ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ Η ΣΤΗΣΙΜΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ?

Ξεκίνησε από Jimbo, 10 Νοε 2009, 07:07:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Jimbo

   Αγαπητοί συνάδελφοι, θα ήθελα την γνώμη σας για το εργαστήριο πληροφορικής του Λυκείου μου, που παρουσιάζει τεράστια προβλήματα.
Το εργαστήριο στήθηκε το 1999-00 με Η/Υ της INFOQUEST και με επεξεργαστές P3 στα 733MHZ. Τα τελευταία χρόνια οι μητρικές κολάνε ( η σειρά αυτή της Quest ήταν προβληματική), οι οθόνες καίγονται, με αποτέλεσμα να δουλεύουν οι μισοί σχεδόν Η/Υ, που και σε αυτους εχω βρει και έχω αλλαξει τις μητρικές και τις οθόνες. Το κόστος βέβαια  δεν είναι πολυ μεγάλο αλλά και πάλι το εργαστήριο παραμένει παλιό σε σχέση με την εξέλιξη της τεχνολογίας.
   Θα ήθελα τη γνώμη σας, αν θα πρέπει να συνεχίσω να κάνω αυτές τις "ενέσεις" στο εργαστήριο ή να το ανανεώσω με καινούριους υπολογιστές. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα απο το ΥΠΕΠΘ για την αλλαγή των εργαστηρίων  ή αν γίνεται με έξοδα της σχολικής επιτροπής. Ποιά θα είναι τα χαρακτηριστικά των καινούριων υπολογιστών;

Ευχαριστώ
Δημήτρης Μπούζιος
ΓΕΛ Άστρους

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Η γνώμη μου είναι πρέπει να προχωρήσεις σε πλήρη αντικατάσταση του εργαστηρίου σου.

Νομικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το εργαστήριο έχει περιέλθει στην κυριότητα του σχολείου αυτόματα με τη λήξη της εγγύησης. Ο δ/ντής σου με ένα πρωτόκολλο καταστροφής, μπορεί να δικαιολογήσει την απόσυρση του παλαιού εξοπλισμού.

Μπορεί να γίνει σταδιακά η αντικατάσταση (π.χ. 4 πισιά ανά έτος). Έτσι θα έχεις για μερικά χρόνια ακόμη σύγχρονο εργαστήριο. Σχετικά με τις προδιαγραφές, αυτές τις κανονίζεις εσύ και βασικά τα οικονομικά του σχολείου σου. Γνώμη μου είναι ότι ΔΕ χρειάζονται υπερβολές.

Επίσης σε ενημερώνω επίσημα (με τα δεδομένα που ισχύουν μέχρι τώρα) ότι ΔΕΝ υπάρχει κανένα πρόγραμμα αντικατάστασης εξοπλισμού από το ΥΠΕΠΘ μέχρι και το 2011. Το εργαστήριο πληροφορικής αρχικά πριμοδοτήθηκε από την ΕΟΚ και πλέον αποτελεί λειτουργικό έξοδο του σχολείου, όπως το φωτοτυπικό κ.λπ.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Laertis

Φίλε Jimbo

το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ με το εργαστήριο στο Λύκειό μου, το οποίο ήταν της ΒΥΤΕ, αποκτήθηκε το 2000-2001 και αποδείχθηκε εξαιρετικά προβληματικό με το hardware κυρίως. Όλες οι motherboard έχουν χτυπήσει (απο το 2005 και έπειτα) και τις αντικατέστησα με αντίστοιχες (φτηνή λύση) μιας και το υπόλοιπο υλικό ήταν οκ. Πέρυσι το καλοκαίρι χτύπησε και ο server οπότε αναγκάστηκα να πάρω μια απόφαση στο δίλημμα που έθεσες.
Καινούρια μηχανήματα σε όλο το εργαστήριο και αξιοπιστία -λόγω νεότητας υλικού- για περισσότερο χρόνο ή μια "άλλη" λύση που δεν απαιτεί τόσο μεγάλο κόστος ;
Η αλήθεια είναι ότι αν είχε τόσα χρήματα όσα χρειάζονται για την αντικατάσταση όλων τον PC η σχολική επιτροπή θα τα άλλαζα όλα. Αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό ...
Έτσι αποφάσισα να αγοράσω ένα δυνατό νέο μηχανάκι (quad Core) για  Server και να περάσω το Ubuntu αντί των Win2000 που είχε ο παλιός. Νομίζω ότι έτσι θα αξιοποιηθεί κατά το μέγιστο ο παλαιός εξοπλισμός (clients) σε ταχύτητα κι επιδόσεις, χωρίς να χρειαστεί να ξοδέψω μια περιουσία. Ακόμα κι αν χαλάσει ένας client με μικρό κόστος τον αναβαθμίζω εύκολα και γρήγορα.

