υποστήριξη e- learning

Ξεκίνησε από kirdim, 15 Μαρ 2020, 03:26:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kirdim

με ρώτησε ο διευθυντής αν υποστηρίζουν οι υπολογιστές εξ' αποστάσεως εκπαίδευση αναφερόμενος προφανώς στην πλατφόρμα του υπουργείου χωρίς να μου δώσει καμία πληροφορία σχετικά με τις προδιαγραφές που απαιτούνται.καμιά βοήθεια παιδιά? :(

evry

#1
Προφανώς έχουν έτοιμη ή στήνουν τώρα κάποια πλατφόρμα εξ'αποστάσεως διδασκαλίας.
Προφανώς δεν έχουν σκεφτεί ότι για να γίνει αυτό και για να κάνεις μάθημα ταυτόχρονα σε πολλούς μαθητές θα πρέπει να έχεις πολύ καλή σύνδεση internet.
Φοβάμαι ότι απλά θέλουν ένα ξερό ΝΑΙ από κάποιους εκπαιδευτικούς για να ξεκινήσουν κάτι με μηδενικές πιθανότητες επιτυχίας (σκέψου μια οικογένεια με τρία παιδιά, ποιο από τα δυο θα κάνει μάθημα στον Η/Υ), άσε που δεν έχουν όλοι οι μαθητές υπολογιστή πλέον, αλλά κινητό και tablet.

Εμάς στο πειραματικό μας ζήτησαν ποιοι μπορούμε/θέλουμε (??) να κάνουμε μάθημα εξ'αποστάσεως χωρίς καμία πληροφορία.
Προφανώς δέχθηκα, αλλά ζήτησα να μάθω λεπτομέρειες.
Για παράδειγμα δεν υπάρχει περίπτωση να πάω σχολείο όπου η ταχύτητα είναι 16 Mbps ενώ σπίτι έχω καλύτερο υπολογιστή και εξοπλισμό και 50 Mbps. (γιατί κάτι πήρε το αυτί μου ότι οι ΠΕ86 θα πρέπει να βοηθήσουν όσους δεν "ξέρουν" και να στήσουν στο σχολείο κάτι  :D )
Εγώ δυστυχώς δεν έχω πιστοποίηση Β' επιπέδου στις ΤΠΕ, υπάρχουν εκπαιδευτικοί άλλων ειδικοτήτων που έχουν και ξέρουν πιο πολλά και είμαι σίγουρος ότι ...... θα βοηθήσουν.

Επίσης θα πρότεινα στην υπουργό και στους αρμόδιους να ρίξουν μια ματιά στην ηλεκτρονική τάξη και να μετρήσουν σε πόσα σχολεία δεν υπάρχει ούτε ένας εκπαιδευτικός που να έχει μάθημα στο eclass, ώστε να προσγειωθούν στην πραγματικότητα.

Τώρα είδα αυτό:
https://www.esos.gr/arthra/66616/ypoyrgos-i-diadikasia-gia-tin-ex-apostaseos-didaskalia-sta-dimosia-sholeia

Δεν μπορώ να μην τονίσω τα παρακάτω:

  • Ο κάθε  καθηγητής θα έχει μια εικονική τάξη με τους μαθητές on line.
  • Ο καθηγητής Θα έχει τη δυνατότητα να επιβάλει την ησυχία στην τάξη .
  • Από άποψη υποδομής είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε σε όλη τη χώρα.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

pgrontas

#2
Μάλλον σε αυτό θα αναφέρονται (δεν γνωρίζω αν προϋπήρχε)
lessons.sch.gr

Το θέμα όμως είναι ότι ακόμα και σήμερα Κυριακή, χωρίς ουσιαστικό φόρτο, και χωρίς μαθητές μέσα σέρνεται.
Επίσης από ό,τι λέει οι μαθητές πρέπει να έχουν λογαριασμό ΠΣΔ.

Προσωπικά ίσως θα ήταν προτιμότερη η χρήση κάποιας άλλης πλατφόρμας. Από όσες έχω χρησιμοποιήσει (webex, bigbluebutton) καλύτερη μου φαίνεται το zoom.us. Στο PC έχει browser only version ενώ έχει εφαρμογές και για κινητό. Η δωρεάν έκδοση έχει περιορισμό 40min / session, αλλά κάνεις ένα διαλειμματάκι και μπορείς να ξεκινήσεις νέα μετά. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάποιο θέμα με προσωπικά δεδομένα, αν και για την χρήση ζητάει ένα απλό email μόνο.

Το μεγάλο ερώτημα για μένα είναι το εξής:
Ποια ύλη θα κάνεις; Από ότι φαίνεται τα σχολεία θα ξανανοίξουν μετά το Πάσχα. Αυτό θα σημαίνει περικοπή ύλης. Άρα θα είναι παρακινδυνευμένο να προχωρήσεις. Άρα επαναλήψεις, για να μην βγουν εκτός κλίματος τα παιδιά. Οι οποίες όμως μπορούν να γίνουν και ασύγχρονα, με υποβολή και διόρθωση ασκήσεων μέσω ανταλλαγής φωτογραφιών και διορθώσεων σε αυτές.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

evry

Παναγιώτη ούτε εγώ το ήξερα αλλά έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είναι πάνω σε αυτό:
https://meeting.sch.gr/
το οποίο το χρησιμοποιούσαν για τηλεδιασκέψεις και χρησιμοποιεί BigBlueButton αν κατάλαβα καλά.
Για να δούμε, από Δευτέρα θα στείλουν οδηγίες στα σχολεία.

Το θέμα όμως είναι άλλο. Για να το χρησιμοποιήσουν οι μαθητές πρέπει να έχουν λογαριασμό στο σχολικό δίκτυο!
Πόσα σχολεία βγάζουν αυτούς τους λογαριασμούς στους μαθητές τους;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Πέτρος Κ.

Είναι πολύ δύσκολο να δημιουργήσουμε λογαριασμούς στο ΠΣΔ για όλους τους μαθητές και να τους μοιράσουμε, λαμβάνοντας υπόψη και την γραφειοκρατεία που απαιτείται για αυτό.
Συν το ότι δεν πιστεύω ότι οι servers του ΠΣΔ θα μπορέσουν να αντέξουν το βάρος αυτό.

Στο σχολείο μου πάντως, την Παρασκευή κάναμε ένα δοκιμαστικό μάθημα σε Skype, το οποίο πήγε αρκετά καλά.
Εδώ ανεβάσαμε σχετικές οδηγίες: https://lyk-tragaias.sch.gr/?p=154

Laertis

Πολύ πιθανό να χρησιμοποιηθεί η πλατφόρμα
https://e-me.edu.gr/
η οποία συνδέεται με υπηρεσίες του σχολικού δικτύου και έχει αρκετές δυνατότητες και όχι μόνο τηλεδιάσκεψης (συμμετοχή, ανάθεσης εργασιών, συνεργατικά έγγραγα, φωτόδεντρο, ανατροφοδότηση κ.α.)
Η δημιουργία λογαριασμών για τους μαθητές δεν είναι το πρόβλημα. Δε ξέρω όμως αν είναι δυνατό να αντέξει το Σχολικό Δίκτυο το φόρτο που θα δημιουργηθεί.
Άγνωσται αι βουλαί του Υπουργείου ....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

akalest0s

Διαβάστε εδώ, το διάβαζα και δε πίστευα τη γκάφα "αρχαρίου" που έκαναν:
(είναι από Socrative-Showbie)
ΠαράθεσηHi Bill,

Yesterday I announced that we were launching a program to help schools move to a virtual learning setup using our Socrative and Showbie apps.

In this message, I promised to give unlimited Socrative and Showbie free to Schools through the end of July 2020. I intended to offer our apps to all interested schools in order to help everyone get through the most critical phase of the Coronavirus pandemic.

Earlier today, many of our customers began formally learning from home, relying on our systems to form their virtual classroom.

Within minutes of the start of school, hundreds of thousands of students and teachers flooded into Showbie to begin their distance learning activities. Unfortunately, the surge of traffic completely overwhelmed our systems and took them down. Quite frankly, we have never seen this level of synchronous load before. While Showbie has suffered small outages from time to time in the past, this event was unprecedented.

When we made our offer yesterday, we did so with the sincere intent to help the global education community in a time of great need. However, after today's events, we realize we cannot do so by offering unlimited access to our platform. Instead, we must work to ensure Socrative and Showbie are stable and reliable for our customers. It is imperative that when they return to online learning next week, the apps are responsive and enable learning to happen.

Therefore, with a heavy heart, I have decided that what is best for our customers, and for the sustainability of our company through this period, is for us to step back from the promise we made yesterday. We will be unable to provide all schools with unlimited Socrative Pro and Showbie Pro for free until the end of July. I apologize for making an offer we can't fulfill and for getting so many people's hopes up that we would be able to help them through a time of crisis.

The More Prudent Offer We Should Have Made.

Schools

We are pleased to provide existing and new school customers with 5 additional free teacher licenses to Showbie Pro and Socrative Pro through the end of July.

Districts

Existing and new Districts/multi-school entities may request an additional 25 free teacher pro seats per product.

Please complete this form if you are a school or district administrator and we'll supply you with your extra licenses grinning

If you have already contacted us to take advantage of the earlier offer, we will be in touch with you next week to follow up on either of the above options.

I hope you can accept my sincere apologies. I know you are in a very stressful place and we are all trying our best to help each other through this challenge. I hope that over the coming days, weeks, and months the Showbie team and I can work to regain your trust.

Sincerely,

Colin Bramm
CEO & Co-Founder
Showbie Inc.

Εμείς, στο σχολείο που δουλεύω, περνάμε μια μικρή οδύσσεια, για πολλούς λόγους. Βγάζοντας εν μέρει το φίδι από την τρύπα, έχω καταλήξει σε edmodo για ασύγχρονη τάξη με τους μαθητές, και zoom.us για τηλεδιασκέψεις. Βασικές προκλήσεις που καταλαβαίνω:
- Να συνεργαστούν στα δύο αυτά εργαλεία καθηγητές και μαθητές, δηλαδή άνθρωποι που πολλές φορές δεν ξέρουν να κάνουν login να δουν τα email τους (όχι όλοι βέβαια).
- Να στήσω τα site/accounts όπως χρειάζεται το σχολείο μου, πράγμα που αποδεικνύεται πολύ δύσκολο, όχι τεχνικά, αλλά γιατί δεν υπάρχει ενιαίος σχεδιασμός σε τίποτα. Δεν ξέρουμε ποιες είναι οι προδιαγραφές μας. Τι ζητάμε. Πασχίζω να καταλάβω ανάμεσα σε διευθυντές, καθηγητές.. Πολλές φορές δεν ξέρουν ούτε τι θέλουν ούτε τι μπορεί να επιτευχθεί... 
- Να αντέξει τελικά το δίκτυο, πράγμα που θεωρώ σχεδόν αδύνατο, τουλάχιστον για τηλεδιασκέψεις, αφού η ζήτηση σε παγκόσμιο επίπεδο είναι πρωτοφανής και μεγάλη.

Λίγο πολύ είμαι ο μεσολαβητής σε όλα αυτά... προβλέπεται χαμός.
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

sensible

Παράθεση από: akalest0s στις 15 Μαρ 2020, 01:04:24 ΜΜ
Λίγο πολύ είμαι ο μεσολαβητής σε όλα αυτά... προβλέπεται χαμός.

Διαμεσολαβητές από το σπίτι μας οκ. Αλλά είναι απαράδεκτο και παράνομο να μας καλούν στα σχολεία. Εδώ δεν υπάρχει θέμα δημόσιας υγείας; Για να μην αναφέρω ότι η μεγάλη πλειοψηφία δικαιούται άδεια ειδικού σκοπού....και αν μας υποχρεώσουν με παρουσία πρέπει να την πάρουμε. Εγώ ξεκαθάρισα ότι θα συμμετέχω από το σπίτι και τεχνικά θα βοηθήσω από το το σπίτι. Θα είναι ντροπή και δική μας να πάμε στα σχολεία και να δείχνουμε σε συναδέλφους.
Νομίζω ότι η υπουργός ήταν ξεκάθαρη από προχθές ότι θα χρησιμοποιηθούν πλατφόρμες microsoft/google κτλ που λόγω κοροναϊου δόθηκαν δωρεάν στο υπουργείο. Τι σημαίνει αυτό θα δούμε, δεν έχω ιδέα.

akalest0s

Εννοείται από το σπίτι. Τηλεδιασκέψεις επιμόρφωσης σε καθηγητές.. τηλεδιασκέψεις για επιμόρφωση στην τηλεδιάσκεψη!  :D
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

evry

Θα μας καλέσουν να πάμε στο σχολείο ως τεχνικοί υπεύθυνοι της τηλεδιάσκεψης για να βοηθήσουμε τους καθηγητές άλλων ειδικοτήτων οι οποίοι έχουν πιστοποίηση Β' επιπέδου, κάποιοι/ες έχουν κάνει και επιμόρφωση εξ'αποστάσεως αλλά όταν έρθει η κρίσιμη ώρα το ξεχνάνε. Το θυμούνται φυσικά όταν πρέπει να πάρουν μόρια για κρίσεις διευθυντών, σχολικών συμβούλων κλπ.

Από ότι φαίνεται μας αντιμετωπίζουν ως διοικητικό προσωπικό (γραμματειακή/τεχνική υποστήριξη) ακόμα, και θα πρέπει να γίνει κάτι ώστε να αλλάξουν γνώμη.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Στην καλύτερη περίπτωση θα έρχεται ο εκπαιδευτικός άλλης ειδικότητας και θα σου λέει: "Ήρθα, βάλε με να κάνω μάθημα, αλλά επειδή δεν έχω ιδέα από υπολογιστή θα κάνεις εσύ όλα τα τεχνικά... ακόμα και να μου κρατάς το μικρόφωνο"!

Ή: "Έλα στο σπίτι με τον φορητό του σχολείου, βάλε με να κάνω μάθημα, αλλά επειδή δεν έχω ιδέα από υπολογιστή θα κάνεις εσύ όλα τα τεχνικά... ακόμα και να μου κρατάς το μικρόφωνο.  Ααα, φέρε μαζί σου και τη σύνδεση για το Internet από το σχολείο"!

andreas_p

" Από ότι φαίνεται μας αντιμετωπίζουν ως διοικητικό προσωπικό (γραμματειακή/τεχνική υποστήριξη) ακόμα, και θα πρέπει να γίνει κάτι ώστε να αλλάξουν γνώμη. "

Επαφές  -> Ρυθμίσεις -> Κλήση -> Απόρριψη κλήσης

sensible

Νομίζω ότι σε αυτή τη περίπτωση αν υποκύψουμε και τρέχουμε στα σχολεία...θα φταίμε εμείς και μόνο εμείς....και δικαίως θα μας  λένε "παιδιά για όλες τις δουλείες" και πληροφορικάριοι (από το αποθηκάριοι προφανώς)! Τα παρακάλια δεν πρέπει να πιάσουν σε αυτή τη σοβαρή κατάσταση για τη υγεία τη δική μας, των παιδιών μας και των γονιών μας. Αν έρθει το «εντέλλεσθε» τότε άδεια ειδικού σκοπού γιατί έχουμε και εμείς παιδιά που δεν πάνε σχολείο αυτό το διάστημα. Διαφορετικά καταγγελίες στις κατά τόπους ΕΛΜΕ. Όχι δηλαδή επειδή η υπουργός θέλει να γυρίζει τα κανάλια ανά μισή ώρα και να υπόσχεται τον ουρανό με τα άστρα, να μπούμε και εμείς σε αυτό το παιχνίδι. Η δουλειά πρέπει να γίνει αθόρυβα και σιγά σιγά (θα είναι καιρό τα σχολεία κλειστά ως φαίνεται) για να είναι και αποτελεσματική. Πάλι πλάτη θα βάλουμε αλλά με σύνεση και ασφάλεια. Στο κάτω κάτω, σύμφωνα με δήλωση της υπουργού και την λογική αφού δεν θα μπορούν να συνδεθούν όλοι οι μαθητές, δεν θα αποτελεί το όλο εγχείρημα αναπλήρωση μαθημάτων. Που σημαίνει ότι οι χαμένες ώρες θα γίνουν ότι και να συμβεί αργότερα ή θα μειωθεί η ύλη (έξω η αντικειμενοστρέφεια λογικά). Άρα είτε προχωράμε στην ύλη (και μετά τα ξανακάνουμε δια ζώσης) όπως εγώ που τώρα ήταν να μπω στις δυναμικές δομές (λίστες , δένδρα κτλ) είτε αν τα έχουμε κάνει ...επαναλήψεις.

evry

Αν κατάλαβα καλά η ιδέα είναι να τρέχουμε εμείς στα σχολεία κάθε μέρα ώστε να μπορούν οι αξιωματούχοι να βγαίνουν στα κανάλια και να λένε ότι η εξ'αποστάσεως εκπαίδευση πέτυχε και να ζητάνε και τα εύσημα.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

sensible

Παράθεση από: evry στις 15 Μαρ 2020, 06:07:03 ΜΜ
Αν κατάλαβα καλά η ιδέα είναι να τρέχουμε εμείς στα σχολεία κάθε μέρα ώστε να μπορούν οι αξιωματούχοι να βγαίνουν στα κανάλια και να λένε ότι η εξ'αποστάσεως εκπαίδευση πέτυχε και να ζητάνε και τα εύσημα.

Αυτή είναι η πρόθεση τους. Και προς το παρόν το επέβαλαν στους Διευθυντές/Υποδιευθυντές όπου τους υποχρέωσε η Κεραμέως με παρουσία στα σχολεία κάθε μέρα! Επίσης απαράδεκτο. Στα ΓΕΛ θέλουν με προφορικές εντολές Περιφερειακών να το επιβάλουν και στους συνήθεις υπόπτους....μαντέψτε! Αλλά δε πέρασε προς το παρόν με παρεμβάσεις ΕΛΜΕ.

cets89

Επιτέλους, κάποιος πρέπει να ενημερώσει την κυρία Υπουργό ότι η Ανοικτή και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση είναι κάτι παραπάνω από διδασκαλία μέσω βιντεοκλήσης!
As soon as an Analytical Engine exists, it will necessarily guide the future course of the science. Whenever any result is sought by its aid, the question will then arise--
By what course of calculation can these results be arrived at by the machine in the shortest time?
--CHARLES BABBAGE (1864)

akalest0s

Παράθεση από: cets89 στις 15 Μαρ 2020, 07:20:16 ΜΜ
Επιτέλους, κάποιος πρέπει να ενημερώσει την κυρία Υπουργό ότι η Ανοικτή και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση είναι κάτι παραπάνω από διδασκαλία μέσω βιντεοκλήσης!
Αυτό πάλι που το πας; Κόλλημα με τις βιντεοκλήσεις... πρέπει να δείξουμε ότι "το έχουμε"! Είμαστε ΜΙΤ εμείς αγόρι μου, δεν παίζουμε με την ύλη των μαθητών μας!
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

Laertis

Πάντως μεχρι στιγμής δεν υπάρχει καμία ενημέρωση ή οδηγία στα Λύκεια , μόνο εξαγγελίες

https://www.esos.gr/arthra/66625/simera-oi-odigies-se-ekpaideytikoys-kai-dieythyntes-gia-tin-ex-apostaseos-ekpaideysi

Μήπως κανείς απο Αχαία, Ηλεία ή Ζάκυνθο έχει να μας πει κάτι ?
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

pfan

#18
Τελικά από ότι καταλαβαίνω η πλατφόρμα θα είναι της cisco η webex.
Ξέρει κανείς αν στα ubuntu έχει προβλήματα; Θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε;
Άλλη μια ερώτηση το κινητό μου μπορώ να το έχω ως web camera στα ubuntu???

Προς το παρών τα παιδιά της Γ λυκείου που μιλήσαμε μαζί τους δεν το βλέπουν αρνητικά.
Πολλά βέβαια ρώτησαν αν θα είναι υποχρεωτικό ...

Συνάδελφοι όσοι από εμάς είμαστε στα δημόσια σχολεία νομίζω ότι αυτή τη στιγμή πρέπει να βάλουμε πλάτες.

προσθήκη: Γενικά νομίζω ότι το κλειδί είναι να έρθουμε σε επικοινωνία με τα παιδιά γιατί αν απλά στείλουμε μαιλ για να ξεκινήσει η διαδικασία θα απαντήσουν ελάχιστοι. Χθες με έναν συνάδελφο κάναμε ομαδικές στο messeger για κάθε τμήμα προσανατολισμού με τα παιδια με σκοπό την ενημέρωσή τους. Οι περισσότερες ερωτήσεις ήταν για την ύλη αν θα προχωρήσουμε και αν θα είναι υποχρεωτικό.
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

alkisg

Φανή για την πρώτη ερώτηση δεν έχω ιδέα δεν την έχω δει την πλατφόρμα, υπάρχει κανένα link για demo;

Για τη δεύτερη ερώτηση, ναι γίνεται, αλλά είναι δυσκολούτσικη η εγκατάσταση της σχετικής εφαρμογής:
https://www.dev47apps.com/

pfan

1. https://www.webex.com/

2. Για το κινητό στα windows αυτό έκανα αλλά στα ubuntu δεν έχω ιδέα πως να το κάνω
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

alkisg

Έχουν οδηγίες: https://www.dev47apps.com/droidcam/linuxx/
...και όπου δυσκολευτείς, you know, φώναξε! :)

sensible

Παράθεση από: pfan στις 16 Μαρ 2020, 11:07:13 ΠΜ
Τελικά από ότι καταλαβαίνω η πλατφόρμα θα είναι της cisco η webex.
Ξέρει κανείς αν στα ubuntu έχει προβλήματα; Θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε;
Άλλη μια ερώτηση το κινητό μου μπορώ να το έχω ως web camera στα ubuntu???

Προς το παρών τα παιδιά της Γ λυκείου που μιλήσαμε μαζί τους δεν το βλέπουν αρνητικά.
Πολλά βέβαια ρώτησαν αν θα είναι υποχρεωτικό ...

Συνάδελφοι όσοι από εμάς είμαστε στα δημόσια σχολεία νομίζω ότι αυτή τη στιγμή πρέπει να βάλουμε πλάτες.

προσθήκη: Γενικά νομίζω ότι το κλειδί είναι να έρθουμε σε επικοινωνία με τα παιδιά γιατί αν απλά στείλουμε μαιλ για να ξεκινήσει η διαδικασία θα απαντήσουν ελάχιστοι. Χθες με έναν συνάδελφο κάναμε ομαδικές στο messeger για κάθε τμήμα προσανατολισμού με τα παιδια με σκοπό την ενημέρωσή τους. Οι περισσότερες ερωτήσεις ήταν για την ύλη αν θα προχωρήσουμε και αν θα είναι υποχρεωτικό.

