάθμιση των Sch-scripts (10.04.34) και έκατσα να τα δοκιμάσω λίγο.

Το εργαλείο εισαγωγής χρηστών είναι πολύ-πολύ χρήσιμο καθώς γλυτώνεις αρκετή ώρα βαρετής δουλειάς. Δημιούργησα 108 χρήστες σε λιγότερο από 1 λεπτό!

Συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά!

ΥΓ. Τώρα που "γλυκάθηκα" ανυπομονώ και για την ομαδική αποστολή αρχείων...  ;)

Ομαδική αποστολή αρχείων, ACLs κτλ στην επόμενη μεγάλη αναβάθμιση των sch-scripts στην επόμενη Long Term Support έκδοση του Ubuntu, 12.04 - εκτός βέβαια αν κάποιος έχει όρεξη να το υλοποιήσει πιο πριν. :)

Στο μεταξύ, εγώ χρησιμοποιώ την παρακάτω μέθοδο για συνεργασία μεταξύ των μαθητών, αν σας βολεύει μπορώ να φτιάξω ένα γρήγορο σκριπτάκι γι' αυτή:

  • Ο καθηγητής φτιάχνει δύο φακέλους για κάθε τμήμα, π.χ. "Υλικό μαθήματος a1" και "Χώρος συνεργασίας a1".
  • Επίσης, φτιάχνει συντομεύσεις (symlinks) στην επιφάνεια εργασίας των μαθητών γι' αυτούς τους δύο φακέλους, αλλά χωρίς να φαίνεται το τμήμα σ' αυτούς, π.χ. σκέτο "Υλικό μαθήματος" και "Χώρος συνεργασίας".
  • Ό,τι βάζει στο "Υλικό μαθήματος a1" οι μαθητές του τμήματος a1 το βλέπουν μόνο για ανάγνωση. Αυτός ο φάκελος δηλαδή αντικαθιστά την αποστολή αρχείων. Π.χ. βάζουμε την εικόνα με το γατάκι και την άλλη με τον καρχαρία της Α´ Γυμνασίου, και λέμε στους μαθητές να τις πάρουν από αυτόν το φάκελο, να τις συνδυάσουν, και να αποθηκεύσουν το αποτέλεσμα στα έγγραφά τους.
  • Στο "Χώρος συνεργασίας" έχουν δικαίωμα εγγραφής όλοι οι μαθητές του ίδιου τμήματος, και είναι για να ανταλλάσουν αρχεία μεταξύ τους σε συνεργατικές εργασίες.
  • Για επισκόπηση των τελικών αποτελεσμάτων των μαθητών, αφού όλα τα αρχεία είναι στον server, ο καθηγητής απλά πηγαίνει και βλέπει απευθείας τους φακέλους τους. Δεν πολυχρειάζεται δηλαδή η ενέργεια της "συλλογής ασκήσεων".

Αν θέλετε, μπορώ να φτιάξω ένα "sch-create-shared-folders a1 a2 b1 b2 c1 c2" που να τα κάνει αυτά αυτόματα.

gvasilopo

Εχω κάνει ήδη μερικές εγκαταστάσεις με Ubuntu 9.04 LTSP.
Σε νέα εγκατάσταση με Ubuntu 10.04 LTSP και 1 gigabit κάρτα δικτύου έχω φτάσει στο εξής :
Έχω τρέξει τα sch-scripts. Χρησιμοποιώ το dnsmasq.
O client παίρνει ΙΡ (υποθέτω από τον router) αλλά σταματάει στο :
DHCP .... ok
net0: 10.180.2.138/255.255.255.0 gw 10.180.2.1
No filename or root path specified


alkisg

Εάν έκανες την εγκατάσταση στο σπίτι, και μετά μετέφερες τον server στο εργαστήριο, τότε θα πρέπει να πας στα sch-scripts, στο μενού Εξυπηρετητής » Αρχεία ρυθμίσεων » Επεξεργασία ρυθμίσεων του dnsmasq, και να ενημερώσεις τη γραμμή 62 (dhcp-range=10.160.31.10,proxy) με τη νέα διεύθυνση του server.

Κάνε και μια επανεκκίνηση του dnsmasq (sudo invoke-rc.d dnsmasq restart) και δες αν λύθηκε το πρόβλημα.


Αν όχι, πόσταρε το αποτέλεσμα των παρακάτω εντολών:
$ grep ^dhcp-range /etc/dnsmasq.d/ltsp.conf 
dhcp-range=10.160.31.10,proxy
dhcp-range=192.168.0.20,192.168.0.254,8h

$ sudo invoke-rc.d dnsmasq status
 * Checking DNS forwarder and DHCP server dnsmasq
 * (running)

$ ip -oneline -family inet addr show
1: lo    inet 127.0.0.1/8 scope host lo
2: eth0    inet 10.160.31.10/24 brd 10.160.31.255 scope global eth0

poursali

προσπαθώντας να εγκαταστήσω το gym-microworlds-c παίρνω το εξής μήνυμα:

Παράθεση
W: Αποτυχία λήψης http://ts.sch.gr/repo/pool/non-free/g/gym-microworlds-c-base/gym-microworlds-c-base_1.0_all.deb
  403  Forbidden


W: Αποτυχία λήψης http://ts.sch.gr/repo/pool/non-free/g/gym-microworlds-c/gym-microworlds-c_1.0.1_all.deb
  403  Forbidden

τι παίζει με το microworlds pro? δεν μπορούμε να το κάνουμε εγκατάσταση λόγω άδειας χρήσης? και αν ναι, χρησιμεύει σε κάτι άλλο αυτή η καταχώρηση στις πηγές λογισμικού?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Λόγω άδειας χρήσης ελέγχεται αν η IP ανήκει στο ΠΣΔ ή όχι, οπότε μπορείς να το κατεβάσεις από το σχολείο αλλά όχι από το σπίτι.  :-\  >:(
(στο σπίτι π.χ. στα μαθητικά netbooks δεν θα πρέπει να εμφανίζεται καν η καταχώρηση, εσύ το βλέπεις επειδή μάλλον έχεις τα sch-scripts)
Ας μείνει εδώ το θέμα, πάμε παρακάτω...  :-X

gvasilopo

Η εγκατάσταση έγινε στο εργαστήριο.
Ο server έχει 2 κάρτες δικτύου ( μια on board 100 Mbps (eth0) και μια pci 1Gbps (eth1)). Θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο την 1Gbps (eth1), την οποία έχω συνδέσει στο Gigabit switch που πέφτουν και οι clients. Παρακάτω ακολουθεί η εκτέλεση των εντολών που μου ζήτησες.

teacher@teacher-desktop:~$ sudo invoke-rc.d dnsmasq restart
* Restarting DNS forwarder and DHCP server dnsmasq                      [ OK ]
teacher@teacher-desktop:~$ grep ^dhcp-range /etc/dnsmasq.d/ltsp.conf
dhcp-range=10.180.2.130,proxy
dhcp-range=192.168.0.20,192.168.0.254,8h
teacher@teacher-desktop:~$ sudo invoke-rc.d dnsmasq status
* Checking DNS forwarder and DHCP server dnsmasq                                * (running)
teacher@teacher-desktop:~$ ip -oneline -family inet addr show
1: lo    inet 127.0.0.1/8 scope host lo
2: eth1    inet 10.180.2.130/24 brd 10.180.2.255 scope global eth1
3: eth0    inet 10.180.2.10/24 brd 10.180.2.255 scope global eth0

Ελπίζω να βρούμε τη λύση.
Σ' ευχαριστώ.

Γιώργος Βασιλόπουλος
Τεχνικός ΚΕΠΛΗΝΕΤ Καρδίτσας.

alkisg

Παράθεση από: gvasilopo στις 21 Σεπ 2010, 10:12:21 ΠΜ
2: eth1    inet 10.180.2.130/24 brd 10.180.2.255 scope global eth1
3: eth0    inet 10.180.2.10/24 brd 10.180.2.255 scope global eth0

Αν και δεν είναι σωστό να έχει δύο IP ο server στο ίδιο subnet, το σημαντικότερο πρόβλημα όπως είδαμε στο IRC ήταν η παλιά δισκέτα του gPXE για network booting. Χρειάζεται πρόσφατη έκδοση (από Μάη 2009 και μετά), ενώ προτείνεται συγκεκριμένα η 1.0.0.

gvasilopo

Το πρόβλημα λύθηκε με τη δημιουργία νέου cd εκκίνησης για τους clients με το gPXE 1.0.0.
Ευχαριστώ πολύ τον Άλκη για το χρόνο του.

alkisg

Νέα έκδοση 10.04.37, προστέθηκε αυτόματη απενεργοποίηση του flow control.

Όσοι έχουν gigabit σύνδεση server <=> switch και 100mbps σύνδεση switch <=> clients, και υποστηρίζει η κάρτα δικτύου του server τους το ethtool, θα δουν δεκαπλάσια ταχύτητα δικτύου.

Αν δεν έχετε ήδη εγκατεστημένο το ethtool (μπαίνει με τη λίστα πακέτων "Κοινά"), εγκαταστήστε το από το synaptic.

orchid

Συγχαρητήρια για την υπέροχη δουλειά! Ανυπομονώ να το δοκιμάσω μήπως και καταφέρω να ελέγχω καλύτερα τα 25 παιδιά της κάθε τάξης του δημοτικού και γλιτώσω τα "Κυρία, κυρία!"  :P
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

apapakL

Παράθεση από: alkisg στις 23 Σεπ 2010, 10:56:07 ΜΜ
Νέα έκδοση 10.04.37, προστέθηκε αυτόματη απενεργοποίηση του flow control.

Όσοι έχουν gigabit σύνδεση server <=> switch και 100mbps σύνδεση switch <=> clients, και υποστηρίζει η κάρτα δικτύου του server τους το ethtool, θα δουν δεκαπλάσια ταχύτητα δικτύου.

Αν δεν έχετε ήδη εγκατεστημένο το ethtool (μπαίνει με τη λίστα πακέτων "Κοινά"), εγκαταστήστε το από το synaptic.

Και πάλι συγχαρητήρια για την απίστευτη δουλειά!!

Αν συνδέσω στο ήδη υπάρχον 100άρι switch ένα 5πορτο gigabit switch θα δω διαφορά στη ταχύτητα με την απενεργοποίηση του flow control;

alkisg

Δυστυχώς όχι. Το πιο φτηνό που μπορείς να βρεις που να κάνει δουλειά είναι κάτι τέτοιο (60 ευρώ).

haritak

Ερώτηση : Μπορεί ο server να είναι 10.04 64bit με clients i386 ?

alkisg

Μπορεί, αλλά δεν προτείνεται, ούτε από τα sch-scripts, ούτε από την Canonical, ούτε από την Adobe, ούτε από την Mozilla.
Για desktop χρήση (όπως είναι τα σχολεία) προτιμήστε ακόμα 32bit αρχιτεκτονικές, και αν έχετε πάνω από 4 Gb RAM θα μπει αυτόματα ο -pae kernel και θα τη βλέπει όλη.

elf

Μετά την αναβάθμιση του gpxe τρέχουν μια χαρά και τα 8 μηχανήματα!
Έφτιαξα 12x8=96 λογαριασμούς μεσα από το sch-scripts, όπως a1-01, a1-02,..., a2-01 κοκ, μόνο που δεν μπορώ να κάνω login με αυτούς γιατί είναι απενεργοποιημένοι. Δεν έβαλα password κατά τη δημιουργία. Υπάρχει τρόπος να τους ενεργοποιήσω μαζικά;

alkisg

Το πιο εύκολο είναι απλά να τους σβήσεις και να τους ξαναφτιάξεις:
for u in a1-01 a1-02 a1-03; do sudo deluser --remove-home $u; done

elf

Και μια τελευταία ερώτηση: έβαλα ένα ακόμα παλιό υπολογιστή με επεξεργαστή celeron 500mhz και 64mb κάρτας γραφικών. Το θέμα είναι ότι έχει 512mb ram γιατί περίσσευε από άλλο χαλασμένο υπολογιστή και ξεκινά ως fat client. Ισχύει αυτό ή υπάρχει λάθος στις ρυθμίσεις μου; Στην οθόνη εκκίνησης κινώ το ποντίκι και βλέπω να γεμίζει η οθόνη βελάκια, ενώ δεν καταφέρνω να συνδεθώ. Αν κατάλαβα καλά από το ltsp.conf  μπορώ να το εκκινήσω ως thin γράφοντας
[00:20:18:8D:EF:10]
LTSP_FATCLIENT=False
Είναι σωστό; Υπάρχει τρόπος να θέσω γενικό περιορισμό και για τον επεξεργαστή για να φορτώνεται ως thin ένα μηχάνημα;

alkisg

elf, καλύτερα να κάνεις ξεχωριστά θέματα για κάθε πρόβλημα ώστε να μπορούν πιο εύκολα να τα βρίσκουν κι άλλοι συνάδελφοι.
Για τον fat client, ακριβώς όπως τα λες. Εφόσον έχει > 512 MB RAM και εφόσον έχεις φτιάξει fat chroot, προσπαθεί να δουλέψει ως fat client, αλλά αφού είναι τόσο παλιός, θα πάει πολύ καλύτερα ως thin, και επομένως βάλε LTSP_FATCLIENT=False όπως είπες.

