Διαδραστικός classboard TS 4080 λείπουν οι drivers

Ξεκίνησε από mitsospap, 29 Απρ 2015, 11:36:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mitsospap

Καλησπέρα. Το cd του διαδραστικού έχει οδηγούς μόνο για ubuntu 10.04. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω; Το χρησιμοποιώ μόνο σαν οθόνη προβολής

http://www.cpieducation.gr/%CE%A0%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82/ClassBoardTouchSeries/%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE.aspx

alkisg

Να ζητήσεις από την εταιρία να βγάλει ανανεωμένους drivers.
Είναι η ίδια περίπτωση σαν να είχε βγάλει η εταιρία drivers για XP και να ήθελες να το εγκαταστήσεις στα Windows 7, και πάλι εκεί θα τους ζήταγες να βγάλουν ανανεωμένους drivers.

mitsospap

Θα προσπαθήσω να έρθω σε επικοινωνία με την μαμα εταιρεία, γιατι με τις Ελληνικές εταιρείες δεν βγάζεις άκρη.(δεν βλέπω φως γενικά)
Προς το παρόν βρέθηκε ισοδύναμο driver!

* Traceboard TS-4080 λειτουργεί και σε μάς απ ότι λέει εδώ.
http://ts.sch.gr/wiki/Linux/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1/%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF

Πως μπορώ να βγάλω οτι σκουπίδι μπήκε απο την προηγούμενη εγκατάσταση των ακατάλληλων οδηγών για ubuntu 10.04 για να μην μου χαλάσει την εγκατάσταση; Απλα search οτι εχει classboard delete?


odysseas

Παράθεση από: mitsospap στις 21 Μαΐου 2015, 10:41:09 ΜΜ
Προς το παρόν βρέθηκε ισοδύναμο driver!
* Traceboard TS-4080 λειτουργεί και σε μάς απ ότι λέει εδώ.
http://ts.sch.gr/wiki/Linux/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1/%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF

Έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο σχολείο μου με τον Classboard. Δυστυχώς το link στο wiki της τεχνικής στήριξης για τους drivers του Traceboard TS-4080 επίσης δεν λειτουργεί πια και δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι online. Υπάρχει κάποιος που να έχει καταφέρει κάτι με αυτούς τους διαδραστικούς;

svris

Όταν δούλευα στην τεχνική υποστήριξη του ΠΣΔ για σχολεία Β' - Δ' Αθήνας και Πειραιά, είχε τύχει μια περίπτωση με έναν τέτοιο διαδραστικό σε ένα σχολείο στο Πέραμα.

Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ το μοντέλο αλλά δε μπορώ. Ήταν όμως Traceboard και το link στο ts δεν δούλευε από τότε (Μάρτιος 2015)...

Μετά από άπειρες προσπάθειες επικοινωνίας, με έστειλαν σε ένα κινέζινο αν θυμάμαι καλά ή ρώσικο site (εταιρικό όμως) και εκεί είχα βρει έναν driver από άλλο μοντέλο, το οποίο όμως ήταν συμβατό με τον δικό μου και το είχα δοκιμάσει και είχε δουλέψει. Κατά τύχη έχω κρατήσει στα προσωπικά μου αρχεία αυτόν τον driver. Είναι 71MB και με email δεν στέλνεται, αλλά μπορώ να τον ανεβάσω όπου μου υποδείξεις (WeTransfer, Dropbox, Google Drive κτλ) για να δοκιμάσεις την τύχη σου.

odysseas

Παράθεση από: svris στις 15 Οκτ 2016, 05:54:12 ΜΜ
Μετά από άπειρες προσπάθειες επικοινωνίας, με έστειλαν σε ένα κινέζινο αν θυμάμαι καλά ή ρώσικο site (εταιρικό όμως) και εκεί είχα βρει έναν driver από άλλο μοντέλο, το οποίο όμως ήταν συμβατό με τον δικό μου και το είχα δοκιμάσει και είχε δουλέψει. Κατά τύχη έχω κρατήσει στα προσωπικά μου αρχεία αυτόν τον driver. Είναι 71MB και με email δεν στέλνεται, αλλά μπορώ να τον ανεβάσω όπου μου υποδείξεις (WeTransfer, Dropbox, Google Drive κτλ) για να δοκιμάσεις την τύχη σου.

