Πρόβλημα με σύνδεση στο switch

Ξεκίνησε από artemis, 08 Φεβ 2011, 09:29:04 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

artemis

Προσπαθώ να συνδέσω τον server με τη γρήγορη (gigabit) θύρα του switch και ενώ δουλεύουν κανονικά τα leds (αναγνωρίζει ότι συνδέεται με Η/Υ, αναβοσβείνει η led πράγμα που δείχνει ότι στελνονται δεδομένα) δεν εγκατασταίνεται η δικτυακή σύνδεση μεταξύ server - switch.

Το ίδιο συμβαίνει με όποιο μηχάνημα συνδέσω πάνω στην gigabit θύρα.

Τι μπορεί να φταίει; Χρησιμοποιώ καλώδια UTP CAT 5e.

Το switch είναι της Allied Telesis. Έχει 24 θύρες 10/100 Base-T (που λειτουργούν χωρίς πρόβλημα) και 2 θύρες gigabit 10/100/1000 Base-T Copper Ports.
Έχω επισυνάψει εικόνα από το front Panel του switch


alkisg

Δώσε λίγο τις παρακάτω εντολές στο server και ανέβασε τα αποτελέσματα:
sudo lspci -nn -k | grep -A 2 Ethernet
sudo apt-get install ethtool
sudo ethtool eth0


Τι μήκος έχει το καλώδιο; Δοκίμασε να μετακινήσεις προσωρινά το server πολύ κοντά στο switch (ή το ανάποδο, ό,τι σε βολεύει) και να τον συνδέσεις στη gigabit θύρα του switch με ένα μικρό καλώδιο π.χ. ενός μέτρου.

artemis

Επισυνάπτω τα αποτελέσματα των εντολών που μου είπες Άλκη.

Να πω επίσης ότι ο server έχει κάρτα δικτύου 100mbit και δουλεύει κανονικά στις άλλες θύρες του switch που έχουν ταχύτητες 10/100 mbit.

Επίσης χρησιμοποίησα καλώδιο 1,5 μέτρα UTP CAT5e.

Οι υπόλοιποι Η/Υ έχουν κάρτες gigabit και δουλεύουν κι αυτοί μόνο στις 24 θύρες 10/100.
Δηλαδή κανείς Η/Υ δεν δουλεύει στη θύρα 10/100/1000 mbit.

To switch δίπλα στις δύο gigabit θύρες έχει δύο θύρες SFP ports (αν θέλετε δείτε ξανά το επισυναπτόμενο στο πρώτο μήνυμα) όπου σε μία από αυτές ήταν συνδεδεμένη μια οπτική ίνα. Ανά δύο αυτές οι θύρες είναι Combo (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό)
Αφαίρεσα την οπτική ίνα γιατί το δίκτυο δεν μπορούσε να πάρει ip διευθύνσεις από το router του εργαστηρίου μου και επηρεαζόταν από αλλού.
Αυτός ο router είναι κομμάτι του δικτύου οπτικών ινών που διασυνδέει σχολεία- δημόσιες υπηρεσίες, αλλά το δίκτυο δεν λειτουργεί ακόμα.

Είναι πιθανόν να φταίνε ρυθμίσεις στο router;



alkisg

Το switch σου είναι managed (προγραμματιζόμενο). Οι combo θύρες μπορούν να λειτουργούν είτε ως οπτικές είτε ως χαλκού, αλλά όχι και τα δύο. Πιθανώς αυτοί που έκαναν το setup να το προγραμμάτισαν να δουλεύουν μόνο ως οπτικές.
Δοκίμασε να βγάλεις την οπτική ίνα, να βάλεις το καλώδιο από έναν client, να κλείσεις το switch και να το ξαναανοίξεις. Αν κάνει autodetect καλώς.
Αν όχι, νομίζω ότι θα πρέπει να επικοινωνήσεις με αυτούς που έκαναν την εγκατάσταση του switch και έχουν τους κωδικούς πρόβασης και να τους ζητήσεις να σου ενεργοποιήσουν τουλάχιστον τη μία από τις 2 θύρες gigabit.