ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ

Ξεκίνησε από Markos17, 07 Φεβ 2015, 11:53:31 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Markos17

Καλησπέρα είμαι ο Μάρκος και είμαι μαθητής Γενικού λυκείου στην 3η τάξη...Στην αρχή της χρονιάς στόχος μου ήταν το φυσικό αλλά απο τη στιγμή που άρχισα να ασχολούμαι με το μάθημα του προγραμματισμού η γνώμη μου άλλαξε τελείως..Παρολ' αυτά είμαι λίγο ''άσχετος'' και θα το εκτιμούσα πολύ αν απαντήσετε κάποιες ερωτήσεις μου..Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω θα δυσκολευτώ πάρα πολύ αν τελικά επιλέξω κάποια σχολή πληροφορικής; Με την έννοια ότι η επαφή μου με το αντικείμενο άρχισε ουσιαστικά φέτος.Ξέρω απο υπολογιστές και στο μάθημα(αεππ) τα πάω περίφημα όμως φοβάμαι μήπως περάσω και τελικά χρειάζομαι και άλλες γνώσεις πάνω στο θέμα εκτός απο αυτά που μαθαίνω φέτος και τελικά χάσω τη μπάλα...Η δεύτερη μου ερώτηση αφορά τις σχολές.Είμαι απο Θεσσαλονίκη και μάλλον άμα γράψω καλά θα μείνω εδώ..Μπορείτε να μου πείτε ποια η διαφορά μεταξύ της σχολή της πληροφορικής στο ΑΠΘ και της αντίστοιχης στο ΠΑΜΑΚ?..Τέλος αν μπορεί κάποιος να μου πει ποιες θεωρούνται οι καλύτερες σχολές για πληροφορική στην Ελλάδα;;

Σας παρακαλώ απαντήστε μου,ιδικά στο πρώτο ερώτημα γιατί είμαι πολύ αγχωμένος και μπερδεμένος

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  ;D

Laertis

Προχώρα και μη το σκέφτεσαι πολύ αν σου αρέσει. Αν εισαι καλός όπως λες στο μάθημα δε θα δυσκολευτείς. Εξάλλου, δεν ξέρω και πολλούς μαθητές που να είναι σχετικοί στη Γ' Λυκείου, οι περισσότεροι ξεκινούν ως "άσχετοι" με το αντικείμενο.
Αν το σκέφτεσαι για Θεσσαλονίκη, προτείνω την Πληροφορική του ΑΠΘ. Είναι "καθαρή" Πληροφορική. Το Μακεδονίας κάνει λίγο απ' όλα και εμπεριέχει οικονομικού περιεχομένου μαθήματα και εφαρμογές.
Εύχομαι καλή επιτυχία  ;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

petrosp13

Η Πληροφορική του ΑΠΘ είναι καθαρά σχολή Πληροφορικής
Η Πληροφορική του ΠΑΜΑΚ έχει 1/3 μαθήματα Οικονομίας-Διοίκησης για να έχεις γνώσεις πάνω σε τομείς που εφαρμόζει η Πληροφορική
Αποκτάς και κάποια δικαιώματα οικονομολόγου
Άποψη μου είναι ότι δεν υπάρχει διαφορά, αφού Πληροφορική θα μάθεις κυρίως μόνος σου...
Θα έχεις περισσότερες πιθανότητες στην 2η λόγω μεγάλης αύξησης εισακτέων από πέρσι
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis

Μάλλον πήρες σωστή στροφή σύμφωνα με το δημοσίευμα http://www.kathimerini.gr/802674/article/oikonomia/epixeirhseis/kenes-panw-apo-500000-8eseis-ergasias-logw-elleiyhs-de3iothtwn