Σαφώς και θα βάλουμε πλάτη....από το σπίτι όμως....όλοι μπορούμε είτε με teamviewer να βοηθήσουμε τους Διευθυντές και με το webex την εξ αποστάσεως. Ωστόσο, δε θα εκθέσουμε την υγεία μας με φυσική παρουσία. Σαφώς και δε μπορεί να είναι για τους μαθητές υποχρεωτικό, επίσης άτυπα μπορούμε να προχωρήσουμε σε ύλη. Τυπικά όμως η ύλη θα καλυφθεί πάλι, δια ζώσης, με την επιστροφή μας. Αυτή τη στιγμή βοηθάμε να απασχοληθούν τα παιδιά και να έχουν "ζεστές τις μηχανές". Αναπλήρωση χαμένων ορών δεν γίνεται και το είπε η υπουργός ξεκάθαρα.

Laertis

Παράθεση από: pfan στις 16 Μαρ 2020, 11:07:13 ΠΜ
Τελικά από ότι καταλαβαίνω η πλατφόρμα θα είναι της cisco η webex.
Ξέρει κανείς αν στα ubuntu έχει προβλήματα; Θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε;

Η εγκατάσταση Webex σε Ubuntu απο ότι είδα (αναφορές απο search σε ubuntu 18.04,
χωρίς να το δοκιμάσω) είναι μια χρονοβόρα διαδικασία. Δεν προσφέρεται ούτε προτείνεται απο τη CISCO, οπότε όποιος έχει την καλή διάθεση και το χρόνο μπορεί να το δοκιμάσει. Το θέμα είναι ότι ακόμα και μετά την εγκατάσταση υπάρχουν διάφορες παράμετροι για να ρυθμιστούν στο webex (π.χ. mail server κ.α.) Εγώ προσωπικά θα περιμένω τις οδηγίες του Υπουργείου, όποτε κι αν έρθουν.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Laertis

Θυμάμαι παλιά οι Κυριακάτικες εφημερίδες τυπώνονταν βράδυ Σαββάτου και η Ομόνοια μύριζε φρέσκο μελάνι βραδιάτικα, με στοίβες απο εφημερίδες στα περίπτερα. Έτσι και τώρα, τα φρέσκα αυριανά νέα έρχονται πάντα νύκτωρ   ;D

https://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=44358

Οδηγίες https://www.minedu.gov.gr/%CE%A5%CE%A0%CE%91%CE%99%CE%98_%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82.pdf

Με τις υγείες μας συνάδελφοι και καλή δύναμη!
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

sensible

Να σχολιάσω ότι το περιβάλλον του Webex υποστηρίζει αρκετές γλώσσες εκτός από τα ελληνικά;!;!;

alkisg

Αν κατάλαβα καλά, σήμερα θα κάνουν δοκιμαστικό meeting οι Διευθυντές και οι Πληροφορικοί πολλών νομών με την κεντρική ομάδα του Υπουργείου, αλλά δεν κάλεσαν τους ΠΛΗΝΕΤ;

Ωραία τεχνική υποστήριξη θα δίνουμε μετά αν δεν έχουμε καμία ενημέρωση...

Αν μπορεί κάποιος ας ρωτήσει στο meeting αν η web-based version του webex παίζει άμεσα σε Ubuntu όπως λέει το google...

evry

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα το εξής:
Παίζει η web έκδοση ή πρέπει να κατεβάσουμε το desktop?
Φαντάζομαι για κινητό/tablet πρέπει να κατεβάσεις το app αλλά στον υπολογιστή τι διαφορά έχει η web based με την desktop?
Επίσης οι μαθητές πρέπει 
1) να έχουν κατεβάσει και αυτοί την desktop?
2) να έχουν λογαριασμό στο webex?
ή απλά στέλνεις ένα link και συμμετέχουν με κάποιο μαγικό τρόπο?  :D

ΥΓ. Το ότι δεν έχουν ενημερώσει τους ΠΛΗΝΕΤ πάντως είναι απίστευτο.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

pgrontas

Οι μαθητές μπορούν να συμμετέχουν με κάποιο link + κάποιο κωδικό που θα στέλνονται μέσω mail. Ο διδάσκων (host) θα πρέπει να έχει λογαριασμό.
Έτσι το έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα τουλάχιστον.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

pgrontas

Πάντως το eclass.sch.gr σήμερα δεν τα πάει και πολύ καλά.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson


alkisg

Κατάφερα να συνδεθώ στο κανάλι που συζητούσανε, μέσω Firefox στο Ubuntu. Αυτό λοιπόν κάλεσε ένα webstart java applet οπότε άνοιξε μια εφαρμογή εκτός browser, ενώ για κάποιον λόγο που δεν διερεύνησα είπε ότι δεν δούλευε ο ήχος και έτσι ...το σύστημα με πήρε τηλέφωνο στο γραφείο χωρίς χρέωσή μου, και άκουγα από εκεί.

Ένας από τους τεχνικούς της Cisco αναφέρθηκε συγκεκριμένα στο Linux και είπε ότι υποστηρίζεται κανονικά μέσω browser.

Καλή πλατφόρμα φαίνεται, αλλά σε κάποιες φάσεις είχαν πολλοί μικρόφωνα ανοιχτά οπότε είχε πολύ θόρυβο στο background και τελικά δεν άκουγες τους ομιλητές...

sensible

Παράθεση από: alkisg στις 17 Μαρ 2020, 01:17:45 ΜΜ
Κατάφερα να συνδεθώ στο κανάλι που συζητούσανε, μέσω Firefox στο Ubuntu. Αυτό λοιπόν κάλεσε ένα webstart java applet οπότε άνοιξε μια εφαρμογή εκτός browser, ενώ για κάποιον λόγο που δεν διερεύνησα είπε ότι δεν δούλευε ο ήχος και έτσι ...το σύστημα με πήρε τηλέφωνο στο γραφείο χωρίς χρέωσή μου, και άκουγα από εκεί.

Ένας από τους τεχνικούς της Cisco αναφέρθηκε συγκεκριμένα στο Linux και είπε ότι υποστηρίζεται κανονικά μέσω browser.

Καλή πλατφόρμα φαίνεται, αλλά σε κάποιες φάσεις είχαν πολλοί μικρόφωνα ανοιχτά οπότε είχε πολύ θόρυβο στο background και τελικά δεν άκουγες τους ομιλητές...

Και εγώ ήμουν μέσα. Να μη σχολιάσω τις 5 αποτυχημένες προσπάθειες εισόδου της Κεραμέως και των άλλων panelists. Κατά τα άλλα θα φανεί τι θα σηκώσει η πλατφόρμα όταν θα αρχίσουμε να φτιάχνουμε μαζικά meetings ταυτόχρονα. Το πρόβλημα με τα ανοικτά μικρόφωνα ήταν αποκλειστικά ευθύνη όσων έφτιαξαν το meeting γιατί δεν επέλεξαν το mute on entry για όσους μπαίνουν (το γράφουν και στον οδηγό και στο video που έδωσαν στη δημοσιότητα τρομάρα τους, αλλά αυτοί το ξέχασαν). Οπότε μπήκαν πολλοί...οι πρώτοι αρκετοί τουλάχιστον...με ανοικτά μικρόφωνα και έχω την εντύπωση ότι έπρεπε να τους κάνουν Mute έναν έναν.

Εγώ βοήθησα το Διευθυντή μου από το σπίτι με TeamViewer και σαφώς δεν υπάκουσα στην παράκληση να πάω. Πρώτα η δημόσια υγεία και μετά όλα τα άλλα. Του έστησα το Webex και τον έβαλα να παρακολουθεί. Γιατί έπρεπε να το κάνω αυτό από το σχολείο με ξεπερνά;!;

denispyr

Παράθεση από: sensible στις 17 Μαρ 2020, 09:01:55 ΜΜ
...
Πρώτα η δημόσια υγεία και μετά όλα τα άλλα.
...


Είμαστε σε καραντίνα αφενός για να ζήσουμε κι αφετέρου για να μην διασπείρουμε. Αυτός είναι ο λόγος που κλείνει οτδήποτε δε θεωρείται *απαραίτητο* και η έννοια του *απαραίτητου* αλλάζει και γίνεται αυστηρότερη κάθε μέρα, Έξω απο την καραντίνα βγαίνουμε είθτε για να επιβιώσουμε (τροφοδοσία, φάρμακα) είτε για να στηρίξουμε την επιβίωση άλλων (γιατροί κλπ). Η επαφή των παιδιων με το σχολείο δε νομίζω να πέφτει σε καμμία παο τις κατηγορίες αυτές. Πως λοιπόν μας ζητάνε (όχι μόνο σε μας αλλά λέμ) να βγούμε εκτός καραντίνας; Εκτός του απολυμασμένου χώρου μας; Και πως μπορούν να μας αναγκάσουν να το κάνουμε; Δεν μπορύμε να επικαλεστούμε τα μέτρα που εχουν παρθει κα ινα μην βγούμε εκτός καραντίνας για τα επικοινωνιακά τερτίπια της καθεμίας;
Διονύσης

ilias_s

#34
Παράθεση από: sensible στις 17 Μαρ 2020, 09:01:55 ΜΜ
...

Εγώ βοήθησα το Διευθυντή μου από το σπίτι με TeamViewer και σαφώς δεν υπάκουσα στην παράκληση να πάω. Πρώτα η δημόσια υγεία και μετά όλα τα άλλα. Του έστησα το Webex και τον έβαλα να παρακολουθεί. Γιατί έπρεπε να το κάνω αυτό από το σχολείο με ξεπερνά;!;

Ως υποστήριξη σας ζητήθηκε να παρέχεται και στα βασικά (π.χ εγκατάσταση) μέσω Teamviewer?

Ρωτάω γιατί έχω πείσει τον εαυτό μου να ΜΗΝ επέμβω με Teamviewer ή ό,τι άλλο στον Η/Υ κάποιου συναδέλφου ο κόσμος να χαλάσει. Όχι γιατί δεν μπορώ ή είναι κάποιο θέμα ασφάλειας αλλά, επειδή ξέρω ποιους θα κληθώ να υποστηρίξω, δεν είναι δυνατόν να κάνω εγκαταστάσεις και να ρυθμίζω μικρόφωνα εγώ σε 5-6 υπολογιστές επειδή κάποιοι από επιλογή επέλεξαν να τηρούν αποστάσεις από την τεχνολογία και τις εξελίξεις! Ήδη έχουν στείλει κάποιες οδηγίες στο δ/ντή μου, λέει, που εγώ δεν τις έχω δει και του φαίνονται πολύπλοκη διαδικασία..!

Ότι ζητάνε οι δ/ντές αυτές τις μέρες για την τηλεκπαίδευση είναι σε μεγάλο βαθμό λόγο ανασφάλειας. Ήδη μου είπε να πάω τη Δευτέρα, του είπα όχι και τον συμβούλεψα να κάτσει εκεί που είναι και να μιλάμε τηλεφωνικά. Σήμερα μάλλον το κατάλαβε γιατί, λέει, ανέβασε κάτι δέκατα...

Παράθεση από: alkisg στις 17 Μαρ 2020, 08:16:59 ΠΜ
Αν κατάλαβα καλά, σήμερα θα κάνουν δοκιμαστικό meeting οι Διευθυντές και οι Πληροφορικοί πολλών νομών με την κεντρική ομάδα του Υπουργείου, αλλά δεν κάλεσαν τους ΠΛΗΝΕΤ;

...

Άλκη προφανώς δεν κάλεσαν εσάς τους ΠΛΗΝΕΤ γιατί ξέρουν πως αρκετές διευθύνσεις δεν έχουν κανένα σε αυτές τις θέσεις. Στην περίπτωση της περιοχής που υπηρετώ η απουσία ΠΛΗΝΕΤ δεν έγινε αισθητή καν. Δεν μου φαίνεται περίεργο που, ας πούμε, "ξέχασαν" να σας καλέσουν. Μην το παίρνεις προσωπικά, μερικά ΠΛΗΝΕΤ και ορισμένοι συνάδελφοι είχαν και έχουν καλή φήμη που ξεφεύγει από τα όρια του νομού και της περιφέρειάς τους.

sensible

Να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει. Κάνοντας ένα meeting στην πλατφόρμα WEBEX διαπίστωσα ότι δε με αφήνει να ενεργοποιήσω το CHAT. το αντιμετώπισε κανείς άλλος αυτό; Είναι βασικό οι μαθητές που δεν μπορούν να έχουν μικρόφωνο να επικοινωνούν με chat. Επίσης η πλατφόρμα δε προσφέρει file sharing. Δηλαδή για να στείλουμε κάτι(ένα Pdf) στους μαθητές πως θα γίνει;

Θα πω το Διευθυντή να τα στείλει ως ερωτήματα, απλά ρωτάω αν εγώ στη ζαλούρα μου δε βλέπω κάτι!

Laertis

Σήμερα το meetings.sch.gr στο σχολικό δίκτυο τα έπαιξε. Προγραμματισμένη δική μου συνεδρία στις 11:00 και δεν μπορούσα να εισέλθω στο εικονικό δωμάτιο με τίποτα. Χτες δούλεψε μια χαρά, αλλά μέρα με τη μέρα όσο αυξάνουν οι συνεδρίες βγαίνουν στη φόρα τα προβλήματα υποδομής του Σχολικού Δικτύου. 
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

lp

#37
Καλησπέρα και από εμένα.
Οργάνωσα χθες την τάξη μου, τους έβαλα στο webex κάναμε και δοκιμές και σήμερα που προσπάθησα να κάνω μάθημα το πρώτο μάθημα δεν είχε ήχο!
Έβγαζε το μήνυμα "you can't connect to audio because we're having a problem connecting to webex meeting service. Try again later"
Δοκίμασα σε δύο υπολογιστές χωρίς αποτέλεσμα. Ακόμα παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα...
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

evry

Δεν το βλέπω καλά το webex, δηλαδή η free έκδοση έχει θέμα? το πρωί που έκανα ένα δοκιμαστικό με ένα συνάδελφο με κάμερα ήταν μια χαρά.
Πάντως ένας συνάδελφος που πήγε να γραφτεί στο webex του έστειλαν email ότι λόγω φόρτου θα περιμένει να εγκριθεί ο λογαριασμός.
Για να δούμε θα αντέξει το φόρτο?
Επίσης ακούω από πολλούς συναδέλφους πληροφορικής (νέους και αναπληρωτές) ότι οι παλαιότεροι άλλων ειδικοτήτων έχουν απίστευτες απαιτήσεις. Θεωρούν ότι οι πληροφορικάριοι/λεγεωνάριοι/αποθηκάριοι είναι υποχρεωμένοι να τους φτιάξουν μάθημα στο eclass, να τους ανεβάζουν υλικό, να τους κρατάνε το μικρόφωνο κλπ.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

akalest0s

Εμένα ως τώρα μου φέρονται πολύ καλά και αναγνωρίζουν ότι τρέχω για πάρτη τους. Έστω αυτό.
Έχω 1 βδομάδα τώρα πελαγώσει και έχω πατήσει δουλειά που ούτε για 1000€ ντούκου δεν θα έκανα. Αυτό τα λέει όλα.
Να πω ότι έχω "κόψει" καμμιά 200αριά accounts στο edmodo ΧΩΡΙΣ εργαλεία διαχείρισης; Και άντε να τα συνδέσω μεταξύ τους, μαθητές/καθηγητές/γονείς, και άντε να ξεκαθαρίσω ποια μαθήματα κάνει ποιος και τρέχα γύρευε.
Τώρα έχω κάνει μια δοκιμαστική τηλεδιάσκεψη, για να πω τα πολύ βασικά σε όλους τους καθηγητές. Εννοείται οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα. Μόνο όσοι το κάνουν και στο φροντιστήριο λίγο καταλαβαίνουν τι παίζει. Και δεν είναι μόνο η πρόκληση του ίδιου του εργαλείου (zoom στη περίπτωσή μας), αλλά είναι και ότι ο καθηγητές δεν ξέρουν πως να προσαρμοστούν στις απαιτήσεις/δυνατότητες του τρόπου αυτού διδασκαλίας. Μία, κατά τα άλλα εξαιρετική καθηγήτρια, με ρωτούσε γιατι δεν στέλνεται το μήνυμα που έγραψε στο chat. Μετά από αρκετή αναζήτηση, βρήκαμε τι έφταιγε... δεν είχε πατήσει το enter να φύγει το μήνυμα. Good luck with that!
Εννοείται ότι σχεδόν κανείς δεν έχει καταλάβει πως ακριβώς θα συνδεθούν μεθαύριο που ξεκινάμε (υποτίθεται). Η διευθύντριά μου έλεγε να κάνουμε από Τρίτη-Τετάρτη (σήμερα) κανονικά το πρόγραμμα του σχολείου. Ήταν Κυριακή όταν το είπε. Με το ζόρι κρατήθηκα μην γελάσω. Της λέω δε παίζει να βγει αυτό που λες. Ευτυχώς με άκουσε και το κατάλαβε. Αν και πάλι έφτιαξε ένα αρκετά βαρύ πρόγραμμα. Θα φάμε τα μούτρα μας  :D
Τώρα φτιάχνω tutorials για τους καθηγητές, μαθητές και γονείς. Εννοείται ότι τα διαβάζουν όπως να 'ναι, εννοείται ότι συχνά δεν καταλαβαίνουν τι γράφω ή δεν έχουν την υπομονή να ψάξουν λίγο. Όχι ότι γράφω τα τέλεια tutorials, αλλά...!
Ο ιός που κινδυνεύω να με αποτελειώσει είναι της απροετοιμασίας και του χωσέ, όχι ο κορονοϊός!

ps> αν κάποιος ενδιαφέρεται για edmodo, να μου πει πως θα γίνει διαχειριστής, γιατί δεν είναι ξεκάθαρο, και είναι ο μόνος τρόπος να μπορείς να φτιάξεις σχολείο ολόκληρο μέσα σε αποδεκτό χρονικό διάστημα.
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

lp

Σήμερα πρωί το webex δούλεψε μια χαρά με λίγα παιδιά από το τμήμα μου.
Προβλήματα που προκύπτουν συνήθως είναι:
1. Να μην έχουν εγκαταστήσει σωστά μικρόφωνα, ηχεία
2. Να ανοίγουν τα μικρόφωνα ταυτόχρονα
3. Προβλήματα μικροφωνισμου (σπάσιμο νεύρων)
4. Ηχεία που επιστρέφουν την ομιλία μας
5. Να μην γνωρίζουν πως θα συνδεθούν ακόμα και αν έχεις στείλει οδηγίες
6. Επίσης η λύση του email είναι δισκινητη. Προτείνω μια ανά τμήμα δημιουργία ομάδας σε messenger για γρήγορη ενημέρωση και αποστολή των link
7. Κάποια προσπαθούν να συνδεθούν με κινητά η tablet με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δουν στην οθόνη μας.
Αυτά, γενικά δεν είναι ακατόρθωτο αλλά χρονοβόρα διαδικασία και για τους άπειρους δύσκολη.
Δεν αναφέρθηκαν βέβαια στο γεγονός ότι οι συνάδελφοι πρέπει να προετοιμάσουν το υλικό τους για εξ αποστάσεως εκπαίδευση.


Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

ilias_s

Παράθεση από: evry στις 18 Μαρ 2020, 10:51:26 ΜΜ
...
Επίσης ακούω από πολλούς συναδέλφους πληροφορικής (νέους και αναπληρωτές) ότι οι παλαιότεροι άλλων ειδικοτήτων έχουν απίστευτες απαιτήσεις. Θεωρούν ότι οι πληροφορικάριοι/λεγεωνάριοι/αποθηκάριοι είναι υποχρεωμένοι να τους φτιάξουν μάθημα στο eclass, να τους ανεβάζουν υλικό, να τους κρατάνε το μικρόφωνο κλπ.

Evry μου έδωσες απίστευτη "πάσα".

Λοιπόν παιδιά ΤΩΡΑ είναι η ώρα ο καθένας μας να αναλάβει τις ευθύνες του! Σε αυτή τη φάση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κάποιος οι κάποιοι συνάδελφοι/διευθυντές να ζητήσουν απίστευτα πράγματα. Από το να γίνουμε full-time βοηθοί έως να κάνουμε μέρος ή το σύνολο της δουλειάς τους! Στο χέρι του καθενός είναι να ενεργήσει στο πλαίσιο που μας είπαν (υποστήριξη στο webex) ή να πάμε να κάνουμε τους υπηρέτες του καθενός και όταν θα πλακώσουν 5-6-10 να τρέχουμε και να μη φτάνουμε!

Τι θα πρέπει να περιμένουμε πως θα πρέπει να έχουν κάνει πρώτα όσοι ζητάνε βοήθεια? Θα πρέπει :

- Να ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ τις οδηγίες και να δουν τα βίντεο. Αν δεν καταλαβαίνουν τι λένε... να τα διαβάσουν/παρακολουθήσουν ΞΑΝΑ!
- Να τα ακολουθήσουν, πιστά, βήμα-βήμα. Να δοκιμάσουν να κάνουν τη δουλειά μόνοι τους τουλάχιστον 1 φορά!
- Προσπαθήσουν μόνοι τους να αποκτήσουν εξοικείωση και να μην απευθύνονται στον πληροφορικό για το παραμικρό.

Να σοβαρευτούμε και εμείς και να έχουμε υπόψη μας ότι, πέρα από την υποστήριξη θα κληθούμε να κάνουμε ΚΑΙ μάθημα. Αυτό σημαίνει πολλές ώρες stand by για υποστήριξη και πιθανώς και άλλες τόσες για να ετοιμάσουμε υλικό.

Στη δράση αυτή συμμετέχουν ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ* όσοι μπορούν και όχι για να το παίξουν καλοί στην πλάτη του άλλου!

* Συνάδελφος που είναι δ/ντρια σε μικρό σχολείο όταν την ρώτησαν αν το σχολείο της μπορεί να υποστηρίξει το εγχείρημα δήλωσε ΟΧΙ και δεν της έστειλαν το παραμικρό ούτε την ενόχλησαν προς το παρόν ξανά!



akalest0s

Παράθεση από: akalest0s στις 19 Μαρ 2020, 02:46:53 ΠΜ
ps> αν κάποιος ενδιαφέρεται για edmodo, να μου πει πως θα γίνει διαχειριστής, γιατί δεν είναι ξεκάθαρο, και είναι ο μόνος τρόπος να μπορείς να φτιάξεις σχολείο ολόκληρο μέσα σε αποδεκτό χρονικό διάστημα.

