Γενικό Λύκειο > Δομή ακολουθίας

Ακρίβεια δεκαδικών ψηφιων

(1/2) > >>

DimisLz:
Καλημέρα παιδια
Έχω συναντήσει σε ασκήσεις όπου κατά την εισαγωγή των δεδομένων αναφέρεται κάτι του στυλ : θα εισάγεται από το πληκτρολόγιο ένα αριθμός πχ το ύψος με ακρίβεια 2 δεκαδικών αριθμών και το βάρος με ακρίβεια 3 δεκαδικών.
Αυτό πως μπορούμε να το ελέγξουμε, δηλαδή ο χρήστης να βάζει τιμές με την επιθυμητή ακρίβεια. Θα είναι κάτι με DIV MOV ή μήπως θεωρείται δεδομένη η ακρίβεια των δεκαδικών ψηφίων και δεν χρειάζεται έλεγχο εγκυρότητας
Ευχαριστώ

P.Tsiotakis:
Οι τελεστές div/mod δεν ορίζονται για πραγματικούς αλλά μόνο για ακεραίους.

Για να υπολογίσεις το πλήθος των δεκαδικών ψηφίων ενός αριθμού θα μπορούσες να τον πολλαπλασιάζεις με το 10, μέχρις ότου το ακέραιο μέρος να γίνει ίσο με το γινόμενο καταμετρώντας το πλήθος των πολλαπλασιασμών αυτών.

DimisLz:
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή σε έλεγχο εγκυρότητας θα μπορούσε να ζητηθεί κάτι τέτοιο ; Δηλαδή να διαβάζει μια τιμή μέχρις ότου αυτή η τιμή να έχει ακρίβεια x δεκαδικών; Το έχω δει σε άσκηση για αυτό ρωτάω

alkisg:
Προτείνω να μην χρησιμοποιούμε ασκήσεις με ψηφία πραγματικών αριθμών στην μέση εκπαίδευση.
Για παράδειγμα, το 3.14 μπορεί εσωτερικά να αναπαριστάται ως 3.1399999999999999
και το 1.00 μπορεί να είναι η στρογγυλοποίηση του 0.99999999999999.

Έτσι το ακέραιο μέρος, ο υπολογισμός του πλήθος των ψηφίων κλπ μπορεί να βγει εντελώς λάθος.

Ο Διερμηνευτής κάνει κάτι κολπάκια για να αποφύγει αυτό το πρόβλημα, στρογγυλεύοντας τους πραγματικούς αριθμούς σε συγκεκριμένο πλήθος δεκαδικών ψηφίων, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να στηριζόμαστε σε αυτά.

P.Tsiotakis:

--- Παράθεση από: DimisLz στις 24 Απρ 2020, 11:40:13 πμ ---Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή σε έλεγχο εγκυρότητας θα μπορούσε να ζητηθεί κάτι τέτοιο ; Δηλαδή να διαβάζει μια τιμή μέχρις ότου αυτή η τιμή να έχει ακρίβεια x δεκαδικών; Το έχω δει σε άσκηση για αυτό ρωτάω

--- Τέλος παράθεσης ---

προσωπικά δεν θεωρώ αυτό το ερώτημα ως ένα καλό παράδειγμα αλγοριθμικής σκέψης ή ως ερώτημα στο θέμα Γ.
προφανώς μετά από 20 έτη εξέτασης μπορεί να προκύψει σε μία διαδικασία εισόδου και ελέγχου δεδομένων.

θα το προτιμούσα σε μία άσκηση συμπλήρωσης κενού

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση