Άδειες χρήσης σημειώσεων και ασκήσεων

Ξεκίνησε από alkisg, 12 Απρ 2020, 07:45:05 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

George Eco

Παράθεση από: bugman στις 12 Απρ 2020, 03:08:59 ΜΜ
Υπάρχει τρόπος να πάρει κανείς ISBN καταθέτοντας ένα CD ως πολυμέσα διδακτικού υλικού. Μπορεί να είναι απλά σελίδες html. Υπάρχουν δύο φόρμες, μια για καταχώρηση του εκδότη και μια του υλικού που θα εκδοθεί. Εκδότης και συγγραφέας θα είναι το ίδιο άτομο. Χρειάζονται δύο αντίγραφα του CD με θήκες, με ετικέτες και εξώφυλλο. Στη φόρμα για την έκδοση μπορεί να γράφει ότι ο αριθμός των αντιτύπων είναι 500. Δεν υπάρχει έλεγχος. Οι φόρμες πάνε στην Εθνική Βιβλιοθήκη και αυτή παράγει το ISBN. Αφού παραληφθεί τυπώνονται τα 2 αντίτυπα του έργου, με το νούμερο και αποστέλλονται στη βιβλιοθήκη.
Το είχα κάνει το 2002 ή 2003 για τη Μ2000 (δέχονται και προγράμματα). Μέσα είχα και βιβλίο σε pdf.

Δε ξέρω κατά πόσο σε κατοχυρώνει αυτό, αλλά είναι πολύ ωραίο που το μοιράζεσαι, θα το ψάξω. Λογικά βγάζοντας όμως ISBN από την Εθνική Βιβλιοθήκη, έχει βαρύτητα.

thaaanos

Για να ελαφρύνω λίγο την κατάσταση, όσον αφορά αποκόμματα από copyrighted υλικό, νομίζω οτι καλυπτόμαστε από το fair use πολύ περισσότερο που ο σκοπός μας είναι εκπαιδευτικός, οπότε ας μην γινόμαστε παρανοϊκοί. Αυτό που θέλει προσοχή είναι ολοκληρωμένες δουλείες όπως οι σημειώσεις του συνάδελφου άν μπορώ να τις διανέμω στους μαθητές μου ή και να κάνω τροποποιήσεις.

George Eco

Παράθεση από: thaaanos στις 25 Απρ 2020, 03:29:30 ΜΜ
Για να ελαφρύνω λίγο την κατάσταση, όσον αφορά αποκόμματα από copyrighted υλικό, νομίζω οτι καλυπτόμαστε από το fair use πολύ περισσότερο που ο σκοπός μας είναι εκπαιδευτικός, οπότε ας μην γινόμαστε παρανοϊκοί. Αυτό που θέλει προσοχή είναι ολοκληρωμένες δουλείες όπως οι σημειώσεις του συνάδελφου άν μπορώ να τις διανέμω στους μαθητές μου ή και να κάνω τροποποιήσεις.
Συμφωνώ, αλλά πρέπει πάντα να εξηγούμε τυπικά τι ισχύει για κάθε περίπτωση βάσει Νόμου κι όχι γνώμης μας, γιατί έχει πέσει πολλή παραπληροφόρηση στο θέμα.
Σε γενικές γραμμές για εκπαιδευτική χρήση νομίζω πως υπάρχει ευρύτερο πλαίσιο, χωρίς όμως να το γνωρίζω αυτό, γιατί ΔΕ το έχω ψάξει.
Κάποιος που γνωρίζει θα μπορεί να μιλήσει γι' αυτό, αλλά προκειμένου να πω κάτι εσφαλμένο, δε παίρνω εδώ θέση.