Θέμα Β

Ξεκίνησε από gpapargi, 27 Μαΐου 2016, 09:47:50 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vistrian

Παράθεση από: Vagnes στις 27 Μαΐου 2016, 01:31:31 ΜΜ
Νομιζω κάνετε λάθος... Μεχρι ΚΑΙ το 3ο λεπτό εξυπηρετείται ο πρώτος.. αρα 3.01" παει στο ταμείο να το πώ έτσι ο δευτερος πελάτης και έτσι 6.01" θα έχει φύγει ο δευτερος απο την τράπεζα

Τελικά νομίζω ότι έχετε δίκαιο
Άρα

μετα το 1 λεπτο: 1
μετα το 2 λεπτο: 1,2
μετα το 3 λεπτο: 2
μετα το 4 λεπτο: 2,3
μετα το 5 λεπτο: 2,3
μετα το 6 λεπτο: 3,4

VR in Computing

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 27 Μαΐου 2016, 01:21:30 ΜΜ
Για μένα το θέμα αυτό ήταν κακή επιλογή. Δεν εξετάζει κάποια γνώση που απέκτησαν οι μαθητές φέτος!
Θα μπορούσε να το ρωτήσει κάποιος σε έναν μπάρμπα που ρουφάει τον καφέ του σε ένα καφενείο, όπως ειπώθηκε.
Και η ειρωνεία είναι πως ο μπάρμπας μπορεί να το απαντούσε σωστά ενώ ο ανιψιός του μετά από ένα χρόνο μελέτης μπορεί να την πάτησε! Αυτό ακριβώς είναι που δείχνει την ατυχή επιλογή του θέματος!  :(

Συμφωνώ Νίκο  με αυτό που λες και έχω γράψει την άποψή μου για το συγκεκριμένο θέμα στον γενικό σχολιασμό των θεμάτων.

SPY

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 27 Μαΐου 2016, 01:21:30 ΜΜ
Για μένα το θέμα αυτό ήταν κακή επιλογή. Δεν εξετάζει κάποια γνώση που απέκτησαν οι μαθητές φέτος!
Θα μπορούσε να το ρωτήσει κάποιος σε έναν μπάρμπα που ρουφάει τον καφέ του σε ένα καφενείο, όπως ειπώθηκε.
Και η ειρωνεία είναι πως ο μπάρμπας μπορεί να το απαντούσε σωστά ενώ ο ανιψιός του μετά από ένα χρόνο μελέτης μπορεί να την πάτησε! Αυτό ακριβώς είναι που δείχνει την ατυχή επιλογή του θέματος!  :(
Συνάδελφε συμφωνώ μαζί σου ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι απαράδεκτο από την άποψη της αξιολόγησης γνώσεων ΑΕΠΠ.
Όμως ειναι τραγική ειρωνεία ένας υποψήφιος μετά από 13 χρόνια εκπαίδευσης να μην μπορεί να κατανοήσει ένα σύντομο γραπτό κείμενο και εν τέλει να λάβει τη βέλτιστη απόφαση.........

pstasinos

Νομίζω πως είναι
0' : 1
1' : 1
2' : 1,2
3' : 2
4' : 2,3
5' : 2,3
6' : 3,4

Ο ταμίας εξυπηρετεί κάθε φορά τον πρώτο πελάτη στην ουρά
και η εξυπηρέτησή του διαρκεί 3 λεπτά ακριβώς. ΑΦΟΥ ΕΡΘΕΙ η σειρά του θέλει 3 λεπτά για εξυπηρέτηση

vasiko

Η λύση όπως δόθηκε στις ενδεικτικές λύσεις στα κέντρα φυσικώς αδυνάτων:
1. 1
2. 1,2
3. 2
4. 2,3
5. 2,3
6. 3,4

pstasinos

Παράθεση από: vasiko στις 27 Μαΐου 2016, 02:20:23 ΜΜ
Η λύση όπως δόθηκε στις ενδεικτικές λύσεις στα κέντρα φυσικώς αδυνάτων:
1. 1
2. 1,2
3. 2
4. 2,3
5. 2,3
6. 3,4

Αυτή είναι η λύση , αν βγαλεις από τη δική μου παραπάνω το τι γίνεται στο 0' λεπτό

tsak

Μετά το 5ο λεπτό φεύγει ο πελάτης 2..Μένει μόνο ο 3.