Δεν υπάρχει τρόπος για να ορίσεις thin/fat με βάση τον επεξεργαστή, μόνο με βάση τη RAM, δηλαδή αν βάλεις FAT_RAM_THRESHOLD=600 τότε μόνο όσοι έχουν πάνω από 600 MB RAM θα φορτώνονται ως fat.

Για το πρόβλημα με το ποντίκι αν θες έλα από το IRC, αλλά δε νομίζω ότι αξίζει να τον δουλέψεις ως fat client τον συγκεκριμένο υπολογιστή...

Wizard

Θα μπορεί να κάνει κάποιος εγκατάσταση των sch-scripts αν κάνει καθαρή εγκατάσταση Ubuntu 10.10 ή πρέπει να πάει σε 10.04;
Επίσης, αν έβαζε κάποιος Linux Mint, λογικά τα sch-scripts δεν θα έπαιζαν σωστά;

alkisg

#41
Θα πρέπει να πάει σε 10.04. Δεν θα δημοσιευθεί καν πακέτο sch-scripts για την 10.10, ούτε και διορθωμένα πακέτα LTSP, gnome-session κτλ στα αποθετήρια, λόγω περιορισμένου ανθρωποδυναμικού και χρόνου για δοκιμές και διορθώσεις όχι μόνο στα sch-scripts αλλά και στο ίδιο το LTSP καθώς και σε άλλα πακέτα.

Το Ubuntu προσπαθεί να είναι φιλικό στον desktop χρήστη και αυτό το καταφέρνει καλά, αλλά ο συχνός κύκλος εκδόσεών του καθώς και το γεγονός ότι τραβάει τα πακέτα του από το Debian unstable για τις μη LTS εκδόσεις (ενώ στις LTS τραβάει από το testing), το κάνει σε ορισμένες περιπτώσεις λίγο ασταθές τους πρώτους μήνες μετά την κυκλοφορία του. Δεν θα βόλευε να γίνεται υποστήριξη όλων των σχολικών εργαστηρίων αν αυτά αναβαθμίζανε λειτουργικό ανά εξάμηνο, θα είναι πολύ πιο σταθερό αν αυτό γίνεται ανά διετία, από LTS σε LTS.

Μάλιστα, οι LTS (Long Term Support) εκδόσεις λαμβάνουν αναβαθμίσεις για 3 χρόνια, ενώ οι υπόλοιπες μόνο για 1,5. Και στο μεσοδιάστημα βγαίνουν και αναβαθμισμένες εκδόσεις LTS, π.χ. 10.04.1, 10.04.2, 10.04.3 κτλ.

Επίσης, η 10.04 επειδή είναι LTS έκδοση θα δέχεται απευθείας upgrade στην επόμενη LTS, την 12.04.
Ενώ η 10.10 δεν είναι LTS και έτσι θα πρέπει να "περάσει" από όλα τα ενδιάμεσα upgrades για να φτάσει στην 12.04.

Αν τώρα κάποιος προχωρημένος χρήστης θέλει να δηλώσει χειρωνακτικά το deb http://ppa.launchpad.net/ts.sch.gr/ppa/ubuntu lucid main στις πηγές του ακόμα κι αν έχει την 10.10, ίσως τα sch-scripts να παίξουν χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλά δυστυχώς αυτή η λύση δεν θα υποστηρίζεται.


Για το Linux Mint είχα ακούσει που ανέφεραν διάφορα προβλήματα στο LTSP (συγκεκριμένα με την υποστήριξη του LTSP για Mint, όχι γενικά προβλήματα του Mint), δεν το δοκίμασα όμως ποτέ. Αν κάποιος προχωρημένος χρήστης αποφασίσει να το βάλει και αντιμετωπίσει προβλήματα, θα πρέπει να τα λύσει στο κανάλι #ltsp ή στην αντίστοιχη mailing list. Τα sch-scripts λογικά θα παίξουν, αλλά και πάλι δεν έχουν δοκιμαστεί σ' αυτή τη διανομή.

alkisg

Αναρτήθηκε από την ΕΛΛΑΚ και το βίντεο της παρουσίασης των sch-scripts στην ημερίδα «Έργα ΕΛΛΑΚ για το Δημόσιο Τομέα»: http://conf.ellak.gr/publicsector/?page_id=12

gioufkas

Συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλεία. Θα ήθελα και εγώ να βάλω τους μαθητές μου στη φιλοσοφία του ανοικτού λογισμικού.

Θέλω να στήσω το project στο εργαστήριό μου.
Εχω ένα ρουτερ speedtouch 530i THOMSON
Hardware specifications
• Interfaces:
- LAN:
• 10/100Base-T (RJ45)
• MDI/MDI-x autosensing
• 1 Ethernet port
- WAN:
• ADSL line (RJ11) for ADSL/POTS or ADSL/ISDN
• Dimensions: 33 x 153 x 180 mm
(1.30 x 6.02 x 7.09 in.)
• Temperature: 0° to 40° C (32 to 105 F)
• Humidity: 20% to 80%
• AC voltage: 100 to 120, 220 to 240 V
• Frequency: 50/60 Hz
ADSL modem specifications
Και ένα switch tp-link 16-port 10/100Mbps
Οι υπολογιστές του εργαστηρίου είναι τριετίας

Πρέπει να πάρω άλλο switch (ή και ρουτερ) με τουλάχιστον μια θύρα gigabit;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

alkisg

Router δεν χρειάζεται, όμως για καλές ταχύτητες είναι απαραίτητο ένα switch με μία τουλάχιστον θύρα gigabit, σαν αυτό που είπα παραπάνω με τα 60 €.

Αν τυχόν οι υπολογιστές του εργαστηρίου έχουν gigabit κάρτες τότε αξίζει τον κόπο να πάρεις πλήρες gigabit switch, αλλιώς και με μία μόνο gigabit θύρα καλά είναι.

poursali

αυτό εδώ τι λέει: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613475
έχω μόνο 6+1 υπολογιστές... δεν βρίσκω σε προσιτή τιμή κάτι στα 16ports και αυτό που λέει ο Άλκης θέλει συζήτηση αν είναι αξιόπιστο το κατάστημα και τι θα γίνει σε περίπτωση service..
θα κάνω μια μίνι αναβάθμιση του εργαστηρίου:
server από 512ΜΒ -> 2GB
clients από 256ΜΒ -> 512MB

συνολικά βγαίνουν 170 ευρώ με το παραπάνω switch απο eshop... είναι το άνω όριο (200ευρώ) που έθεσε ο δ/ντης καθώς είναι πιθανό το σχολείο να μην λειτουργεί του χρόνου με όσα ακούγονται
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Παλιότερα είχε φτηνά switch με 1 θύρα gigabit και το e-shop αλλά από τότε που αρχίσαμε να τα αγοράζουμε, οι τιμές διπλασιάστηκαν... :D
Ναι μια χαρά φαίνεται αυτό το 8πορτο.

poursali

το πήρα το ρουτερ και κάποιες μνήμες.. πρόλαβα μόνο τη βασική εγκατάσταση να κάνω στον server και να τους συνδέσω όλους στο switch... αυτό που δεν είχα προσέξει ήταν ότι ο server δεν έχει gigabit θύρα και για κάποιο λόγο ήμουν σίγουρος ότι έχει...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613462
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616011
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616084

ποια προτείνεις Άλκη; δεν θυμάμαι για το flow control.. το θέλουμε ή όχι;
οι δυο τελευταίες έχουν wol (wake on lan) ;)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Το flow control δεν το θέλουμε, αλλά δυστυχώς όλες το έχουν κι ας μην το γράφουν στα specs.
Απενεργοποίηση του flow control μέχρι στιγμής ξέρω να υποστηρίζουν οι intel και broadcom.
Απενεργοποίηση του flow control χρειάζεται όταν ο server συνδέεται σε μεγαλύτερη ταχύτητα με το switch από ότι οι clients.
Δηλαδή όταν server <=> switch είναι gigabit και switch <=> clients είναι 100 Mbps.

Δεν θυμάμαι τι clients έχεις, αν έχεις 100 Mbps τότε πήγαινε για τέτοια, αλλιώς πάρε όποια να 'ναι εκτός από atheros γιατί απ' ότι λέει ο odysseas έχει bugs ο driver τους.

Το e-shop μου φαίνεται έχει ανεβάσει αρκετά τις τιμές τελευταία, παλιότερα τις φτηνές gigabit τις είχε 6 ευρώ... ίσως μια ματιά στο skroutz.gr να μην κάνει κακό. :)

poursali

Παράθεση από: alkisg στις 20 Δεκ 2010, 11:14:15 ΜΜ
Απενεργοποίηση του flow control μέχρι στιγμής ξέρω να υποστηρίζουν οι intel και broadcom.

ναι οι clients είναι 100Mbps... άρα οποιαδήποτε κάρτα intel/broadcom μας κάνει;
ή πρέπει να προσέξω τίποτα ακόμα;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Έτσι πιστεύω, τουλάχιστον για όσες Intel και Broadcom έχω δει μέχρι στιγμής ισχύει. Χμμμ μάλλον θα πρέπει να φτιάξουμε καμιά λίστα με δοκιμασμένες κάρτες...

# Προβολή μοντέλου κάρτας
$ lspci -nn -k | grep -A 2 Ethernet
08:00.0 Ethernet controller [0200]: Broadcom Corporation NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
	Kernel driver in use: tg3
	Kernel modules: tg3

# Απενεργοποίηση flow control
$ sudo ethtool --pause eth0 autoneg off rx off

# Επιβεβαίωση ότι απενεργοποιήθηκε
$ sudo ethtool --show-pause eth0
Pause parameters for eth0:
Autonegotiate:	off
RX:		off
TX:		on


Να το ξαναπώ άλλη μία μήπως τυχόν μπλεχτεί κανένας: θέλουμε συγκεκριμένη κάρτα μόνο για τον server, και  μόνο αν η σύνδεση server <=> switch είναι gigabit και η σύνδεση switch <=> clients είναι 100 Mbps.

poursali

μισό λεπτό γιατί οι λεπτομέρειες δεν έχουν τελειωμό... οι clients μου έχουν 100 Mbps κάρτες αλλά το switch έχει 8 θύρες όλες Gbps... διαφοροποιεί αυτό τα πράγματα; αν και μάλλον όχι ας ρωτήσω καλύτερα...
εκεί που είναι οι τιμές της κάρτας intel (κάτω από 28 δεν βρήκα) καλύτερα να πάρω 7 κάρτες φτηνές Gbps για να δω και άσπρη μέρα με τις επιδόσεις με μια μικρή ακόμα επιβάρυνση...
παρακαλώ κάποιον με μεταπτυχιακό στις δημόσιες σχέσεις να μου πει πως θα εξηγήσω στον διευθυντή ότι τελικά τα 170 ευρώ που δώσαμε για να πιάσουν τόπο θα χρειαστούμε άλλα 42 περίπου ;)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Παράθεση από: poursali στις 21 Δεκ 2010, 10:39:24 ΠΜ
οι clients μου έχουν 100 Mbps κάρτες αλλά το switch έχει 8 θύρες όλες Gbps... διαφοροποιεί αυτό τα πράγματα;

Όχι. Το full gigabit switch με 100 Mbps clients είναι πεταμένα λεφτά. :)

Είτε όλα gigabit,
είτε για φτηνότερα, καλή κάρτα στο server (από 19 ευρώ), και switch με μία μόνο θύρα gigabit (από 60 ευρώ).

poursali

η φωτογραφία της κάρτας με μπερδεύει. ενώ από τα χαρακτηριστικά φαίνεται να είναι ενσύρματη στη φωτογραφία έχει κεραιούλα... είναι 2σε1; ή έχει λάθος φώτο?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

exanemou

κατά  τη διαδικασια εγαταστασης του UBUNTU LTSP σε εργαστηριο με fat clients και διακομιστη με μνημη RAM 8 GB ,  στη διαμεριση δισκων κατοπιν παραίνεσης του ΠΛΗΝΕΤ δεν δημιουργησα κατατμηση swap (εικονικο δισκο). Διαβασα ομως αργότερα στο wiki οτι

Οι fat clients αναλαμβάνουν την αλληλεπίδραση με το χρήστη και εκτελούν οι ίδιοι τις εφαρμογές τους. Το σύστημα αρχείων τους (εκτός από τον κατάλογο /home) είναι ο εικονικός δίσκος που βρίσκεται στον κατάλογο /opt/ltsp/i386 του server και τους παρέχεται μέσω δικτύου.

θα δημιουργηθει προβλημα με την απουσια του swap;

apanagio

Στο μήνυμά σου δεν μου είναι σαφές αν μιλάς για τους clients ή για το server.

Ο server χρειάζεται swap.
Οι clients δεν χρειάζονται. Αν ανιχνεύσουν ότι υπάρχει κατάτμιση swap τη χρησιμοποιούν   αλλά δεν τους είναι απαραίτητη.


alkisg

8 Gb είναι υπεραρκετά για τον server και τουλάχιστον για 20 clients, οπότε λογικά δεν χρειάζεται ούτε swap partition ούτε swap file.
Για λιγότερη RAM ναι προτείνεται ένα swap partition ή file.

exanemou


odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 09 Ιουν 2010, 03:35:30 ΜΜ
Ο οδηγός βρίσκεται στο http://wiki.ubuntu-gr.org/sch-scripts.
Πλέον δεν υπάρχει οδηγός σε .pdf μορφή για την εγκατάσταση ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 10.04 γιατί... δεν χρειάζεται!

Τώρα που δημιουργήθηκε και σε .pdf μορφή ο οδηγός είμαι λίγο προβληματισμένος σε σχέση με το wiki. Απ' ότι είδα με μια γρήγορη ματιά, αρκετά πράγματα που εκκρεμούν στο wiki έχουν συμπεριληφθεί απευθείας στον οδηγό. Με άλλα λόγια το wiki έχει μείνει πίσω, οπότε να υποθέσω ότι πλέον η επίσημη αναφορά είναι ο οδηγός της Τεχνικής Στήριξης;

alkisg

Δυστυχώς ο αρχικός στόχος ήταν όλα αυτά που υπάρχουν στον .pdf οδηγό να γραφόταν απευθείας στο wiki, αλλά όπως είπες το wiki έμεινε πολύ πίσω.
Επομένως ναι, ο οδηγός της Τεχνικής Στήριξης θεωρείται πιο έγκυρος / επίσημος.

Yannis Siahos

Έκανα και 1-2 αλλαγές στον οδηγό γιατί πάντα κάτι ξεχνάμε  >:D.
Δεν άλλαξα έκδοση μιας και δεν το έχετε κατεβάσει πολλοί.

Ελπίζω κάποια στιγμή να ανεβάσουμε και τη wiki έκδοση του οδηγού στο ts.sch.gr.


Sectorovic

Στους οδηγους εγκατάστασης δεν γίνεται αναφορά για αλλαγή στην καλωδίωση του τοπικού δικτύου.
Στην περίπτωση ενός full gigabit εργαστηρίου επαρκεί η (υπάρχουσα) καλωδίωση fast ethernet (100 Mbps) ?     

alkisg

Ανάλογα με το μήκος και την ποιότητα των υπαρχόντων καλωδίων. Η μόνη σίγουρη απάντηση είναι η δοκιμή. :)

Π.χ. σε ένα εργαστήριο που δοκίμασα, όταν ήταν 100 Mbps ο καθηγητής εκεί δεν είχε πρόβλημα. Κι αν καμιά φορά δεν εμφανιζόταν κάποια σελίδα στον Internet Explorer, ξαναπροσπαθούσαν και έπαιζε.
Με την αναβάθμιση όμως σε πλήρες gigabit και με την εντατική χρήση του τοπικού δικτύου λόγω LTSP, φανερώθηκαν προβλήματα (δηλαδή κολλήματα).
Μετά από κάποιες δοκιμές είδαμε ότι δεν είχαν πατηθεί καλά τα καλώδια σε μερικά μπριζάκια (τα είχε φτιάξει μόνος του αυτός ο καθηγητής). Τα πατήσαμε με ένα μαχαιράκι και όλα ΟΚ, δεν ξαναέβγαλε πρόβλημα.

gidarakos

Παράθεση από: alkisg στις 21 Σεπ 2010, 12:55:02 ΠΜ
Λόγω άδειας χρήσης ελέγχεται αν η IP ανήκει στο ΠΣΔ ή όχι, οπότε μπορείς να το κατεβάσεις από το σχολείο αλλά όχι από το σπίτι.
Άλκη αυτό ισχύει για όλες τις λίστες που επιλέγουμε από τα sch-scripts ΕΚΤΟΣ της Λίστας κοινών προγραμμάτων;

alkisg

Όχι, ισχύει μόνο για το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Όλα τα υπόλοιπα λογισμικά όλων των λιστών είναι διαθέσιμα για όλους.

alkisg

Μπορούν τα ελληνικά σχολικά εργαστήρια πληροφορικής να λειτουργήσουν με ΕΛ/ΛΑΚ;

http://www.minedu.gov.gr/blog/?p=215

poursali

#66
Παράθεση από: alkisg στις 10 Μαΐου 2011, 03:24:36 ΜΜ
Μπορούν τα ελληνικά σχολικά εργαστήρια πληροφορικής να λειτουργήσουν με ΕΛ/ΛΑΚ;

http://www.minedu.gov.gr/blog/?p=215

και είναι μια καλή ευκαιρία να αναρωτηθούμε όντως. μπορούνε; αν ναι, ποιες δυσκολίες συνάντησαν όσοι το επιχείρησαν; αν όχι, ποιες δυσκολίες τους αποθάρρυναν;

αλήθεια, εσύ Άλκη και όσοι ασχολείστε στο backend αυτής της λύσης τι άποψη έχετε; πως πιστεύετε ότι απαντιούνται αυτά τα ερωτήματα από την πλευρά σας;

ΥΓ: βέβαια για να στέκουν τα παραπάνω ερωτήματα θα πρέπει πρώτα ο καθηγητής να θέλει να εντάξει το ανοιχτό/ελεύθερο λογισμικό στο εργαστήριό του. Ή τουλάχιστον να είναι υπέρ της dual boot λύσης. Αν και προσωπικά αν με ρωτήσετε πλέον αν έπρεπε να διαλέξω εξοπλισμό για νέο εργαστήριο δεν θα σπαταλούσα ούτε ένα ευρώ σε λογισμικό - τουλάχιστον στο Γυμνάσιο που είμαι
Θα προτιμούσα τα χιλιάρικα που θα έδινα σε windows, office κλπ να τα διαθέσω για 2-3 σετ ρομποτάκια :)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Katsadouros_Dhm

Αποφάσισα να αναβαθμίσω το παρωχημένο εργαστήριο του σχολείου μου σε thin-client.
Πήρα ένα server (i-3, 4Gb Ram), ενα switch gigabit και 12 kάρτες δικτύου gigabit για να αλλάξω τις κάρτες των τερματικών.
Βρίσκομαι αυτή τη στιγμή στην εξής φάση:
Έχει γίνει η εγκατάσταση Ubuntu στον server, καθώς και του πακέτου sch-scripts. Όμως κατά την εγκατάσταση του πακέτου λιστών λογισμικού στον server ( κοινά και λύκειο ) μετά από πολύ λίγη ώρα στο τερματικό μου εμφανίζει: Ρύθμιση του πακέτου ttf-mscorefonts-installer, μου βγάζει κάτι σαν άδεια χρήσης, στο τέλος λέει "Εντάξει", αλλά δεν μπορώ να πατήσω κάπου να συνεχίσει, και αναγκαστικά πρέπει να κλείσω το παράθυρο του τερματικού και η διαδικασία εγκατάστασης διακόπτεται.
Κάθε βοήθεια θα μου είναι πολύτιμη. Ευχαριστώ.


alkisg

Νέα έκδοση 10.04.53 των sch-scripts, με το παρακάτω changelog:
Παράθεση
  * Allow showing either the username or the client hostname (LP: #662967).
  * Support client filtering with --filter parameter.
  * Include a script for automatic proxy use.
  * Teacher screen broadcasting didn't work from thin clients (LP: #761717).
  * Hide the teacher computer when he's sitting at a thin client.
  * Add some dependencies in debian/control.
  * Change some icons that wouldn't appear in custom themes.
  * atl1c NICs hang with NFS over TCP, default to UDP for them.
  * Don't forcefully load additional net modules, only make them available.
  * Add sis190 module to initramfs.
  * Add gui for squid install and setup.
  * Set accepted-mscorefonts-eula to true.
  * Add openoffice.org-help-el to koina.list.
  * Log less.

