Θέματα Εσπερινών Λυκείων

Ξεκίνησε από Σπύρος Δουκάκης, 29 Μαΐου 2013, 07:36:17 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Σπύρος Δουκάκης

Επισυνάπτω τα θέματα και προτεινόμενες απαντήσεις

GEG

Όσον αφορα την απάντηση που δίδετε κύριε Δουκάκη για το θέμα Α2 θα ήθελα να παρατηρήσω τα εξης:
1. Πράγματι η συνθήκη Μ<=11 στην γραμμή 3 δεν γίνεται ποτέ ψευδής και άρα παραβιάζεται το κριτήριο της περατότητας

2. Στην γραμμή 8 απο την 5η επανάληψη και μετά το Μ θα λαμβάνει συνεχώς (ανά δύο επαναλήψεις) την τιμή 10 οπότε γίνεται διαίρεση με το μηδέν και παραβιάζεται η καθοριστικότητα.

3. Θεωρώ όμως ότι απο τη στιγμή που εκτελεστεί η εντολή εκχώρησης στην γραμμή 8 για Μ=10 η τιμή του Ν είναι απροσδιόριστη (0/0) οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε με σιγουρια για παραβίαση της καθοριστικότητας στην εντολή της γραμμής 10 η οποία βέβαια δεν εκτελείται ποτέ λόγω του ατέρμονα βρόχου που προηγείται.
Hey! It compiles! Ship it! :-)

Σπύρος Δουκάκης

Ευχαριστώ για την επισήμανση.
Βλέποντας ότι μπορεί σε τρία σημεία να μην ικανοποιούνται τα αλγοριθμικά κριτήρια... παραξενεύτηκα.
Ωστόσο τα ενσωμάτωσα στην προτεινόμενη λύση.
Αν έχει πάρει κάποιος προτεινόμενες λύσεις από την ΚΕΕ, ας τις μοιραστεί για να δούμε το ζήτημα...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Στις λύσεις που ανακοίνωσε η ΠΕΚΑΠ, υπάρχει μια διαφορετική προσσέγγιση στο θέμα Α2

Δείτε τις λύσεις  στο http://www.greekinformatics.gr/images/pdf/lyseisesperinon2013.pdf

Καλό είναι να δούμε τη λύση της ΚΕΕ

evry

Δεν είναι λάθος??

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 30 Μαΐου 2013, 11:32:00 ΜΜ
Στις λύσεις που ανακοίνωσε η ΠΕΚΑΠ, υπάρχει μια διαφορετική προσσέγγιση στο θέμα Α2

Δείτε τις λύσεις  στο http://www.greekinformatics.gr/images/pdf/lyseisesperinon2013.pdf

Καλό είναι να δούμε τη λύση της ΚΕΕ
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

gthal

Από πότε η αποτελεσματικότητα σημαίνει ότι ένα τμήμα εντολών δεν θα εκτελεστεί;;;;;;

Οι λύσεις της ΚΕΕ είναι απόρρητες; Δεν μπορούμε να τις δούμε, κι εδώ και στα ημερήσια;
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

gthal

Δεν είχα δει τα θέματα! Αυτό το Α2 μπάζει τόσο πολύ!
Ακροβατούν και πάλι στο όριο του τι είναι αποδεκτά εξεταστέο και τι είναι αμφισβητήσιμο και θα εγείρει διαφορετικές ερμηνείες και απόψεις.

1. Άπαξ και έχουμε πρόβλημα καθοριστικότητας (στην 3η επανάληψη; ), μπορούμε να πούμε ότι ο βρόχος θα εκτελείται για πάντα; αφού θα κρασάρει την 3η φορά. (σχεδόν φιλοσοφικό το ερώτημα, θα μου πεις, ας δεχτθούμε ότι έχει πρόβλημα περατότητας)
2. Ύστερα, αν παραβιάζει τη περατότητα, μπορούμε να πούμε ότι η γραμμή 10 έχει θέμα καθοριστικότητας; αφού εγγυημένα δεν θα εκτελεστεί. Αυτό δεν είναι φιλοσοφικό!
3. Και με το κριτήριο της εισόδου τι γίνεται; Εγώ θα έγραφα ότι το παραβιάζει (αν αυτός δεν το παραβιάζει, δεν το παραβιάζει κανείς). Αλλά και πάλι το βιβλίο επιτρέπει να μην έχουμε "καμία τιμή εισόδου" και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Άλλο ένα σημείο-ναρκοπέδιο που αν έχεις παρακολουθήσει για λίγα χρόνια το μάθημα καταλαβαίνεις ότι δεν είναι καλό να το αγγίζεις στις εξετάσεις.
4. Αν δε, όντως σκέφτηκαν να εξετάσουν και την αποτελεσματικότητα που ποτέ κανείς δεν έχει καταλάβει, μπράβο, έφτιαξαν μία με απ' όλα!