Λάμπρος Παπαδόπουλος

#52
Ας το ζωγραφίσουμε!!!


Vagnes

Συνάδελφοι, νομίζω ξεκαθαρίστηκαν οι σωστες απαντήσεις....
Και το παραπάνω σχήμα δεν είναι σωστό... Κι αυτό γιατί όπως τονίστηκε τα 3 λεπτά εξυπηρέτησης των πελατών δεν ξεκινάνε απο τη στιγμή που θα μπουνε στην τράπεζα, αλλα απο τη στιγμή που θα φύγει αυτός που ήδη εξυπηρετείται...

GB

Παράθεση από: Λάμπρος Παπαδόπουλος στις 27 Μαΐου 2016, 02:59:53 ΜΜ
Ας το ζωγραφίσουμε!!!


Λάμπρο το σχέδιο έχει μια λογική αλλά ο 2ος ναι μεν μπαίνει μετά το δεύτερο λεπτό όμως θα αρχίσει να εξυπηρετείται μετά ο τρίτολεπτό  όταν και θα έχει φύγει ο πρώτος.Άρα ουσιαστικά θα κάτσει 4 δευτερόλεπτα στην ουρά.

deg

Επιτρέψτε μου να αναφέρω την λύση ενός μαθητή με ... γραφικό τρόπο     (δείτε το αρχείο-εικόνα).

Η απάντηση είναι

1+    1
2+    1,  2
3+    2
4+    2,  3
5+    2,  3
6+    3,  4

Κατά την γνώμη μου το ερώτημα δεν είναι και πολύ σχετικό με το τίτλο του μαθήματος μας "Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον".
Παρ' όλα αυτά με την πρακτική λογική που (πρέπει να) έχει ένας προγραμματιστής - έστω και εκκολαπτόμενος - το θέμα λύνεται με λίγο κόπο.
Θεωρώ όμως πολλές τις 10 μονάδες.
Δεν είναι κακό να κάνεις λάθος, κακό είναι να αφήσεις το λάθος αδιόρθωτο.

tsak

Αν η ζωγραφιά είναι ειρωνεία να προσέχουμε λίγο  ..
Η εκφωνηση λέει "αμέσως μετά το 1ο, 2ο.. κλπ"
Άρα μετά το 5ο λεπτό δεν υπάρχει ο 2. Απλό είναι .

tsak

Για τον κ. Λάμπρο το λέω..

Vagnes

Παράθεση από: tsak στις 27 Μαΐου 2016, 03:16:20 ΜΜ
Αν η ζωγραφιά είναι ειρωνεία να προσέχουμε λίγο  ..
Η εκφωνηση λέει "αμέσως μετά το 1ο, 2ο.. κλπ"
Άρα μετά το 5ο λεπτό δεν υπάρχει ο 2. Απλό είναι .

Εξήγησε μας γιατι δε θα υπάρχει ο '2' μετά το 5ο λεπτό???
Ο '2' θα μπεί στην ουρα στο 2ο λεπτό.. αλλά μεχρι το 3ο λεπτό θα εξυπηρετείται ο '1'... Σωστα???? Οπότε η εξυπηρέτηση του '2' θα αρχίσει 3.01" και εφόσον διαρκεί 3 λεπτά ο '2' θα φύγει ακριβώς στο 6ο λεπτό..
Εν ολίγοις ακριβώς μετά το 5ο λεπτό θα υπάρχει στην ουρά ο '2'...

Λάμπρος Παπαδόπουλος

#59
Έχετε δίκιο βιάστηκα...και δεν ειρωνεύτηκα κανέναν. Λυπάμαι αν κάποιος κατάλαβε κάτι τέτοιο...
Το διόρθωσα