Έχω βρει κι εγώ έναν driver από ρώσικο site (δεν ξέρω αν είναι βέβαια ο ίδιος), ο οποίος λέει ότι είναι για ubuntu 10.04 (αν θυμάμαι καλά). Τον δοκίμασα βέβαια ούτως ή άλλως και εμφανίζει ένα μήνυμα λάθους κατά την εγκατάσταση. Το έψαξα λίγο και βασικά φαίνεται ότι από ένα σημείο και μετά ο πυρήνας του linux εγκατέλειψε ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό στο οποίο βασίζεται ο driver, και γι' αυτό δεν δουλεύει σε μεταγενέστερες εκδόσεις.

Αν θες στείλε ένα link σε οποιαδήποτε cloud υπηρεσία σε βολεύει, αν και δεν είμαι αισιόδοξος. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση πάντως.

svris


odysseas

Ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

svris

Έχουμε κανένα νέο; Από ότι βλέπω από τις ειδοποιήσεις του box.com έχει μεγάλη πέραση ο driver, αλλά δούλεψε σε κανέναν; :)

odysseas

Παράθεση από: svris στις 25 Οκτ 2016, 06:54:46 ΜΜ
Έχουμε κανένα νέο; Από ότι βλέπω από τις ειδοποιήσεις του box.com έχει μεγάλη πέραση ο driver, αλλά δούλεψε σε κανέναν; :)

Προσωπικά δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω, γι' αυτό δεν έγραψα τίποτα. Θα γίνει όμως και θα επανέλθω.

Yannis Siahos

Δυστυχώς έτσι είναι η τεχνική υποστήριξη των εταιριών στη χώρα μας. Βάζουν τους drivers στο site τους και μετά τους διαγράφουν....
Ευτυχώς κοίταξα το PC μου και τον είχα ακόμη στα downloads από το 2014. Καμιά φορά είναι χρήσιμο το νεκροταφείο των downloads  :D :D :D :D :D

Τους φόρτωσα στον κόμβο της Τεχνικής Στήριξης και έφτιαξα τα links του wiki της Τεχνικής Στήριξης για τους διαδραστικούς. Μόνο για το smart δεν βρήκα τα αρχεία. Θέλει περισσότερο ψάξιμο ίσως. Αν τους έχει κάποιος ας μου πει για να φορτώσω και αυτούς.

Τώρα αν βλέπετε και άλλα σπασμένα links (είτε στο wiki είτε στον κόμβο της ΤΣ) ενημερώστε με (email ή pm). Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον τεχνική ομάδα στο ΙΤΥΕ, μετά το τέλος του ΕΣΠΑ το 2015, οπότε εθελοντικά ότι μπορώ κάνω.

odysseas

Παράθεση από: svris στις 17 Οκτ 2016, 10:13:54 ΜΜ
Τον ανέβασα στον παρακάτω σύνδεσμο: https://app.box.com/s/8ozikjtno4lc9t031d87gty2irf53abh

Λοιπόν, ο driver δουλεύει! Εγκαθίσταται χωρίς προβλήματα και πλέον ο διαδραστικός είναι λειτουργικός.

Έπαιξα μερικά λεπτά, ζωγράφισα στο inkscape και έσυρα μερικά πλακίδια στο scratch. Μου δημιουργθηκε η αίσθηση ότι χάνεται γρήγορα το καλιμπράρισμα, αλλά θα πρέπει να το ελέγξω διεξοδικότερα. Και να ισχύει, ούτως ή άλλως μάλλον δεν θα μπορούμε να κάνουμε κάτι γι' αυτό.

Ευχαριστούμε πολύ Σπύρο!

mitsospap

Στον 16.04 υπάρχει driver; Οποιος βρει κατι θα το ήθελα πολυ παρακαλω.

mitsospap

Με την εκδοση 16.04 τι γινεται και τον classboard TS4080;
Εικονικη μηχανη εχει δοκιμασει κανεις;
Ή το openboard;
http://openboard.ch

Καπου ειδα και εναν παλιο driver opensakore για την εκδοση 16.04 (32bit) στο site της τεχνικης στηριξης αλλα δεν μπορω να το βρω...