Η έκδοση αυτή αναρτήθηκε στο -stable αποθετήριο και όχι στο -proposed, αφού δεν έχουν ακόμα ξεκινήσει τα μαθήματα. Εάν δείτε κάποιο πρόβλημα φωνάξτε.

Επίσης στο -stable αποθετήριο αναρτήθηκε μια έκδοση του LTSP που λύνει κάποια προβλήματα (π.χ. συγχρονισμός ώρας στους clients), μια έκδοση του unzip που λύνει το πρόβλημα με τα ελληνικά ονόματα, και μια έκδοση του BYOB (σαν το scratch αλλά υποστηρίζει και δημιουργία διαδικασιών).

Καλή σχολική χρονιά σε όλους!


jtsop

Παράθεση από: alkisg στις 01 Σεπ 2011, 08:51:18 ΠΜ
Επίσης στο -stable αποθετήριο αναρτήθηκε μια έκδοση του LTSP που λύνει κάποια προβλήματα (π.χ. συγχρονισμός ώρας στους clients), μια έκδοση του unzip που λύνει το πρόβλημα με τα ελληνικά ονόματα, και μια έκδοση του BYOB (σαν το scratch αλλά υποστηρίζει και δημιουργία διαδικασιών).

1) Ποιά έκδοση του unzip έχει μπεί; Είναι διαφορετική από την upstream;

2) Επίσης σκέφτομαι μήπως έχει νόημα να φτιάξουμε τοπικό repository για τα updates, καθώς στο εργαστήριο μπορούν να υπάρχουν και υπολογιστές με κανονική εγκατάσταση και όχι thin/fat clients.

3) Έχει νόημα να φτιάξουμε image CD ή DVD για εγκατάσταση του server;

alkisg

Παράθεση από: jtsop στις 26 Σεπ 2011, 05:39:05 ΜΜ
1) Ποιά έκδοση του unzip έχει μπεί; Είναι διαφορετική από την upstream;

Η νέα upstream έκδοση που λύνει το πρόβλημα δεν έχει πακεταριστεί ακόμα για Debian/Ubuntu.
Το Ubuntu είχε "τοπικά" διορθωμένη έκδοση κάπου γύρω στην 8.04, ενώ από την 9.10 και μετά είναι χαλασμένη.
Οπότε αντίγραψα αυτήν από το αποθετήριο του frol που αναφέρεται στο σχετικό bug report, ώστε να μην έχουμε πρόβλημα με τα παλιά .zip με ελληνικά ονόματα.

Παράθεση από: jtsop στις 26 Σεπ 2011, 05:39:05 ΜΜ
2) Επίσης σκέφτομαι μήπως έχει νόημα να φτιάξουμε τοπικό repository για τα updates, καθώς στο εργαστήριο μπορούν να υπάρχουν και υπολογιστές με κανονική εγκατάσταση και όχι thin/fat clients.
Καταρχάς, το αποθετήριο ανοικτού λογισμικού της Τεχνικής Στήριξης ΣΕΠΕΗΥ κάνει και για LTSP αλλά και για μη LTSP εργαστήρια, οπότε προτείνεται να το έχουν όλοι στις πηγές τους, ακόμα και όσοι μαθητές έχουν Ubuntu στο σπίτι. Για τοπικό αποθετήριο, αν εννοείς απλά για caching ώστε να γλυτώνεις bandwidth, ψάξε λίγο για apt-caching, νομίζω το έχουμε ξανααναφέρει, είναι μια ρύθμιση στο squid που το κάνει να κρατάει και πακέτα .deb στην cache του.

Παράθεση από: jtsop στις 26 Σεπ 2011, 05:39:05 ΜΜ
3) Έχει νόημα να φτιάξουμε image CD ή DVD για εγκατάσταση του server;
Υπάρχουν κάποια utilities που παίρνουν μια εγκατάσταση Ubuntu και την περνάνε σε CD ή USB stick, ώστε να μπορεί να εγκατασταθεί αλλού.
Ε, κάποιος υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ που θέλει να κάνει πολλές εγκαταστάσεις μπορεί να το κάνει.
Για τους υπόλοιπους δε νομίζω ότι έχει νόημα, αφού μια κανονική εγκατάσταση θέλει μόνο μερικά κλικ + υπομονή.

Πιο χρήσιμο πιστεύω θα ήταν αν κάποιος είχε όρεξη να ετοιμάσει virtualbox images, ώστε όσοι συνάδελφοι επιθυμούν να μπορούν να δοκιμάσουν LTSP κατευθείαν μέσα από τα Windows τους.

odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 26 Σεπ 2011, 06:38:05 ΜΜ
Πιο χρήσιμο πιστεύω θα ήταν αν κάποιος είχε όρεξη να ετοιμάσει virtualbox images, ώστε όσοι συνάδελφοι επιθυμούν να μπορούν να δοκιμάσουν LTSP κατευθείαν μέσα από τα Windows τους.