τα διλλήματα αυτά μπορείς να τα μεταφέρεις στα τέλη Ιουνίου. Καλή επιτυχία

KyrSt

Καλησπέρα Μάρκο και καταρχήν καλή επιτυχία στις πανελλήνιες.
Ως πρωτοετής στην πληροφορική και τηλεπκοινωνιών του Καποδιστριακού, και αφού βρέθηκα σε παρόμοια θέση με τη δικιά σου πέρυσι, μπορώ να σου απαντήσω μόνο στο πρώτο και τρίτο ερώτημα που εθεσες (παντα κρίνοντας απο την εμπειρία μου μέσα απ τη σχολή μου).
Προφανώς σε όποια σχολή πληροφορικής και να περάσεις οι γνώσεις του ΑΕΠΠ δεν θα σε καλύπτουν, αλλά ακριβώς το ίδιο συμβαίνει αντίστοιχα και στο φυσικό ή το μαθηματικό ή γενικά σε οποιαδήποτε επιστήμη και να ακολουθήσεις. Το ΑΕΠΠ όμως ως καθαρά αλγοριθμικό μάθημα θα σου δώσει τις βάσεις ετσι ώστε να μπορέσεις στη σχολή να μάθεις "μεθοδευμένο" προγραμματισμό. (έχε βέβαια στο νου σου ότι ο προγραμματισμός είναι ένα μόνο κομμάτι της πληροροφικής και όχι απαραίτητα το σημαντικότερο, καθως η επιστήμη αυτή συνδέεται στενά με τα μαθηματικά και, αν ασχοληθείς με το υλικό, τη φυσική.
Τώρα από "καλές" σχολές θα ακούσεις πολλά (αφού υπάρχουν τόσες σχολές επί του αντικειμένου). Εγώ θα σου αναφέρω(με τυχαία σειρά) αυτές τις οποίες πέρυσι έμαθα ως "καλές" μιλώντας με ανθρώπους από τον χώρο και ψάχνοντας απο δω κι απο κει:
-Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών (κυρίως ΕΜΠ κ ΑΠΘ): Δεν είναι τμήμα πληροφορικής, είναι μηχανικής, ωστόσο έχει μία ή δύο κατευθύνσεις πάνω στο αντικείμενο και απ' όσο ξέρω πολλοί το προτιμούν λόγω της φήμης του και δικαιωμάτων του μηχανικού. (αλλά αν σου αρέσει συγκεκριμένα το ΑΕΠΠ, δεν θα σε συμβούλευα να πας εκεί)
-Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (ΕΚΠΑ): Ειδικεύεται ιδιαίτερα στη "θεωρητική πληροφορική" και τις τηλεπικοινωνίες. (Καθώς είναι η σχολή μου θα ήταν άδικο να στην αναλύσω, αλλά αν θες λεπτομέρειες μπορεις να μου στείλεις pm)
-Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροροφικής(Πανεπιστήμιο Πατρών): Ένα από τα πρώτα τμήματα, αν όχι το πρώτο, πληροροφικής στην Ελλάδα, με καλή ειδίκευση στο hardware.
-Επιστήμης Υπολογιστών (Πανεπιστήμιο Κρήτης) : Δεν θυμάμαι ομως τίποτα συγκεκριμένο πια για εκεί.
-Πληροφορικής (ΟΠΑ): Αυτό που έμαθα είναι ότι σου δίνει "διπλό" πτυχίο και στην πληροφορική και στα οικονομικά (αλλά υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος).
Κλείνοντας θέλω να πω πώς αυτές είναι οι σχολές που ΕΓΩ έμαθα ότι είναι καλές(γιατί βρίσκω συνέχεια ανθρώπους να φανατίζονται και να δογματίζουν επί του θέματος) και δεν σημαίνει πως όσες δεν αναφέρω δεν είναι. (όπως για παράδειγμα οι σχολές στην Θεσσαλονική τις οποίες δεν εχω ψαξει καθόλου). Και μία συμβουλή: Η επιλογή σχολής πληροροφικής δεν είναι τοσο δύσκολο θέμα όσο ίσως να φαντάζεσαι, όλες έχουν τις ομοιότητές τους.
Ελπίζω να μην σε κούρασα.

itt

Παράθεση από: Markos17 στις 07 Φεβ 2015, 11:53:31 ΜΜ
Καλησπέρα είμαι ο Μάρκος και είμαι μαθητής Γενικού λυκείου στην 3η τάξη...Στην αρχή της χρονιάς στόχος μου ήταν το φυσικό αλλά απο τη στιγμή που άρχισα να ασχολούμαι με το μάθημα του προγραμματισμού η γνώμη μου άλλαξε τελείως..Παρολ' αυτά είμαι λίγο ''άσχετος'' και θα το εκτιμούσα πολύ αν απαντήσετε κάποιες ερωτήσεις μου..Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω θα δυσκολευτώ πάρα πολύ αν τελικά επιλέξω κάποια σχολή πληροφορικής; Με την έννοια ότι η επαφή μου με το αντικείμενο άρχισε ουσιαστικά φέτος.Ξέρω απο υπολογιστές και στο μάθημα(αεππ) τα πάω περίφημα όμως φοβάμαι μήπως περάσω και τελικά χρειάζομαι και άλλες γνώσεις πάνω στο θέμα εκτός απο αυτά που μαθαίνω φέτος και τελικά χάσω τη μπάλα...Η δεύτερη μου ερώτηση αφορά τις σχολές.Είμαι απο Θεσσαλονίκη και μάλλον άμα γράψω καλά θα μείνω εδώ..Μπορείτε να μου πείτε ποια η διαφορά μεταξύ της σχολή της πληροφορικής στο ΑΠΘ και της αντίστοιχης στο ΠΑΜΑΚ?..Τέλος αν μπορεί κάποιος να μου πει ποιες θεωρούνται οι καλύτερες σχολές για πληροφορική στην Ελλάδα;;

Σας παρακαλώ απαντήστε μου,ιδικά στο πρώτο ερώτημα γιατί είμαι πολύ αγχωμένος και μπερδεμένος

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  ;D

Υποθέτοντας ότι η πρώτη σου ερώτηση είναι αυτή:

ΠαράθεσηΚαταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω θα δυσκολευτώ πάρα πολύ αν τελικά επιλέξω κάποια σχολή πληροφορικής;

Προφανώς και δεν είμαστε σε θέση να σου απαντήσουμε,είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό. Αυτό που σίγουρα όμως μπορούμε να σου πούμε είναι ότι οι σχολές πληροφορικές δεν απευθύνονται σε ανθρώπους που πρέπει να έχουν προηγούμενη επαφή με τον προγραμματισμό και το computer science, πέρα από ό,τι μπορεί να πάρει κανείς στο λύκειο. Άμα έχεις διάθεση, σου αρέσει το αντικείμενο και πάρεις μια σωστή κατεύθυνση από τους σωστούς ανθρώπους δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.