Εδώ αξίζει νομίζω μια απάντηση που είχε δώσει ένας μαθητής εδώ χαριτολογώντας ειρωνικά: "δε βλέπω κανένα τμήμα αλγορίθμου εδώ πέρα"
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

evry

Με όλο τον πανικό το πρωί με τους ΦΑ δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με το θέμα, αλλά ένας συνάδελφος που διορθώνει εσπερινά στο βαθμολογικό με ρώτησε για το Α2.
Πραγματικά το θέμα έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα.
Δεν έχω δει τις απαντήσεις τις επιτροπής αλλά μου είπαν ότι δίνουν ως λύσεις την καθοριστικότητα και την περατότητα.
Προφανώς όταν το Μ γίνει 10 έχουμε όχι απλά διαίρεση με το 0 αλλά διαίρεση 0/0. Εκεί δεν παραβιάζεται απλά η καθοριστικότητα, γίνεται χαμός. Δηλαδή εκεί που μια γλώσσα μπορεί να σου πετάξει και ένα +infinity εδώ είναι πραγματικά απροσδιόριστο. Πιο ακαθόριστο δε γίνεται.

Η απάντηση λοιπόν που δόθηκε (κατά τη γνώμη μου) είναι λάθος , γιατί όταν παραβιαστεί η καθοριστικότητα ο αλγόριθμος δεν θα συνεχίσει, αλλιώς αν συνέχιζε δεν θα παραβιαζόταν. Είναι απλό νομίζω.

Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, υπάρχει ένας τρόπος να πέσει σε ατέρμων βρόχο. Να καλεί ο αλγόριθμος μια συνάρτηση που θα εφαρμόζει το θεώρημα De L'Hospital σε μορφή 0/0.
Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω τι να πω.

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

@GEG
τώρα είδα το πόστ σου, είχες πολύ σωστά θίξει το θέμα πολύ νωρίτερα, απλά δεν το πήρα χαμπάρι

Παράθεση από: GEG στις 29 Μαΐου 2013, 10:00:57 ΜΜ
Θεωρώ όμως ότι απο τη στιγμή που εκτελεστεί η εντολή εκχώρησης στην γραμμή 8 για Μ=10 η τιμή του Ν είναι απροσδιόριστη (0/0) οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε με σιγουρια για παραβίαση της καθοριστικότητας στην εντολή της γραμμής 10 η οποία βέβαια δεν εκτελείται ποτέ λόγω του ατέρμονα βρόχου που προηγείται.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Σπύρος Δουκάκης

Άρα συνάδελφοι θεωρείτε ότι ο αλγόριθμος δεν ικανοποιεί δύο χαρακτηριστικά: καθοριστικότητα στην γραμμή 8 και περατότητα...

Όποιος γράψει ότι το χαρακτηριστικό της καθοριστικότητας δεν ικανοποιείται στην εντολή 10 θα του αφαιρεθούν μονάδες ή θα λάβει τις 8 μονάδες, αφού τα υπόλοιπα είναι σωστά; :-\

evry

Ο αλγόριθμος δεν ικανοποιεί το χαρακτηριστικό της καθοριστικότητας. Μόνο αυτό.
Κατά τη γνώμη μου αυτή πρέπει να είναι η απάντηση.
Πιστεύω ότι έβαλαν την αύξηση του Μ σε λάθος σημείο με αποτέλεσμα να μην έχουμε ατέρμων βρόχο.

Από τη στιγμή που ο αλγόριθμος υπολογίζει 0/0 δεν συνεχίζει ομαλά. Δεν ξέρουμε ποια είναι η συμπεριφορά του αλλά όπως και να έχει αφού δεν συνεχίζει δεν μπορούμε να μιλάμε για περατότητα

Τώρα όσον αφορά τη βαθμολόγηση δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν πρέπει να κόψουμε από αυτόν που θα πει ότι ο αλγόριθμος δεν ικανοποιεί την περατότητα. Δεν είμαι σίγουρος, θα το σκεφτώ και θα επανέλθω.

Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρος όμως είναι ότι αυτός που θα απαντήσει ότι η καθοριστικότητα παραβιάζεται στην γραμμή 8 και τέρμα πρέπει να πάρει όλες τις μονάδες γιατί είναι ο πιο σωστός από όλους.


Παρακάτω δίνω και μια δική μου λύση για το θέμα Δ

ΘΕΜΑ Δ Εσπερινά

Για κ από 1 μέχρι 128
     Για λ από 1 μέχρι 128
       		Διάβασε  Α[κ, λ]
     Τέλος_Επανάληψης
Τέλος_Επανάληψης
 

Για κ από 1 μέχρι 128
     Για λ από 1 μέχρι 128
		Β[κ,λ] <- 255 – Α[κ,λ]
		Εμφάνισε Β[κ,λ] 
     Τέλος_Επανάληψης
Τέλος_Επανάληψης

