Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

che

Παράθεση από: Aggelikoula στις 27 Αυγ 2013, 06:30:56 ΜΜ
Όλο τον Άυγουστο ήμουνα στο εξωτερικό και μέσω κινητού ενημερωνόμουνα όποτε έβρισκα wifi για το τι γίνεται. Προσπάθησα όσο μπορώ να βοηθήσω με τηλεφωνικές και ιντερνετικές επικοινωνίες. Ντρέπομαι γιατί έκανα το λάθος από την χαρά μου να κοινοποιήσω ότι έμαθα και στο στέκι.  Καμιά φορά νομίζω ότι είμαστε άξιοι της μοίρας μας!  . -

Σε υπερευχαριστουμε για όλα. Εσυ έκανες ότι θα έκανε ο καθένας μας.

pfan

Παράθεση από: gkatsion στις 27 Αυγ 2013, 05:40:08 ΜΜ
...
Αλλά επειδή πρέπει να είμαι ειλικρινής μαζί σας, και το εισπράττω από τους "ομοίους" μου, και θα καταλάβετε τι εννοώ,
είναι ότι αισθάνομαι για μια ακόμη φορά "πουλημένος"....

τώρα θα μου πείτε από ποιον; από τους ΠΕ19-20; από την ΠΕΚΑΠ, την ΕΠΥ, την ΕΠΕ; από τους παλιούς; από τους έχοντες
οργανική σε γυμνάσιο ή λύκειο;

σίγουρα από κάποιους από όλους αυτούς!
...

Συνάδελφε νομίζω ότι πρέπει δεις τα πράγματα πιο αποστασιοποιημένα... Κανείς δεν σε πούλησε από αυτούς και κυρίως κανένας απλός συνάδελφος σου. Το υπουργείο έβγαλε την εγκύκλιο για τις μετατάξεις κάτω από της δεσμεύσεις της τρόικας. Την έβγαλε πρόχειρα χωρίς μελέτη και μέχρι την προτελευταία μέρα χωρίς ξεκάθαρο τοπίο. Και αν θες να ξέρεις για τις άλλες ειδικότητες (γυμναστές) ούτε τώρα είναι ξεκάθαρο το τοπίο γιατί οι οργανικές τους σε κάποια ΠΥΣΠΕ είναι εντελώς στον αέρα ενώ σε εμάς το πιο πιθανό θα είσαι σε ένα δημοτικό. Βέβαια πρέπει να περιμένουμε τα αποτελέσματα γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι δεν θα υπάρξει και δεύτερος γύρος μετατάξεων...

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο να καταλάβουν ότι η επιστήμη της Πληροφορικής πρέπει να είναι στο λύκειο το πρόβλημα τους είναι άλλο... νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις...

Άρα κάτσε και σκέψου: ποιος είναι πραγματικά αυτός που σου έβαλε το πιστόλι στο κρόταφο;     

Επίσης για να μην τα βλέπεις όλα μαύρα, θεωρώ ότι αν θα πας στην πρωτοβάθμια στην αρχή θα είναι δύσκολα αλλά χρόνο με το χρόνο θα βρεις τους τρόπους για ενταχθείς. Να θυμίσω ότι όταν πήγαμε για πρώτη φορά στα λύκεια σαν κλάδος η κατάσταση ήταν τραγική, θυμάμαι το 1998 σε ένα εργαστήριο που ο θεός μπορούσε να το κάνει εργαστήριο ήταν τα παιδιά ανά 4 σε ένα Η/Υ. Με τα χρόνια δώσαμε ότι καλύτερο μπορούσαμε για να έχουμε παιδαγωγικά αποτελέσματα και ταυτόχρονα για να οριοθετήσουμε την θέση μας στα σχολεία (με τα καλά και με τα κακά της). Δυστυχώς και για όσους πάνε στην πρωτοβάθμια έτσι θα είναι θα πρέπει να πολεμήσουν να κατακτήσουν τα αυτονόητα όπως υπεύθυνος εργαστηρίου, να σπάει το τμήμα, να υπάρχει εξοπλισμός, να υπάρχουν διδακτικά σενάρια κ.α. Μην θεωρείς ότι επειδή σε "πέταξαν" στην πρωτοβάθμια ότι δεν είσαι εκπαιδευτικός.

Θεωρώ πάντως μόνο όταν είμαστε ΟΛΟΙ μαζί μπορούμε να καταφέρουμε κάτι για αυτό που λέμε δημόσιο σχολείο!!
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

sarakiniotis

Παράθεση από: janag79 στις 25 Αυγ 2013, 03:35:29 ΜΜ
Παιδιά όσοι είστε από επαρχία προσπαθήστε να έρθετε!! Αν υπάρχει οικονομικό θέμα πιστεύω ότι η ΠΕΚΑΠ μπορεί να βοηθήσει αλλά και ο καθένας ξεχωριστά να δώσει κάτι..

δυστυχως ουτε 50 δεν θα είναι !!! λυπάμαι , αλλά θα το δουμε αυριο (28/8) . Μετα θα αρχίσουν τις κλάψες οτι φταιει η ΠΕΚΑΠ η ΕΠΕ το κεφάλι μας , που δεν ενημερωθηκαν εγκαιρως

AlexPapplir

Αφήστε τις γκρίνιες και τα νεύρα!  Αυτά να βγούν αύριο το πρωί έξω από τη βουλή σε αυτούς που τους πρέπει!!!

alpapanto

Παράθεση από: gkatsion στις 27 Αυγ 2013, 05:40:08 ΜΜ

Υ.Γ. Με συγχωρείτε που σας κούρασα, θα τα πούμε και αύριο από κοντά, αλλά αυτά που σας μετέφερα είναι
μια δυσάρεστη πραγματικότητα, την συζητάω καθημερινά, και πολλοί δεν θα έρθουν αύριο, από αυτές τις
2 χιλιάδες, γιατί αισθάνονται ότι το σύστημα, το σχολείο, ο σύλλογος, αλλά και οι ίδιοι οι ΠΕ19-20, τους πέταξαν ΕΞΩ!

Υ.Γ.2 Αν παραμείνουμε δυναμικά, στις βαθμίδες της βθμιας εκπαίδευσης, και σε κάποιο διάστημα, χρειάζονται πάλι
καθηγητές στην βθμια, θα μπορέσουμε να κάνουμε κάτι ώστε να επιστρέψουμε;; (μακάρι...)


μαζί σου...100%

andrika

Νυχτα θα το καταθεσουν;;;;Οπως παντα;

tsabatman

Συνάδελφοι ένα να συνειδητοποιήσετε και να αισθανθείτε καλύτερα.Αυτό το νέο λύκειο θα μείνει στα χαρτιά, μέρες μετράνε για να απολυθούν αυτοί που μας κυβερνάνε !!

NiColas1957

Να ρωτήσω .......
Που πρέπει να κοιτάμε για να δούμε αν αναρτήθηκε το ρημάδι ??

:-\

lkt

Παράθεση από: NiColas1957 στις 27 Αυγ 2013, 09:19:46 ΜΜ
Να ρωτήσω .......
Που πρέπει να κοιτάμε για να δούμε αν αναρτήθηκε το ρημάδι ??

:-\
Ίσως εδώ, αν και πιστεύω πως θα το δούμε πάλι σε κανένα esos πρώτα.
http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Katatethenta-Nomosxedia

mdoumeni

Παράθεση από: pfan στις 27 Αυγ 2013, 07:43:50 ΜΜ
Συνάδελφε νομίζω ότι πρέπει δεις τα πράγματα πιο αποστασιοποιημένα... Κανείς δεν σε πούλησε από αυτούς και κυρίως κανένας απλός συνάδελφος σου. Το υπουργείο έβγαλε την εγκύκλιο για τις μετατάξεις κάτω από της δεσμεύσεις της τρόικας. Την έβγαλε πρόχειρα χωρίς μελέτη και μέχρι την προτελευταία μέρα χωρίς ξεκάθαρο τοπίο. Και αν θες να ξέρεις για τις άλλες ειδικότητες (γυμναστές) ούτε τώρα είναι ξεκάθαρο το τοπίο γιατί οι οργανικές τους σε κάποια ΠΥΣΠΕ είναι εντελώς στον αέρα ενώ σε εμάς το πιο πιθανό θα είσαι σε ένα δημοτικό. Βέβαια πρέπει να περιμένουμε τα αποτελέσματα γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι δεν θα υπάρξει και δεύτερος γύρος μετατάξεων...