Μόλις προχτές πήρα τον νέο Server και περιμένω να βρω χρόνο και κενό το εργαστήριο (το χρησιμοποιεί και το Γυμνάσιο) για να αρχίσω το παίδεμα ... εεε, την εγκατάσταση ήθελα να πω  :)

Σε αυτή τη λύση κατέληξα μετά απο ειλικρινά ώριμη σκέψη....
Εύχομαι να βρεις και συ την καλύτερη λύση  ;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Πράγματι, μια καλή λύση είναι και οι thin clients που αναφέρει ο Laertis. Δες και τα σχετικά θέματα στο "Στέκι".
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

denix

Παράθεση από: Jimbo στις 10 Νοε 2009, 07:07:54 ΜΜ
   Θα ήθελα τη γνώμη σας, αν θα πρέπει να συνεχίσω να κάνω αυτές τις "ενέσεις" στο εργαστήριο ή να το ανανεώσω με καινούριους υπολογιστές. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα απο το ΥΠΕΠΘ για την αλλαγή των εργαστηρίων  ή αν γίνεται με έξοδα της σχολικής επιτροπής. Ποιά θα είναι τα χαρακτηριστικά των καινούριων υπολογιστών;

ΙΣΩΣ η φθηνότερη/γρηγορότερη/αποτελεσματικότερη λύση ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ:

Αλλάζεις μητρική και βάζεις μια από τα καινούρια μοντέλα της INTEL με ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ διπήρυνο ΑΤΟΜ. Τα έχει όλα πάνω, εκτός από μήμη. Κόστος: Περίπου 60 ευρώ (!)
Με 10 ευρώ βάζεις και 1 GB RAM.
Κρατάς κουτί, οδηγό οπτικών δίσκων (που ελάχιστα χρησιμοποιείται...), οθόνη, ποντίκι, πληκτρολόγιο.
ΠΙΘΑΝΟΝ να χρειαστεί νέο τροφοδοτικό. Πρόσθεσε 10 ευρώ σε αυτήν την περίπτωση.
Η καρτα δικτύου είναι ενσωματωμένη στη μητρική.
Το ίδιο και η κάρτα γραφικών.
Κρατάς τον παλιό σκληρό και σετάρεις τα Παράθυρα.
Παίρνεις και τον φθηνότερο ΣΑΤΑ 2 με 35 ευρώ και σετάρεις Λίνουξ.

Κάνεις κλονοποίηση (Clonezilla, GHOST ή άλλο...)  στα υπόλοιπα μηχανήματα.

Το εργαστήριό σου θα "πετάει"!!!

Περίπου με 120 ευρώ ανά μηχάνημα έχεις καινούριο (εσωτερικά, όχι εμφανισιακά...) εργαστήριο!!

ΑΝ ΚΑΙ τα 1000 ευρώ ΔΕΝ είναι φοβερό ποσό για την Επιτροπή, ποτέ δεν ξέρεις πώς θα αντιδράσει. Αν τους εξηγήσεις ότι το εργαστήριο θα γίνει "καινούριο", μπορεί τελικά να πεισθούν!

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:
Ενημέρωσε την επιτροπή ότι δικαιούται ΚΑΘΕ χρόνο 5000 ευρώ (ναι! πέντε χιλιάδες!) από τον ΟΣΚ. Μπορείς να βρεις τη σχετική εγκύκλιο. Eάν "κινηθεί", θα τα πάρει αυτά τα λεφτά που θα δώσει για το εργαστήριο.

Σε δεύτερη φάση, με άλλα 1000 ευρώ αλλάζεις οθόνες, ποντίκια, πληκτρολόγια.

Ίσως σου πάρει κάποιο χρόνο να στήσεις το "πρώτο" μηχάνημα. Τα υπόλοιπα όμως θα είναι "παιχνιδάκι"! ΜΗΝ βιαστείς... Στο τέλος θα έχεις ακριβώς το "εργαστήριο των ονείρων σου"!!

Ηοpe i helped...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Θεωρητικά δικαιούσαι πολλά από τον ΟΣΚ, κάπου έχω και τη σχετική εγκύκλιο. Στην πράξη όμως ΔΕΝ στέλνουν τίποτε ή στέλνουν εκεί που δίνουν (για διάφορους λόγους) προτεραιότητα. Το δοκίμασα εγώ επί διετίας για τη Δνση στη Φωκίδα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

sarakiniotis

Εφτιαξα καποια συστηματακια απο το Πλαισιο με την εξης σύνθεση (πήρα 12 τέτοια για clients και 1 με 500GB HD και 4GB RAM SERVER )
Η τιμη του καθε client ειναι :


Turbo-X B.T.O                              1ST
ΘΗΚΗ MIDDLE 450W ΜΑΥΡΟ SKII-352 BUSINE     31,46  €       
CPU INTEL Celeron E3200(775/2,4/1MB)              33,48   €     
M/B ASUS P5KPL-AM SE(775/G31/DDR2/VGA)        33,32    €     
HDD SATA II 160GB SEAGATE 8MB 7200.11            26,62     €   
RAM DDR2 ADATA 1GB DIMM 800                           12,91   €     
DVDRW SONY AD5240 BLACK                                16,13   €     

κρατησα τις οθονες και τα πληκτρολογια ποντικια , ξαναβαλα τα Windows 2000 και εστησα καινουργιο εργαστηριο.
Δεν πηγε πανω απο 2780 € για ολο το εργαστηριο (περιπου 200 το καθε client)

lykos

Αντικατέστησα το εργαστήριο (12 ΒΥΤΕ-pc) με ισάριθμα μεταχειρισμένα HP-Compaq (P4, 1GB ram, 40 GB hd) κόστους 145 Ευρώ/pc (υπάρχει κάποιος εισαγωγέας, που τα "σινιάρει" και τα μεταπουλά). Τα προτίμησα επειδή είναι επώνυμα (δε φοράω λακόστ, αλλά από pc εμπιστεύομαι τα επώνυμα).
Ως τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κανένα πρόβλημα. Και αθορυβότατα! Και ένα χρόνο εγγύηση (το αν ισχύει πραγματικά, ελπίζω να μην χρειστεί να το διαπιστώσω...).
Είμαι κατά του "κρατάς το κουτί, ίσως και το DVD-drive, ισως..."

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 13 Νοε 2009, 08:54:19 ΠΜ
Θεωρητικά δικαιούσαι πολλά από τον ΟΣΚ, κάπου έχω και τη σχετική εγκύκλιο. Στην πράξη όμως ΔΕΝ στέλνουν τίποτε ή στέλνουν εκεί που δίνουν (για διάφορους λόγους) προτεραιότητα. Το δοκίμασα εγώ επί διετίας για τη Δνση στη Φωκίδα.
Παράπονα από τον ΟΣΚ δεν έχων:D :D :D.......στο σχολείο μου πέρυσι μας κατά την διάρκεια της χρονιάς στείλανε δύο φορές από 11 πάγκους νέους για το εργαστήριο  πληροφορικής καθώς και ένα σύστημα κονσόλας ήχου ενισχυτή, ηχεία κτλ. Εκεί που δεν είχαμε πάγκους δεν ξέραμε τι να τους κάνουμε με αποτέλεσμα ορισμένοι να κάθονται ακόμα μέσα στα κουτιά.
Υπολογιστή γραμματείας βέβαια δεν μπορέσαμε αν πάρουμε

aprekates

#9
Φέτος ανέλαβα εργαστήριο  γυμνασίου με 13 HY
p4,478socket, 256MB , altec, 5ετίας+ crt οθόνες.
Διαπίστωσα τα εξής προβλήματα:
2 εκτός (τα πήρε τεχνικός για service) που τα είχε δεί ήδη άλλος και είχε ''διαγνώσει'' μητρική.
2 έχουν αρχίσει και κολλάνε (περιστασιακά)
1 κολλει πάντα στο ξεκίνημα (os loading)

Μετά από υπόδειξη φίλου τεχνικού ΗΥ υποψιάζομαι (και επαλήθευσα με επιθεώρηση των μητρικών) ότι το εργαστήριο πάσχει από  γνωστό πρόβλημα των πυκνωτών.
Οι μητρικές (msi) έχουν  άλλες λιγότερο και άλλες περισσότερο χαλασμάνους πυκνωτές (σε 4 έχει φύγεί κιτρινοπο υγρό στο πάνω μέρος).

Μου φαίνεται ελκυστική η λύση της intel με ενσωματωμένο cpu atom που ανέφερε ο φίλος αφού με υποδοχή ide μπορείς να χρησιμοποιήσεις υπάρχων υλικό.


Επίσης πρέπει να σκεφτούμε τι γίνεται στην περίπτωση αλλαγής της μητρικής + κμε.  Υπάρχει πρόβλημα εκκίνησης του ubuntu από
τους ήδη υπάρχουν σκληρούς. Αυτό είναι ένα γενικό θεωρητικό ερώτημα που με απασχολεί τελευταία; "Έχω σκληρό με το τάδε ελλακ ΛΣ,
που το έχω εγκαταστήσει όταν ο σκληρός ήταν εγκατεστημένος στο σύστημα Α  με τα χαρακτηριστικά α1,α2 κτλ,  , ποιά από
τα χαρακτηριστικά αυτά μπορώ να αλλάξω χωρίς να επηρεαστεί η λειτουργία του ΛΣ;"

alkisg

Παράθεση από: aprekates στις 16 Νοε 2009, 10:57:49 ΜΜ
"Έχω σκληρό με το τάδε ελλακ ΛΣ, που το έχω εγκαταστήσει όταν ο σκληρός ήταν εγκατεστημένος στο σύστημα Α  με τα χαρακτηριστικά α1,α2 κτλ, ποια από τα χαρακτηριστικά αυτά μπορώ να αλλάξω χωρίς να επηρεαστεί η λειτουργία του ΛΣ;"
Στο Ubuntu για παράδειγμα, όλα.

Το Ubuntu (και το Linux γενικότερα) δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα με αλλαγές στο hardware.
Μπορείς να το εγκαταστήσεις π.χ. σε αρχαίο Celeron και μετά να το κάνεις copy (ναι ούτε ghost δεν θέλει) σε καινούργιο dual core, και θα παίξει με τη μία. Τα μόνα σημεία που μπορεί να χρειαστούν προσοχή είναι:

  • Αν το βάλεις σε άλλο partition ή δίσκο, θέλει επαναφορά του grub και του UUID του partition (εντολή tune2fs).
  • Αν είχες εμπορικούς drivers (π.χ. μετακινείς από nvidia σε ati), τότε θες απεγκατάσταση τους παλιούς και εγκατάσταση τους καινούργιους.
  • Κατά την πρώτη εκκίνηση καλό είναι να σβηστεί το αρχείο /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules το οποίο θυμάται τα ονόματα των καρτών δικτύου, ώστε η καινούργια κάρτα δικτύου που θα βρεθεί να ονομάζεται πάλι eth0 και όχι eth1.

aprekates

Παράθεση από: alkisg στις 16 Νοε 2009, 11:36:35 ΜΜ
...Το Ubuntu (και το Linux γενικότερα) δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα με αλλαγές στο hardware...

Σε'ευχαριστώ για τις επισημάνσεις. Αν τα καταφέρω και πάρω καινούργιες μητρικές θα
επανέλθω με feedback.

thtsag

Συνάντησα το ίδιο πρόβλημα και εγώ όταν πήγα στο 2ο Γυμνάσιο Ζεφυρίου. Οχι μόνο δεν υπάρχει πρόγραμμα αντικατάστασης υπολογιστών αλλά δεν υπάρχει καν πρόγραμμα εγκατάστασης υπολογιστών σε νεοιδρυθέν σχολείο!!!
Την πρώτη χρονιά την έβγαλα με δωρεές γνωστών και φίλων. Δυστυχώς μετα από κάποιο σημείο οι δωρεές κατέληξαν στη δημιουργία του σχολείου ώς κέντρο ανακύκλωσης παλιών υπολογιστών.
Τα τελευταία δύο χρόνια η λύση που προχώρησα είναι η αγορά υπολογιστών με βασική σύνθεση χωρίς οθόνη και λειτουργικό. Το κόστος για κάθε ένα μηχάνημα είναι 160-180Ε.
Παράλληλα έτρεχε δεν ξέρω αν τρέχει ακόμα πρόγραμμα της Microsoft που δίνει δωρεάν ως αναβάθμιση τα Win2000 για παλιούς υπολογιστές από δωρεές.
Οχι δεν είμαι φαν της Microsoft και μακάρι να υπήρχε πολιτική υποστήριξης ελεύθερου λογισμικού κεντρικά από το υπουργείο. Αλλά δυστυχώς όπως οι περισσότεροι ξέρουμε σε όλες τις εκδηλώσεις του ΥΠΕΠΘ ένας από τους κύριους ομιλητές χορηγούς είναι πάντα η Microsoft.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Για όποιον ενδιαφέρεται, βρήκα λίγα (3-4) pentium 4 με 1 γίγα ραμ και καινούργια μητρική. Η τιμή τους είναι 60 ευρώ με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Αν θέλετε και οθόνη, υπάρχουν μεταχειρισμένες (όχι φλατ) με 10 ευρώ έκαστη. Τα έξοδα αποστολής επιβαρύνουν τον αγοραστή. Όποιος ενδιαφέρεται, ας επικοινωνήσει μαζί μου με ΠΜ.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...