Τώρα που το ξαναδιαβάζω, ήθελα να πω το αντίθετο: αν κάποιος ενδιαφέρεται για edmodo, να μου πει ώστε να του εξηγήσω τι χρειάζεται για να φτιάξει σχολειό/λογαριασμούς εκεί. Δεν το έχουν ξεκάθαρο.
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

pfan

#43
Δεν ξέρω τι έγινε αλλά ξαναγράφω ...

Το ΠΣΔ καταρρέει ...

Θα περιγράψω τη προσπάθεια του σχολείου μου που είναι λύκειο και έχει 350 μαθητές. Πρώτη προσπάθεια ήταν να έρθουμε σε επαφή με τους γονείς ώστε να δούμε πόσοι μπορούν να ανταποκριθούν σε ένα κάλεσμα από το σχολείο. Στείλαμε από το myschool mail σε όλους τους γονείς και τους ζητήσαμε να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία επικοινωνίας τους και ταυτόχρονα τους γνωστοποιήσαμε το κανονισμό για τα προσωπικά δεδομένα. Από τους 350 ανταποκρίθηκαν μέσα σε 24 ώρες οι 150. Καταλαβαίνουμε επομένως ότι μεγάλο πρόβλημα θα είναι να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε με τα παιδιά.
Ταυτόχρονα αποφασίσαμε να φτιάξουμε άτυπα ομάδες στο messenger για κάθε τμήμα προσανατολισμού στη Γ τάξη και για κάθε τμήμα γενικής στη Β και Α τάξη. Φτιάξαμε νέες ομάδες με την βοήθεια των μαθητών και δεν χρησιμοποιήσαμε αυτές που έχουν ήδη τα παιδιά για να μην διαβάσουμε αυτά που δεν πρέπει να διαβάσουμε και συμμετείχαμε στις ομάδες αυτές δύο καθηγητές. Τους εξηγήσαμε ότι οι ομάδες αυτές δεν είναι για μάθημα αλλά μόνο για την ενημέρωσή τους. Το ποσοστό ανταπόκρισης ήταν εξαιρετικό από 90% έως 100% σε κάποια τμήματα.

Οι βασικές ερωτήσεις των μαθητών ήταν:
ΠαράθεσηΠότε θα δώσουμε εξετάσεις;
Θα μειωθεί η ύλη;
" Αφου δν θα περνουμε απουσιες πιστευετε οντως οτι καποιος μαθητης θα κατσει να παρακαλουθησει το "μαθημα"που θα γινεται "
Οι πανελλαδικές θα πάνε τον Σεπτέμβρη ;

και θα σας παραθέσω και άλλη μια αυτούσια:
Παράθεση...Εγω συμφωνώ μαζι σας το θεμα όμως ειναι οτι αυτο που βλεπω ειναι ενα χάος γεμάτο ειδήσεις και πανικό όπου κανένας δεν εχει καταλαβει που θα καταλήξει όλο αυτο και μεχρι ποτε. Επισης εφόσον εδω μπορούμε να προβληματιστούμε ολοι μαζι η μονη διαπίστωση πιυ εχω κανει σε όλο αυτο ειναι οτι καθημερινά ακούμε διαφορά σενάρια. Σενάρια πιυ λενε οτι θα κλείσουν τα παντα, οτι τα σχόλια θα ανοίξουν πιθανότατα τη Δευτέρα , οτι τα σχολεία θα ανοίξουν μετα το Πάσχα , οτι αν τα σχολεία ανοίξουν μετα το Πάσχα οι πανελλήνιες θα πανε το Σεπτέμβρη και τοσα αλλα. Εγω τουλαχιστον, όπως φαντάζομαι και πολλοί συμμαθητές μου ειμαστε λιγο χαμένοι σε όλο αυτο και προσωπικά δεν εχω καταλαβει για ποσο θα μας γυροφέρνουν ενα σορό υποθέσεις αλλα τιποτα σίγουρο. Ξερω οτι προφανως δεν ειναι εύκολο αυτο που ζητάω καθώς ουτε που ξέρουμε τι ξημερώνει αλλα που ακριβώς πρέπει να απευθυνθώ εγω ο μαθητής που μεχρι πρόσφατα είχε ενα προγραμμα στη ζωή του και τωρα το μονο που εχω ειναι σειρές στο νετφλιξ; 

Πολλά παιδιά από αυτά έχουν γονείς που έχουν σταματήσει να πληρώνονται εξαιτίας των μέτρων για τον ιό. Δεν θέλω να φανταστώ τι γίνεται σε άλλες ευάλωτες ομάδες. Συνάδελφοι νομίζω ότι πρέπει να βοηθήσουμε τα παιδιά με όποιο τρόπο μπορούμε.

Για τη διδασκαλία μέσω τηλεδιάσκεψης νομίζω ότι με το webex δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια ακόμη περιμένουμε τις οδηγίες που δεν έχουν έρθει στην περιοχή μου.

Για την ασύγχρονη εκπαίδευση τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα αν θέλουμε να τα κάνουμε όπως περιγράφονται στη θεωρία...

Προσπαθήσαμε να κάνουμε η-Τάξεις στο ΠΣΔ αλλά είτε οι μαθητές δεν μπορούν να κάνουν σύνδεση/εγγραφή είτε οι καθηγητές... όπως είπα το ΠΔΣ καταρρέει ...

Προσπαθώ να σκεφτώ ένα αποθετήριο με αρχεία pdf. Δηλαδή οι καθηγητές να ανεβάζουν ένα pdf σε ένα χώρο σαν box, gdrive, dropbox μακριά από οποιοδήποτε εργαλείο εξ αποστάσεως εκπαίδευσης ακόμα και στο site του σχολείου (έχω χώρο έξω από ΠΣΔ) και τα παιδιά να κατεβάζουν το αρχείο από το web. Μετά με τα κινητά τους από camscan κάνουν pdf τις απαντήσεις και τις στέλνουν στο μαιλ του καθηγητή. Νομίζω ότι αυτή είναι μια ρεαλιστική λύση γιατί μόνο αν ήμουν τζίνι θα μπορούσα να μεταμορφώσω τους συναδέλφους μου σε εξπέρ της τεχνολογία και της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης σε τόσο λίγο χρόνο.

Υπάρχει καμιά καλύτερη ιδέα ;;;;


Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

dpa2006

Καλησπέρα σε όλους και καλό κουράγιο,

δείτε και το εξής:
Μπορεί να λειτουργήσει τόσο μέσω Browser αλλά δίνει και client για Windows.
το κατεβάζετε μέσα από το περιβάλλον λειτουργίας και είναι περίπου 90MB

Microsoft Teams
https://teams.microsoft.com/_

https://products.office.com/el-gr/microsoft-teams/group-chat-software?rtc=1

Είναι αναβάθμιση του Skype for Business

https://www.skype.com/el/business/


Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

evry

Η ΟΛΜΕ αντί να απαιτήσει από το υπουργείο να δώσει από έναν φορητό υπολογιστή σε κάθε οικογένεια, κάτι που με τις σημερινές συνθήκες είναι βασικό αγαθό πλέον, τι ζητάει;
Μα φυσικά μείωση της ύλης, τι άλλο? Η εύκολη λύση για να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Επειδή είδα ότι η ΠΕΚΑΠ έβγαλε μια ανακοίνωση για την εξ'αποστάσεως εκπαίδευση μήπως θα έπρεπε να ζητήσει ένα από τα μέτρα που θα παρθούν να είναι ένα κουπόνι για αγορά φορητού υπολογιστή και σύνδεση στο διαδίκτυο για όσες οικογένειες έχουν οικονομικό πρόβλημα; λέω εγώ τώρα..
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

sensible

Παράθεση από: evry στις 19 Μαρ 2020, 08:29:32 ΜΜ
Η ΟΛΜΕ αντί να απαιτήσει από το υπουργείο να δώσει από έναν φορητό υπολογιστή σε κάθε οικογένεια, κάτι που με τις σημερινές συνθήκες είναι βασικό αγαθό πλέον, τι ζητάει;
Μα φυσικά μείωση της ύλης, τι άλλο? Η εύκολη λύση για να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Επειδή είδα ότι η ΠΕΚΑΠ έβγαλε μια ανακοίνωση για την εξ'αποστάσεως εκπαίδευση μήπως θα έπρεπε να ζητήσει ένα από τα μέτρα που θα παρθούν να είναι ένα κουπόνι για αγορά φορητού υπολογιστή και σύνδεση στο διαδίκτυο για όσες οικογένειες έχουν οικονομικό πρόβλημα; λέω εγώ τώρα..

Με όλο το θάρρος νομίζω πως η κριτική σου στην ΟΛΜΕ και στο συγκεκριμένο θέμα είναι λίγο άδικη. Η ανακοίνωση που έβγαλαν στις 17/3 έχει πολλά περισσότερα πράγματα από το "μειώστε την ύλη της Γ ΓΕΛ" μόνο. Έχει αξία και η πρόταση σου και φυσικά θα μεταφερθεί, αλλά αυτά πρέπει να τα συζητάτε με τα μέλη των ΔΣ στις κατά τόπους ΕΛΜΕ και αυτοί θα φροντίσουν να τα πάνε κεντρικά.
Τώρα αν τα ΜΜΕ αναφέρουν "Η ΟΛΜΕ ΖΗΤΑ ΜΕΙΩΣΗ ΥΛΗΣ" τότε να σου θυμίσω, ότι τα ίδια πολύ άνετα ζητούσαν την κεφαλή μας επί πίνακι το 2013 επί Αρβανιτόπουλου, το καλοκαίρι που τελικά αντί να "στειλει" Γυμναστές και Πληροφορικούς (Α Σενάριο) επέλεξε να "στείλει" ειδικότητες ΕΠΑΛ (Β Σενάριο). Ας μην επηρεαζόμαστε από τις κραυγές των συστημικών μέσων, μας έχουν πλήρως απαξιωμένους!

bagelis

Παράθεση από: pfan στις 19 Μαρ 2020, 06:55:41 ΜΜ

Προσπαθώ να σκεφτώ ένα αποθετήριο με αρχεία pdf. Δηλαδή οι καθηγητές να ανεβάζουν ένα pdf σε ένα χώρο σαν box, gdrive, dropbox μακριά από οποιοδήποτε εργαλείο εξ αποστάσεως εκπαίδευσης ακόμα και στο site του σχολείου (έχω χώρο έξω από ΠΣΔ) και τα παιδιά να κατεβάζουν το αρχείο από το web. Μετά με τα κινητά τους από camscan κάνουν pdf τις απαντήσεις και τις στέλνουν στο μαιλ του καθηγητή. Νομίζω ότι αυτή είναι μια ρεαλιστική λύση γιατί μόνο αν ήμουν τζίνι θα μπορούσα να μεταμορφώσω τους συναδέλφους μου σε εξπέρ της τεχνολογία και της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης σε τόσο λίγο χρόνο.

Υπάρχει καμιά καλύτερη ιδέα ;;;;

Χωρίς καθόλου χώρο στο σύννεφο, το pdf κατευθείαν στην ομάδα στο messenger και τα παιδιά πάλι εκεί την απάντησή τους.
Τους βολεύει...

evry

Δεν επηρεάζομαι καθόλου από τα "συστημικά" μέσα. Νομίζω ότι ανάγνωση ξέρω, άλλωστε φαντάζομαι ότι η ανακοίνωση της ΟΛΜΕ δε διαφέρει από μέσο σε μέσο, παντού ίδια είναι και πάντα έχει έναν και μοναδικό σκοπό, την ελαχιστοποίηση της προσπάθειας από πλευράς μαθητών και καθηγητών.

Διάβασα πολύ προσεκτικά την ανακοίνωσή τους η οποία λέει σε πολλά σημεία για μείωση της ύλης και προσπαθεί να βρει διάφορες αφορμές ώστε η εξ'αποστάσεως εκπαίδευση να είναι ... προαιρετική για όλους (καθηγητές και μαθητές).
Το πιο ενδιαφέρον είναι αυτό:
Επίσης, είμαστε κατηγορηματικά αντίθετοι στην αξιοποίηση εργαλείων που προσφέρουν έστω και «αφιλοκερδώς» ιδιωτικές εταιρείες (όπως αρχικά ανακοινώθηκε από το υπουργείο και την Περιφέρεια Αττικής). Η όλη διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης πρέπει να γίνει κυρίως μέσα από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) με  πιστοποιημένους χρήστες.

Είναι τόσο άσχετοι που δεν γνωρίζουν (ή το αφήγημά τους δεν τους αφήνει ) ότι δεν είναι δυνατόν το ΠΣΔ να σηκώσει όλο αυτόν τον φόρτο. Εδώ το meetings σέρνεται ήδη.

Άλλωστε είμαι σε ένα σχολείο για το οποίο η ΟΛΜΕ θεωρεί ότι δεν έχει λόγο ύπαρξης και θα έπρεπε να καταργηθεί (πειραματικό), όπως και όλο το πλαίσιο αξιολόγησης σε αυτό.
Βλέπε παρακάτω ανακοίνωση:
Την κατάργηση των πρότυπων και πειραματικών σχολείων ζητά ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ

Μάλιστα για πρώτη φορά στα χρονικά η ΟΛΜΕ έβγαλε ανακοίνωση εναντίον συναδέλφων όπου έλεγε πέρυσι αυτοί που είναι στα πειραματικά να γυρίσουν πίσω από εκεί που ήρθαν. Τόσο χαμηλά!
https://www.esos.gr/arthra/60054/i-olme-gia-tis-metatheseis-sta-peiramatika-sholeia
Ποιο ήταν το λάθος τους? Συμμετείχαν σε διαδικασία αξιολόγησης πριν χρόνια για να πάρουν μια θέση σε πειραματικό σχολείο με ένα διαφανές σύστημα που δεν είχε καμία σχέση με το προηγούμενο που γινόταν κατά την ... κρίση του ΚΥΣΔΕ χωρίς κανένα συγκεκριμένο σύστημα μοριοδότησης.

Μην μου λες λοιπόν για την ΟΛΜΕ γιατί αυτοί είναι ένας από τους βασικούς λόγους που μας έχουν όλοι πλήρως απαξιωμένους.

Παράθεση από: sensible στις 19 Μαρ 2020, 09:27:26 ΜΜ
Με όλο το θάρρος νομίζω πως η κριτική σου στην ΟΛΜΕ και στο συγκεκριμένο θέμα είναι λίγο άδικη. Η ανακοίνωση που έβγαλαν στις 17/3 έχει πολλά περισσότερα πράγματα από το "μειώστε την ύλη της Γ ΓΕΛ" μόνο. Έχει αξία και η πρόταση σου και φυσικά θα μεταφερθεί, αλλά αυτά πρέπει να τα συζητάτε με τα μέλη των ΔΣ στις κατά τόπους ΕΛΜΕ και αυτοί θα φροντίσουν να τα πάνε κεντρικά.
Τώρα αν τα ΜΜΕ αναφέρουν "Η ΟΛΜΕ ΖΗΤΑ ΜΕΙΩΣΗ ΥΛΗΣ" τότε να σου θυμίσω, ότι τα ίδια πολύ άνετα ζητούσαν την κεφαλή μας επί πίνακι το 2013 επί Αρβανιτόπουλου, το καλοκαίρι που τελικά αντί να "στειλει" Γυμναστές και Πληροφορικούς (Α Σενάριο) επέλεξε να "στείλει" ειδικότητες ΕΠΑΛ (Β Σενάριο). Ας μην επηρεαζόμαστε από τις κραυγές των συστημικών μέσων, μας έχουν πλήρως απαξιωμένους!

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

pgrontas

Μπορεί κάποιος από αυτούς που παρακολούθησαν τα σεμινάρια του υπουργείου για το WebEx να μας πει τι ειπώθηκε;
Για παράδειγμα, τι θα περιλαμβάνει η διαδικασία της υποστήριξης; Τι ρόλο θα παίξει το WebEx Teams;
Επίσης από όσο έχω παρακολουθήσει σεμινάρια έγιναν Δευτέρα και Τρίτη. Μετά;
Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

pgrontas

Σχετικά με την ανακοίνωση της ΟΛΜΕ. Προσωπικά είχα πάντα αρνητική στάση προς αυτήν καθώς στη διαμάχη του ποιοι πρέπει να διδάσκουν πληροφορική υποστήριξε τους καθηγητές άλλων ειδικοτήτων με σεμινάριο και όχι τους πτυχιούχους πληροφορικής. Δρούσε λοιπόν (και νομίζω πως δρα ακόμα) με συντεχνιακά και όχι με επιστημονικά ή παιδαγωγικά κριτήρια.

Όμως για κάποιον περίεργο λόγο την ανακοίνωση την βρήκα αρκετά καλή. Και πραγματικά η μειωση της ύλης ειναι ένα από τα σημεία που λέει. Όχι το κεντρικό.
Οι μαθητές αυτή τη στιγμή μας χρειάζονται και δεν πρέπει να νιώσουν ότι τους εγκαταλείπουμε. Τονίζω οι μαθητές - και όχι οι καθηγητές των άλλων ειδικοτήτων. Αυτοί ας αναλάβουν τις ευθύνες τους και ας κάνουν την υπέρβαση όπως είπε και ο ilias_s.

Πέρα από αυτό όμως, το οποίο για να μην παρεξηγηθώ είναι το ουσιώδες, υπάρχει και ένα άλλο σημαντικό στοιχείο. Ήδη έχουν αρχίσει και ακούγονται φωνές εναντίον των εκπαιδευτικών ότι κάθονται, κάνουν διακοπές ενώ στα νοσοκομεία γίνεται πόλεμος κλπ. Με αυτή την έννοια η Κεραμέως με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση ήρθε (άθελά της μάλλον) και τους έκοψε τα επιχειρήματα. Ας γίνει λοιπόν μια προσπάθεια έστω και με την γνωστή προχειρότητα που διέπει το ελληνικό κράτος.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

evry

Αν συγκρίνουμε με προηγούμενες ανακοινώσεις της ΟΛΜΕ τότε ναι η ανακοίνωση δεν είναι τόσο κακή. Εμένα πάλι δεν μου αρέσει φυσικά.
Σε αυτό που έλεγα όμως για το φόρτο που κάποιοι έχουν την ψευδαίσθηση ότι το ΠΣΔ μπορεί να αντέξει κοιτάξτε μέρος του email που έλαβε όταν προσπάθησε να κάνει λογαριασμό στο webex ένας συνάδελφος:

Your Webex Account is on the way!
Your Cisco Webex Meetings account is almost complete. Thanks for being so patient. These are unprecedented times and we're all in this together.


Φανταστείτε τι γίνεται.
Ελπίζω μόνο να κόψουν μερικοί το Netflix γιατί δεν τις βλέπω τις τηλεδιασκέψεις να πηγαίνουν καλά :D
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ilias_s

#52
Παράθεση από: pgrontas στις 19 Μαρ 2020, 10:07:59 ΜΜ
Μπορεί κάποιος από αυτούς που παρακολούθησαν τα σεμινάρια του υπουργείου για το WebEx να μας πει τι ειπώθηκε;
Για παράδειγμα, τι θα περιλαμβάνει η διαδικασία της υποστήριξης; Τι ρόλο θα παίξει το WebEx Teams;
Επίσης από όσο έχω παρακολουθήσει σεμινάρια έγιναν Δευτέρα και Τρίτη. Μετά;
Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Σήμερα (Πέμπτη) στις 13.30 παρακολούθησα την ενημέρωση σε σχέση με το Webex Meetings. H ενημέρωση αυτή καθ' αυτή επικεντρώθηκε στο Meetings και στο πως χρησιμοποιείται από έναν καθηγητή για τη σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία. Λίγο πολύ αυτά που ειπώθηκαν σχετικά με το meetings μπορείτε να τα δείτε και στο https://www.youtube.com/watch?v=qQIx91b3WMk.

Το Webex Teams τώρα... Αν και δεν έγινε κάποια εκτενής παρουσίαση (ή αν έγινε το έχασα γιατί ...πάλευα να βοηθήσω τον δ/ντή μου να συνδεθεί!) πέρα του ότι με αυτή θα γίνετε η επικοινωνία μεταξύ των επιπέδων υποστήριξης (1ο επίπεδο Ομάδα Υπ. σχολείου και 2ο το Helpdesk του υπουργείου).

Το Webex Teams, από ότι μου είπαν από το helpdesk, χρησιμοποιείται για τα θέματα support σε επίπεδο σχολικής μονάδας ή όποια άλλη συνεννόηση μεταξύ των εκπ/κών χρειάζεται. Με το helpdesk μιλάμε μόνο τηλεφωνικά ή με mail. Απαντάνε σχετικά σύντομα πάντως στα mail (στην περίπτωσή μου μέσα σε λίγες ωρες)

sensible

Παράθεση από: pgrontas στις 19 Μαρ 2020, 10:07:59 ΜΜ
Μπορεί κάποιος από αυτούς που παρακολούθησαν τα σεμινάρια του υπουργείου για το WebEx να μας πει τι ειπώθηκε;
Για παράδειγμα, τι θα περιλαμβάνει η διαδικασία της υποστήριξης; Τι ρόλο θα παίξει το WebEx Teams;
Επίσης από όσο έχω παρακολουθήσει σεμινάρια έγιναν Δευτέρα και Τρίτη. Μετά;
Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Στα σεμινάρια του υπουργείου καμία αναφορά δεν έγινε στο ρόλο των WEbEx Teams

Γιάννης313

Παράθεση από: ilias_s στις 20 Μαρ 2020, 12:04:52 ΠΜ
Σήμερα (Πέμπτη) στις 13.30 παρακολούθησα την ενημέρωση σε σχέση με το Webex Meetings. H ενημέρωση αυτή καθ' αυτή επικεντρώθηκε στο Meetings και στο πως χρησιμοποιείται από έναν καθηγητή για τη σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία. Λίγο πολύ αυτά που ειπώθηκαν σχετικά με το meetings μπορείτε να τα δείτε και στο https://www.youtube.com/watch?v=qQIx91b3WMk.

Το Webex Teams τώρα... Αν και δεν έγινε κάποια εκτενής παρουσίαση (ή αν έγινε το έχασα γιατί ...πάλευα να βοηθήσω τον δ/ντή μου να συνδεθεί!) πέρα του ότι με αυτή θα γίνετε η επικοινωνία μεταξύ των επιπέδων υποστήριξης (1ο επίπεδο Ομάδα Υπ. σχολείου και 2ο το Helpdesk του υπουργείου).

Τι περιλαμβάνουν αυτά τα "επίπεδα υποστήριξης";
Υποτίθεται ότι το μόνο που (πρέπει να) χρειάζεται είναι "ανοίγω ακάουντ", "συνδέω κάμερα-μικ" και "σταρτ μίτινγκ" (αφού έχω στήσει το μάθημά μου).
Τα υπόλοιπα επί της ουσίας είναι λειτουργία ενός μεσαντζερ σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα ζωγραφικής. Οι περισσότεροι καθηγητές είναι εξοικιωμένοι με τέτοιου έιδους εργαλεία. Όσοι δεν είναι, είναι αδύνατον σε μια βδομάδα να γίνουν.

Πάντως σε μια δοκιμή που κάναμε μόνοι μας η πλατφόρμα σερνόταν με 6-7 καθηγητές.
Το δε web app για ubuntu είχε τα θεματάκια του.
Πολύ δύσκολο φαίνεται να είναι έτοιμο το σύστημα να δουλέψει αξιόπιστα την άλλη βδομάδα.

Η κεντρικοποιημένη λύση που θέλουν να στήσουν θέλει πολύ χρόνο, μιλάμε για 10δες χιλιάδες μαθητές και καθηγητές.
Μια αποκεντρωμένη λύση όπου κάθε σχολείο θα διάλεγε την τεχνική λύση που θέλει, με απελευθέρωση των απαιτούμενων κονδυλιων από τις σχολ επιτροπές, ίσως να δούλευε σε συντομότερο χρόνο και με λιγότερο support από τις διευθύνσεις.
Π.χ. τα περισσότερα ιδιωτικά κάνουν ήδη online μαθήματα κανονικά.

evry

Μετέφερα κάποια μηνύματα δικά μου και του sensible σε άλλο thread εδώ:
elearning και ΟΛΜΕ

επειδή η συζήτηση πήγαινε αλλού (με δική μου ευθύνη) γιατί το παρόν thread αφορά κυρίως θέματα υποστήριξης.

Λοιπόν σχετικά με τις ομάδες υποστήριξης που λέτε παραπάνω,ούτε εγώ έχω καταλάβει τι θα κάνουν όμως στην επιμόρφωση των επιμορφωτών Β' επιπέδου υπήρχε συνδεδεμένος την ίδια ώρα και τεχνικός υπεύθυνος που έλυνε όλα αυτά τα θέματα. (Ωχ λέτε να βάζω ιδέες?  :D)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ilias_s

#56
Παράθεση από: Γιάννης313 στις 20 Μαρ 2020, 01:14:40 ΠΜ
Τι περιλαμβάνουν αυτά τα "επίπεδα υποστήριξης";
Υποτίθεται ότι το μόνο που (πρέπει να) χρειάζεται είναι "ανοίγω ακάουντ", "συνδέω κάμερα-μικ" και "σταρτ μίτινγκ" (αφού έχω στήσει το μάθημά μου).
Τα υπόλοιπα επί της ουσίας είναι λειτουργία ενός μεσαντζερ σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα ζωγραφικής. Οι περισσότεροι καθηγητές είναι εξοικιωμένοι με τέτοιου έιδους εργαλεία. Όσοι δεν είναι, είναι αδύνατον σε μια βδομάδα να γίνουν.

1o επίπεδο η ομάδα υποστήριξης σχολείου (απευθύνεται σε αυτοί οι καθηγητές για βοήθεια)
2ο επίπεδο είναι το helpdesk του Υπουργείου (απευθύνεται το 1ο επίπεδο για θέματα που δεν μπορεί να λύσει)
*** είπαν πως τις επόμενες μέρες, ανάμεσα στα σχολεία και υπουργείο, θα δημιουργηθεί και ένα επίπεδο ακόμα σε Περ/κές Δ/νσεις Εκπ/σης νομίζω

Το ζήτημα της "υποστήριξης" είναι έτσι όπως το λες ΑΛΛΑ, τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο, ένα πολύ σημαντικό κομμάτι συναδέλφων δεν είναι σε θέση να κάνουν ούτε αυτά που για εμάς φαντάζουν απλά. Στη δική μου περίπτωση ούτε το mail μου δεν κατάφεραν να στείλουν σωστά στη Δ.Δ.Ε. και σαν να μην έφτανε αυτό και η Δ.Δ.Ε το έκανε λάθος. Τι να πω... Εύχομαι στους υπόλοιπους καλυτερη τύχη!

Παράθεση από: Γιάννης313 στις 20 Μαρ 2020, 01:14:40 ΠΜ
Πάντως σε μια δοκιμή που κάναμε μόνοι μας η πλατφόρμα σερνόταν με 6-7 καθηγητές.
Το δε web app για ubuntu είχε τα θεματάκια του.
Πολύ δύσκολο φαίνεται να είναι έτοιμο το σύστημα να δουλέψει αξιόπιστα την άλλη βδομάδα.

Χθές η ενημέρωση έγινε χωρίς θέματα (στις 13.30 είμασταν 400+ συνδεδεμένοι αλλά με περιορισμένo interaction). Ο δε expert του υπουργείου είπε πως το κάθε meeting σηκώνει μέχρι 200 άτομα. Εγώ δοκίμασα μόνο με 2 συνδεδεμένους και ήμουν ΟΚ. Έχω την αίσθηση πως την υποδομή την έχουν αλλά είναι και θέμα σύνδεσης του καθενός. Το μεγαλύτερο πρόβλημα στο όλο εγχείρημα δεν είναι η υποδομή αλλά η ανικανότητα μεγάλου μέρους του προσωπικού... Τώρα αν θα το αξιοποιήσουν οι οικογένειες είναι άλλο θέμα!

Παράθεση από: Γιάννης313 στις 20 Μαρ 2020, 01:14:40 ΠΜ
Η κεντρικοποιημένη λύση που θέλουν να στήσουν θέλει πολύ χρόνο, μιλάμε για 10δες χιλιάδες μαθητές και καθηγητές.
Μια αποκεντρωμένη λύση όπου κάθε σχολείο θα διάλεγε την τεχνική λύση που θέλει, με απελευθέρωση των απαιτούμενων κονδυλιων από τις σχολ επιτροπές, ίσως να δούλευε σε συντομότερο χρόνο και με λιγότερο support από τις διευθύνσεις.
Π.χ. τα περισσότερα ιδιωτικά κάνουν ήδη online μαθήματα κανονικά.

Όχι, προσωπικά δε συμφωνώ σε αυτό που λες. Στο δικό μου σχολείο δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο γιατί απλά οι συνάδελφοι "δεν κατέχουν το άθλημα" γιατί ποτέ τους δεν ενδιαφέρθηκαν.  Εδώ για να περνάει ο καθένας απουσίες ως υπεύθυνος τμήματος έπρεπε να βγει Υ.Α. που να τους υποχρεώνει και θα κινητοποιούνταν για distance learning;;; Απλά θα έτρωγα την "πρέσα" από παντού (δ/ντή, δ/ντή Δ.Ε, συμβούλους) να το πάρω επάνω μου όπως έγινε με την ιστοσελίδα...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Το υπουργείο ΔΕΝ ήταν αρνητικό στο να χρησιμοποιήσει κάποιος μία δική του λύση. Συγκεκριμμένα κάποιος ρώτησε αν υπάρχει θέμα να συνεχίσει τα μαθήματα μέσω Skype και ουσιαστικά του είπαν "με όποιον τρόπο κρίνεις εσύ προσφορότερο". Είναι η πρώτη φορά που ακούω το υπουργείο να δίνει τέτοια ελευθερία και δεν είναι καθόλου κακό (και μου έκανε εντύπωση προσωπικά). Από την άλλη όμως πρέπει να δίνει και μία κεντρική λύση για τις περιπτώσεις όπως αυτή του δικού μου σχολείου...

Γιάννης313

Παράθεση από: ilias_s στις 20 Μαρ 2020, 11:47:36 ΠΜ
Εδώ για να περνάει ο καθένας απουσίες ως υπεύθυνος τμήματος έπρεπε να βγει Υ.Α. που να τους υποχρεώνει και θα κινητοποιούνταν για distance learning;;; Απλά θα έτρωγα την "πρέσα" από παντού (δ/ντή, δ/ντή Δ.Ε, συμβούλους) να το πάρω επάνω μου όπως έγινε με την ιστοσελίδα...

Από εδώ και μπρος θα πρέπει επίσης να βγάλουν Υ.Α. να περνάνε οι υπεύθυνοι τμήματος μόνοι τους και τα στοιχεία των μαθητών, email, κινητά κλπ...

Ελπίζουμε το Webex να έχει τελικά πλήρη υποστήριξη σε Ubuntu. Λεφτά για καινούργιο υπολογιστή με windows δεν έχουμε.

pgrontas

Παράθεση από: Γιάννης313 στις 20 Μαρ 2020, 12:50:56 ΜΜ
Από εδώ και μπρος θα πρέπει επίσης να βγάλουν Υ.Α. να περνάνε οι υπεύθυνοι τμήματος μόνοι τους και τα στοιχεία των μαθητών, email, κινητά κλπ...
Μαζί  σου 1000%.
Έτσι θα έπρεπε να γίνεται αλλά μέχρι την τελευταία φορά που κοίταξα δεν υποστηρίζεται από το MySchool.
Γενικά πάσχει πάρα πολύ σε επίπεδο ρύθμισης ελέγχου πρόσβασης.
Θα μπορούσε πχ. ο κάθε καθηγητής να περνάει τους δικούς του βαθμούς, αφού το σύστημα γνωρίζει ποια μαθηματα του έχουν ανατεθεί. Αντί γι' αυτό, γίνονται όλα τα με workarounds excel κλπ.
Προσωπικά έχω κάνει σχετικό αίτημα αρκετές φορές (και για την καταχώρηση βαθμών αλλά και για την πρόσβαση από τους υπευθύνους στα στοιχεία των μαθητών), αλλά έχω φάει την κλασική γείωση...
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

ilias_s

Παράθεση από: Γιάννης313 στις 20 Μαρ 2020, 12:50:56 ΜΜ
...

Ελπίζουμε το Webex να έχει τελικά πλήρη υποστήριξη σε Ubuntu. Λεφτά για καινούργιο υπολογιστή με windows δεν έχουμε.

Επειδή δεν ελπίζω πως η CISCO, με το proprietary λογισμικό της, θα έχει πλήρη συμβατότητα χωρίς προβλήματα με ένα ανοιχτό λειτουργικό με πάμπολες εκδόσεις/διανομές... Να ρίξω μία ιδέα..?

Αν σηκώνει ο Η/Υ σου κάνε ένα virtual machine με windows στο virtualbox!!! Βάλε π.χ windows 7... θα δουλέψει λογικά!

Γιάννης313

Στον firefox ψιλοδούλευε. Δεν μπόρεσα να βρω το whiteboard και αν πάταγες στην αρχή allow σε λάθος μικρόφωνο έπρεπε να κλείσεις τον firefox και να κάνεις kill όλα τα εναπομείναντα processes του firefox για να ξαναδεί κάμερα και μικ.
Γενικώς ήταν αργό πολύ. Το zoom που δοκιμάσαμε πέταγε.
Σίγουρα η Cisco θα βρει άκρη στο θέμα της ταχύτητας αλλά φαίνεται δύσκολο μέσα στην επόμενη βδομάδα.

evry

#61
Μπορεί κανείς να μπει στο eclass?
Μου φαίνεται ότι έπεσε.

Εδώ και 20 λεπτά βγάζει CAS Authentication failed!
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

sensible

Παράθεση από: evry στις 20 Μαρ 2020, 09:13:06 ΜΜ
Μπορεί κανείς να μπει στο eclass?
Μου φαίνεται ότι έπεσε.

Εδώ και 20 λεπτά βγάζει CAS Authentication failed!

Εμένα εδώ και 2 ώρες!

bobptz

#63
Παιδιά για την ΑΣΥΓΧΡΩΝΗ εκπαίδευση, πρέπει να επιλέξουμε μεταξύ e-me και eclass, η υπάρχουν και άλλες επιλογές?  Αλλού βλέπω το Moodle, αλλού το edmodo κτλ.  Εσείς τι διαλέξατε?

Παράθεση από: ilias_s στις 20 Μαρ 2020, 02:53:32 ΜΜ
Αν σηκώνει ο Η/Υ σου κάνε ένα virtual machine με windows στο virtualbox!!! Βάλε π.χ windows 7... θα δουλέψει λογικά!
Έχω Ι5 με 8GB RAM, Ubuntu 18.04 64bit (host) και Windows 7 guest.  Παλιά προσπάθησα και το Skype δε δούλευε διότι δε μπορούσε να δει την κάμερα (μέσα από το Windows7 guest).   

Laertis

Παράθεση από: evry στις 20 Μαρ 2020, 09:13:06 ΜΜ
Μπορεί κανείς να μπει στο eclass?
Μου φαίνεται ότι έπεσε.

Εδώ και 20 λεπτά βγάζει CAS Authentication failed!


11:30 μπήκα μια χαρά στο e-class, χωρίς CAS Authentication failed που έβγαζε όλη μέρα.
Evry πρέπει να γίνεις βραδυνός τύπος για να κάνεις δουλειά  :)

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

bobptz

Παράθεση από: akalest0s στις 19 Μαρ 2020, 05:49:20 ΜΜ
Τώρα που το ξαναδιαβάζω, ήθελα να πω το αντίθετο: αν κάποιος ενδιαφέρεται για edmodo, να μου πει ώστε να του εξηγήσω τι χρειάζεται για να φτιάξει σχολειό/λογαριασμούς εκεί. Δεν το έχουν ξεκάθαρο.
Άκουσα την πρότασή σου και ξεκίνησα να ψάχνω το edmodo.

1) Ναι, πες μου τι χρειάζεται.
2) Επίσης αν θέλεις, πες μου για πιο λόγο επέλεξες το edmodo.
3) Αν κατάλαβα καλά, το υπουργείο παρέχει τεχνική υποστήριξη μόνο για τα e-me και e-class.  Όχι για όλα τα άλλα, σωστά?  Άρα αυτό δεν είναι μειονέκτημα για την επιλογή του edmodo?

Κάτι άλλο, το REMIND το χρειαζόμαστε?  Αν χρησιμοποιώ το edmodo, χρειάζομαι και το remind για να επικοινωνώ με τους μαθητές/γονείς?  Δεν τα κάνει όλα το edmodo?

evry

Να ρωτήσω όσους έχουν ασχοληθεί με το edmodo γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο (ξέρω αστείο ακούγεται και όμως)
τι στο καλό παραπάνω κάνεις με το edmodo που δεν κάνεις με το eclass?
Υποθέτω έχει εύκολη εγγραφή και τους βάζεις μέσα σε τάξη για κοινά αρχεία κλπ, οκ.
Άλλα από εκεί και πέρα τι παραπάνω έχει?
Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι όλοι οι μαθητές έχουν λογαριασμό στο σχολικό δίκτυο και παρακολουθούν το eclass τι παραπάνω έχει το edmodo?

ΥΓ. Το πρόβλημα της γονικής συναίνεσης πως το λύσατε?  :police:
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

bobptz

Το σχολείο αποφάσισε να χρησιμοποιήσει το e-class η το e-me, διότι αυτό θα υποστηρίξει το υπουργείο.

Υπάρχει τρόπος να κάνω εισαγωγή δεδομένα (μαθητές/τμήματα) από το myschool?

evry

Δεν πρέπει πρώτα οι μαθητές να βγάλουν λογαριασμό στο sch?
Νομίζω το υπουργείο έχει στείλει οδηγίες για αυτό. Μπορεί να βγάλει για όλους ο διαχειριστής ή να μπουν και να βγάλουν οι κηδεμόνες τους (νέα δυνατότητα υποθέτω).
Προφανώς το 2ο είναι το καλύτερο
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

rafoc

#69
Υπάρχει το ενδεχόμενο να αντιγραφτεί από ιδιωτικές εταιρίες/πανεπιστημιακούς η πρωτότυπη δουλειά κάποιων που ανεβάζουν υλικό στις πλατφόρμες του υπουργείου. Όταν δεν πληρώνεις για ένα προϊόν, εσύ είσαι το προϊόν. Αυτό ακριβώς κάνουν η cisco και η microsoft και προσφέρουν "και καλά" δωρεάν τις πλατφόρμες τους.

Οι πανεπιστημιακοί και οι σύμβουλοι είναι αυτοί που πληρώνονται από το κράτος για να φτιάχνουν την ύλη e-learning των μαθημάτων, και όχι εμείς. Ας κάτσουν να βγάλουν ύλη e-learning λοιπόν, και όχι να την υποκλέψουν από εμάς με πλάγιο τρόπο, μέσα από πλατφόρμες.

Ορίστε δικαιώματα χρήσης όταν ανεβάζετε την e-learning δουλειά σας, και αν είναι δυνατόν ακόμα και κρυπτογραφήστε το υλικό που διανέμετε προς τους μαθητές σας. Ας προσέχουμε για να έχουμε.

Την πλατφόρμα https://about.riot.im/ την έχει δει κανείς;
Για όσους είναι ευαίσθητοι στα προσωπικά δεδομένα, νομίζω ότι είναι μια από τις καλύτερες.

alkisg

+1 για ανοιχτή λύση τηλεδιάσκεψης όπως το riot.im.

Χίλια μπράβο στη cisco που δίνει το webex δωρεάν τώρα, αλλά του χρόνου τι θα κάνουμε;
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η μεταφορά τεχνογνωσίας στους καθηγητές, μαθητές και γονείς.
Δεν ξέρω πόσο αξίζει να επενδύσουμε φέτος σε κάτι που του χρόνου θα χρειάζεται χιλιάδες ευρώ συνδρομή, θα πάει χαμένος ο κόπος όλων...
Ακόμα και τα facebook groups ίσως είναι καλύτερα από κάτι που του χρόνου δεν θα μπορούμε να το χρησιμοποιούμε.

rafoc

#71
Παράθεση από: alkisg στις 21 Μαρ 2020, 11:32:37 ΠΜ
+1 για ανοιχτή λύση τηλεδιάσκεψης όπως το riot.im.

Διαβάστε τα features
https://about.riot.im/features

Μοιάζει με το discord ή το slack (για όσους τα ξέρουν) αλλά προσφέρει πολύ μεγαλύτερο privacy, γιατί δεν είναι κεντρικά ελεγχόμενο από μια εταιρία και είναι οpensource.


Παράθεση από: riot.imChoose who you trust with your data

Choose where to keep your data by picking a server you trust, or running your own.

Servers can be configured as easily as a single click and are extendable with advanced features such as anti-virus and custom behaviour.

Built on the Matrix protocol, servers are always interoperable, and you can migrate server data at any time.

bobptz

Παιδιά, το e-class έχει σήμερα πρόβλημα?  Κάνει αποσυνδέσεις ο server.

Αν σήμερα έχει πρόβλημα, πως θα αντέξει τον φόρτο από εβδομάδα?

https://i.imgur.com/BpapZRD.png


rafoc

#73
Όσον αφορά το  e- learning, να μια ακόμα απλούστατη λύση (για τηλεόραση ή ακόμα και για youtube κανάλια)

Αντιγράφω...

Παράθεση από: Πελαγονία
Γιατί δεν φτιάχνεται ένα καναλι τηλεοπτικο με μαθήματα και ζωντανά και κονσέρβες, με ντοκιματέρ, με γνωστό πρόγραμμα σε όλους τους γονείς και τα παιδια σε όλη την Ελλάδα. Θα μπορούσε και η μητέρα που δεν έχει ιδέα από νέες τεχνολογίες να ελέγξει τον Γιωργάκη. Να του πει η μανούλα κοίτα εννιά με δέκα έχει ιστορία η τηλεόραση για τον πελοποννησιακό πόλεμο και μετά έχει λογοτεχνία.
Οι γονείς θέλουν να βοηθήσουν τα παιδιά τους αλλά δεν μπορούν.
Θα ήταν σωτήριο για τους γονείς. Πιστέψτε με

. Πρέπει να αξιοποιηθεί η τηλεόραση και να επιστρατευθούν όλα τα ιδιωτίκά κανάλια εφόσον έχουμε πόλεμο Π.χ. Αντ1 Β Γυμνασίου, Σκάι Α Λυκείου κτλ.  Πρέπει τα ιδιωτικά κανάλια να συμβάλουν σ' αυτήν την προσπάθεια.

Διαδώστε παρακαλώ!!![/size][/b][/size]

Τουλάχιστον θα έπρεπε να είχαν αρχίσει μαθήματα στο κανάλι της Βουλής για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα. Και ασύγχρονα μαθήματα από πριν βιντεοσκοπημένα, και σύγχρονα με εικονικές τάξεις κυλιόμενα όπου έχουν καταφέρει να φτιάξουν τάξη.
Π.χ. Δευτέρα 10:00-11:00 Αρχαία-Άγνωστο , μάθημα βιντεοσκοπημένο
11:00-12:00 μάθημα σύγχρονο σε πάνελ με τον Χ καθηγητή ή ομάδα καθηγητών του Υπουργείου, και την Ψ εικονική τάξη με τους Α,Β,Γ κτλ μαθητές από το Κ σχολείο της Π Περιφέρειας. 


Το ξεκίνησε ήδη η δημοτική τηλεόραση Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με μεγάλο φροντιστηριακο οργανισμό της πόλης: "Στα θρανία με την TV100: Τηλεοπτικά μαθήματα για τις Πανελλαδικές"

Παρεμπιπτόντως το tv100 έχει τώρα (13:20) την εκπομπή «Πεδίο Ιδεών», μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή, και είναι o Χρήστος Γιανναράς που μιλάει  (μεταξύ άλλων) για τον ολοκληρωτισμό και τις στρεβλώσεις του κοινοβουλευτικού συστήματος (σύστημα και όχι δημοκρατία, το κοινοβουλευτικό σύστημα ο Γιανναράς το χαρακτηρίζει ως κομματοκρατία, ως μια παραλλαγή της φεουδαρχίας ή ως πρωθυπουργοκεντρική μοναρχία) και την ανικανότητα των αντιπροσώπων / κοινοβουλευτικών οι οποίοι , αφού τους ψηφίσουμε για να κάνουν δουλειά, αυτοί αποφεύγουν να κάνουν αυτό για το οποίο ψηφίστηκαν (δηλαδή να εργαστούν για το κοινό καλό) και τα αναθέτουν όλα ως υπεργολαβία στον ιδιωτικό τομέα.

stam12

Ομάδες υποστήριξης - Webex Teams

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να βρω την ομάδα υποστήριξης που λέει το υπουργείο, μέσα από την εφαρμογή Webex Teams;
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

Γιάννης313

Δεν μπορεί ούτε σε 1 μήνα να στηθει αξιόπιστα ΚΕΝΤΡΙΚΑ σύγχρονη τηλεκπαίδευση 100 χιλιάδων μαθητών και 30 χιλιάδων καθηγητών σε πανελλαδικό επίπεδο.

