Μαύρη οθόνη με Ryzen και Ubuntu 32bit

Ξεκίνησε από aroniotis, 17 Ιαν 2020, 10:56:57 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aroniotis

Καλημερα σας
Εμείς πήραμε πρόσφατα 4 καινούργια pc για clients και προσπαθώ να τα βάλω στο δίκτυο.
Ανοίγουν και bootάρουν από το δίκτυο, αλλά η οθόνη σβήνει τελείως. Ο epoptes τα βλέπει και μπορώ να κάνω reboot κανονικά


alkisg

Αν είναι καινούργια, μάλλον χρειάζονται νέο πυρήνα.
Τι CPU και τι κάρτα γραφικών έχουν; Κάνε δεξί κλικ ιδιότητες από τον Επόπτη.
Ποια έκδοση Ubuntu έχεις;
Ποιον kernel; Δώσε `uname -a` σε ένα τερματικό στον server.

Αν θες έλα και από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC για να το δούμε live.

aroniotis


alkisg

#3
Το είδαμε μέσω IRC/VNC. Κάποια καινούργια AMD όπως αυτά θέλουν nomodeset.

Υ.Γ. κάποιος άλλος συνάδελφος ανάφερε ότι μάλλον δουλεύουν σε 64bit εγκαταστάσεις, αλλά όχι σε 32 bit.

gmav

Καλησπέρα,
Στο εργαστήριό είχα μέχρι χθες 5 P4 @2.0 GHz, 2 P4 @3.0 GHz , 5 Core 2 Duo @3.0 GHz. Έχω server Core i5 με 16 GB RAM τον οποίο σε παλιότερη συνεδρία μέσω IRC τον κάναμε να δουλεύει με τα 8 GB για να λύσουμε κάποιο θέμα, με αποτέλεσμα να αγκομαχά στα δύσκολα με τους 5 thin clients. Έγινε παραλαβή εξοπλισμού (βάσει μιας παλαιάς ξεχασμένης πρόσκλησης) και εγκατάστασή 5 HP με AMD Ryzen3 και 8 GB RAM (Windows 10 k Ubuntu 18.04), οπότε έφυγαν τα 5 παλιά P4. Ακολουθώ σε ένα από αυτά τις παραπάνω οδηγίες, παρόλα αυτά όταν εκκινεί από δίκτυο βρίσκει το image (i386), ξεκινά να το φορτώνει και κάποια στιγμή «χάνω» την οθόνη. Έχω ελέγξει ρυθμίσεις (οθόνη server ίδια ανάλυση και συχνότητα με client) για την περίπτωση που η οθόνη έμπαινε σε κάποιο μη υποστηριζόμενο mode. Από το epoptes το βλέπω σαν μηχάνημα που δεν έχει κάνει login, μπορώ να κάνω shutdown, αλλά τίποτα άλλο. Τι μπορεί να φταίει; Θέλουν άλλο image λόγω AMD;

alkisg

Εκ πρώτης όψης δεν παίζει ρόλο το UEFI, αλλά είναι πρόβλημα των γραφικών AMD σε παλιούς kernels και πιθανώς και 32bit εγκαταστάσεις.

Πρώτη δοκιμή θα ήταν νεότερος kernel, αλλιώς nomodeset στο pxelinux.cfg.
Αν θες έλα από το IRC κάποιο πρωί για βοήθεια, κατά τις 10:00 για μεγαλύτερη σιγουριά.

markakis

Κάτι παρόμοιο αντιμετώπισα και εγώ με 3 νέα Ryzen3 2200G και LTSP με έκδοση i386 . Το τελευταίο φαίνεται να είναι το πρόβλημα γιατί σε δοκιμή με live USB 18.04 στην έκδοση i386 είχαμε μαύρη οθόνη ενώ στην AMD64 όλα καλά. Το είχε κοιτάξει και ο Άλκης με VNC και όπως έγραψε παραπάνω με  νεότερο kernel δεν λύθηκε το πρόβλημα, ενώ με nomodeset στο pxelinux.cfg δούλεψαν τα γραφικά.

Επειδή στην περίπτωσή μου τα 3 Ryzen3 αντικατέστησαν τα 3 τελευταία P4 του εργαστηρίου, προτίμησα να ξαναστήσω από την αρχή το LTSP με έκδοση AMD64.
Στη θέση σου θα δούλευα με nomodeset μέχρι να τελειώσει η σχολική χρονιά και θα προσπαθούσα να αντικαταστήσω και τα τελευταία PC που δεν σηκώνουν AMD64 ώστε από Σεπτέμβρη να πάω σε Ubuntu Μate 20.04.

gmav

Αυτό έγινε και στην περίπτωσή μου με τη βοήθεια του Άλκη, τον οποίο ευχαριστώ και από εδώ για τη βοήθεια

anagsteki

Μπορεί κάποιος να δώσει αναλυτικά οδηγίες για την ενημέρωση σε nomodeset από quiet splash στο pxelinux.cfg;
Δεν εκκινούν  σταθμοί (AMD RYZEN)

Δίνοντας  sudo gedit /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default

δεν βρίσκω καταχώριση quiet splash

UBUTNU 18.0.4  32 bit

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και για όλες τις βοήθειες.

alkisg

Όπου βρεις "forcepae" αντικατέστησέ το με "nomodeset" και δες αν έτσι παίζουν.

Από Σεπτέμβρη με το νέο LTSP τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα αφού γίνονται όλα αυτά μέσα από το ltsp.conf.

anagsteki


gregflo

Ενώ εμφανίζεται στους Επόπτες σα fat client, δε φτάνει στην οθόνη για να κάνει login σα χρήστης. Βλέπει το server, ξεκινά να μπουτάρει μέσω της κάρτας δικτύου και μετά σβήνει η οθόνη του client..


gregflo

Είναι αυτοί οι HP Microtower με επεξεργαστή ΑMD Ryzen3 2200G που έστειλαν τώρα στα σχολεία μέσω ΕΣΠΑ. Σε εργαστήριο με server Ubuntu 12.04 μπουτάρουν μέσω της κάρτας δικτύου χωρίς πρόβλημα. Σε εργαστήριο με server Ubuntu 16.04 εμφανίζεται το πρόβλημα που περιέγραψα..

alkisg

Νομίζω ότι τα περισσότερα πήραν Intel i3 8100, και λίγοι μόνο νομοί πήραν AMD.
Anyway, ταιριάζει αυτό; https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=8331.0
Αν ναι, θα συγχωνεύσω το παρόν θέμα εκεί αφού είναι το ίδιο πρόβλημα...