MYSCHOOL:Εφαρμογή για "μαζικό upload" καταστάσεων με βαθμολογίες τριμήνου

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 26 Ιαν 2015, 02:43:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Drake

"Παίζοντας" νομίζω οτι βρήκα λύση
'Αλλαξα το Πλαίσιο Ελέγχου 23 σε Check Box 23 και δούλεψαν όλα
Και πάλι συγχαρητηρια για την υπέροχη δουλειά

tsipiripo

Από ότι καταλαβαίνω έχει να κάνει με την έκδοση του excel που χρησιμοποιείς: προφανώς εσύ έχεις την αγγλική έκδοση ενώ η εφαρμογή φτιάχτηκε σε ελληνική.

gsavvala

Γειά σας!
Όταν πάω να χωρίσω τo excel μου βγάζει το παρακάτω λάθος, πως θα μπορούσα να το διορθώσω?

nouvakis

Στην έκδοση 5.4 (για Γυμνάσιο) δημιουργούσε σωστά και τις καταστάσεις για τους καθηγητές Ειδικής Αγωγής (Τμήματα Ένταξης)
Με τις επόμενες δεν δημιουργεί πλέον καταστάσεις γι'αυτούς τους καθηγητές

Δημήτρης Γκίνης

@ gsavvala : στείλε μου αν θέλεις όλα τα αρχεία που χρησιμοποιείς για να του ρίξω μια ματιά με email στο dimginis στο τζιμειλ

Δημήτρης Γκίνης

@nouvakis: Από ότι βλέπω έχεις δίκιο, εξαιρεί τα μαθήματα που διδάσκονται στα τμήματα ένταξης.
Στα αρχεία *187.xls υπάρχει ξεχωριστή στήλη πχ για τα μαθηματικά του τμήματος ένταξης;
Αν ναι, τότε πρέπει να βγάζει και για αυτά τα μαθήματα.
Αν θέλεις στείλε μου όλα τα αρχεία που χρησιμοποιείς (αναθέσεις, τμήματα, 187 κλπ) για να ρίξω μια ματιά με email στο dimginis [sto] τζιμειλ.

Δημήτρης Γκίνης

@ gsavvala : Για το πρώτο βήμα (Κατανομή μαθητών ανά τμήμα - δημιουργία αρχείων *186.xls) πρέπει να κατεβάσεις τα αρχεία *187.xls (βλέπε οδηγίες, βήμα 4).
Τα αρχεία Α Γυμνασίου, Α Λυκείου κλπ που μου έστειλες είναι λάθος.Διάβασε τις οδηγίες προσεκτικά.Αν θέλεις στείλε μου και εμένα τις αναφορές *187.xls από το myschool για να το δοκιμάσω και εγώ, αλλά πιθανότατα το μήνυμα λάθους που σου εμφανίζει οφείλεται στο ότι του δίνεις σαν είσοδο λάθος αρχεία.

Δημήτρης

Δημήτρης Γκίνης

@nouvakis: Όπως σου έγραψα και στο email:
Στο myschool ανεβαίνουν τα αρχεία *187.xls και οι βαθμοί που είναι καταχωρημένοι σε αυτά τα αρχεία τελικά περνιούνται στη βάση. Στα αρχεία αυτά δεν υπάρχουν τα μαθήματα που διδάσκονται στα τμήματα ένταξης πχ τα ΕΝΤΞ-ΓΥΜΝ-Μαθηματικά στο Γ ΈΝΤΑΞΗΣ.
Με λίγα λόγια: ακόμη και αν δημιουργηθούν καταστάσεις βαθμολογίας για τα μαθήματα αυτά, στο 2ο βήμα της εφαρμογής (Εισαγωγή βαθμών από αρχεία εκπαιδευτικών σε αρχεία τάξεων *187.xls) δεν θα περνιόταν πουθενά για τον λόγο ότι πολύ απλά στα αρχεία *187.xls δεν υπάρχει πχ στήλη ΕΝΤΞ-ΓΥΜΝ-Μαθηματικά.
Στα μαθήματα αυτά θα πρέπει ο εκπαιδευτικός που διδάσκει πχ τα ΕΝΤΞ-ΓΥΜΝ-Μαθηματικά να συνεννοηθεί με τον εκπαιδευτικό που διδάσκει Μαθηματικά στον κάθε ένα από τους μαθητές του τμήματος ένταξης και να περάσεις αυτός (ο εκπαιδευτικός που διδάσκει Μαθηματικά γενικής παιδείας) στην δική του κατάσταση βαθμολογίας το βαθμό που θα του πει.
Αυτός είναι και ο λόγος που τροποποίησα την εφαρμογή ώστε να μην δημιουργηθούν προβλήματα.
Παρόλα αυτά τροποποίησα την εφαρμογή και στη έστειλα (δεν θα την ανεβάσω όμως στο forum γιατί φοβάμαι ότι θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από όσα θα λύσει), έχε όμως υπόψην σου όταν οι εκπαιδευτικοί επιστρέφουν συμπληρωμένες τις καταστάσεις βαθμολογίας, να περνάς με το χέρι τους βαθμούς των μαθημάτων που διδάσκονται στα τμήματα ένταξης στις καταστάσεις των εκπαιδευτικών που διδάσκουν τα αντίστοιχα μαθήματα γενικής παιδείας. Μετά μπορείς να προχωρήσεις με το 2ο βήμα της εφαρμογής (Εισαγωγή βαθμών από αρχεία εκπαιδευτικών σε αρχεία τάξεων *187.xls)και τέλος να ανεβάσεις τα συμπληρωμέμα αρχεάι 187.xls στο myschool.


tsipiripo

Μεταφέρω ερώτημα συναδέλφου: Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος την εφαρμογή αυτή σε Μουσικό Λύκειο (ή και Γυμνάσιο) ώστε να μεταφέρει τις εντυπώσεις του;

geochatz

Παράθεση από: tsipiripo στις 26 Ιαν 2020, 10:49:08 ΠΜ
Μεταφέρω ερώτημα συναδέλφου: Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος την εφαρμογή αυτή σε Μουσικό Λύκειο (ή και Γυμνάσιο) ώστε να μεταφέρει τις εντυπώσεις του;


Σκοπεύω να το κάνω εγώ. Το πρώτο στάδιο (δημιουργία των ατομικών καταστάσεων βαθμολογίας ανά εκπαιδευτικό) κύλησε ομαλά. Δεν έχω κάνει ακόμα δοκιμή εισαγωγής των συμπληρωμένων στο myschool. Ελπίζω να πάει καλά!


geochatz

Παράθεση από: tsipiripo στις 31 Ιαν 2020, 07:53:54 ΜΜ
Thanks...
Σήμερα ολοκλήρωσα τη διαδικασία και όλα πήγαν καλά! Οπότε επιβεβαιώνω ότι και σε Μουσικό Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις λειτουργεί άψογα!


tsipiripo

Λίγο αργά το θυμήθηκα να το γράψω...
Στο Γυμνάσιο υπήρξαν αλλαγές στις αναφορές/αρχεία που κατεβάζουμε από το myschool.
Έτσι όταν έτρεξα το tool κρατώντας αυτά του προηγούμενου τετραμήνου (βαρεμάρα...) το αποτέλεσμα ήταν να υπάρχουν λάθη.
Κατεβάζοντας νέα 187, όλα καλά
:)

Δημήτρης Γκίνης

Γενικά, το να ξανακατεβάζουμε τις σχετικές αναφορές από το myschool για κάθε βαθμολογική περίοδο είναι μια καλή τακτική.