Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

AlexPapplir

Νομίζω ότι τώρα πρέπει να αρχίσει ο ΠΟΛΕΜΟΣ!!!!!!!

ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ  ΔΙΑΡΚΗΣ!!!

Πρέπει να εξηγησουμε στους κυρίους Υπουργούς τι εστί αναβάθμιση και τι υποβάθμιση!

Παντελης Τσιράκης

Επίσης μια πρόταση στο στέκι .να σταματήσουν τα ψευδώνυμα εδω μεσα .εγω οτι λέω οπως και άλλοι συνάδελφοι το λέμε επώνυμα .ετσι πρεπει να γίνεται ,

Ανδρέας Φαρμακόρης

Από τις 10 το πρωί μέχρι τις 1:30 που έπρεπε να φύγω, η ΠΕΚΑΠ ήταν μέσα στη βουλή.
Καθηγητης Πληροφορικής ΠΕ19
Λυκειο Αμπελακίων Σαλαμίνας

petrosp13

Παράθεση από: Ανδρέας Φαρμακόρης στις 28 Αυγ 2013, 04:00:16 ΜΜ
Από τις 10 το πρωί μέχρι τις 1:30 που έπρεπε να φύγω, η ΠΕΚΑΠ ήταν μέσα στη βουλή.

Και δύστυχως δεν πέτυχε τίποτα..
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Katsadouros_Dhm

Ας περιμένουμε να δούμε το επίσημο σχέδιο.
Για την Α' πώς θα είναι γενικής το μάθημα τη στιγμή που έχει κατατεθεί υπουργική απόφαση με μάθημα Πληροφορικής ως επιλεγόμενο (άρα, μη βάζετε όλες τις ώρες της Α' στα αθροίσματα...)
Για τη Β' με 1 ώρα δε θα προλαβαίνουμε να γνωρίσουμε τα παιδιά...
Για τη Γ' με 2ωρο γενικής τα είπαμε... δε θα ασχολούνται (και να θέλουν) τα παιδιά λόγω άλλων (6ωρων) μαθημάτων πανελλαδικά εξεταζόμενων.
Αν βλέπει κανείς νίκη στα παραπάνω παρακαλώ να μας την πει...
(Απλώς παραμένουμε στο Λύκειο, αλλά όχι όπως πρέπει να είναι η Πληροφορική)

vtsakan

Παράθεση από: Ανδρέας Φαρμακόρης στις 28 Αυγ 2013, 04:00:16 ΜΜ
Από τις 10 το πρωί μέχρι τις 1:30 που έπρεπε να φύγω, η ΠΕΚΑΠ ήταν μέσα στη βουλή.

Μεσα ήταν.  Τι υποστηρίζε ειναι το ζητούμενο.
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

kadafi

Απο το τιποτα (αρχικο σχεδιο νομου) στα ψιχουλακια δεν λεγεται νικη...ειναι ενα θετικο βημα βεβαια. Παιδια μπορουμε να σταματησουμε τις προσωπικες αντιπαραθεσεις με τον ftsak κλπ;
Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

petrosp13

Παράθεση από: Ανδρέας Φαρμακόρης στις 28 Αυγ 2013, 04:00:16 ΜΜ
Από τις 10 το πρωί μέχρι τις 1:30 που έπρεπε να φύγω, η ΠΕΚΑΠ ήταν μέσα στη βουλή.

Το θέμα είναι αν θα βγουν να το παρουσιάσουν σαν νίκη ή θα καταγγείλουν τα συμφέροντα που μας έφτασαν εδώ και τελικά δεν πέτυχε αυτό που ζητούσε όλη η ακαδημαϊκή κοινότητα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

noname

Άσχετο. Το πρόγραμμα για το Νέο Λύκειο θα εφαρμοστεί φέτος από την Α' Λυκείου; Αν ναι, ξέρουμε τι είναι το μάθημα πληροφορικής της Α΄Λυκείου; Υπάρχει βιβλίο για αυτό;

AlexPapplir

Παράθεση από: Παντελης Τσιράκης στις 28 Αυγ 2013, 04:00:06 ΜΜ
Επίσης μια πρόταση στο στέκι .να σταματήσουν τα ψευδώνυμα εδω μεσα .εγω οτι λέω οπως και άλλοι συνάδελφοι το λέμε επώνυμα .ετσι πρεπει να γίνεται ,

καλά τα λες αλλά οι χημικοί και βουλευτές παραφιλάνε... έχουμε και οικογενειες..

kadafi

Παράθεση από: vtsakan στις 28 Αυγ 2013, 04:02:32 ΜΜ
Μεσα ήταν.  Τι υποστηρίζε ειναι το ζητούμενο.
Πιστευω οτι υποστηριξε το αυτονοητο. Το ζητουμενο ειναι το κατα ποσο μπορει να επιρεασει τους βουλευτες... Εδω μαλλον μας τρωει η ΕΕΧ.
Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

control_data

Για να έχει γράψει η Καθημερινή οτι "ούτε και αυτή η αλλαγή ικανοποιεί τους καθηγητές Πληροφορικής στη μέση εκπαίδευση" σε θυμωμένο τόνο, μπορεί να σημαίνει οτι ίσως τα Νέα είχανε αξιόπιστη πληροφορία και το θέμα δεν έχει κλείσει.

Και άλλωστε όταν το θέμα κλείσει το νομοσχέδιο θα δημοσιευθεί. Να θυμίσω οτι στις 9 Αυγούστου ήτανε "σίγουρο" οτι το μάθημα ήτανε εξεταζόμενο. Και μετά βγήκε το νομοσχέδιο προς διαβούλευση χωρίς αλλαγές.

Ας περιμένουμε την δημοσίευση.

Και κάτι ακόμα: δε νομίζω οτι η ΠΕΚΑΠ (ή η ΕΕΧ) είναι ο κύριος μοχλός πίεσης αλλά περισσότερο οι επιστολές των πανεπιστημιακών και η δημόσια εικόνα της κυβέρνησης που επιστρέφει το σύστημα των Δεσμών του 1983.

lkt

Έχουμε μπροστά μας 2 χρόνια. Αν τα Πανεπιστήμια και το Πολυτεχνείο απαιτήσουν να είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα, ο στόχος θα επιτευχθεί. Χρειάζεται όμως συνεχής αγώνας από τις ενώσεις.

petrosp13

Και τι θα κάνουμε μέχρι τότε;
Θα περιμένουμε τον μελλοθάνατο;;
Δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί κάποιος όταν αρχίσει η καθημερινότητα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

lkt

Παράθεση από: petrosp13 στις 28 Αυγ 2013, 04:11:55 ΜΜ
Και τι θα κάνουμε μέχρι τότε;
Θα περιμένουμε τον μελλοθάνατο;;
Δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί κάποιος όταν αρχίσει η καθημερινότητα
Μακάρι να είχα απάντηση και για τους δυο μας.
Ούτε εγώ είμαι πεπεισμένος πως θα το κυνηγήσουν, όντας οι ίδιοι βολεμένοι.