Αποστολέας Θέμα: Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2  (Αναγνώστηκε 610629 φορές)

che

• Δεινόσαυρος
  • Γράψτε το προσωπικό σας σλόγκαν!
Απ: Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2
« Απάντηση #2595 στις: 28 Αυγ 2013, 03:21:14 μμ »
Οχι ρε αφήστε τον συνάδελφο να ζει στην θερμοκοιτιδα του δημοσίου. Τις ώρες μας να καβατζωσουμε και δόξα τω Θεό.

ftsak

• Βετεράνος
« Απάντηση #2596 στις: 28 Αυγ 2013, 03:22:56 μμ »
εγώ μιλάω για γενική δωρεάν δημόσια παιδεία κάτι που είναι αδιανόητο φυσικά για εσάς αφού θεωρείτε ότι σχολείο = ιδιαίτερα μαθήματα ή και φροντιστήριο

Οχι ρε αφήστε τον συνάδελφο να ζει στην θερμοκοιτιδα του δημοσίου. Τις ώρες μας να καβατζωσουμε και δόξα τω Θεό.

Tomaso

• Νέος
  • *
« Απάντηση #2597 στις: 28 Αυγ 2013, 03:24:18 μμ »
Είχε κόσμο στην συγκέντρωση? Είμαι από επαρχία και δεν μπόρεσα να έρθω.

noname

• Ομάδα διαγωνισμάτων 2013
  • *
« Απάντηση #2598 στις: 28 Αυγ 2013, 03:24:52 μμ »
Πιστεύω ότι πρόκειται για αληθινή αναβάθμιση της πληροφορικής όταν έχεις υποχρεωτικό μάθημα σε όλες τις τάξεις. Επίσης στη Γ λυκείου το μάθημα από ότι φαίνεται θα είναι η Ανάπτυξη Εφαρμογών. Έτσι όλοι θα διδάσκονται ανάπτυξη εφαρμογών που νομίζω ότι είναι μεγάλη νίκη μας. Όσοι μπαίνουν σε πολυτεχνεία και πληροφορική θα ξέρουν προγραμματισμό.

Όπως όλοι οι μαθητές μετά το Λύκειο ξέρουν Θρησκευτικά.
:)

che

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #2599 στις: 28 Αυγ 2013, 03:25:11 μμ »
Αίτηση μεταταξης έκανες τελικα ;

ftsak

• Βετεράνος
« Απάντηση #2600 στις: 28 Αυγ 2013, 03:25:43 μμ »
όχι πολλοί πάλι, αλλά νομίζω ότι ήταν περισσότεροι από άλλες φορές

Είχε κόσμο στην συγκέντρωση? Είμαι από επαρχία και δεν μπόρεσα να έρθω.

lkt

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #2601 στις: 28 Αυγ 2013, 03:26:17 μμ »
Εμείς του ιδιωτικού τομέα θα μείνουμε χώρις δουλεια αλλα δεν ειναι και τόσο φοβερό .οι διορισμένοι δεν εχουν πρόβλημα.....
Εννοείται!

Οι του Λυκείου σκέφτονται ΟΚ, ένας σε κάθε Λύκειο, τη σώνουμε την παρτίδα. Οι ιδιαιτερατζίδες μόνο θα χαλαστούν!

Οι του Γυμνασίου σου λένε κάτσε να πάρουμε τη δεύτερη ώρα εμείς και καλά είμαστε.

Οι πλεονάζοντες "σφάζονται" πλέον για να βρουν θέση στα ΕΑΕΠ (για τα οποία πριν 2-3 χρόνια κουβέντα δεν ήθελαν ν'ακούσουν και τα σνόμπαραν).

Όπως όλοι οι Έλληνες, έτσι κι εμείς. Εγώ η πάρτη μου κι ο εαυτός μου! Όχι όλοι, η συντριπτική πλειοψηφία όμως σίγουρα!

Παντελης Τσιράκης

• Βετεράνος
« Απάντηση #2602 στις: 28 Αυγ 2013, 03:27:16 μμ »
Παιδιά θα βγει η πεκαπ να πανηγυρίσει μέτα;έγινε η πληροφορικη οπως ήταν τα καλητεχνικα τα θρησκευτικά δηλαδή ώρες για να διαβάζουν τα παιδιά τα μαθήματα που εχουν για τις πανελλήνιες .μερικοι Απο εσάς σας νοιάζει η θέση του δημοσίου μονο .και αυτη θα την πειρατέ με κανά σεμινάριο.στα σχολεία 3στους4 ειναι άσχετοι απο πληροφορικη και προγραμματισμο και γι αυτο δεν τους νοιάζει το μάθημα να εναι Πανελλαδικά εξεταζόμενο .αυτη ειναι η αλήθεια....

ftsak

• Βετεράνος
« Απάντηση #2603 στις: 28 Αυγ 2013, 03:27:20 μμ »
ωραία, έχω μια ιδέα
να καταργήσουμε όλα τα μαθήματα από το λύκειο αφού τα παιδιά δεν μαθαίνουν
και να κάνουμε τρία χρόνια μόνο πανελλαδικά εξεταζόμενα
να έχετε δουλειά και εσείς στα φροντιστήρια. ε? τι λέτε?

Όπως όλοι οι μαθητές μετά το Λύκειο ξέρουν Θρησκευτικά.
:)

ΤΠ

• Οπαδός
  • **
« Απάντηση #2604 στις: 28 Αυγ 2013, 03:27:33 μμ »
Θα κάνω δηλαδή ΑΕΠΠ σε τμήμα 27 παιδιών με θεωρητική μέσα;;; Εδώ σε τμήματα μικρά και ζοριζόμαστε να εισαγάγουμε τους μαθητές στην ομορφιά του προγραμματισμού! Πόσο μάλλον σε μαθητές θεωρητικής! Ώρα να ετοιμάζω τα ψυχοφάρμακα!...

che

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #2605 στις: 28 Αυγ 2013, 03:27:54 μμ »
εγώ μιλάω για γενική δωρεάν δημόσια παιδεία κάτι που είναι αδιανόητο φυσικά για εσάς αφού θεωρείτε ότι σχολείο = ιδιαίτερα μαθήματα ή και φροντιστήριο

Τα ιδιωτικά σχολεία ειναι εκτός εκπαίδευσης κατα τη γνώμη σου ;

Ιδιαίτερα οι δημόσιοι δεν κάνουν ;

Σε φροντιστήρια δεν δουλεύουν δημόσιοι ;

Αίτηση μεταταξης έκανες τελικά ;

Ανδρέας Φαρμακόρης

• Βετεράνος
« Απάντηση #2606 στις: 28 Αυγ 2013, 03:28:09 μμ »
40 άτομα όλοι και όλοι.  Α! και 5-6 ΜΑΤ.  Δυστυχώς έφυγα πριν βγουν οι εκπρόσωποι μας οπότε δεν έχω νέα να μεταφέρω.
Καθηγητης Πληροφορικής ΠΕ19
Λυκειο Αμπελακίων Σαλαμίνας

ftsak

• Βετεράνος
« Απάντηση #2607 στις: 28 Αυγ 2013, 03:29:58 μμ »
κάτι ξέχασες φιλαράκι, μην μας λες τη μισή αλήθεια και βγάζεις την ουρά σου απέξω

Εννοείται!

Οι του Λυκείου σκέφτονται ΟΚ, ένας σε κάθε Λύκειο, τη σώνουμε την παρτίδα. Οι ιδιαιτερατζίδες μόνο θα χαλαστούν!

Οι του Γυμνασίου σου λένε κάτσε να πάρουμε τη δεύτερη ώρα εμείς και καλά είμαστε.

Οι πλεονάζοντες "σφάζονται" πλέον για να βρουν θέση στα ΕΑΕΠ (για τα οποία πριν 2-3 χρόνια κουβέντα δεν ήθελαν ν'ακούσουν και τα σνόμπαραν).

Όπως όλοι οι Έλληνες, έτσι κι εμείς. Εγώ η πάρτη μου κι ο εαυτός μου! Όχι όλοι, η συντριπτική πλειοψηφία όμως σίγουρα!

+

οι των φροντιστηρίων ενδιαφέρονται μόνο να έχουν πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα για να έχουν και αυτή δουλειά και να κάνουν και τα ιδιαίτερά τους και να τα κονομάνε

διότι όπως πολύ σωστά είπες

Παράθεση
Όπως όλοι οι Έλληνες, έτσι κι εμείς. Εγώ η πάρτη μου κι ο εαυτός μου!

dim

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #2608 στις: 28 Αυγ 2013, 03:32:57 μμ »
Πιστεύω ότι πρόκειται για αληθινή αναβάθμιση της πληροφορικής όταν έχεις υποχρεωτικό μάθημα σε όλες τις τάξεις. Επίσης στη Γ λυκείου το μάθημα από ότι φαίνεται θα είναι η Ανάπτυξη Εφαρμογών. Έτσι όλοι θα διδάσκονται ανάπτυξη εφαρμογών που νομίζω ότι είναι μεγάλη νίκη μας. Όσοι μπαίνουν σε πολυτεχνεία και πληροφορική θα ξέρουν προγραμματισμό.

Τώρα το ότι δεν δεν θα είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα δε νομίζω ότι είναι τόσο φοβερό. Ο στόχος του λυκείου είναι να παρέχει υψηλού επιπέδου παιδεία σε όλους.

Για τους καθηγητές ωράριο βγαίνει.
Οι μαθητές προγραμματισμό θα έχουν διδαχθεί. (Αν το πάρουν αλλιώς οι συνάδελφοι και σεβαστούν το μπαθημά τους. Δύσκολο. Αλλά η ελπίδα παιθαίνει τελευταία.)
Η οικογένεια δεν θα έχει ξηλωθεί.
Ο μαθητής λιγότερα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.
Τα ΕΠΑΛ αποκτούν ουσία και νόημα.
Τα Γενικά αποκτούν υπόσταση.

>:D

lkt

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #2609 στις: 28 Αυγ 2013, 03:33:20 μμ »
κάτι ξέχασες φιλαράκι, μην μας λες τη μισή αλήθεια και βγάζεις την ουρά σου απέξω

+

οι των φροντιστηρίων ενδιαφέρονται μόνο να έχουν πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα για να έχουν και αυτή δουλειά και να κάνουν και τα ιδιαίτερά τους και να τα κονομάνε

διότι όπως πολύ σωστά είπες
Όταν λέω κι εμείς προφανώς και βάζω κι εμένα μέσα!