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο να καταλάβουν ότι η επιστήμη της Πληροφορικής πρέπει να είναι στο λύκειο το πρόβλημα τους είναι άλλο... νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις...

Άρα κάτσε και σκέψου: ποιος είναι πραγματικά αυτός που σου έβαλε το πιστόλι στο κρόταφο;     

Επίσης για να μην τα βλέπεις όλα μαύρα, θεωρώ ότι αν θα πας στην πρωτοβάθμια στην αρχή θα είναι δύσκολα αλλά χρόνο με το χρόνο θα βρεις τους τρόπους για ενταχθείς. Να θυμίσω ότι όταν πήγαμε για πρώτη φορά στα λύκεια σαν κλάδος η κατάσταση ήταν τραγική, θυμάμαι το 1998 σε ένα εργαστήριο που ο θεός μπορούσε να το κάνει εργαστήριο ήταν τα παιδιά ανά 4 σε ένα Η/Υ. Με τα χρόνια δώσαμε ότι καλύτερο μπορούσαμε για να έχουμε παιδαγωγικά αποτελέσματα και ταυτόχρονα για να οριοθετήσουμε την θέση μας στα σχολεία (με τα καλά και με τα κακά της). Δυστυχώς και για όσους πάνε στην πρωτοβάθμια έτσι θα είναι θα πρέπει να πολεμήσουν να κατακτήσουν τα αυτονόητα όπως υπεύθυνος εργαστηρίου, να σπάει το τμήμα, να υπάρχει εξοπλισμός, να υπάρχουν διδακτικά σενάρια κ.α. Μην θεωρείς ότι επειδή σε "πέταξαν" στην πρωτοβάθμια ότι δεν είσαι εκπαιδευτικός.

Θεωρώ πάντως μόνο όταν είμαστε ΟΛΟΙ μαζί μπορούμε να καταφέρουμε κάτι για αυτό που λέμε δημόσιο σχολείο!!


Είμαι 12 χρόνια σε λύκειο. Πραγματικά ματώσαμε για να κάνουμε τα μαθήματά μας με αξιοπρέπεια και σε υψηλό επίπεδο. Συμφωνώ λοιπόν με τη Φανή και επαυξάνω. Τα νεύρα μας έχουν δοκιμαστεί. Ας κρατήσουμε την ψυχραιμία μας και ας συνεχίσουμε τον αγώνα μας με κάθε τρόπο.
Αν έχω καταλάβει καλά αύριο θα γίνει διαμαρτυρία έξω από τη Βουλή. Όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα! Πραγματικά στεναχωριέμαι που δεν μπορώ αύριο. Συμμετέχω πάραυτα όπου και όπως μπορώ. Εύχομαι σε όλους μας καλή δύναμη και σύμπνοια.
"Το μυαλό δεν είναι δοχείο για να γεμίσει αλλά μια φωτιά που θα ανάψει.", Πλούταρχος (46 – 127),
http://mdoumeni2012.blogspot.gr

Σπύρος Δουκάκης

ΤΕΤΑΡΤΗ 28.08.2013

Ώρα 10.15΄ - Αίθουσα «Προέδρου Δημητρίου Γεωργ. Παπασπύρου» (150)
Η ΔΙΑΡΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΟΡΦΩΤΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ θα συνεδριάσει με θέμα ημερήσιας διάταξης:
Εκλογή Προεδρείου.