Για κ από 1 μέχρι 128
     Για λ από 1 μέχρι 128
               τιμή <-   Α_Μ( 1.3 * Α[κ,λ]  )
		Γ[κ,λ] <-  τιμή – ( τιμή mod 255 ) * ( τιμή div 255 )
     Τέλος_Επανάληψης
Τέλος_Επανάληψης

Για κ από 1 μέχρι 128
     Για λ από 1 μέχρι 128
		Αν Α[κ,λ] > max Τότε  max <- Α[κ,λ]
    Τέλος_Επανάληψης
Τέλος_Επανάληψης

Για κ από 1 μέχρι 128
     Για λ από 1 μέχρι 128
		Αν Α[κ,λ] = max Τότε   Εμφάνισε κ, λ
     Τέλος_Επανάληψης
Τέλος_Επανάληψης

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Σπύρος Δουκάκης

#11
.

evry

Σπύρο δεν με ενδιαφέρει ποιος λέει κάτι, αλλά τι λέει, γιατί προσπαθώ να μην κρίνω μια άποψη από το άτομο που την εκφράζει αλλά από το αν είναι σωστή ή όχι.

Αυτό που είπα λοπόν είναι ότι δεν είναι δυνατόν να παραβιάζει την περατότητα, αφού όταν το Μ γίνει 10 παραβιάζει την καθοριστικότητα και εκτελείται μια εντολή με απροσδιόριστο αποτέλεσμα. Εσύ υποστηρίζεις ότι ο αλγόριθμος συνεχίζει? με ποια τιμή του Μ? μπορείς να δώσεις έναν πίνακα τιμών για να δούμε πως παραβιάζεται και η περατότητα? μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι?

Παράθεση από: sdoukakis στις 31 Μαΐου 2013, 10:07:52 ΜΜ
Οπότε προτείνεται να μείνουν στην άκρη οι απαντήσεις της ΚΕΕ, αφού δεν είναι οι πιο σωστές...

Επίσης δεν είναι οι πιο σωστές και οι προτεινόμενες απαντήσεις των μελών της επιτροπής επιμέλειας των θεμάτων της ΠΕΚΑΠ (μη ικανοποίηση τριων χαρακτηριστικών)...
Δεν είμαι και εγώ σωστός, διότι θεωρώ δύο φορές ότι δεν ικανοποιεί την καθοριστικότητα και μία την περατότητα...

ΟΚ! Ειλικρινά, προσπαθώ να κατασταλάξω και είμαι έτοιμος για όποιο πόρισμα βγάλουμε. Κάνω την συζήτηση, γιατί θέλω -αν καταλήξουμε ότι είναι πιο σωστό- να τροποποιήσω την προτεινόμενη λύση που έδωσα. Το θέμα ήταν από αυτά που δεν πρέπει να βάζουμε στις εξετάσεις...

Το τελευταίο που ζήτησες να εξηγήσω αναφέρεται στο ότι οι αρχικές απαντήσεις της ΚΕΕ έλεγαν ότι παραβιάζεται η περατότητα και η καθοριστικότητα στην εντολή έξω από την επανάληψη.
Δεν έλεγε τίποτα για την εντολή στη θέση 8. Αν πας και βάλεις το Μ <- Μ + 2 πριν από την Αν, τότε πράγματι παραβιάζεται η περατότητα, αφού μόλις γίνει 10 θα μπει στο Αν και θα μειωθεί, και έτσι δεν θα έχουμε στη γραμμή 8 διαίρεση 0/0. Έλα όμως που τότε δεν παραβιάζεται η καθοριστικότητα αφού έχουμε ατέρμων βρόχο οπότε ο έλεγχος δεν θα φτάσει ποτέ στην εντολή που θα παραβιάσει την καθοριστικότητα.

Μεταφέρω τις απαντήσεις της ΚΕΕ με επιφύλαξη γιατί δεν τις έχω στα χέρια μου αλλά μου τις έχουν πει τηλεφωνικά βαθμολογητές που βαθμολογούν εσπερινά.
Αύριο θα τις δω.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Σπύρος Δουκάκης

Σε αναμονή, λοιπόν, των απαντήσεων της ΚΕΕ.

ΥΓ1: Χρησιμοποίησα το προτείνεται και όχι το προτείνετε, με σκοπό να μην μιλήσω για πρόσωπα, ενώσεις ή επιτροπές.

Παράθεση από: sdoukakis στις 31 Μαΐου 2013, 10:07:52 ΜΜ
Οπότε προτείνεται...
ΥΓ2: Όπως είπα από την αρχή συμμετέχω στη συζήτηση, γιατί θέλω να εντάξω στις προτεινόμενες απαντήσεις την ορθότερη λύση.

evry

Η απάντηση της επιτροπής μαζί με τη διευκρίνηση που έστειλαν λέει ότι παραβιάζεται δυο φορές η καθοριστικότητα και μια η περατότητα. Επίσης δίνει και έναν πίνακα τιμών που είναι λάθος (αφού στο 0/0 έχει πρόβλημα) για να δικαιολογήσει γιατί παραβιάζει την περατότητα.

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr