dpkg: unrecoverable fatal error, aborting

Ξεκίνησε από Δημήτρης Δαλαγιώργος, 23 Οκτ 2009, 11:09:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Δαλαγιώργος

sudo apt-get dist-upgrade
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                 
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
Υπολογισμός της αναβάθμισης... Ετοιμο
Τα ακόλουθα ΝΕΑ πακέτα θα εγκατασταθούν:
  linux-headers-2.6.28-16 linux-headers-2.6.28-16-generic
  linux-image-2.6.28-16-generic linux-restricted-modules-2.6.28-16-generic
Τα ακόλουθα πακέτα θα αναβαθμιστούν:
  libpoppler-glib4 libpoppler4 linux-generic linux-headers-generic
  linux-image-generic linux-libc-dev linux-restricted-modules-common
  linux-restricted-modules-generic poppler-utils tzdata tzdata-java
11 αναβαθμίστηκαν, 4 νέο εγκατεστημένα, 0 θα αφαιρεθούν και 0 δεν αναβαθμίζονται.
Χρειάζεται να μεταφορτωθούν 0B/37,3MB από αρχεία.
Μετά από αυτή τη λειτουργία, θα χρησιμοποιηθούν 173MB χώρου από το δίσκο.
Θέλετε να συνεχίσετε [Ν/ο]; Ν
Προρύθμιση πακέτων ...
Επιλογή προηγούμενου απεπιλεγμένου πακέτου linux-image-2.6.28-16-generic.
(Ανάγνωση βάσης δεδομένων ... dpkg: unrecoverable fatal error, aborting:
αποτυχία στο buffer_read(fd): λίστα αρχείων για το πακέτο `linux-headers-2.6.28-15-generic': Input/output error
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (2)


Τι πρόβλημα είναι αυτό; Δοκίμασα να κάνω επανεκκίνηση και μετά μου ζητούσε να τρέξει το fsck χειροκίνητα για να διορθωθεί το file system! Το έτρεξα με fsck -y, ο υπολογιστής ξεκίνησε, αλλά η αναβάθμιση της διανομής δεν μπορεί να προχωρήσει, κολλάει στο ίδιο μήνυμα.

WtF?

Ελπίζω να μη χρειάζεται επανεγκατάσταση το λειτουργικό σύστημα!!!
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Εκεί που λέει
"Θέλετε να συνεχίσετε [Ν/ο];"

απ' όσο ξέρω θέλει να πατήσεις y :D
(μερικά πράγματα *δεν* πρέπει να μεταφράζονται! ;))

Αν θες remote support, βρες με στο irc.

Δημήτρης Δαλαγιώργος

GRUB loading, please wait...
Error 17

Αρχίσαμε...

Προφανώς πρέπει να κάνω boot απ' το cd εγκατάστασης.

Μετά όμως, τι; Προφανώς πρέπει ν' αποκτήσω πρόσβαση στον δίσκο. Πώς; Να τρέξω κάποιο πρόγραμμα επιδιόρθωσης του δίσκου. Ποιο; Ν' αντιγράψω τα αρχεία των χρηστών. Γίνεται να τα πάρω σε φλασάκι; Να επανεγκαταστήσω το Ubuntu.

Κλαψ, λυγμ...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Ξεκίνησα τον υπολογιστή με το cd εγκατάστασης του Ubuntu.
Άνοιξα τερματικό.
Έδωσα sudo -s
Με fdisk -l είδα το όνομα του δίσκου και των partitions.
Έφτιαξα ένα φάκελο για να κάνω mount τον δίσκο με mkdir /ubuntu
Με mount /dev/sda1 /ubuntu προσάρτησα τον δίσκο στο /ubuntu
Πήγα στο /home/user κλπ και αντέγραψα στο φλασάκι τα αρχεία του χρήστη.
Αποπροσάρτησα τον δίσκο με umount /ubuntu
Έτρεξα fsck -y /dev/sda1
Βρήκε ένα εκατομμύριο σφάλματα πάλι.
Είναι ίσως η πέμπτη φορά που τρέχει το fsck και βρίσκει σφάλματα. Πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί επανεγκατάσταση του Ubuntu...

Αν είναι κάτι που δεν κάνω, πείτε τό μου, να το δοκιμάσω. Αλλιώς την Πέμπτη έχει format και φτου κι απ' την αρχή...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Attempt to read block from filesystem resulted in short read while checking ext3 journal for /dev/sda1

F.U.B.A.R.

Ο δίσκος προφανώς έχει bad sectors αλλά δεν μπορώ να τους μαρκάρω ώστε να μη τους χρησιμοποιεί. Ακόμα και η επανεγκατάσταση του Ubuntu κόλλησε γι' αυτό το λόγο...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Δεν μπορώ να ξαναεγκαταστήσω το λειτουργικό!!!

Προσπάθησα στον υπάρχον δίσκο. Όταν ξεκίνησε ο partition manager βρήκε την προηγούμενη εγκατάσταση. Του είπα να χρησιμοποιήσει ολόκληρο το δίσκο. Ξεκίνησε και σταμάτησε λέγοντας ότι δεν μπορεί να δημιουργήσει το σύστημα αρχείων (ή κάπως έτσι).

Υπέθεσα ότι φταίει ο δίσκος. Βρήκα έναν παλιό δίσκο, που απ' ότι θυμάμαι δεν έχει πρόβλημα. Είχε γίνει παλιά μια εγκατάσταση Ubuntu σ' αυτόν, οπότε, ξανά, "είπα" στον partition manager να χρησιμοποιήσει ολόκληρο το δίσκο. Πάλι κόλλησε στο ίδιο σημείο.

