Γενικό Λύκειο > Δομή επανάληψης

Πολλαπλασιασμός αλά ρωσικά ??

<< < (2/5) > >>

P.Tsiotakis:

Πολύ ωραίο, αλλά ο στόχος του πολλαπλασιασμού αλά ρωσικά είναι να μη χρησιμοποιηθεί ο τελεστής * (του πολλαπλασιασμού)  :D

Ελένη, εσύ έχεις το Φοίβο, μη σκιάζεσαι  :o

Sergio:
Παναγιώτη,

"παίξε" βρε συ εκείνο το ωραίο "κομμάτι" που είχες φτιάξει, να δεις πώς το λέγαν, πώς το λέγαν ... ... ... ΑΑΑ ύψωση σε δύναμη α λα ρωσσικά !!  :D

ΤΙ ωραία άσκηση !!!

Βάλε τη να τη δούνε όλοι να ... θαυμάσουν  :)

EleniK:
Τελικά έτσι θα καταλήξω. Στην ανάγκη του Φοίβου αν καταργηθεί η ΑΕΠΠ.  ;D

Sergio:
Επειδή ο Παναγιώτης είναι μάλλον πολύ ... μετριόφρων για να απαντήσει στην "πρόσκληση", θα μου επιτρέψει να την "ανεβάσω" εγώ την άσκηση. 

Γνωρίζοντας την "δέσμευσή" του να προσφέρει το έργο του για ελεύθερη χρήση (με τις αυτονόητες ηθικές υποχρεώσεις όσων το χρησιμοποιούν) πιστεύω δε θα με παρεξηγήσει.

Ιδού λοιπόν:

Να σχηματίσετε το διάγραμμα ροής για την παρακάτω κωδικοποίηση.
Nα σχηματίσετε τον πίνακα τιμών αν
i. x = 4, n = 2,
ii. x = 3, n = 3 
Μελετώντας τα αποτελέσματα, ποια πιστεύετε ότι είναι η λειτουργία του αλγορίθμου;

--- Κώδικας: Text ---Αλγόριθμος Ασκηση  Διάβασε x, n  m &#8592; n  z &#8592; x  αποτέλεσμα &#8592; 1  Όσο m > 0 επανάλαβε    Όσο (m mod 2 = 0) επανάλαβε    m &#8592; m div 2    z &#8592; z * z    Τέλος_επανάληψης    m &#8592; m - 1    αποτέλεσμα &#8592; αποτέλεσμα * z  Τέλος_επανάληψης  Εκτύπωσε αποτέλεσμαΤέλος Ασκηση
Δεν είναι πολλαπλασιασμός αλα ρωσσικά, όμως νομίζω ότι "φέρνει λίγο" σε ... κάτι αλα ρωσσικά.

Ας τον εξετάσει επομένως (και ας τον "βαφτίσει") ο καθένας μόνος του  ;)

P.Tsiotakis:

Σέργιε, πρόκειται για τη ΔΣ3 στο κεφάλαιο 4 (σελίδα 42 τετραδίου μαθητή) που είναι πλέον ο μόνος αλγόριθμος στο διδακτικό πακέτο που δεν έχει χρησιμοποιηθεί ακόμα στα θέματα των εξετάσεων. Και τώρα με τη διαφήμισή του, δεν πρόκειται να μπει ποτέ  :'( . Εγώ απλά πρόσθεσα το διάγραμμα ροής. Κρίμα, και είχα πιάσει το θέμα των εξετάσεων    :o

Μπορείς με αυτόν τον αλγόριθμο να υπολογίσεις την ύψωση σε δύναμη αν στο πληκτρολόγιό σου δεν δουλεύει το ^  ;D

Με εκτίμηση, Παναγιώτης

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση