Απορια με των δομημενο προγραμματισμο και τους αλγοριθμους

Ξεκίνησε από Xristos4, 13 Οκτ 2009, 09:55:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Xristos4

Καλησπέρα σε ολους,

Λοιπον ήθελα να ρωτησω αν ο δομημένος προγραμματισμος και γενικα οι αλγοριθμοι μπορεις να τους γραψεις στο γλωσσομαθεια διοτι ας πουμε προσπαθησα και εβαζα των παρακάτω κωδικα

Προγραμμα ταδε
ΑΡΧΗ
ΔΙΑΒΑΣΕ Α,Β
Γ<- Α+Β
ΕΜΦΑΝΙΣΕ Γ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

σε καθε περίπτωση το Εμφανισε δεν το αναγνωριζε το γλωσσομαθεια ως εντολή καθώς μου έλεγε επίσης οτι λάθος είναι και το Γ<- Α+Β

Κανονικά έτσι οπως έγραφα των κώδικα έπρεπε να ήταν σωστο δεν ξερω βεβαια άν το γλωσσομαθεια ειναι το ιδιο για αυτες τις εντολές. Πειτε την γνωμη σας

sstergou

Η Γλωσσομάθεια είναι βοήθημα για το μάθημα της Ανάπτυξης Εφαρμογών του Γενικού Λυκείου και υλοποιεί την γλώσσα προγραμματισμού που ορίζεται σε αυτό το μάθημα (ΓΛΩΣΣΑ).

Απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει βοήθημα για τον ψευδοκώδικα του δομημένου προγραμματισμού των ΕΠΑΛ.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: sstergou στις 13 Οκτ 2009, 10:40:02 ΜΜ
Η Γλωσσομάθεια είναι βοήθημα για το μάθημα της Ανάπτυξης Εφαρμογών του Γενικού Λυκείου και υλοποιεί την γλώσσα προγραμματισμού που ορίζεται σε αυτό το μάθημα (ΓΛΩΣΣΑ).

Απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει βοήθημα για τον ψευδοκώδικα του δομημένου προγραμματισμού των ΕΠΑΛ.

Με μικρές τροποποιήσεις στον αλγόριθμο μπορεί να χρησιμοποιήσει το δικό σου Στάθη.
Για όποιον θελει να δοκιμάσει www.pseudoglossa.gr

karinakis

στη γλωσσομάθεια θα πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε δήλωση μεταβλητών και αντί για ΕΜΦΑΝΙΣΕ να χρησιμοποιήσεις το ΓΡΑΨΕ. Δοκίμασε το παρακάτω και θα δεις ότι τρέχει κανονικά. Άλλωστε όλους τους αλγορίθμους που έχεις σε ψευδοκώδικα μπορείς να χρησιμοποιείς τη Γλώσσα για να τους τρέχεις


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ταδε
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΑΚΕΡΑΙΕΣ: Α, Β, Γ
ΑΡΧΗ
  ΔΙΑΒΑΣΕ Α, Β
  Γ <- Α + Β
  ΓΡΑΨΕ Γ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ



Καρκαμάνης Γεώργιος