Κάθε σχολείο ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ (σε συνεργασία και επίβλεψη από τις διευθυνσεις α'θμιας και βθμιας) θα επρεπε να αφεθεί ελεύθερο να υλοποιησει την δική του λύση σύγχρονης τηλεκπαίδευσης σε συνδυασμό με ΜΙΑ πλατφόρμα ασύγχρονης π.χ. το eclass. Χωρίς 15 σέλιδα "οδηγιων" κάθε βδομάδα και χωρίς άπειρα πάρε δώσε με "email", "registrations" καθηγητών και μαθητών.

Ό,τι έχει κάνει και το τελευταίο ιδιωτικό σχολείο και συνοικιακό φροντιστήριο δηλαδή.

rafoc

Παράθεση από: Γιάννης313 στις 21 Μαρ 2020, 05:03:00 ΜΜ
Δεν μπορεί ούτε σε 1 μήνα να στηθει αξιόπιστα ΚΕΝΤΡΙΚΑ σύγχρονη τηλεκπαίδευση 100 χιλιάδων μαθητών και 30 χιλιάδων καθηγητών σε πανελλαδικό επίπεδο.

Κάθε σχολείο ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ (σε συνεργασία και επίβλεψη από τις διευθυνσεις α'θμιας και βθμιας) θα επρεπε να αφεθεί ελεύθερο να υλοποιησει την δική του λύση σύγχρονης τηλεκπαίδευσης σε συνδυασμό με ΜΙΑ πλατφόρμα ασύγχρονης π.χ. το eclass. Χωρίς 15 σέλιδα "οδηγιων" κάθε βδομάδα και χωρίς άπειρα πάρε δώσε με "email", "registrations" καθηγητών και μαθητών.

Ό,τι έχει κάνει και το τελευταίο ιδιωτικό σχολείο και συνοικιακό φροντιστήριο δηλαδή.

Κάνεις λάθος.

Αυτός είναι ο ρόλος των πανεπιστημιακών και των συμβούλων. Όπως ορίζουν την διδακτέα ύλη, έτσι οφείλουν να ορίσουν και την διδακτέα e-learning ύλη. Έτσι πρέπει να κάνουν  οι πανεπιστημιακοί και οι σύμβουλοι, γιατί για αυτό ακριβώς τους πληρώνει η πολιτεία. Αν είναι ανίκανοι, ας τους απολύσουν και ας προσλάβουν άλλους που μπορούν να το κάνουν.

Δεν είναι αρμοδιότητα του τελευταίου δασκαλάκου να φτιάχνει ψηφιακές πλατφόρμες και να τις φορτώνει με υλικό. Γιατί αν το κάνουμε με αυτό το τρόπο, δεν έχουν όλοι οι μαθητές την ίδια ποιότητα εκπαίδευσης, και έτσι έχουμε εκπαίδευση πολλών ταχυτήτων.


Γιάννης313

Αυτή τη στιγμή υπάρχει εθνική (παγκόσμια) ανάγκη-κρίση.
Δεν υπάρχει χώρος για blame games, "e-learning ύλες" και "εκπαιδευτικές μεθοδολογίες και προσεγγίσεις".

Τα μαθήματα έπρεπε να συνεχίζουν από ΧΤΕΣ.
Είναι τεχνικά δυνατόν αυτό αρκεί να γίνει ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ.

lxart


rafoc

Παράθεση από: Γιάννης313 στις 21 Μαρ 2020, 05:15:39 ΜΜ
Αυτή τη στιγμή υπάρχει εθνική (παγκόσμια) ανάγκη-κρίση.
Δεν υπάρχει χώρος για blame games, "e-learning ύλες" και "εκπαιδευτικές μεθοδολογίες και προσεγγίσεις".

Τα μαθήματα έπρεπε να συνεχίζουν από ΧΤΕΣ.
Είναι τεχνικά δυνατόν αυτό αρκεί να γίνει ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ.

Η κρίση είναι γενικότερη αλλά αφορά κυρίως την υγεία και μετά την οικονομία και φυσικά το πολιτικό σύστημα.

Η παιδεία δεν βρίσκεται σε κάποια έκτακτη κρίση αυτή την στιγμή, αντίθετα με αφορμή την γενικότερη κρίση έχει την ευκαιρία να αλλάξει μεθόδους, και αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν κοπούν κάποια άχρηστα κεφάλια (γιατί το ψάρι από το κεφάλι βρωμάει). Η δουλειά στην παιδεία πρέπει να γίνει μεθοδικά και οργανωμένα, όχι με βιασύνες.

rafoc

Παράθεση από: Γιάννης313 στις 21 Μαρ 2020, 05:15:39 ΜΜ
Είναι τεχνικά δυνατόν αυτό αρκεί να γίνει ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ.

Εγώ θα έλεγα ότι θα πρέπει η e-learning ύλη να παρέχεται κεντρικά από άξιους πανεπιστημιακούς και σύμβουλους, αλλά οι servers που θα παρέχουν αυτή την ύλη θα πρέπει να είναι (για τεχνικούς λόγους και λόγους προστασίας της ιδιωτικότητας) αποκεντρωμένοι.

Και έφερα και παράδειγμα τέτοιων servers.
https://about.riot.im/

evry

#81
eclass με το ζόρι, το register με τους λογαριασμούς των μαθητών πέφτει συνέχεια.
Και ακόμα είμαστε στην αρχή.
Αρκετοί/ες έχουν ανακαλύψει το eclass.
Πάντως αν είναι εύκολο μπορεί να απαντήσει κάποιος/α που είναι γνώστης του edmodo?
Τι παραπάνω έχει από το eclass?
Επίσης χρησιμοποιεί κανείς αυτό το e-me με τις κυψέλες? Ουσιαστικά τι καινούργιο προσφέρει, που δεν μπορείς να κάνεις με το eclass?

ΥΓ. Το στέκι πάντως πάει σφαίρα!!!
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

lp

+
1. Το edmodo έχει μια δομή που θυμίζει έντονα ένα απλοποιημένο facebook. Άρα και εύκολο στη χρήση για τους μαθητές
2. Δεν απαιτεί φυσικά λογαριασμούς ΠΣΔ
3. Είναι πάντα (ή σχεδόν πάντα) εκεί...
4. Έχει ενσωματωμένο μια απλή έκδοση του MS Office
5. Απλό στη εισαγωγή μαθητή με χρήση κωδικού


-
1. Κατά τη γνώμη μου το περιβάλλον του είναι κάπως ανοργάνωτο

Μπορεί να υπάρχουν και άλλα!
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

evry

ωραία , το eclass έχει πέσει..
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

το δοκίμασα και μετέφερα ότι είχα στο eclass, εκεί.
οκ είναι καλό, το είχα υποτιμήσει, σωστά όσα λες, αλλά εμένα μου φαίνεται οργανωμένο :D
Φυσικά ένα θέμα είναι με τα αρχεία τα οποία θα έπρεπε να φαίνονται πάντα όταν μπαίνει ο μαθητής και ότι να πηγαίνει στην τάξη, τες πα
Έχει όμως ένα πολύ καλό, αν θες διαφορετικά τμήματα, μπορείς να φτιάξεις μια κοινή βιβλιοθήκη με αρχεία (βιβλία, σημειώσεις) και να τα κάνεις share σε όλους αντί να τα ανεβάσεις ξεχωριστά για κάθε μάθημα.

Για την δική μας περίπτωση είναι καλό και δουλεύει και πολύ καλά η εφαρμογή για το κινητό, ενώ στο eclass είχε κάποια προβλήματα.

Παράθεση από: lp στις 21 Μαρ 2020, 07:37:32 ΜΜ
+
1. Το edmodo έχει μια δομή που θυμίζει έντονα ένα απλοποιημένο facebook. Άρα και εύκολο στη χρήση για τους μαθητές
2. Δεν απαιτεί φυσικά λογαριασμούς ΠΣΔ
3. Είναι πάντα (ή σχεδόν πάντα) εκεί...
4. Έχει ενσωματωμένο μια απλή έκδοση του MS Office
5. Απλό στη εισαγωγή μαθητή με χρήση κωδικού


-
1. Κατά τη γνώμη μου το περιβάλλον του είναι κάπως ανοργάνωτο

Μπορεί να υπάρχουν και άλλα!

Αυτά
ευχαριστώ για τις πληροφορίες
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dpa2006

Καλησπέρα σε όλους,
έχει δοκιμάσει κάποιος συνάδελφος να εγγραφεί εδώ (e-me) και να μας μεταφέρει τις εμπειρίες του?
Δίδεται και  το e-me4all
:)
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

bobptz

Παράθεση από: dpa2006 στις 22 Μαρ 2020, 01:50:31 ΜΜ
έχει δοκιμάσει κάποιος συνάδελφος να εγγραφεί εδώ (e-me) και να μας μεταφέρει τις εμπειρίες του?

Εμείς επιλέξαμε το e-me.  Ένας λόγος ήταν ότι λόγω μαζικότητας πιθανώς να υπάρξουν προβλήματα στις διάφορες πλατφόρμες.  Θέλαμε λοιπόν να είμαστε σε πλατφόρμα που υποστηρίζεται άμεσα από το υπουργείο.  Για να μη ζητούνε τις ευθύνες για το downtime από εμάς. 

Είχα λοιπόν να επιλέξω μεταξύ των e-class και e-me.  Το e-class έδειχνε να χρησιμοποιείται από περισσότερους, πχ πανεπιστήμια, αλλά μας άρεσε περισσότερο το e-me.  Ήταν πιο φιλικό. 

Πάντως ακόμα το ψάχνω και σε αρκετά απλά πράγματα ακόμα δυσκολεύομε (πχ φτιάχνω ένα quiz και δε ξέρω πως να το σώσω).  Επίσης από πολύ νωρίς το e-class έπεφτε.  Ίσως γιατί πάρα πολλοί το επέλεξαν.  Και το e-me είχε downtime αλλά πολύ λιγότερο.

dpa2006

Παράθεση από: bobptz στις 22 Μαρ 2020, 02:19:01 ΜΜ
Εμείς επιλέξαμε το e-me.  Ένας λόγος ήταν ότι λόγω μαζικότητας πιθανώς να υπάρξουν προβλήματα στις διάφορες πλατφόρμες.  Θέλαμε λοιπόν να είμαστε σε πλατφόρμα που υποστηρίζεται άμεσα από το υπουργείο.  Για να μη ζητούνε τις ευθύνες για το downtime από εμάς. 

Είχα λοιπόν να επιλέξω μεταξύ των e-class και e-me.  Το e-class έδειχνε να χρησιμοποιείται από περισσότερους, πχ πανεπιστήμια, αλλά μας άρεσε περισσότερο το e-me.  Ήταν πιο φιλικό. 

Πάντως ακόμα το ψάχνω και σε αρκετά απλά πράγματα ακόμα δυσκολεύομε (πχ φτιάχνω ένα quiz και δε ξέρω πως να το σώσω).  Επίσης από πολύ νωρίς το e-class έπεφτε.  Ίσως γιατί πάρα πολλοί το επέλεξαν.  Και το e-me είχε downtime αλλά πολύ λιγότερο.


Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!!
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

evry

Σχετικά με το e-me,
πως μεταφέρετε τους λογαριασμούς των μαθητών από το eclass εκεί? Γίνεται?
Πως τους προσθέτεις στις κυψέλες?
Το έχεις χρησιμοποιήσει κανείς πιο εκτεταμένα?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

Συνάδελφοι μήπως έχει νόημα να το χωρίσουμε σε διαφορετικά θέματα, ένα για κάθε πλατφόρμα;

Π.χ. όποιος θέλει βοήθεια στο e-me, να φτιάξει ένα θέμα "Πλατφόρμα e-me" ή "Υποστήριξη για e-me.edu.gr", άλλος να φτιάξει για eclass κλπ;

Kermit, ο Βάτραχος

Έκανα εγώ την αρχή για την ηλεκτρονική τάξη (eclass.sch.gr) εδώ:

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=8206.0

evry

Σήμερα έκανα μια τηλεδιάσκεψη με webex (free έκδοση) με ένα τμήμα της Α΄γυμνασίου δοκιμαστικά. Τους απαγόρευσα να έχουν κάμερες ανοικτές, τους μίλησα για μισή ώρα, εγώ είχα κάμερα και στο τέλος τους άφησα να κάνουν ερωτήσεις.
Το σύστημα στις 10-11 το πρωί  πήγαινε αρκετά καλά, κανένα πρόβλημα. Φυσικά μπήκαν 10 παιδιά, τα υπόλοιπα τους είπαν ότι βαριούνται να ξυπνήσουν τόσο πρωί (!!!) και αφού δεν είναι υποχρεωτικό δεν τους ενδιαφέρει.
Έτσι έμεινα με όσους ενδιαφέρονται, κάνουμε προγραμματισμό με Python (έχουμε τελειώσει με το Scratch).

Το συμπέρασμα είναι ότι το zoom είναι πολύ πιο καλό και έχει περισσότερες δυνατότητες από το free webex, ειδικά στο μοίρασμα και στον πίνακα. Φυσικά ίσως η εμπορική έκδοση που έχει το υπουργείο να είναι καλύτερη δεν ξέρω, ή εγώ να μην το χρησιμοποιώ σωστά.
Αλήθεια πότε θα ξεκινήσει (??) η σύγχρονη στα γυμνάσια?
Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό που θέλουν τελικά μάλλον είναι να κάνουμε ότι κάνουμε μάθημα και αυτοί/ες να δηλώνουν ότι η εξ'αποστάσεως είναι μια ευκαιρία λόγω την συνθηκών και μπλα μπλα.....

Πρέπει οπωσδήποτε η ΟΛΜΕ να ζητήσει τώρα δωρεάν φορητούς υπολογιστές για τις οικογένειες με χαμηλό εισόδημα που δεν έχουν πρόσβαση. Είναι επιτακτικό. Το υπουργείο σφυρίζει αδιάφορα στο θέμα αυτό, γιατί ξέρουν ότι αφού είναι εθελοντικό τα παιδιά θα προτιμήσουν να βλέπουν netflix από το να κάνουν μάθημα και όπως πάντα όλοι θα μείνουν ευχαριστημένοι. Αυτός δεν είναι και ο σκοπός? Να μην δυσαρεστηθεί κανένας, όπως πάντα.
Ωραίος τρόπος για να αποκλείσεις ένα μέρος της κοινωνίας (και μάλιστα τους πιο αδύναμους) από το δικαίωμα σε δημόσια εκπαίδευση πάντως. Τα ιδιωτικά σχολεία κάνουν κανονικά μάθημα από όσο ξέρω.
Την επόμενη εβδομάδα κάποια θα βγάλουν κανονικό ωρολόγιο πρόγραμμα!

ΥΓ. Φυσικά τηλεκπαίδευση σε μαθητές Γυμνασίου είναι απίστευτα δύσκολο και φιλόδοξο εγχείρημα δε λέω αλλά αυτή τη στιγμή τι άλλη επιλογή υπάρχει?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

Συμπτωματικά μόλις διάβασα την ανακοίνωση της ΔΟΕ, που λέει αυτό ακριβώς, ότι πρέπει το υπουργείο να εξασφαλίσει Η/Υ και πρόσβαση στο διαδίκτυο σε όλους. Λέει και πολλά άλλα φυσικά.
http://doe.gr/
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

#93
Έχει βγει μια εγκύκλιος από την περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης αττικής νομίζω
στην οποία λέει:

δημιουργούνται Ειδικές Δομές Απομακρυσμένης Βοήθειας (Help Desk) με Ομάδες Τεχνικής Στήριξης τις οποίες οργανώνουν και επιβλέπουν οι
Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ86 !!!!!
Οι ΣΕΕ επιλέγουν λέει τα μέλη αυτών των ομάδων στις οποίες μετέχουν:
1) Οι Υπεύθυνοι ΠΛΗΝΕΤ   (Άλκη ετοιμάσου  :D αν και δεν είσαι στην Αττική)
2) Ειδικοί σε θεματικά αντικείμενα όπως : Webex, e-class, e-me κλπ   (Από πότε αυτά έγιναν θεματικά αντικείμενα???  >:( >:( >:( >:()
3) Επιμορφωτές Β' επιπέδου πληροφορικής


έχει και άλλα, αλλά βαριέμαι να τα γράψω


και επίσημα τεχνικοί λοιπόν.
Κατά τα άλλα ο τίτλος τους είναι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου. μάλλον πρέπει να αλλάξει σε Συντονιστές Εκπαιδευτικού και Τεχνικού Έργου
Συνάδελφοι μας βρήκαν νέα θεματικά αντικείμενα : Webex, e-me, eclass, webmail, κλπ

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

rafoc

Παράθεση από: evry στις 23 Μαρ 2020, 08:43:58 ΜΜ
Έχει βγει μια εγκύκλιος από την περιφερειακή διεύθυνση εκπαίδευσης αττικής νομίζω

url?

stam12

#95
Ακριβώς, τεχνικοί κι επειδή δεν είχαμε το υπόβαθρο για να παίξουμε ξαφνικά και αυτό το ρόλο, θα ήθελα τη βοήθειά σας για το παρακάτω μήνυμα που πήρα σήμερα από την ομάδα υποστήριξης του υπουργείου:

"Αυτό συμβαίνει σε όλους τους υπολογιστές;  Αυτοί είναι στον ίδιο χώρο;
Ένα τέτοιο πρόβλημα εμφανίζεται όταν υπάρχουν κανόνες ασφαλείας είτε στον υπολογιστή ή στο δίκτυο.
-Για ένα υπολογιστή δοκιμάστε να απενεργοποίησετε το τείχος προστασίας ή το πρόγραμμα ασφάλειας. Αν οι υπολογιστές βρίσκονται σε δίκτυο με κεντρικό τείχος προστασίας, ακολουθείστε τις οδηγίες στο link https://collaborationhelp.cisco.com/article/WBX264 για να επιτρέψετε τη σύνδεση του webex.

-Επίσης μπορείτε να προσπαθήσετε χρησιμοποιώντας κάποιον διαφορετικό browser ( πχ IE & Firefox )
Αν σας εμφανιστεί το ίδιο μήνυμα λάθους τότε, ελέγξτε τις ρυθμίσεις TLS του browser και ενεργοποιήστε
Το πιστοποιητικό TLS 1.2 .
Στη συνέχεια , επιλέξτε "Apply" , επανεκκινήστε τον browser και συνεχίστε κανονικά τη διαδικασία όπως περιγράφετε στις οδηγίες."


Το μήνυμα αυτό αφορούσε την παρακάτω ερώτηση:

"Γεια σας, είμαι σε ομάδα υποστήριξης και συνάδελφος εκπ/κός, ενώ έχει λάβει το "mail" ενεργοποίησης, έχει κατεβάσει κι εγκαταστήσει κανονικά την εφαρμογή Webex Meetings, περνάει σωστά το σύνδεσμο: https://minedu-gov-gr.webex.com και της εμφανίζει το επισυναπτόμενο μήνυμα... Τι μπορεί να φταίει;"

Μπορεί κάποιος να μου το διευκρινίσει κάπως, και να μου δώσει πιο συγκεκριμένες και πρακτικές οδηγίες, σε ότι αφορά το TLS βασικά (που θα το βρώ) και τις οδηγίες σχετικά με το σύνδεσμο και το κεντρικό τείχος προστασίας. Ευχαριστώ.
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

evry

Την έστειλαν στο σχολείο σήμερα υπηρεσιακά. Δεν υπάρχει κάπου online (ακόμα)
Έχει τίτλο "ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΉ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΠΌ ΤΗΝ Π.Δ.Ε. ΑΤΤΙΚΗΣ: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΔΟΜΩΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ (HELP DESK) ΣΤΑ ΠΕ.ΚΕ.Σ ΑΤΤΙΚΗΣ"
Παράθεση από: rafoc στις 23 Μαρ 2020, 10:01:01 ΜΜ
url?

έχει και άλλα ωραία παρακάτω όμως:

Στο πλαίσιο της αυτονομίας και ευελιξίας των σχολικών μονάδων δημιουργείται Ομάδα Υποστήριξης για την εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση, που συμβάλλει στην καθοδήγηση και διευκόλυνση των υπόλοιπων εκπαιδευτικών στην εγκατάσταση και χρήση των ψηφιακών τάξεων και στην υποστήριξη της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης σύμφωνα με τις υφιστάμενες ανάγκες. Ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας ορίζεται ως υπεύθυνος της ομάδας, που αποτελείται από τον ίδιο και από τουλάχιστον έναν εκπαιδευτικό με εξειδικευμένες ψηφιακές δεξιότητες (π.χ Υποδιευθυντής, Υπεύθυνος Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής, εκπαιδευτικός πληροφορικής ΠΕ86, γνώστης e-class/e-me, ....) για να προσφέρει υποστήριξη στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Παιδιά ξέρετε κανέναν ...γνώστη e-class/e-me ?  :laugh: :laugh: :laugh:

Η ηγεσία του Υπουργείου είναι απλά ...... άστο καλύτερα γιατί αν πω αυτό που σκέφτομαι θα πρέπει να αυτοδιαγράψω το μήνυμα μου ως διαχειριστής!
Θέλουν να τα κάνουν όλα τσάμπα και να δουλεύουν τα κορόιδα. Αφού διέλυσαν τα ΚΕΠΛΗΝΕΤ τώρα με απίστευτο θράσος προσπαθούν να μας φορτώσουν την υποστήριξη αυτού του εγχειρήματος που όμοιό του δεν έχει ξαναγίνει στην εκπαίδευση!

λογικά κάποια στιγμή κάπου θα δημοσιοποιηθεί

ΥΓ. Κάποια ανακοίνωση από ΟΛΜΕ/ΠΕΚΑΠ ?

@ stam12
Ο σύνδεσμος
https://minedu-gov-gr.webwex.com/

που έδωσες δεν δουλεύει!
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

rafoc

#97




Από την ομάδα διαχείρισης: το παρόν μήνυμα διαγράφηκε επειδή το περιεχόμενό του ερχόταν σε αντίθεση με τους όρους χρήσης του φόρουμ τους οποίους τα μέλη αποδέχονται κατά την εγγραφή τους.
Καλείται το μέλος που έγραψε το μήνυμα να πατήσει "Επεξεργασία" και να το ξαναγράψει χωρίς να παραβαίνει τους σχετικούς κανόνες.
Εάν για κάποιον λόγο υπάρχει ένσταση για τη διαγραφή, πατήστε "Αναφορά στον συντονιστή" στο παρόν μήνυμα και γράψτε το λόγο διαφωνίας.