Άλκη, εννοείς ένα .vdi με εγκατεστημένο έναν LTSP server;

alkisg

Ακριβώς, με το αντίστοιχο μικρό how-to για το πώς εγκαθιστούμε virtualbox και πώς το χρησιμοποιούμε από τα Windows.
Θα βοηθήσει πολύ πιστεύω αν το ετοιμάσει κάποιος. Το hosting του .vdi πιστεύω μπορεί να γίνει στον server της τεχνικής στήριξης.


gidarakos

Αφού έκανα αναβάθμιση του server σε sch-scripts 10.04.55 έκανα και μία ενημέρωση-συμπίεση του εικονικού δίσκου και κάποια στιγμή μου ζήτησε ένα yes or no σχετικά με nbd-client. Δυστυχώς δε συγκράτησα την ερώτηση. Τι ακριβώς ήταν αυτό και τι πρέπει να απαντάμε;

alkisg

Για να ξαναδείς τις ερωτήσεις εγκατάστασης/ρύθμισης που κάνει κάποιο πακέτο, η εντολή είναι sudo dpkg-reconfigure paketo.
Συγκεκριμένα, αν θες άνοιξε κονσόλα εντός του εικονικού δίσκου, και δώσε:

Κώδικας: shell
dpkg-reconfigure nbd-client


Στη συγκεκριμένη ερώτηση που κάνει δεν μας πειράζει ό,τι και να απαντήσεις. Και γενικότερα μια καλή πρακτική είναι "όταν δουλεύουν οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις δεν τις πειράζω".

jtsop

Παράθεση από: alkisg στις 26 Σεπ 2011, 06:38:05 ΜΜ
Για τοπικό αποθετήριο, αν εννοείς απλά για caching ώστε να γλυτώνεις bandwidth, ψάξε λίγο για apt-caching,
για apt-caching εννοώ, αλλά βασικά αν θέλουμε να το βάλουμε στο sch-scripts

Παράθεση από: alkisg στις 26 Σεπ 2011, 06:38:05 ΜΜ
νομίζω το έχουμε ξανααναφέρει, είναι μια ρύθμιση στο squid που το κάνει να κρατάει και πακέτα .deb στην cache του.
αυτό δεν είναι αποτελεσματικό.

Παράθεση από: alkisg στις 26 Σεπ 2011, 06:38:05 ΜΜ
Πιο χρήσιμο πιστεύω θα ήταν αν κάποιος είχε όρεξη να ετοιμάσει virtualbox images, ώστε όσοι συνάδελφοι επιθυμούν να μπορούν να δοκιμάσουν LTSP κατευθείαν μέσα από τα Windows τους.
φτιάχνω ένα vmware και ένα virtualbox image.

odysseas

Παράθεση από: jtsop στις 28 Σεπ 2011, 10:28:39 ΜΜ
για apt-caching εννοώ, αλλά βασικά αν θέλουμε να το βάλουμε στο sch-scripts αυτό δεν είναι αποτελεσματικό.

Για caching πακέτων (προς χρήση σε standalone εγκαταστάσεις) και εφ' όσον δεν θες να χρησιμοποιήσεις το squid, σε παραπέμπω σε μια παλιότερη συζήτηση, όπου πρότεινα το apt-cacher-ng.

Παράθεση από: jtsop στις 28 Σεπ 2011, 10:28:39 ΜΜ
φτιάχνω ένα vmware και ένα virtualbox image.

ωχ, για το virtualbox το έχω ήδη φτιάξει...

jtsop

Παράθεση από: odysseas στις 28 Σεπ 2011, 11:01:23 ΜΜ
ωχ, για το virtualbox το έχω ήδη φτιάξει...

καλά δεν πειράζει, ούτως ή αλλιώς ήθελα να κάνω κάποιες δοκιμές.

alkisg

Παράθεση από: jtsop στις 28 Σεπ 2011, 10:28:39 ΜΜ
για apt-caching εννοώ, αλλά βασικά αν θέλουμε να το βάλουμε στο sch-scripts
Παράθεση από: alkisg στις 26 Σεπ 2011, 06:38:05 ΜΜ
νομίζω το έχουμε ξανααναφέρει, είναι μια ρύθμιση στο squid που το κάνει να κρατάει και πακέτα .deb στην cache του.
αυτό δεν είναι αποτελεσματικό.

Ένας core developer του Ubuntu πάντως πιστεύει το αντίθετο, και έφτιαξε δύο πακέτα, squid-deb-proxy και squid-deb-proxy-client τα οποία αυτοματοποιούν το apt caching.
Το squid σαν proxy server είναι πολύ καλύτερος από κάποια "πρόχειρη" λύση που έχει φτιαχτεί ειδικά για .deb, οπότε αν και δεν έχω δοκιμάσει τα παραπάνω πακέτα, τείνω να τον πιστέψω.

Να ένα μικρό how-to: http://www.linuxjournal.com/content/presenting-squid-deb-proxy-speed-your-update-downloads

Στα sch-scripts δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μπει, αφού σε LTSP εργαστήρια δεν χρειάζεται, και σε μη LTSP εργαστήρια η μόνη "κουραστική" ενέργεια είναι η εγκατάσταση του πακέτου squid-deb-proxy-client στους clients. Ε αυτό μπορεί να γίνει είτε από το clusterssh είτε επιλέγοντας τους clients από τα sch-scripts και κάνοντας εκτέλεση της παρακάτω εντολής:
sudo apt-get --yes install squid-deb-proxy-client

Katsadouros_Dhm

Θα ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα: (Μπορεί να έχουν ήδη απαντηθεί):
1). Πώς μπορώ να διαγράψω κατευθείαν ολόκληρα τμήματα που έχω δημιουργήσει με τα sch-scripts; Δε βρήκα αυτή τη δυνατότητα στα sch-scripts εκτός αν μου διέφυγε.
2). Δοκίμασα να επικολλήσω κατευθείαν από τον server ένα αρχείο μέσα σε φάκελο από κάποιον user (thin-client) και είδα ότι δεν ειχα αυτή τη δυνατότητα.

apapakL

Γεια σου συνάδελφε!

1. Δες εδώ https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4124.0

2. Πρέπει να είσαι super user για να το κάνεις αυτό. Οπότε είτε μέσω τερματικού με χρήση sudo και εντολής cp ή με άνοιγμα του διαχειριστή αρχείων nautilus, με την εξής εντολή στο τερματικό
sudo nautilus

Μεγάλη προσοχή όμως γιατί με αυτό το τρόπο έχεις τη δυνατότητα να πειράξεις οποιοδήποτε αρχείο του συστήματος...

