ΘΕΜΑΤΑ-ΛΥΣΕΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2009

Ξεκίνησε από iliasthes, 02 Ιουν 2009, 10:22:55 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iliasthes

Ανακοινώθηκαν πριν λίγο τα θέματα των πανελλαδικών. Τα επισυνάπτω και σύντομα θα ανεβάσω και αυτά που θεωρώ ως σωστές απαντήσεις. Καλή επιτυχία στα παιδιά μας.

falegk

γεια σας κυριοι  ::)
μόλις έγραψα και πιστεύω κατα την γνώμη μου καλα και τα θέματα ηταν ωραία αν και θα ηθελα περισσότερο θεωρία "ανάπτυξη" θα μπορούσαν να βαλουν 1 ερώτηση.

Περιμένω να βγάλει καποιος τα πιθανά σωστα για να δω τη μου γίνετε.

iliasthes

Ένα πρώτο σχόλιο Τα θέματα φαίνονται αρκετά καλά και "έξυνπα". Ιδιαίτερα το Γ από το θέμα 1, το οποίο όμως πιστεύω πως θα μπερδέψει αρκετούς με την διατύπωση του.

Θέμα 1
Α)
1---> Λάθος ο ορισμός είναι ελλιπής
2---> Σωστό (σελίδα 58 βιβλίου)
3---> Λάθος, χωρίς περισσότερες εξηγήσεις
4---> Λάθος
5---> Σωστό σελ. 113


Β)

1---> δ
2--->γ
3--->ε
4--->α
5--->β


Γ έξυπνο θέμα που ίσως μπερδέψει πολλούς:

1---> Γ (πηγαίο πρόγραμμα)
2---> Δ (μεταφραστής)
3---> Α (λάθη)
4---> Β (Μηνύματα λαθών)
5---> ε (Αντικείμενο πρόγραμμα)


Θέμα 2

Β)
1) Απορρίπτεται 7
2) Προβιβάζεται 15

το Α λίαν συντόμως όπως και τα υπόλοιπα θέματα. Καιρός να δω τι κάνανε οι μαθητές μου  :)

Υ.Γ.: Οι λύσεις είναι αυτές κατά την προσπωπική μου γνώμη, διορθώσεις, ενστάσεις δεκτές, μέχρι να ανακοινώσει η επιτροπή τις δικές της λύσεις.

falegk

αν κρίνω απο το Γ που μάλλον εσυ το έχεις σωστό και με βαση σίγουρα πιθανά λαθάκια στις αλες ασκήσεις...παλι πάτωσα.

iliasthes

#4
Περίμενε τις επίσημες λύσεις και τα αποτελέσματα, εξάλλου το συγκεκριμένο ερώτημα πιάνει 15 μονάδες, έχεις άλλες 85.

Θέμα 4ο:
α) 6 φορές
β) 6


mario_30

paidia ontos eykola ta themata alla sto 4o thema evala 5 kai 5..................................  paei olo xameno?

meteo_xampos

Θέμα 2ο
Α.
Αλγόριθμος ΘΕΜΑ2Α
SUM<-0
MO<-0
Διάβασε Α,Β
SUM<-Α+Β
ΜΟ<-SUM/2
Αν ΜΟ>=10 τότε
   Εμφάνισε 'απορρίπτεται΄, ΜΟ
Αλλιώς
   Εμφάνισε 'προβιβάζεται΄, ΜΟ
Τέλος ΘΕΜΑ2Α

Θέμα 3ο

Αλγόριθμος ΤΑΔΕ
Διάβασε μηνύματα
Αν μηνύματα<=50 τότε
    χρ:= μηνύματα*0.10
Αλλιώς
    Αν μηνύματα<=150 τότε
      χρ:=50*0.10 + (μηνύματα-50)*0.08
    Αλλιώς
      χρ:=50*0.10 + 100*0.08 + (μηνύματα-150)*0.05
τχ:=χρ+4.5
Εκτύπωσε "ΧΡΕΩΣΗ", τχ
Τέλος ΤΑΔΕ

Θέμα 4ο

α. 6 β. 6
γ.
Program thema_4;
var
orio, ar, sum, plithos: integer;
begin
   sum:=0;
   plithos:=0;
   writeln (`Δώσε το όριο των αριθμών´);
   readln (orio);
   repeat
       writeln (`Δώσε έναν αριθμό´);
       readln (ar);
       sum:=sum+ar;
       plithos:=plithos+1;
    until (sum>orio)
    writeln (`το άθροισμα είναι:´,sum:4,plithos:3);
end.

meteo_xampos

Λαμβάνω υπόψιν μου για το 3ο θέμα ότι δεν ορίζεται στον ψευδοκώδικα το Αν...Αλλιώς_Αν...Αλλιώς, όπως στην
Ανάππτυξη του Λυκείου. Αν και δεν νομίζω να δούν και τόσο πολύ τη σύνταξη, παρά τις εντολές εισόδου και το αν
έχουν κάνει σωστά τα κλιμακωτά... Καλά αποτελέσματα παιδιά!!!

iliasthes

Πλήθος Επαναλήψεων         SUM(στο τέλος της επανάληψης)                     ORIO (στο τέλος της επανάληψης)
1                                          10                                                            1
2                                          20                                                            2
3                                          30                                                            3
4                                          40                                                            4
5                                          50                                                            5 επειδή επαναλαμβάνεται όταν είναι και ίσο με το 50, θα συνεχιστεί ακόμα μια φορά η επανάληψη
6                                          60                                                            6 και τερματίζει η επανάληψη στον επόμενο έλεγχο.