Ξανά boot, αυτή τη φορά με το CD του GParted. Διαγραφή όλων των καταμερίσεων του δίσκου. Επανεκκίνηση με το CD του Ubuntu. Βλέπει ότι ο δίσκος είναι ολόκληρος άδειος. Πάει να εγκαταστήσει το λειτουργικό και κολλάει πάλι στο ίδιο σημείο!!!

F.U.B.A.R.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Εμένα πάντως πρόβλημα hardware μου μυρίζουν όλα αυτά.

Δοκίμασε να βγάλεις το δίσκο,
να τον πας σε άλλο PC βγάζοντας τον καλό δίσκο του άλλου PC,
να κάνεις εγκατάσταση εκεί,
και μετά να "επιστρέψεις" το δίσκο στο προβληματικό PC (το Ubuntu μπουτάρει χωρίς πρόβλημα με αντιγραφή από PC με διαφορετικό υλικό).

Όσο κάνεις αυτή τη δουλειά, έχε και το memtest να τρέχει στο προβληματικό PC από το Live cd, έτσι απλά για έλεγχο...

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Τελικά χρειάστηκε να πάρω τον σκληρό δίσκο σπίτι, να τον συνδέσω στα Windows, να κάνω format σε NTFS, να τρέξω το chkdsk και να βρω όλους τους bad sectors. Μόνο αφού το chkdsk βρήκε και μάρκαρε τους bad sectors μπόρεσε το Ubuntu σήμερα να κάνει την εγκατάσταση.

Οπότε, με ποια εντολή σαρώνω τον δίσκο και ψάχνω για bad sectors στο Ubuntu;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

http://brainstorm.ubuntu.com/idea/6972/

Πάντως, όταν ο δίσκος έχει bad sectors, δεν ψάχνουμε για utility, αλλά για καλάθι... ;)

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 03 Νοε 2009, 12:36:34 ΜΜ
http://brainstorm.ubuntu.com/idea/6972/

Πάντως, όταν ο δίσκος έχει bad sectors, δεν ψάχνουμε για utility, αλλά για καλάθι... ;)

Συμφωνώ απόλυτα. Απλώς προσπαθώ να κερδίσω λίγο χρόνο μέχρι ν' αγοράσουμε καινούριο δίσκο, επιπλέον access point, περισσότερη μνήμη κλπ, κλπ...  8)
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 03 Νοε 2009, 12:36:34 ΜΜ
Πάντως, όταν ο δίσκος έχει bad sectors, δεν ψάχνουμε για utility, αλλά για καλάθι... ;)

Τελικά ο δίσκος δεν άντεξε ούτε είκοσι μέρες και σήμερα παρήγγειλα καινούριο. Ο παλιός τά 'φτυσε εντελώς. Κατάφερα να τον συνδέσω ως εξωτερικό σε ένα άλλο μηχάνημα και να αντιγράψω το /home. Το πρόβλημά μου τώρα είναι πώς, αφού εγκαταστήσω το Ubuntu από την αρχή στον καινούριο δίσκο και ξαναφτιάξω όλους τους χρήστες, πώς θα μπορέσω να μεταφέρω το παλιό /home στο καινούριο. Αν κάνω απλώς copy-paste θα δουλέψει;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Για τους χρήστες υπάρχει το utility των sch-scripts που κάνει import/export (τους παίρνεις κι από άλλο PC αν δεν τους είχες σε backup).

Για το /home, ο κλασσικός τρόπος είναι το tar: https://help.ubuntu.com/community/BackupYourSystem/TAR
Πώς όμως είχες αντιγράψει το /home; Σε tar ή σε με κάποιον άλλο τρόπο; (π.χ. sudo cp -a ή sudo rsync -av source dest κτλ...)

Αν δεν είχες κάνει tar, τότε πιθανώς να μην έχουν διατηρηθεί τα σωστά user ids. Σ' αυτήν την περίπτωση, αφού τα ξανααντιγράψεις με τον ίδιο τρόπο, πιθανώς να χρειαστεί να επαναφέρεις τα user ids με chown -R username:username userdir.

za√‘ag

Ένα πολύ χρήσιμο πρόγραμμα που μου έσωσε ένα δίσκο είναι το HDD Regenerator (link: http://www.dposoft.net/)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 24 Νοε 2009, 08:55:17 ΜΜ
Για τους χρήστες υπάρχει το utility των sch-scripts που κάνει import/export (τους παίρνεις κι από άλλο PC αν δεν τους είχες σε backup).

Για το /home, ο κλασσικός τρόπος είναι το tar: https://help.ubuntu.com/community/BackupYourSystem/TAR
Πώς όμως είχες αντιγράψει το /home; Σε tar ή σε με κάποιον άλλο τρόπο; (π.χ. sudo cp -a ή sudo rsync -av source dest κτλ...)

Αν δεν είχες κάνει tar, τότε πιθανώς να μην έχουν διατηρηθεί τα σωστά user ids. Σ' αυτήν την περίπτωση, αφού τα ξανααντιγράψεις με τον ίδιο τρόπο, πιθανώς να χρειαστεί να επαναφέρεις τα user ids με chown -R username:username userdir.

Έχω ένα tar στο φλασάκι μου με το home του client12. Το import/export των χρηστών πώς δουλεύει;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg



Παράθεση από: Δημήτρης Δαλαγιώργος στις 24 Νοε 2009, 09:36:52 ΜΜ
Έχω ένα tar στο φλασάκι μου με το home του client12. Το import/export των χρηστών πώς δουλεύει;
Το τρέχεις μέσα από τα sch-scripts.
Πας στον "παλιό" Η/Υ (η, αφού διαλύθηκε ο δίσκος, σε έναν άλλον Η/Υ) και κάνεις εξαγωγή χρηστών.
Στον καινούργιο εισαγωγή χρηστών και ξεμπέρδεψες.