Katsadouros_Dhm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις το συνάδελφο apapakl

odysseas

Για δείτε αυτό εδώ: http://yro.slashdot.org/story/11/10/30/024228/schools-in-portugal-moving-to-oss. Μήπως είναι ώρα για μια μετάφραση στα πορτογαλικά; Παιδιά, δεν το λέω για πλάκα. Νομίζω οτι μια λύση τύπου sch-scripts είναι πολύ κρίμα να περιορίζεται στα ελληνικά εργαστήρια. Προτείνω να σκεφτούμε όλοι μας σοβαρά πως μπορεί να δημιουργηθεί μια ευρύτερη κοινότητα και πως πρέπει να εργαστούμε για να πάρει αυτό το project τις διαστάσεις που του αξίζουν.


alkisg

Κατά την άποψή μου, η φιλοσοφία των sch-scripts είναι:
Καθηγητής: Θέλω να χρησιμοποιήσω Linux στο σχολείο αλλά δεν βρίσκω εργαλείο να μου κάνει την τάδε δουλειά που μου είναι απαραίτητη, τι να κάνω;
sch-scripts: ΟΚ, να ένα σκριπτάκι που σου λύνει το πρόβλημα
(χεχε γράφοντας αυτά μου ήρθε ιδέα και για νέο εικονίδιο, band-aid αντί για πολυεργαλείο ;D)

Όταν όμως μας δίνεται ο χρόνος να κάνουμε ένα βήμα πίσω και να σκεφτούμε "οκ, και γιατί ο καθηγητής έχει αυτό το πρόβλημα και γιατί δεν έχει λυθεί αλλού;", τότε είναι πολύ πιθανό να βρούμε μια καλύτερη λύση η οποία όμως να ανήκει σε άλλο πακέτο. Παραδείγματα:

  • Δεν δουλεύει το iTalc. Φτιάχνουμε κάτι αντίστοιχο μέσα στα sch-scripts. Η σωστή λύση όμως είναι να φτιαχτεί ξεχωριστό εργαλείο, ο Epoptes, ο οποίος μπορεί να χρησιμοποιηθεί εκτός LTSP, εκτός σχολείων κτλ.
  • Δεν υπάρχει εύκολη μέθοδος μαζικής δημιουργίας χρηστών. Φτιάχνουμε σχετικό διάλογο μέσα στα sch-scripts. Η σωστή λύση όμως είναι αυτή η δυνατότητα να ενσωματωθεί σε εργαλείο διαχείρισης χρηστών, είτε τα ενσωματωμένα των διανομών (users-admin, kuser κτλ) είτε, αν αυτά δεν δέχονται patches, σε νέο ξεχωριστό εργαλείο.
  • Δεν είναι εύκολη η δημιουργία και διαχείριση εικονικών δίσκων. Φτιάχνουμε σχετικό μενού στα sch-scripts. Η σωστή λύση όμως είναι αυτή η δυνατότητα να ενσωματωθεί στο ίδιο το LTSP. Να μπορούμε π.χ. να μπουτάρουμε έναν εικονικό δίσκο με το VirtualBox και να τον διαχειριστούμε μέσω Software Center κτλ. Και όντως στο LTSP BTS που είμαστε τις 3 τελευταίες μέρες έπεισα τους άλλους developers να προχωρήσουμε το LTSP προς αυτή την κατεύθυνση.  ;)
  • Μικρά αλλά ενοχλητικά bugs του τύπου "δεν μπαίνουν οι drivers των καρτών δικτύου στο initramfs". Η προσωρινή λύση είναι να το κάνουμε μέσα από τα sch-scripts. Η σωστή λύση όμως είναι να λυθεί upstream στο πακέτο initramfs-tools (όπως και έγινε). Περιπτώσεις τέτοιων bugs έχουμε δεκάδες στα sch-scripts, όπου διορθώνουμε στα γρήγορα τα bugs άλλων πακέτων, ώστε να μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας, και στη συνέχεια προσπαθούμε να προωθήσουμε τις λύσεις upstream.
  • Τέλος, στα sch-scripts έχουμε και κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις που μας βολεύουν στα ελληνικά εργαστήρια. Π.χ. επειδή έχουμε τον router για DHCP server χρησιμοποιούμε τον dnsmasq σε proxydhcp mode κτλ. Αυτές προφανώς είναι τοπικές ρυθμίσεις, δεν ενδιαφέρουν το γενικότερο κοινό.
Έτσι βλέπω τα sch-scripts σαν ένα φυτώριο ανάπτυξης λύσεων για άμεσα προβλήματα, αλλά όταν στη συνέχεια μας δίνεται ο χρόνος, αυτές οι λύσεις πρέπει να μεταφυτεύονται σε άλλα πακέτα. Άρα δε νομίζω ότι πρέπει να επικεντρωνόμαστε στη διεθνοποίηση των sch-scripts, αλλά στην κατάλληλη μεταφύτεψη/προώθηση των προσωρινών λύσεων που δίνουν, ακόμα κι αν μερικές φορές αυτό σημαίνει τη δημιουργία νέων πακέτων.

jtsop

Υπάρχει τρόπος το squid-deb-proxy να παίζει με squid3?

Παράθεση από: alkisg στις 29 Σεπ 2011, 10:13:03 ΠΜ
αυτό δεν είναι αποτελεσματικό.


Ένας core developer του Ubuntu πάντως πιστεύει το αντίθετο, και έφτιαξε δύο πακέτα, squid-deb-proxy και squid-deb-proxy-client τα οποία αυτοματοποιούν το apt caching.
Το squid σαν proxy server είναι πολύ καλύτερος από κάποια "πρόχειρη" λύση που έχει φτιαχτεί ειδικά για .deb, οπότε αν και δεν έχω δοκιμάσει τα παραπάνω πακέτα, τείνω να τον πιστέψω.

Να ένα μικρό how-to: http://www.linuxjournal.com/content/presenting-squid-deb-proxy-speed-your-update-downloads

Στα sch-scripts δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μπει, αφού σε LTSP εργαστήρια δεν χρειάζεται, και σε μη LTSP εργαστήρια η μόνη "κουραστική" ενέργεια είναι η εγκατάσταση του πακέτου squid-deb-proxy-client στους clients. Ε αυτό μπορεί να γίνει είτε από το clusterssh είτε επιλέγοντας τους clients από τα sch-scripts και κάνοντας εκτέλεση της παρακάτω εντολής:
sudo apt-get --yes install squid-deb-proxy-client

apanagio

Από την επόμενη έκδοση του ubuntu 12.04 το squid-deb-proxy θα βασίζεται στο squid3
http://packages.ubuntu.com/precise/squid-deb-proxy
Αν δεν κάνω λάθος το πακέτο squid θα είναι πλέον dummy πακέτο για τη μετάβαση στο squid3

jtsop

Παράθεση από: apanagio στις 10 Φεβ 2012, 10:29:10 ΠΜ
Από την επόμενη έκδοση του ubuntu 12.04 το squid-deb-proxy θα βασίζεται στο squid3
http://packages.ubuntu.com/precise/squid-deb-proxy
Αν δεν κάνω λάθος το πακέτο squid θα είναι πλέον dummy πακέτο για τη μετάβαση στο squid3

Ναι, το λέει στο σύνδεσμο που έστειλες.

escozul

Παιδιά παίζει να δούμε sch-script για LTSP με Ubuntu 12.04; Μην το setάρω τώρα και στην αρχή της επόμενης χρονιάς το ξαναστήνω με την νέα έκδοση... (αν και εδώ που τα λέμε τι πειράζει;)

Anyway απλά είχα την απορία...
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00