papaluk

Σχόλια μέσα στις λύσεις που επισυνάπτω.. προσπάθησα να είναι σύμφωνες με σχολικό.. γενικότερο σχόλιο ψιλοαπαράδεκτα θέματα στη θεωρία ( δείτε συννημένο τι εννοώ, ομοίως και το 4)
Η επιτροπή δέν έγραψε κώδικα σε ψευδογλώσσα να δούμε πως γράφεται και εμείς.. σε PAscal ξέρουμε, αλλά απαίτησε στο 2 και 3 να γράψουν οι μαθητές..

iliasthes

Συνάδελφε,  η λογική των θεμάτων δεν είναι κακή θα έλεγα, εξαιρέσεις υπάρχουν.
Στο Θέμα 1Α η πρόταση 1 όπως σωστά γράφεις, είναι μια παγίδα, αυτά τα θέματα τα θεωρώ "ανήθικα", γιατί έχουν σκοπό
να μπερδέψουν τον μαθητή.  Τα υπόλοιπα παρόλο που οι ενστάσεις σου είναι σωστές (Αναδρομή), ορίζονται σαφώς στο βιβλίο και δυστυχώς στις εξετάσεις οι μαθητές πρέπει να ακολουθούνε το βιβλίο. Ακόμα και στον ψευδοκώδικα που αναφέρεσαι, νομίζω πως το μεγάλο πρόβλημα βρίσκεται στο βιβλίο και πάλι. Αν η επιτροπή έπρεπε να αποφύγει όλα εκείνα τα σημεία που το βιβλίο δεν ξεκαθαρίζει απόλυτα, τότε δεν θα μπορούσε να βγάλει θέματα. Τέλος πάντων τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Καλή συνέχεια στη συζήτηση.

marianad

Εκτός από το πρώτο Σ-Λ που το θεωρώ απαράδεκτο και το 1Γ που μπορεί να μπέρδεψε μερικούς, τα υπόλοιπα ήταν πολύ εύκολα. Ίσως παραήταν εύκολα κατά τη γνώμη μου. Το 4ο Θέμα είχε τη δυσκολία 2ου θέματος! Είπαμε, να είναι εύκολα, αλλα με αυτόν τον τρόπο δεν νομίζω πως ένα παιδί που είχε προσπαθήσει πολύ κατάφερε να ξεχωρίσει από κάποιον μέτρια προετοιμασμένο.

Papaluk το 1Α5 είναι πρόταση από την σελίδα 113 του βιβλίου στο πάνω μέρος. Επίσης διαφωνώ με το Θέμα 4γ. Απλά αλλάζεις την συνθήκη και οι εντολές μένουν ίδιες.

Καλά αποτελέσματα σε όλους!

joanna

Μα δεν υποτίθεται ότι οι λύσεις είναι έγκυρες είτε είναι σε Pascal είτε είναι σε ψευδοκώδικα; Ελπίζω αν κάποιος μαθητής επέλεξε να δώσει τις απαντήσεις σε Pascal να μην έχει πρόβλημα με τη βαθμολόγηση. Πάντως πραγματικά τα θέματα μπορεί να ήταν εύκολα αλλά δεν ήταν και τα εντελώς αναμενόμενα... Και ασαφή ήταν κάποια και κατά την άποψή μου κάλυπταν μέρος μόνο της ύλης. Το 1Γ πιστεύω θα μπερδέψει κόσμο...

P.Tsiotakis

αντε και του χρόνου, να αλλάξει το μάθημα και να κάνετε/κάνουμε ΑΕΠΠ  ;)

ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

falegk

Παράθεση από: meteo_xampos στις 02 Ιουν 2009, 11:15:14 ΠΜ
Θέμα 2ο
Α.
Αλγόριθμος ΘΕΜΑ2Α
SUM<-0
MO<-0
Διάβασε Α,Β
SUM<-Α+Β
ΜΟ<-SUM/2
Αν ΜΟ>=10 τότε
   Εμφάνισε 'απορρίπτεται΄, ΜΟ
Αλλιώς
   Εμφάνισε 'προβιβάζεται΄, ΜΟ
Τέλος ΘΕΜΑ2Α

Θέμα 3ο

Αλγόριθμος ΤΑΔΕ
Διάβασε μηνύματα
Αν μηνύματα<=50 τότε
    χρ:= μηνύματα*0.10
Αλλιώς
    Αν μηνύματα<=150 τότε
      χρ:=50*0.10 + (μηνύματα-50)*0.08
    Αλλιώς
      χρ:=50*0.10 + 100*0.08 + (μηνύματα-150)*0.05
τχ:=χρ+4.5
Εκτύπωσε "ΧΡΕΩΣΗ", τχ
Τέλος ΤΑΔΕ



Να γράψετε στο τετράδιό σας τον ψευδοκώδικα που αντιστοιχεί στο παραπάνω διάγραμμα.

ψευδοκωδικα ζητούσε. το = θα το παρουν σωστό παιδια?
μην χάσω και απο εδω.
και στο θεμα 3ο εβαλα μεταβλητές αντι 100*ταδε εβαλα Α(με εντολή βαλε στο Α)
δηλαδή παγιο+Α+(η πράξη)