Πρόβληματα σε ubuntu 22.04 ltsp+tuxpaint

Ξεκίνησε από elf, 14 Νοε 2022, 02:26:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Καλησπέρα σας,
Το tuxpaint αγνοεί εντελώς τις ρυθμίσεις στο αρχείο /etc/tuxpaint/tuxpaint.conf το fullscreen=no, windowed=yes, windowsize=800x600  και επιμένει να ανοίγει το tuxpaint σε πλήρη οθόνη. Δεν υπάρχει αρχείο ρύθμισης στον προσωπικό φάκελο που να το κάνει override και άλλες ρυθμίσεις, όπως savedir, noprint, nosound τις δέχεται κανονικά.  
Το δεύτερο κάπως το έλυσα, αλλά η λύση που βρήκα είναι κάπως ... περίεργη, το αναφέρω εδώ μήπως και το αντιμετωπίζει και άλλος συνάδελφος και έχει βρει κάτι πιο νορμάλ. Στο tuxpaint το ποντίκι αρχίζει να πέφτει μόνο του στα λαπτοπ, χωρίς να το αγγίζουν τα παιδιά. Ο λόγος είναι ότι μπερδεύεται με το touchpad και το αντιμετωπίζει σαν joystick. Η λύση που βρήκα είναι εδώ:
https://sourceforge.net/p/tuxpaint/bugs/224/
και συγκεκριμένα στο αρχείο 
/etc/tuxpaint/tuxpaint.conf
θέλει στο τέλος joystick-dev=10 δηλαδή να αγνοεί τα 9 πρώτα joystick και να χρησιμοποιεί το 10ο .. Προφανώς δεν υπάρχει joystick, οπότε μήπως υπάρχει κάποια άλλη σωστότερη ρύθμιση;
Ευχαριστώ!


alkisg

Καλησπέρα, δες το αρχείο /usr/local/bin/tuxpaint.
Από εκεί τα sch-scripts ανοίγουν το tuxpaint fullscreen επειδή το είχαν ζητήσει αρκετοί καθηγητές.
Αν το σβήσεις θα επανέλθουν τα defaults. Τότε κοίτα αν σου δουλεύει το /etc/tuxpaint/tuxpaint.conf.

elf


elf

Μάλλον σε κάποια ενημέρωση επανάφερε το usr/local/bin/tuxpaint
Ο λόγος που δεν το θέλω είναι ότι έχω προβολέα στο server και θέλω να φαίνεται μόνο στον προβολέα το tuxpaint. Σε fullscreen φαίνεται μισό στην οθόνη του server και μισό στον προβολέα.
Υπάρχει τρόπος να μην το αφήσω να ξαναδημιουργηθεί σε επόμενες ενημερώσεις;

alkisg

Δηλαδή την προσαρμογή την θες μόνο για τον λογαριασμό του καθηγητή;
Τότε φτιάξε μια συντόμευση ως εξής:

Κώδικας: Bash
cd
mkdir bin
ln -s /usr/bin/tuxpaint bin/tuxpaint

Μετά κάνε logout/login και δες αν πλέον παίζει όπως το θες.