http://www.hellenicparliament.gr/Koinovouleftikes-Epitropes/Evdomadiaio-Deltio

lp

Παράθεση από: lkt στις 27 Αυγ 2013, 09:21:54 ΜΜ
Ίσως εδώ, αν και πιστεύω πως θα το δούμε πάλι σε κανένα esos πρώτα.
http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Katatethenta-Nomosxedia
Τι το είπες; Αλλο ένα site για F5
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

petrosp13

Αν το σχέδιο κατατεθεί και δεν υπάρχει πανελλαδικό μάθημα πληροφορικής μετά από όλες αυτές τις παρεμβάσεις, τότε νομίζω ότι ο λόγος είναι ένας και μοναδικός: η Χημεία. Τελεία και παύλα.
Ένα "ή" είναι το πρόβλημα και δεν το κάνουν.
Δεν χωρίζουν 200 σχολές στην μέση.
Δεν ακούν τόσους πανεπιστημιακούς.
Δεν βλέπουν καν τις σχολές του μηχανογραφικού που φωνάζουν Πληροφορική.
Αν τελικά κατατεθεί και δεν είμαστε μέσα, ο πόλεμος πρέπει να αρχίσει να συμπεριλαμβάνει και τους "συναδέλφους" Χημικούς που θεωρούν ότι η αποκατάσταση της "αδικίας" τους σημαίνει την κατάργηση μιας ολόκληρης επιστήμης, την απώλεια χιλιάδων ωρών και την απόλυση χιλιάδων συναδέλφων. Είναι προφανές ότι πιέζουν οι Χημικοί για να πάρουν όλη την πίτα (οι άπληστοι). Εφόσον μας βάζουν στο Λύκειο, δεν υπάρχει λόγος να αντιστέκονται στο Πανελλαδικό μάθημα.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΩΡΩΝ, ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΩΡΕΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΕΛΙΚΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΗΜΕΙΑ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ

Και πολλή υπομονή κάναμε
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

apom

Παράθεση από: petrosp13 στις 27 Αυγ 2013, 09:39:21 ΜΜ
Αν το σχέδιο κατατεθεί και δεν υπάρχει πανελλαδικό μάθημα πληροφορικής μετά από όλες αυτές τις παρεμβάσεις, τότε νομίζω ότι ο λόγος είναι ένας και μοναδικός: η Χημεία. Τελεία και παύλα.
Ένα "ή" είναι το πρόβλημα και δεν το κάνουν.
Δεν χωρίζουν 200 σχολές στην μέση.
Δεν ακούν τόσους πανεπιστημιακούς.
Δεν βλέπουν καν τις σχολές του μηχανογραφικού που φωνάζουν Πληροφορική.
Αν τελικά κατατεθεί και δεν είμαστε μέσα, ο πόλεμος πρέπει να αρχίσει να συμπεριλαμβάνει και τους "συναδέλφους" Χημικούς που θεωρούν ότι η αποκατάσταση της "αδικίας" τους σημαίνει την κατάργηση μιας ολόκληρης επιστήμης, την απώλεια χιλιάδων ωρών και την απόλυση χιλιάδων συναδέλφων. Είναι προφανές ότι πιέζουν οι Χημικοί για να πάρουν όλη την πίτα (οι άπληστοι).

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΩΡΩΝ, ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΩΡΕΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΕΛΙΚΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΗΜΕΙΑ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ

Και πολλή υπομονή κάναμε

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω... αυτά τα περί συναδέλφων χημικών τα ακούω βερεσέ...

Obelix

Παράθεση από: sarakiniotis στις 27 Αυγ 2013, 07:46:39 ΜΜ
δυστυχως ουτε 50 δεν θα είναι !!! λυπάμαι , αλλά θα το δουμε αυριο (28/8) . Μετα θα αρχίσουν τις κλάψες οτι φταιει η ΠΕΚΑΠ η ΕΠΕ το κεφάλι μας , που δεν ενημερωθηκαν εγκαιρως

Δεν νομίζω. Έχω την αίσθηση ότι αύριο θα είμαστε πολλοί. Αρκετοί τουλάχιστον  για να κάνουμε την παρουσία μας αισθητή. Ας κατεβούμε όσοι μπορούμε. Ας είμαστε όσοι περισσότεροι γίνεται, να πάρουμε και κουράγιο ο ένας από τον άλλο.