Παράθεση από: stam12 στις 23 Μαρ 2020, 10:12:31 ΜΜ
Ακριβώς, τεχνικοί κι επειδή δεν είχαμε το υπόβαθρο για να παίξουμε ξαφνικά αυτό το ρόλο θα ήθελα τη βοήθειά σας για το παρακάτω μήνυμα που πήρα σήμερα από την ομάδα υποστήριξης του υπουργείου:

"Αυτό συμβαίνει σε όλους τους υπολογιστές;  Αυτοί είναι στον ίδιο χώρο;
Ένα τέτοιο πρόβλημα εμφανίζεται όταν υπάρχουν κανόνες ασφαλείας είτε στον υπολογιστή ή στο δίκτυο.
-Για ένα υπολογιστή δοκιμάστε να απενεργοποίησετε το τείχος προστασίας ή το πρόγραμμα ασφάλειας. Αν οι υπολογιστές βρίσκονται σε δίκτυο με κεντρικό τείχος προστασίας, ακολουθείστε τις οδηγίες στο link https://collaborationhelp.cisco.com/article/WBX264 για να επιτρέψετε τη σύνδεση του webex.

#$^#&%#$*&$**(&*&*((^&*(*(&%*^%&%&$  >:(

rafoc

Παράθεση από: stam12 στις 23 Μαρ 2020, 10:12:31 ΜΜ

Μπορεί κάποιος να μου το διευκρινίσει κάπως, και να μου δώσει πιο συγκεκριμένες και πρακτικές οδηγίες, σε ότι αφορά το TLS βασικά (που θα το βρώ) .

Θα το βρεις στις ρυθμίσεις του browser.

rafoc

#99




Από την ομάδα διαχείρισης: το παρόν μήνυμα διαγράφηκε επειδή το περιεχόμενό του ερχόταν σε αντίθεση με τους όρους χρήσης του φόρουμ τους οποίους τα μέλη αποδέχονται κατά την εγγραφή τους.
Καλείται το μέλος που έγραψε το μήνυμα να πατήσει "Επεξεργασία" και να το ξαναγράψει χωρίς να παραβαίνει τους σχετικούς κανόνες.
Εάν για κάποιον λόγο υπάρχει ένσταση για τη διαγραφή, πατήστε "Αναφορά στον συντονιστή" στο παρόν μήνυμα και γράψτε το λόγο διαφωνίας.



#@$#@$%#$^&%^&^%%^%#^ %#$^%#^ Ζαχαράκη %^$^^%^  >:(

rafoc

#100
Παράθεση από: evry στις 23 Μαρ 2020, 10:29:49 ΜΜΣτο πλαίσιο της αυτονομίας και ευελιξίας των σχολικών μονάδων δημιουργείται Ομάδα Υποστήριξης για την εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση, που συμβάλλει στην καθοδήγηση και διευκόλυνση των υπόλοιπων εκπαιδευτικών στην εγκατάσταση και χρήση των ψηφιακών τάξεων και στην υποστήριξη της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης σύμφωνα με τις υφιστάμενες ανάγκες.  Ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας ορίζεται ως υπεύθυνος της ομάδας, που αποτελείται από τον ίδιο και από τουλάχιστον έναν εκπαιδευτικό με εξειδικευμένες ψηφιακές δεξιότητες (π.χ Υποδιευθυντής, Υπεύθυνος Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής, εκπαιδευτικός πληροφορικής ΠΕ86, γνώστης e-class/e-me, ....) για να προσφέρει υποστήριξη στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του σχολείου.[/i]

Η εγκύκλιος είναι παράνομη.....
Υπάρχει νόμος που απαλλάσσει τον υπεύθυνο εργαστηρίου από όλες τις  εξωδιδακτικές εργασίες. Η τεχνική υποστήριξη και η εγκατάσταση προγραμμάτων για τηλεεκπαίδευση (και μάλιστα στους υπολογιστές των συναδέλφων!!!) είναι εξωδιδακτική εργασία.

Συνάδελφοι, προσέξτε τι ανεβάζετε στην πλατφόρμα e-me.
Δεν είδα να υπάρχει εξασφάλιση για το copyright της δουλειάς μας.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

alkisg

Είναι μερικοί άνθρωποι που όταν νιώθουν αδικημένοι, νιώθουν και την ανάγκη να βρίσουν.

Είναι και μερικοί που όταν συμμετέχουν σε συζητήσεις που περιλαμβάνουν υβρεολόγια, νιώθουν ότι έχει πέσει το επίπεδο, και αναφέρουν τα προσβλητικά μηνύματα ή/και αποχωρούν.

Εδώ σεβόμαστε αυτή τη δεύτερη κατηγορία ανθρώπων. Αν κάποιος ανήκει στην πρώτη κατηγορία και δεν μπορεί να συμβιβαστεί με τη δεύτερη, νομίζω ότι υπάρχουν κάποια σχετικά group στο facebook που ...επιτρέπουν και βρισιές.

rafoc

Παράθεση από: alkisg στις 24 Μαρ 2020, 10:05:53 ΠΜ
Είναι μερικοί άνθρωποι που όταν νιώθουν αδικημένοι, νιώθουν και την ανάγκη να βρίσουν.

Είναι και μερικοί που όταν συμμετέχουν σε συζητήσεις που περιλαμβάνουν υβρεολόγια, νιώθουν ότι έχει πέσει το επίπεδο, και αναφέρουν τα προσβλητικά μηνύματα ή/και αποχωρούν.

Εδώ σεβόμαστε αυτή τη δεύτερη κατηγορία ανθρώπων. Αν κάποιος ανήκει στην πρώτη κατηγορία και δεν μπορεί να συμβιβαστεί με τη δεύτερη, νομίζω ότι υπάρχουν κάποια σχετικά group στο facebook που ...επιτρέπουν και βρισιές.
Σεβαστό αυτό που λες.
Δεν ασχολούμαι με facebook, αλλά θα με ενδιέφερε να βρω το συγκεκριμένο group που τα λένε εκεί έξω από τα δόντια, οπότε θα το ψάξω. 

stam12

Παράθεση από: rafoc στις 24 Μαρ 2020, 09:43:34 ΠΜ
Θα το βρεις στις ρυθμίσεις του browser.

Το έψαξα, αλλά που ακριβώς στο chrome (ή στο firefox) π.χ., δεν το βρήκα!
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

rafoc

Παράθεση από: stam12 στις 24 Μαρ 2020, 11:49:00 ΠΜ
Το έψαξα, αλλά που ακριβώς στο chrome (ή στο firefox) π.χ., δεν το βρήκα!

Παρακάτω οδηγίες για το πως αλλάζεις το TLS
https://support.mozilla.org/bm/questions/1101896

Βασικά μην τους λαμβάνεις καθόλου υπόψη, με τις οδηγίες που διαβάζω ότι σου δίνουν, καταλαβαίνω ότι δεν έχουν ιδέα από το αντικείμενο.


stam12

#105
Εντάξει το έκανα στο firefox, και μου έβγαλε τ' αποτελέσματα που φαίνονται στην εικόνα.

Το "security.tls.version.max" ήταν στο 4 πάντως και το έκανα 3. Δε ξέρω αν έπραξα σωστά! Μόνος μου αποκλείται να το έβρισκα.

Με το chrome τι γίνεται;
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

rafoc

Παράθεση από: stam12 στις 24 Μαρ 2020, 02:34:34 ΜΜ
Εντάξει το έκανα στο firefox, και μου έβγαλε τ' αποτελέσματα που φαίνονται στην εικόνα.

Το "security.tls.version.max" ήταν στο 4 πάντως και το έκανα 3. Δε ξέρω αν έπραξα σωστά! Μόνος μου αποκλείται να το έβρισκα.


Αν θες ο firefox σου να παίζει ΜΟΝΟ στο TLS 1.2, θα πρέπει να θέσεις και το "security.tls.version.min" στο 3.



stam12

Ευχαριστώ.  :) Αυτά που λέει σχετικά με το link και το κεντρικό τείχος προστασίας, τι να κάνω να τα ψάξω; Θα 'πρεπε να 'μαι νομίζω τεχνικός δικτύων για να τα κατανοήσω όλ' αυτά!
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

rafoc

Παράθεση από: stam12 στις 24 Μαρ 2020, 03:19:00 ΜΜ
Ευχαριστώ.  :) Αυτά που λέει σχετικά με το link και το κεντρικό τείχος προστασίας, τι να κάνω να τα ψάξω; Θα 'πρεπε να 'μαι νομίζω τεχνικός δικτύων για να τα κατανοήσω όλ' αυτά!

Θεωρώ χάσιμο χρόνου να ασχοληθείς.
Καλύτερα να επενδύσεις σε κάτι που θα υπάρχει δωρεάν και αύριο (αφού ακόμα και αν είναι τώρα δωρεάν τo webex, αύριο δεν θα είναι)

rafoc

#109
Αυτό το μήνυμα αφορά μόνο τους συναδέλφους της Γ Λυκείου, στους άλλους απαγορεύω να το διαβάσουν.

[spoiler]
Βάλτε αυτό https://github.com/jitsi/jitsi-meet/blob/master/doc/quick-install.md για να επικοινωνήσετε με τους μαθητές σας.
Ή δείτε αυτό https://www.youtube.com/watch?v=8KR0AhDZF2A
[/spoiler]

evry

Το στέλνω τώρα σε όλα τα δημοτικά και νηπιαγωγεία :D :D

Παράθεση από: rafoc στις 24 Μαρ 2020, 03:29:22 ΜΜ
Αυτό το μήνυμα αφορά μόνο τους συναδέλφους της Γ Λυκείου, στους άλλους απαγορεύω να το διαβάσουν.

[spoiler]
Βάλτε αυτό https://github.com/jitsi/jitsi-meet/blob/master/doc/quick-install.md για να επικοινωνήσετε με τους μαθητές σας.
[/spoiler]
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

rafoc

Παράθεση από: evry στις 24 Μαρ 2020, 04:26:29 ΜΜ
Το στέλνω τώρα σε όλα τα δημοτικά και νηπιαγωγεία :D :D

Σαν να ακούω το "ήταν ένα μικρό καράβι, οεοεοε".......
https://vimeo.com/74587972

:P

pfan

Η κατάσταση με την ασύγχρονη είναι για κλάματα. Δεν ξέρω αν θα καταφέρουν να κάνουν κατι σήμερα κάνανε ενημερώσεις στην ηΤάξη ... θα δούμε. Στο σχολείο φτιαξαμε λίστες αλληλογραφίας στο google και τις δώσαμε στους καθηγητές ώστε να τους στέλνουν με μαιλ ότι θέλουν και τα παιδιά να απαντάνε στο μαιλ του καθηγητή μέχρι να δούμε τι θα γίνει με την η-Τάξη. Άτυπα επικοινωνούμε με το messenger ...  :o

Στην περιοχή μου που ήταν από την τελευταία παρτίδα που πήρε τα links για το webex τα πράγματα πήγαν καλά μέχρι τώρα.
Έχω κάνει 5 ώρες αλλά κύρια ήταν για να μάθουν τεχνικά κανόνες και συμπεριφορές....
Δεν καταγράφουμε την οθόνη, δεν αφήνουμε ανοιχτό μικρόφωνο και οθόνη παρά μόνο αν σηκώσουμε χέρι και μας δώσουν τον λόγο. Προτιμάμε το σταθερό συνδεδεμένο με καλώδιο και έχουμε ακουστικά και μικρόφωνο.
Γενικά αν σεβόμαστε το bandwith τα πάει καλά. Τα θέματα του με τον ήχο τα έχει. Σε ένα μαθητή που δεν μπορούσαμε να τον ακούσουμε αλλά μας άκουγε συνδέθηκε με το σταθερό του τηλέφωνο (αστική χρέωση) και μπορούσε να μιλάει μια χαρά.
Σε ένα τμήμα συνδέθηκαν 19 παιδιά και όλα πήγαν καλά. Κάποια που είχαν το διερμηνευτή στο σπίτι εγκατεστημένο μας έδειξαν την οθόνη τους για να λύσουν άσκηση. Αρκετά ήταν από κινητό γιατι το laptop το ήθελαν οι γονείς για δουλειά. Δηλαδή σε ένα σπίτι με παιδιά για να βρεις υπολογιστή θα πρέπει να πάρεις χαρτί προτεραιότητας.
Τέλος έτσι όπως είναι τα δωμάτια και τα παιδιά δεν είναι πιστοποιημένοι χρήστες είναι πολύ εύκολο  να μπαίνουν σε όποια αίθουσα θέλουν χωρίς να το καταλάβει ο καθηγητής ότι δεν ανήκει στο τμήμα του.



Στέλνω κάποιους συνδέσμους για το webex

https://www.youtube.com/watch?v=go-oU0ZUbQY&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=vf6oHOAp7HQ





Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

rafoc

Παράθεση από: pfan στις 26 Μαρ 2020, 02:05:04 ΠΜ
Στέλνω κάποιους συνδέσμους για το webex

https://www.youtube.com/watch?v=go-oU0ZUbQY&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=vf6oHOAp7HQ

Γιατί δεν επιτρέπεται ο σχολιασμός στα παραπάνω βιντεο;;;
Θα ήθελα να σχολιάσω από κάτω ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις, αλλά δεν μου το επιτρέπουν.
Γενικά ο κανόνας είναι, σε οποιαδήποτε δημοσίευση στο ιντερνετ απαγορεύεται ο σχολιασμός, κάτι περίεργο συμβαίνει.

bobptz

Παράθεση από: pfan στις 26 Μαρ 2020, 02:05:04 ΠΜ
Η κατάσταση με την ασύγχρονη είναι για κλάματα.
Και με το e-me έχουμε προβλήματα.  80% των περιπτώσεων το σύστημα είναι φορτωμένο, ακόμα και το απόγευμα, και δε μπορώ ούτε ασκήσεις να ανεβάσω.

rafoc

Παράθεση από: pfan στις 26 Μαρ 2020, 02:05:04 ΠΜ
Η κατάσταση με την ασύγχρονη είναι για κλάματα. Δεν ξέρω αν θα καταφέρουν να κάνουν κατι σήμερα κάνανε ενημερώσεις στην ηΤάξη ...

Παράθεση από: bobptz στις 26 Μαρ 2020, 09:26:03 ΠΜ
Και με το e-me έχουμε προβλήματα.  80% των περιπτώσεων το σύστημα είναι φορτωμένο, ακόμα και το απόγευμα, και δε μπορώ ούτε ασκήσεις να ανεβάσω.

Όπως είπα και αλλού, προτείνω να στήσεις ένα e-class (ηΤάξη) μόνος σου, στο σχολείο σου, σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες, το οποίο θα χρησιμοποιούν αποκλειστικά και μόνο οι μαθητές του σχολείου σου (άντε και του διπλανού σχολείου).

παρις

Ενας μαθητής έχει δικαίωμα να μπει και στις 2 πλατφόρμες σωστά; e-class & e-me? καταχωρείται σαν ενεργός και στις 2 σωστά;

za√‘ag

Καλησπέρα ... καλή δύναμη
Μου ήρθε πρόσκληση απο το υπουργείο και ενεργοποίησα στο webex ... δεν το εγκατέστησα με την εφαρμογή αλλα΄μεσω του firefox μιας και είμαι με linux...

Θα έχω πρόβλημα;
θα το κάνω και με την εφαρμογή για σιγουριά αλλά προτιμώ να είμαι με linux
Αύριο έχουμε τηλεδιάσκεψη ... ελπίζω να μην τους τρελάνω με τις μικρές που τσιρίζουν 24 ώρες !!!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

evry

Στην εγκύκλιο που μας ήρθε λέει ότι αρχικά σύγχρονη εκπαίδευση θα κάνουν μόνο οι ειδικότητες
ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04 και οι ΠΕ86.
Τι έγινε? Γίναμε βασική ειδικότητα και δεν το ξέρω?  :D
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

rafoc

Παράθεση από: evry στις 27 Μαρ 2020, 12:51:19 ΜΜ
Στην εγκύκλιο που μας ήρθε λέει ότι αρχικά σύγχρονη εκπαίδευση θα κάνουν μόνο οι ειδικότητες
ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04 και οι ΠΕ86.
Τι έγινε? Γίναμε βασική ειδικότητα και δεν το ξέρω?  :D

url?

pfan

Παράθεση από: evry στις 27 Μαρ 2020, 12:51:19 ΜΜ
Στην εγκύκλιο που μας ήρθε λέει ότι αρχικά σύγχρονη εκπαίδευση θα κάνουν μόνο οι ειδικότητες
ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04 και οι ΠΕ86.
Τι έγινε? Γίναμε βασική ειδικότητα και δεν το ξέρω?  :D

χαχα Βασική ειδικότητα, τεχνική ειδικότητα, ειδικότητα ψυχολογικής στήριξης ότι θες.


Πάντως στο Λύκειο δεν έχει έρθει αυτό.
Αν έρθει θα λέμε για παράδειγμα την Κοινωνιολογία της ανθρωπιστικής να μην την κάνουν;;;; ή το ΑΟΘ ;;;;

τι να πω ...
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

rafoc

Παράθεση από: pfan στις 27 Μαρ 2020, 01:36:24 ΜΜ
... ειδικότητα ψυχολογικής στήριξης ...

Κυρίως το τελευταίο είμαστε, στους πανικόβλητους διευθυντές (και συναδέλφους), που έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια με τα καψόνια της υπουργού.

;D ;D

evry

Είναι στις οδηγίες που έστειλαν στα Γυμνάσια για την εξ'αποστάσεως εκπαίδευση. Πρόκειται για ένα 7σελίδο σε κάποιο σημείο του οποίου λέει:
Μετά την καθολική εφαρμογή σε όλα τα Λύκεια της χώρας, η εφαρμογή διευρύνεται σταδιακά στα Γυμνάσια. Οι ψηφιακές τάξεις στις οποίες διδάσκουν Καθηγητές ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, και ΠΕ86 θα ξεκινήσουν πρώτες, και θα ακολουθήσουν οι όλες οι υπόλοιπες. Στόχος είναι η διατήρηση της επαφής των μαθητών με τη μαθησιακή διαδικασία.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

radit

Παράθεση από: evry στις 27 Μαρ 2020, 04:28:41 ΜΜ
Είναι στις οδηγίες που έστειλαν στα Γυμνάσια για την εξ'αποστάσεως εκπαίδευση. Πρόκειται για ένα 7σελίδο σε κάποιο σημείο του οποίου λέει:
Μετά την καθολική εφαρμογή σε όλα τα Λύκεια της χώρας, η εφαρμογή διευρύνεται σταδιακά στα Γυμνάσια. Οι ψηφιακές τάξεις στις οποίες διδάσκουν Καθηγητές ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, και ΠΕ86 θα ξεκινήσουν πρώτες, και θα ακολουθήσουν οι όλες οι υπόλοιπες. Στόχος είναι η διατήρηση της επαφής των μαθητών με τη μαθησιακή διαδικασία.

Δηλαδή δεν έχει αριθμό πρωτοκόλλου; Αν δεν έχει τότε δεν είναι υποχρεωτικό.

evry

Μα ούτε η εξ'αποστάσεως εκπαίδευση είναι υποχρεωτική. Όλα είναι προαιρετικά. Αυτό το έχουν ξεκαθαρίσει.

Παράθεση από: radit στις 27 Μαρ 2020, 04:33:35 ΜΜ
Δηλαδή δεν έχει αριθμό πρωτοκόλλου; Αν δεν έχει τότε δεν είναι υποχρεωτικό.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

sensible

Συνάδελφοι....εννοείται ότι το όλο εγχείρημα είναι προαιρετικό, από την στιγμή που δεν έχουν πρόσβαση όλοι οι μαθητές μας. Είναι προφανές ότι το υπουργείο παίζει με τις λέξεις στις διάφορες εγκυκλίους για να αγχώσει τους Διευθυντές, οι οποίοι με την σειρά τους θα πιέσουν τους συναδέλφους. Η εγκύκλιος αυτή λέει ότι μπορούμε αρχικά να ξεκινήσουμε και στα Γυμνάσια σύγχρονη, τίποτε άλλο. Εγώ το έχω ξεκαθαρίσει ότι σύγχρονη στο Γυμνάσιο δεν κάνω. Έχω ανεβάσει άπειρο υλικό στο eclass και τέλος. Κάνω Webex στη Γ' ΓΕΛ γιατί το θέλω εγώ και όχι γιατί κάποιος με υποχρέωσε. Η μόνη υποχρέωση μας προς το παρόν είναι να υποστηρίξουμε όπως μπορούμε τους συναδέλφους που θα θελήσουν να κάνουν κάτι, αν φυσικά είμαστε στις ομάδες υποστήριξης.
Οι Διευθυντές/ιες από την άλλη έχουν και τις κρίσεις μπροστά τους και βρήκαν μερικοί την ευκαιρία να το παίξουν βασιλικότεροι του βασιλέως , για να παρουσιαστούν "άριστοι". Δικαίωμα τους...βάλτε τους φρένο.

mitsospap

Εμενα μου ειπε ενας διευθυντης να μαζεψω τα password και να τους φτιαξω απο ενα μαθημα ενδεικτικο σε καθε δασκαλο για να μαθουν πως γινεται. Φυσικα και ειπα οχι.
Και διαφορες αλλες τρελες που με παρεσυραν στην αρχη και φρεναρα αργοτερα.
Ζητατε να σας το ζητησουν με email για οσα σας λενε. Αμεσως κανουν πισω.
Ή ζητηστε τους εσεις κατι με email...εδω να δειτε γελιο.
Δεν ειναι καλο να ερχομαστε σε αντιπαραθεση αλλα νομιζω το παρακαναν. Αντε να το κοψω εδω να μην πω αλλες κακιες

Καλο κουραγιο συναδελφοι και μην μασατε. Οι ανεπαρκεις να φοβουντε αυτο τον καιρο.

παρις

H Κεραμεως ειπε θα μπουν και ολα τα Δημοτικα απο εβδομαδα στο webex. Υπαρχει περιπτωση να κλαταρει;

Laertis

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 11:39:32 ΠΜ
H Κεραμεως ειπε θα μπουν και ολα τα Δημοτικα απο εβδομαδα στο webex. Υπαρχει περιπτωση να κλαταρει;
Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι σοβαρό στο Webex με μαθητές Δημοτικού; Γελάω από τώρα :D
Όπως είπε κι ο sensible παραπάνω ούτε καν στο Γυμνάσιο ...

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

mitsospap

Αφου δεν είστε σε Δημοτικό γιατι τα λέτε  :-X
Oι δάσκαλοι μόνο με webex μπορούν να δουλέψουν.
Οι μαθητές αφου δουλεύουν messenger γιατί όχι webex.

το eclass μου φαίνεται πιο δύσκολο.

Laertis

Παράθεση από: mitsospap στις 28 Μαρ 2020, 12:56:32 ΜΜ
Αφου δεν είστε σε Δημοτικό γιατι τα λέτε  :-X
Oι δάσκαλοι μόνο με webex μπορούν να δουλέψουν.
Οι μαθητές αφου δουλεύουν messenger γιατί όχι webex.

το eclass μου φαίνεται πιο δύσκολο.
Θέλεις να το βουλώσουμε δλδ; Την άποψή μου εκφράζω.
Έχεις δουλέψει webex με 20+ παιδιά ; Θεωρείς ότι θα μπορείς να ελέγχεις την αίθουσά σου κι ότι θα κάνεις σοβαρή δουλειά με τα 10χρονα; Εδώ στο Λύκειο και δυσκολευόμαστε.
Για το Δημοτικό η εκπαιδευτική τηλεοραση είναι αρκετή. Φτάνει πια με το τεχνολογικό αμοκ στα δημοτικά.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

παρις

#131
Στα Δημοτικα τι να κανουμε αυτες τις μερες; Τι προτεινετε;
Εμεις των ΤΠΕ νατο κλεισουμε το μαγαζι;

evry

Ερώτηση: Έχουν πάρει οι δάσκαλοι λογαριασμούς στο webex?

Επίσης έχουν την εντύπωση ότι θα κάνουν τηλεδιάσκεψη με 8χρονα?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

byom

Παράθεση από: evry στις 28 Μαρ 2020, 03:40:47 ΜΜ
Ερώτηση: Έχουν πάρει οι δάσκαλοι λογαριασμούς στο webex?

Από όσο ξέρω δεν έχουν πάρει ακόμα.

Laertis

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 02:38:35 ΜΜ
Στα Δημοτικα τι να κανουμε αυτες τις μερες; Τι προτεινετε;
Εμεις των ΤΠΕ νατο κλεισουμε το μαγαζι;
Συνάδελφε Πάρι η ασύγχρονη είναι η μονη εφικτή λύση στο Δημοτικό. Η σύγχρονη προτείνεται σε εσας απο το Υπουργειο όχι για να γίνει η δουλειά σας αλλά για να καθησυχάσει τους γονείς και να μη λένε ότι δε δουλεύετε. Τόσο απλά ...
Εσύ υποστηρίζεις οτι η σύγχρονη θα σας διευκολύνει στο τρόπο διεξαγωγής του μαθήματος δλδ?
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

byom

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 02:38:35 ΜΜ
Στα Δημοτικα τι να κανουμε αυτες τις μερες; Τι προτεινετε;
Εμεις των ΤΠΕ νατο κλεισουμε το μαγαζι;

Από όσο έχω καταλάβει, ο ρόλος των πληροφορικών στο δημοτικό είναι αρχικά να στηρίξουν τεχνικά τους δάσκαλους όσο διαρκεί η καραντίνα. Γιαυτό και προτείνονται να μπουν στην ομάδα υποστήριξης, μαζί με τον διευθυντή.

Όσον αφορά το πως θα διδαχθεί το μάθημα των ΤΠΕ, για όσους το επιθυμούν μιας και δεν φαίνεται υποχρεωτικό, φαντάζομαι κάποιο write(word), excel(calc), powerpoint(impress) και προγραμματισμός σε scratch(snap) μπορούν να διδαχθούν.

Θα συμφωνήσω ότι η σύγχρονη διδασκαλία δεν ενδείκνυται στο δημοτικό, ειδικά για τις ΤΠΕ.
Είτε το θέλουμε, είτε όχι, οι γονείς καλούνται να μάθουν τα παιδιά τους χρήση υπολογιστή αυτή την στιγμή, όχι εμείς.
Η ασύγχρονη είναι περισσότερο σωστή, φυσικά μόνο για τις μεγαλύτερες τάξεις.

ilias_s

#136
Παράθεση από: rafoc στις 27 Μαρ 2020, 01:32:37 ΜΜ
url?

Έτσι είναι! Το απέστειλαν με mail στις οδηγίες για την τηλεκπαίδευση στα γυμνάσια!

Παράθεση από: evry στις 27 Μαρ 2020, 12:51:19 ΜΜ
Στην εγκύκλιο που μας ήρθε λέει ότι αρχικά σύγχρονη εκπαίδευση θα κάνουν μόνο οι ειδικότητες
ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04 και οι ΠΕ86.
Τι έγινε? Γίναμε βασική ειδικότητα και δεν το ξέρω?  :D

Ξαφνικά βρεθήκαμε στους "στυλοβάτες" της εκπαίδευσης!!! Και το πιο εντυπωσιακό? Δεν συμπεριλαμβάνουν τους ΠΕ01!

Νομίζω η λογική τους είναι πως "αυτοί θα μπορούν γιατί ξέρουν!" χωρίς να σκέφτονται ότι το μάθημα, το οποίο ανήκει στην ομάδα Γ' (μη εξεταζόμενο), είναι μονόωρο και εργαστηριακό με βιβλίο ουσιαστικά καταργημένο και το βασικότερο... απαξιώνεται χρόνια τώρα από συναδέλφους, γονείς/μαθητές και -κυρίως- απο το Υπουργείο (με τα αποτελέσματα* να είναι εμφανή τώρα!).

Παράθεση από: mitsospap στις 28 Μαρ 2020, 12:56:32 ΜΜ
Αφου δεν είστε σε Δημοτικό γιατι τα λέτε  :-X
Oι δάσκαλοι μόνο με webex μπορούν να δουλέψουν.
Οι μαθητές αφου δουλεύουν messenger γιατί όχι webex.

το eclass μου φαίνεται πιο δύσκολο.

Άλλο να κάνεις την πλάκα σου με το messenger ή το webex meetings και άλλο να κάνεις κανονικά μάθημα σε ηλικίες 7-13... Η γυναίκα μου και οι συνάδελφοί της δουλεύουν ασύγχρονα στη συντριπτική πλειοψηφία. Και σύγχρονη να θες να κάνεις είναι πολύ δύσκολο να γίνει αποτελεσματικά και σε διάρκεια. Με τον Α ή Β τρόπο θα βασιστείς στην ασύγχρονη...

Παράθεση από: radit στις 27 Μαρ 2020, 04:33:35 ΜΜ
Δηλαδή δεν έχει αριθμό πρωτοκόλλου; Αν δεν έχει τότε δεν είναι υποχρεωτικό.

Βασικά η σύγχρονη/ασύγχρονη διδασκαλία δεν είναι υποχρεωτική. Εγώ το πιθανότερο είναι πως ΔΕΝ θα κάνω σύγχρονη στο γυμνάσιο γιατί ήδη κάνω σε ΓΕΛ (σύγχρονη όποτε χρειαστεί + ασύγχρονη), είμαι στην υποστήριξη ενός σχολείου με ελάχιστη βοήθεια λόγω "ψηφιακά αναλφάβητων συναδέλφων & διευθυντή", με σύζυγο δασκάλα και από Δευτέρα θα... τρέχουν και οι αιτήσεις-πανελλαδικών! Ποιος μπορεί να μου ζητήσει το λόγο; Κανείς!

Σε καλούν να συμμετέχεις, αν μπορείς, όσο μπορείς! Ούτε η συμμετοχή σου στην Ομ. Υποστήριξης είναι υποχρεωτική καθώς λέει να στελεχωθούν οι ομάδες από το δ/ντή, τον ΠΕ86 Ή άλλο εκπ/κό με εμπειρία.

Αλλά αν μετά από όλα αυτά, σου πω πως ο Α.Π είναι το 39676/Δ2/20-3-2020 θα το κάνεις;

παρις

Παράθεση από: Laertis στις 28 Μαρ 2020, 04:22:16 ΜΜ
Συνάδελφε Πάρι η ασύγχρονη είναι η μονη εφικτή λύση στο Δημοτικό. Η σύγχρονη προτείνεται σε εσας απο το Υπουργειο όχι για να γίνει η δουλειά σας αλλά για να καθησυχάσει τους γονείς και να μη λένε ότι δε δουλεύετε. Τόσο απλά ...
Εσύ υποστηρίζεις οτι η σύγχρονη θα σας διευκολύνει στο τρόπο διεξαγωγής του μαθήματος δλδ?
Συναδελφε να το ξαναπω παλι. Η Κεραμεως βγηκε στην TV και ειπε δρομολογειται συνχρονη στο Δημοτικο απο μερα σε μερα. Αρα ΔΕΝ θα υπαρχει το για εσας ειναι η ασυνχρονη, συντομα.

Θα σου πω σε καμια εβδομαδα. Δεν ειπαρχει γενικος κανονας ουτε γενικεύσεις. Αναλογα το τμημα.
Και στο Δημοτικο και στο Λυκειο υπαρχει παραβατικοτητα ακομα και στα πανελληνια εξεταζομενα.

Εσενα γιατι σε ενοχλουμε για να καταλαβω; Θεωρεις οτι παιζουμε, οτι κοροϊδευουμε;

byom

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 04:28:34 ΜΜ
Συναδελφε να το ξαναπω παλι. Η Κεραμεως βγηκε στην TV και ειπε δρομολογειται συνχρονη στο Δημοτικο απο μερα σε μερα. Αρα ΔΕΝ θα υπαρχει το για εσας ειναι η ασυνχρονη, συντομα.

Θα σου πω σε καμια εβδομαδα. Δεν ειπαρχει γενικος κανονας ουτε γενικεύσεις. Αναλογα το τμημα.
Και στο Δημοτικο και στο Λυκειο υπαρχει παραβατικοτητα ακομα και στα πανελληνια εξεταζομενα.

Εσενα γιατι σε ενοχλουμε για να καταλαβω; Θεωρεις οτι παιζουμε, οτι κοροϊδευουμε;


Δεν μπορώ να καταλάβω πως με χρήση σύγχρονης τηλεδιδασκαλίας, θα μάθεις χρήση υπολογιστή στα παιδιά.
Αφού για να φτάσουν να συμμετέχουν, μάλλον έχουν ήδη μάθει χρήση υπολογιστή.
Είτε το θέλουμε, είτε όχι, οι γονείς καλούνται να μάθουν τα παιδιά τους χρήση υπολογιστή αυτή την στιγμή, όχι εμείς.

Laertis

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 04:28:34 ΜΜ
Συναδελφε να το ξαναπω παλι. Η Κεραμεως βγηκε στην TV και ειπε δρομολογειται συνχρονη στο Δημοτικο απο μερα σε μερα. Αρα ΔΕΝ θα υπαρχει το για εσας ειναι η ασυνχρονη, συντομα.

Θα σου πω σε καμια εβδομαδα. Δεν ειπαρχει γενικος κανονας ουτε γενικεύσεις. Αναλογα το τμημα.
Και στο Δημοτικο και στο Λυκειο υπαρχει παραβατικοτητα ακομα και στα πανελληνια εξεταζομενα.

Εσενα γιατι σε ενοχλουμε για να καταλαβω; Θεωρεις οτι παιζουμε, οτι κοροϊδευουμε;
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι συνάδελφε.
Η σύγχρονη δεν είναι υποχρεωτική όπως και η ασύγχρονη σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Ο εκπαιδευτικός καλείται να βρει πρόσφορους τρόπους, αυτούς που ο ίδιος θεωρεί, για να κρατήσει την εκπαιδευτική διαδικασία, κάνοντας επαναλήψεις και όχι κάλυψη ύλης. Εγώ ισχυρίζομαι ότι αυτή τη στιγμή και με τη δεδομένη κατάσταση των δικτύων, κακώς μπαίνει η σύγχρονη στα δημοτικά. Το ότι η Κεραμέως θα σας δώσει κωδικούς δε σημαίνει ότι πρέπει να πλακώσετε τα σύγχρονα μαθήματα γιατί δουλειά δεν πρόκειται να γίνει. Επίσης, για να το ξεκαθαρίσουμε, ισχυρίζομαι ότι για τα Δημοτικά αρκεί ΜΟΝΟ η ασύγχρονη επικοινωνία  για να γίνει η δουλειά σας. Η δική μου δουλειά στη Γ' Λυκείου και τα παιδιά που θα εξεταστούν πανελλαδικά ΑΠΑΙΤΕΙ και τη σύγχρονη. Αλλά εσένα αυτό μάλλον δε σε ενδιαφέρει και το προσπερνάς πολύ εύκολα γιατί θεωρείς οτι είμαι περίεργος και προσβλητικός.
Τώρα όλα αυτά που λες ότι σας κοροιδεύω ή ότι δε δουλεύετε είναι δικά σου λόγια. Εγώ δεν εννοώ ούτε υπονοώ τίποτα απο αυτά που εσύ αναφέρεις.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

παρις

#140
Οταν ξεκινας μια συζητηση δεν πρεπει να τα θεωρεις ολα δεδομενα αλλιως δεν υπαρχει λογος να συζηταμε κιολας.
Εχεις ενα δογματισμο και δεν σου επιτρεπει να εχεις ευρεια σκεψη.

Καταρχην ειναι στην Ελλαδα ο webex server? Του υπουργειου; Και φοβασαι μην πεσει; Γιαυτο γινεται ολη αυτη η φασαρια; Γιατι αν μας σηκωνει δεν νομιζω να χρειαζεται να τσακωνεσαι.

Απο το να κανεις επιθεση σε μας γιατι δεν στελνεις ενα email στην Πληνετ, στον αρμοδιο ΤΠΕ της διευθυνσης σου, ή στο υπουργειο παιδειας στο τμημα υποδομων;

Δεν ειναι ολα οπως τα λες. Π.χ. Το zoom.us δεν ξερω αν μπορω να το χρησιμοποιησω, και αν μπορω γιατι δεν το βαζεις εσυ;

Laertis

Οκ αν θεωρείς ότι σου επιτίθεμαι προσωπικά, σταματώ. Δεν υπάρχει συνεννόηση.
Σου εύχομαι καλές τηλεδιασκέψεις και καλή δύναμη.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

παρις

Το e class ειναι υποστηρικτικο εργαλειο και κανονικα θελει και τηλεδιασκεψη μαζι. Ειναι homework οχι εργαλειο βασικου μαθηματος.
Οσο για τις πανελληνιες , απ,οσο ξερω στηριζονται στα φροντιστηρια γιαυτο και πληρωνουν κιολας. Αν δεν στηριζονταν, δεν θα πληρωναν.

byom

Παράθεση από: ilias_s στις 28 Μαρ 2020, 04:28:23 ΜΜ
Σε καλούν να συμμετέχεις, αν μπορείς, όσο μπορείς! Ούτε η συμμετοχή σου στην Ομ. Υποστήριξης είναι υποχρεωτική καθώς λέει να στελεχωθούν οι ομάδες από το δ/ντή, τον ΠΕ86 Ή άλλο εκπ/κό με εμπειρία.

Αλλά αν μετά από όλα αυτά, σου πω πως ο Α.Π είναι το 39676/Δ2/20-3-2020 θα το κάνεις;

Όχι υποχρεωτικά, γιατί στο συγκεκριμένο έγγραφο αναφέρεται "μπορούν να χρησιμοποιούνται".
Είναι το λεγόμενο "δύναστε", που ως νομικός όρος δηλώνει μη υποχρεωτικότητα.

byom

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 04:53:40 ΜΜ
Καταρχην ειναι στην Ελλαδα ο webex server? Του υπουργειου; Και φοβασαι μην πεσει; Γιαυτο γινεται ολη αυτη η φασαρια; Γιατι αν μας σηκωνει δεν νομιζω να χρειαζεται να τσακωνεσαι.

Απο το να κανεις επιθεση σε μας γιατι δεν στελνεις ενα email στην Πληνετ, στον αρμοδιο ΤΠΕ της διευθυνσης σου, ή στο υπουργειο παιδειας στο τμημα υποδομων;

Δεν ειναι ολα οπως τα λες. Π.χ. Το zoom.us δεν ξερω αν μπορω να το χρησιμοποιησω, και αν μπορω γιατι δεν το βαζεις εσυ;

Δεν σε καταλαβαίνω.
Εφόσον καίγεσαι, γιατί δεν ανοίγεις ένα account στο webex μόνος σου, να κάνεις την δουλειά σου;
Γιατί περιμένεις την "εντολή" από το υπουργείο;

Το zoom.us δεν ξέρεις αν επιτρέπεται να το χρησιμοποιήσεις, το webex όμως ξέρεις.....

Τώρα αν ρωτάς αν θα πέσει το webex αν πλακώσει όλη η Αθμια, η απάντησή μου είναι: "ναι, θα πέσει!".

παρις

Γιατι το υπουργειο ειπε τα Δημοτικα θα κανουν ασυχρονη με λογαριασμους ΠΣΔ, σε 2 πλατφορμες.
Δεν ειπε καντε οτι θελετε.
Αν ειπαν ετσι θα ηθελα να το δω με link.

Ποιος καιγεται; Εμεις παντως οχι. Το webex ερχεται στο Δημοτικο γιατι το eclass παει,καλυτερα αλλα και σημερα βαρεσε 15 error και 2) οι δασκαλοι μονο συνχρονη μπορουν να κανουν. Δεν το καταλαβαινουν το e class. Και βαριουνται να μαθουν.
Για το 2 κυριως.
Δεν ερχεται να σωσει εμας, γραμμενους μας εχουν οπως μας ειχαν παντα στα Δημοτικα

byom

#146
Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 05:23:12 ΜΜ
Γιατι το υπουργειο ειπε τα Δημοτικα θα κανουν ασυχρονη με λογαριασμους ΠΣΔ, σε 2 πλατφορμες.
Δεν ειπε καντε οτι θελετε.
Αν ειπαν ετσι θα ηθελα να το δω με link.

Φυσικά και είπε "κάντε ότι θέλετε".

39676/Δ2/20-3-2020
"Μέθοδοι και εργαλεία που τυχόν έχουν ήδη αναπτυχθεί και χρησιμοποιούνται από τα
σχολεία και τους εκπαιδευτικούς για την ανάγκη της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, είναι
δυνατόν να συνεχίσουν να χρησιμοποιούνται παράλληλα με όσα προτείνονται με το παρόν
έγγραφο οδηγιών."


Το "κάντε ότι θέλετε" όμως, δεν σημαίνει και παραβίαση προσωπικών δεδομένων ή παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων.

Που σημαίνει, αν χρησιμοποιήσεις μια οποιαδήποτε πλατφόρμα σύγχρονης ίσως αυτή να παραβιάζει τα προσωπικά δεδομένα. Το webex όμως θεωρείται ότι δεν παραβιάζει τα προσωπικά δεδομένα, εφόσον το privacy policy της cisco το εγκρίνει το υπουργείο (τώρα το αν θα βρει τον μπελά του το υπουργείο από κάποιον δικηγόρο επειδή παραβιάζει προσωπικά δεδομένα και προτρέπει άλλους σε παραβίαση προσωπικών δεδομένων, αυτό είναι άλλο θέμα που δεν σε αφορά εσένα.)

Άνοιξε λοιπόν ένα webex μόνος σου, όμως μην το πεις και στους άλλους στην Αθμια, γιατί αν πλακώσουν όλοι σίγουρα θα κλατάρει.

παρις

Αν κανεις μια βολτα απο σελιδες, ηδη εχει ανεβει το webex για τα Δημοτικα. Ολοι θα παρουν.

byom

#148
Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 07:28:55 ΜΜ
Αν κανεις μια βολτα απο σελιδες, ηδη εχει ανεβει το webex για τα Δημοτικα. Ολοι θα παρουν.

Από όσο ξέρω δεν έχουν πάρει ακόμα webex τα δημοτικά.

Ποια σελίδα λέει αυτά που υποστηρίζεις;
Αυτό που είπες στο προηγούμενό μήνυμά σου, αυτό το ίδιο λέω και εγώ:
Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 05:23:12 ΜΜ
Αν ειπαν ετσι θα ηθελα να το δω με link.

παρις

Μπες σε Ιστοσελιδες πρωτοβαθμιων εχει αναρτηθει. Μεσα σε λιγες μερες θα παρουν ολοι σταδιακα.
Επισης λενε το αναποδο απο αυτο που προτεινες εσυ. Λενε ΜΗΝ κανετε webex accounts εκτος σχολικου δικτυου χωρις link.  Το αναφερουν ξεκαθαρα, ειναι εντολη.
Οποτε καλο ειναι να προσεχουμε τις προτασεις μας.

evry

Κάποιες παρατηρήσεις στην κουβέντα

Καταρχήν θεωρώ το παρακάτω σχόλιο ελεεινό και απαράδεκτο, και αυτό όχι επειδή δεν έχει τόνους
Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 05:01:02 ΜΜ
Οσο για τις πανελληνιες , απ,οσο ξερω στηριζονται στα φροντιστηρια γιαυτο και πληρωνουν κιολας. Αν δεν στηριζονταν, δεν θα πληρωναν.
και δεν είναι μόνο ελεεινό για όσους εκπαιδευτικούς προσπαθούν στα σχολεία αλλά και για όσους μαθητές δεν πηγαίνουν φροντιστήριο. Τους προσβάλλει όλους. Το ότι κάποιοι έχουν συνηθίζει μια ζωή να μαθαίνουν με φροντιστήριο δε σημαίνει ότι ισχύει για όλους.

Από εκεί και πέρα, κάποιοι έχουν την εντύπωση ότι επειδή θα ανοίξουν έναν υπολογιστή και θα μιλάνε θα κάνουν μάθημα. Είναι βαθιά νυχτωμένοι. Νομίζουν ότι επειδή έχουν κάνει 1-2 κλήσεις skype ξέρουν να κάνουν και σύγχρονη εκπαίδευση.
Να τους δω λοιπόν σε τηλεδιάσκεψη με 20-25 μαθητές όπου οι μισοί δεν θα ακούν οι άλλοι μισοί δεν θα βλέπουν, δεν θα μπορούν να μιλήσουν, άλλοι θα μπαίνουν από κινητό άλλοι από τάμπλετ άλλοι από Η/Υ, θα πρέπει να μπαίνουν και να ξαναβγαίνουν από το δωμάτιο, για να δουλεύει ο ήχος. Όταν μοιράζεις την οθόνη σου θα κολλάει, και θα χάνεις μερικούς, πόσο μάλλον όταν μοιράζεις οθόνη σε άλλο μαθητή για να λύσει άσκηση.
Ακόμα και αν λύσουν όλα τα τεχνικά προβλήματα έρχεται η ώρα που θα πρέπει να κάνουν μάθημα:
Πως θα κάνεις μαθηματικά χωρίς γραφίδα? Φαντάζομαι ότι δεν θα γράφουν στο τετράδιο και θα τα δείχνουν στην κάμερα σε στυλ νοηματικής έτσι?

Άσε που πλέον μέσα στην τάξη σου θα είναι και οι γονείς και θα βλέπουν τι κάνεις και θα έχουν και λόγο! Θα γίνει τσίρκο!
Είναι πολλά πράγματα που οι ειδικότητες που δεν είναι εξοικειωμένες με την τεχνολογία δεν τα έχουν σκεφτεί. Πρόκειται για απίστευτο άλμα στη μαθησιακή διαδικασία. το οποίο λίγοι έχουν συνειδητοποιήσει. Είμαι σίγουρος ότι οι δάσκαλοι έχουν την εντύπωση ότι ο/η πληροφορικός θα τους τα στήσει όλα και αυτοί απλά θα κάνουν μάθημα.
Αλλά αν θέλουν ας το κάνουν. Η προσγείωση θα είναι απότομη. Όποιος δάσκαλος είναι ξύπνιος/α θα δουλέψει ασύγχρονα και θα ενημερώνει τους γονείς στα κινητά με viber ή άλλο μέσο.
Όποιος θέλει να κάνει σύγχρονη εκπαίδευση με 8χρονα και 10χρονα απλά θα φάει τα μούτρα του/της γιατί η κατάσταση θα καταλήξει αργά ή γρήγορα σε τσίρκο αφού δεν θα μπορεί να επιτηρεί τους μαθητές και θα έχει μέσα στην αίθουσα και τους γονείς, οι οποίοι θα μπορούν άνετα να καταγράφουν όλο το μάθημα και όλα όσα λες.

Επίσης δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν την δωρεάν έκδοση του webex γιατί σου δίνει τη δυνατότητα καταγραφής της συνομιλίας. Θα πρέπει να περιμένουν να τους στείλουν κωδικούς από το υπουργείο για το webex. Αυτοί οι κωδικοί λογικά θα σταλούν από την άλλη εβδομάδα. Αυτή την εβδομάδα θα γίνει η ενημέρωση στις ομάδες υποστήριξης των δημοτικών.

Πάντως από μια μικρή σύγκριση που έκανα μεταξύ της free έκδοσης και της κανονικής του υπουργείου που έχω η δεύτερη θέλει να έχεις πολύ καλή ταχύτητα και κολλάει στις οθόνες των μαθητών πιο συχνά. Φυσικά έχει πιο πολλές επιλογές. Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά αυτή η εντύπωση μου δημιουργήθηκε

Όσον αφορά το free webex
Μπορείτε μια χαρά να κάνετε free webex εκτός σχολικού δικτύου, προσέξτε όμως να μην συνδέσετε το free webex με το email που έχετε δώσει στο myschool, γιατί δεν πρόκειται να πάρετε activation link. Όσοι/ες έχετε free webex account και έχετε δώσει το ίδιο email στο myschool αλλάξτε άμεσα γιατί θα έχετε πρόβλημα.


What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

byom

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 09:06:08 ΜΜ
Μπες σε Ιστοσελιδες πρωτοβαθμιων εχει αναρτηθει. Μεσα σε λιγες μερες θα παρουν ολοι σταδιακα.
Επισης λενε το αναποδο απο αυτο που προτεινες εσυ. Λενε ΜΗΝ κανετε webex accounts εκτος σχολικου δικτυου χωρις link.  Το αναφερουν ξεκαθαρα, ειναι εντολη.
Οποτε καλο ειναι να προσεχουμε τις προτασεις μας.

Βλέπω εξακολουθείς την ίδια τακτική.
Επαναλαμβάνω:
Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 05:23:12 ΜΜ
Αν ειπαν ετσι θα ηθελα να το δω με link.

Που είναι το Link που αποδεικνύει τους ισχυρισμούς σου;

παρις

και δεν είναι μόνο ελεεινό για όσους εκπαιδευτικούς προσπαθούν στα σχολεία αλλά και για όσους μαθητές δεν πηγαίνουν φροντιστήριο. Τους προσβάλλει όλους. Το ότι κάποιοι έχουν συνηθίζει μια ζωή να μαθαίνουν με φροντιστήριο δε σημαίνει ότι ισχύει για όλους.

Οχι δεν ισχυει για ολους αλλα για το 95% που περνάει σε σχολες. Ειναι μια πραγματικοτητα ειτε θες να την αποδεκτεις ειτε οχι. 
Και ερχεται σαν απαντηση στο...εσεις μην μπαινετε στο webex τα παιδια δινουν πανελληνιες, αυτο ειναι χειροτερο.

Υπαρχει διοικητικη οδηγια για ΜΗ δημιουργια free accounts webex. Για καποιο/καποιους λογους εχει ειπωθει αυτο. Εναν ισως τον βρηκες.

byom

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 09:39:25 ΜΜ
Υπαρχει διοικητικη οδηγια για ΜΗ δημιουργια free accounts webex. Για καποιο/καποιους λογους εχει ειπωθει αυτο. Εναν ισως τον βρηκες.

link που να αναφέρει την οδηγία?

Kαι για ποιους λόγους  έχει ειπωθεί αυτό (αν έχει) , εκτός από τον τεχνικό λόγο που ανέφερε ο evry?

byom

Παράθεση από: evry στις 28 Μαρ 2020, 09:28:33 ΜΜ
Επίσης δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν την δωρεάν έκδοση του webex γιατί σου δίνει τη δυνατότητα καταγραφής της συνομιλίας.

Δηλαδή στην έκδοση webex του υπουργείου που δεν υπάρχει η δυνατότητα καταγραφής , θεωρούμαστε εντάξει από άποψη προσωπικών δεδομένων;
Δουλευόμαστε;
Δεν μπορώ να καταγράψω μια οθόνη (που παίζει webex χωρίς δυνατότητα εγγραφής),  με την κάμερα του κινητού μου;

evry

Ξαναλέω: Υπάρχουν δυο λόγοι που σου ζητάνε μην χρησιμοποιήσεις free webex account

Ο πρώτος και ο βασικότερος είναι ότι αν έχεις δώσει το ίδιο email με αυτό που έχεις στο myschool και το οποίο θα τραβήξουν για να σου κάνουν το account επειδή θα γίνει κάποιο conflict με το free απλά δεν θα πάρεις activation link και θα πρέπει να συνεννοηθείς με το helpdesk του υπουργείου. Το ξέρω γιατί την πάτησα έτσι. Θα πρέπει να ομολογήσω ότι τα παιδιά εκεί ήταν απίστευτα εξυπηρετικά και έλυσαν το πρόβλημα σε λίγες ώρες!

Ο δεύτερος λόγος είναι ο ίδιος λόγος που δεν καλύπτεσαι ως εκπαιδευτικός αν χρησιμοποιήσεις δικό σου λογισμικό τηλεδιάσκεψης όπως skype/zoom που δεν πληροί τους κανόνες προστασίας των προσωπικών δεδομένων των μαθητών οι οποίοι έχουν εφαρμοστεί στην επίσημη minedu έκδοση του webex. Αυτά

@byom
Ναι δεν υπάρχει η δυνατότητα καταγραφής, την έχουν απενεργοποιήσει αλλά φυσικά μπορείς να γράψεις με άλλο λογισμικό όλη τη συνεδρία όπως πολύ σωστά είπες. Για αυτό ανέφερα πιο πριν ότι ειδικά με πολύ μικρά παιδιά θα δημιουργηθούν πολλά προβλήματα.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

byom

#156
Παράθεση από: evry στις 28 Μαρ 2020, 09:53:10 ΜΜ
@byom
Ναι δεν υπάρχει η δυνατότητα καταγραφής, την έχουν απενεργοποιήσει αλλά φυσικά μπορείς να γράψεις με άλλο λογισμικό όλη τη συνεδρία όπως πολύ σωστά είπες. Για αυτό ανέφερα πιο πριν ότι ειδικά με πολύ μικρά παιδιά θα δημιουργηθούν πολλά προβλήματα.

Αν η καταγραφή προσωπικών δεδομένων είναι έγκλημα, τότε όσοι εισηγούνται ότι το webex είναι ασφαλές επειδή δεν έχει κουμπί εγγραφής, είναι υπόλογοι για εγκληματική αμέλεια.

Γιαυτό θα ήθελα το όνομα αυτού που έδωσε την οδηγία.

παρις, θα μας πεις ποιος έδωσε την διοικητική οδηγία ;
Γιατί δεν πιστεύω ότι κάποιος την έδωσε...

za√‘ag

Στην έκδοση του webex που μας έδωσαν ΔΕΝ είναι ανενεργή η λειτουργία μικροφώνου στους μαθητές, ούτε ελέγχεται πλήρως από μας (να ζητάνε το λόγο και να τον δίνουμε). Δηλ. ενώ μπορεί να ξεκινά με κλειστό το μικρόφωνο ο/οι μαθητής/ές έχει τη δυνατότητα να το ανοίξει. Ωραία τάξη !!!Από την άλλη στο training που μας κάνανε τα μικρόφωνα ήταν κλειστά και ζητάγαμε άδεια. όπως επίσης δεν βλέπαμε κανεναν από τους υπολοιπους συμμετεχοντες (ονοματα) για λόγους προστασίας δεδομένων.
Μήπως πρέπει να τα ζητήσουμε ;;;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

byom

#158
Δεν βλέπατε κανέναν από τους υπολοίπους συμμετέχοντες (ονόματα) , το υπουργείου τους έβλεπε όμως. ;)

Επειδή μιλάω με πανεπιστημιακούς, γνωρίζω ότι αυτοί χρησιμοποιούν το https://github.com/bigbluebutton .
Αντί λοιπόν να περιμένεις τους τεχνικούς του υπουργείου, καλύτερα κάνε μια αλλαγή στον παραπάνω κώδικα, και στήσε την εφαρμογή BBB σε ένα δικό σου σέρβερ, ώστε να κάνεις την δουλειά σου.
Τα πανεπιστήμια έτσι κάνουν και δουλεύουν μάλιστα με το ΒΒΒ σε τάξεις 100-150 ατόμων, όχι μόνο 25 ατόμων όπως είναι οι δικές μας απαιτήσεις.
Το ΒΒΒ παίζει μάλιστα και ως Plug-in του e-class, οι δε φοιτητές, επειδή ήταν ήδη καλά εξοικειωμένοι με το e-class, αμέσως ενεργοποίησαν το BBB και όλα δούλεψαν ρολόι.

evry

Καλά δεν κατάλαβες από το ... "training" που μας έκαναν ότι ο καθηγητής του 21ου αιώνα θα πρέπει να ξέρει μόνο 2 πράγματα:
1) Δεξί κλικ --> Mute All
2) Δεξί κλικ --> Expel
:D :D :D

Παράθεση από: za√'ag στις 29 Μαρ 2020, 02:43:32 ΠΜ
Στην έκδοση του webex που μας έδωσαν ΔΕΝ είναι ανενεργή η λειτουργία μικροφώνου στους μαθητές, ούτε ελέγχεται πλήρως από μας (να ζητάνε το λόγο και να τον δίνουμε). Δηλ. ενώ μπορεί να ξεκινά με κλειστό το μικρόφωνο ο/οι μαθητής/ές έχει τη δυνατότητα να το ανοίξει. Ωραία τάξη !!!Από την άλλη στο training που μας κάνανε τα μικρόφωνα ήταν κλειστά και ζητάγαμε άδεια. όπως επίσης δεν βλέπαμε κανεναν από τους υπολοιπους συμμετεχοντες (ονοματα) για λόγους προστασίας δεδομένων.
Μήπως πρέπει να τα ζητήσουμε ;;;

Όταν η ίδια η υπουργός παιδείας σου λέει ότι αυτό το εργαλείο σου δίνει τη δυνατότητα  να επιβάλεις σιγή στην τάξη και να μην μιλάει κανείς καταλαβαίνεις αμέσως τη σχέση που έχουν αυτοί οι άνθρωποι με τη μαθησιακή διαδικασία και τη φιλοσοφίας τους για το πως πρέπει να είναι μια τάξη σχολείου!

@byom
Άστο αυτό με τον server, το κούρασες το είπες 1-2 φτάνει το καταλαβάμε
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

byom

Παράθεση από: evry στις 29 Μαρ 2020, 10:09:40 ΠΜ
@byom
Άστο αυτό με τον server, το κούρασες το είπες 1-2 φτάνει το καταλαβάμε
Σε αυτά που είπα παραπάνω, η έμφαση δεν ήταν στο  "στήσε ένα σέρβερ".
Η έμφαση ήταν στο ότι ο συνδυασμός e-class+ΒΒΒ είναι μια αρχιτεκτονική που δουλεύει καλά στην πράξη για small-medium scale e-learning, σύμφωνα με την μαρτυρία πανεπιστημιακού. Άλλο να το λέμε στην θεωρία, και άλλο αυτό το πράγμα να παίζει αυτή την στιγμή και να γίνονται ήδη ομαλά τα μαθήματα.
Αυτό ήθελα να τονίσω, και συγνώμη αν κούρασα.

alkisg

Το μέσο πανεπιστήμιο έχει 1 gbps upload, το μέσο σχολείο 1 mbps. Δεν μπορεί ένα μέσο σχολείο να σηκώσει server σύγχρονης εκπαίδευσης. Εξαιρέσεις με οπτικές υπάρχουν, αλλά δεν μπορεί να αποτελέσει γενική λύση.

byom, συμφωνώ με τον Ευριπίδη και με τους άλλους που αναφέρουν τα μηνύματά σου, μας κούρασες. Σταμάτα να δημιουργείς πολλαπλούς λογαριασμούς γιατί θα χρειαστεί να αποκαλύψουμε και την πραγματική σου ταυτότητα και θα είναι κρίμα, πέρα από κάποιες έμμονες ιδέες που προσπαθείς να μας περάσεις με το ζόρι, την έχεις την αξία σου.
Να έχεις κατά νου ότι το bullying της κρυπτογράφησης, του open source, της ανωνυμίας κλπ, μπορεί να έχουν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα: εκεί που οι καθηγητές ΕΙΝΑΙ θετικοί στο open source, να τους καταφέρεις να το σιχαθούν και να το αποφεύγουν. Είναι άλλο πράγμα μια πρόταση μια φορά το χρόνο και άλλο πράγμα ο βομβαρδισμός που κάνεις σε κάθε θέμα που ανοίγει ο οποιοσδήποτε.

Για τους υπόλοιπους που μας διαβάζουν, να αναφέρουμε ότι δεν είναι ΠΕ86 και ότι είναι το μοναδικό πρόσωπο που επιμένει να δημιουργεί προβλήματα στο Στέκι εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

ilias_s

Παράθεση από: byom στις 28 Μαρ 2020, 05:09:23 ΜΜ
Όχι υποχρεωτικά, γιατί στο συγκεκριμένο έγγραφο αναφέρεται "μπορούν να χρησιμοποιούνται".
Είναι το λεγόμενο "δύναστε", που ως νομικός όρος δηλώνει μη υποχρεωτικότητα.

Μάλλον δεν έπιασες το σκοπό της τελευταίας γραμμής του post μου για τον αριθμό πρωτοκόλλου...

Γενικά όλα αυτά δεν μπορούν να έχουν απόλυτα υποχρεωτικό χαρακτήρα. Αυτό δε γίνεται για πολλούς πρακτικούς λόγους π.χ άλλος δεν ξέρει(!), άλλος δεν μπορεί λόγω των καταστάσεων, άλλος λόγω εξοπλισμού κτλ. Νομίζω αυτό είναι κατανοητό απ' όλους.

Το ότι μία έγγραφο του υπουργείου έχει αρ. πρωτοκόλλου δεν το κάνει υποχρεωτικό όπως λέει ο radit. Εκεί έρχεται η προσωπική ευθύνη, το μεράκι αν θες ή έστω το "φιλότιμο". Σου ζητάει (γλυκά) το υπουργείο να κάνεις κάτι, σου δίνει ευελιξία* σε πολλά πράγματα και σου λέει κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς. Δηλαδή αν σου βάλει αρ. πρωτ. μπορείς και θα το κάνεις αλλιώς τους λές "όχι". Υπερβολική τυπολατρεία..!

Προσωπικά δεν συμφωνώ με αυτό τον τρόπο σκέψης και δεν τον ακολουθώ γενικά. Όπου μπορώ θα βοηθήσω, στο μέτρο που μπορώ και πάντα χωρίς αυτό να έρχεται εις βάρος πιο σημαντικών πραγμάτων. Κάποιος μπορεί να επιλέξει να μην το κάνει! Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του σε αυτό το θέμα. Αλλά, όταν μιλάμε για τη δουλειά μας (που πληρωνόμαστε ακόμα γι' αυτή), η επιλογή μας να εξαρτάται από την ύπαρξη ή μη ενός αριθμού πρωτοκόλλου δεν είναι λογικό.

evry

Λοιπόν το webex minedu σε σχέση με το free webex είναι απίστευτα αργό! Καμία σχέση!
Και μιλάμε για τώρα που είναι Κυριακή μεσημέρι! Τι στο καλό έχουν κάνει?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

za√‘ag

Φίλος που παρέχει υπηρεσίες φιλοξενίας ιστοσελίδων μου είπε ότι μπορεί να μου διαθέσει έτοιμο το BigblueButton ... Μπορώ να το χρησιμοποιήσω ή θα έχω πρόβλημα;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Kermit, ο Βάτραχος

Παράθεση από: evry στις 28 Μαρ 2020, 03:40:47 ΜΜ
Ερώτηση: Έχουν πάρει οι δάσκαλοι λογαριασμούς στο webex?

[snip]

Ενημερωτικά, εγώ έλαβα σήμερα το μεσημέρι πρόσκληση για μια τηλεδιάσκεψη αύριο το πρωί για τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση στα δημοτικά (ανήκω στην Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας).

Πάντως, έχοντας διαβάσει όποια οδηγία πήρε το μάτι μου τις τελευταίες δύο βδομάδες, συμφωνώ με την άποψη πως ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η εφαρμογή της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Άλλο αν το δοκιμάσω, μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσω στη πράξη, την ύπαρξη όσων προβλημάτων ανέφερες (evry) λίγο πιο πάνω.

Θα ήμουν περίεργος να δω, στο βαθμό που δουλέψει, αν τα παιδιά συμπεριφέρονται διαφορετικά στην εικονική τάξη, από άποψη προσοχής, απ' ότι στην πραγματική. (Μάλλον όχι, But one can hope ...)

stam12

Σε μας, στο ένα απ' τα δύο σχολεία στο οποίο εργάζομαι, ο δ/ντής πήρε απ' όλους τους εκπ/κούς τα links σύνδεσης στη WebEx, έβγαλε πρόγραμμα, το κοινοποίησε στους μαθητές μαζί με τα links κι έτσι μας αναγκάζει ουσιαστικά να είμαστε επιστρατευμένοι πίσω απ' τις οθόνες των υπολογιστών μας τις συγκεκριμένες μέρες και ώρες, περιμένοντας τους μαθητές μας.

Εν' τω μεταξύ, σκέφτομαι, αν του 'ρθει να "μπουκάρει" κι αυτός στο "meeting" για να ελέγξει και καλά, τι θα γίνει; Έχει άραγε δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο; Εγείρονται έτσι διάφορα τέτοια ζητήματα που και για μας είναι πρωτόγνωρα και δε ξέρουμε πως να τα αντιμετωπίσουμε! Με τέτοιες πρακτικές, δε μετατρέπεται τελικά το όλο εγχείρημα σε καταναγκαστικό για όλους, εκπ/κούς και μαθητές;
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

evry

Παράθεση από: stam12 στις 29 Μαρ 2020, 06:33:34 ΜΜ
Σε μας, στο ένα απ' τα δύο σχολεία στο οποίο εργάζομαι, ο δ/ντής πήρε απ' όλους τους εκπ/κούς τα links σύνδεσης στη WebEx, έβγαλε πρόγραμμα,
Κανονικά δεν θα έπρεπε να μπει κανείς. Αλλά μια καταγγελία στην ΕΛΜΕ νομίζω θα ήταν μια χαρά.
Σίγουρα δεν μπορεί να το κάνει αυτό.
Στη θέση σου εγώ θα του ζητούσα να μου κοινοποιήσει εγγράφως με υπογραφή δική του το ωρολόγιο πρόγραμμα και τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω.

Παράθεση
το κοινοποίησε στους μαθητές μαζί με τα links κι έτσι μας αναγκάζει ουσιαστικά να είμαστε επιστρατευμένοι πίσω απ' τις οθόνες των υπολογιστών μας τις συγκεκριμένες μέρες και ώρες, περιμένοντας τους μαθητές μας.
Πως κοινοποίησε τα links? Δεν μπορεί να το κάνει! Τα links δεν μπορούν να δημοσιοποιηθούν. το λέει στις οδηγίες.

Παράθεση
Εν' τω μεταξύ, σκέφτομαι, αν του 'ρθει να "μπουκάρει" κι αυτός στο "meeting" για να ελέγξει και καλά, τι θα γίνει;
Δεξί κλικ πάνω του και .... expel !

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ
Όλη η διαδικασία είναι στον αέρα. Αναφέρω και γιατί:

Όταν αρχίσουν να μπαίνουν οι μαθητές στο μάθημά σας υπάρχει θέμα ταυτοπροσωπείας, δεν υπάρχει authentication. Μπορώ π.χ. να μπω εγώ και να δώσω όνομα μαθητή, ή μπορεί να είναι μέσα ο γονιός του (στην καλύτερη) ή αυτός που του κάνει ιδιαίτερο και να μην το πάρετε χαμπάρι, για αυτό δεν μπορούν τα links να κυκλοφορήσουν. Συνάδελφοι στο θέμα της ταυτοποίησης (και όχι μόνο) το σύστημα είναι απίστευτα διάτρητο. Μπορεί ένας μαθητής αντί να παρακολουθεί Φυσική με έναν καθηγητή να μπει στην τάξη άλλου! Θα του το επιτρέψουμε? Προσοχή λοιπόν στο θέμα αυτό! Αν δεν έχουν μικρόφωνο και κάμερα δεν υπάρχει τρόπος να τους/τις ταυτοποίησετε άμεσα.

Είναι όλο στον αέρα και για αυτό δεν είναι και υποχρεωτικό!

ΥΓ. Είμαι από εκείνους που όχι μόνο θα κάνω μάθημα αλλά θα χρησιμοποιήσω και άλλα εργαλεία (zoom, edmodo) και θα υποστηρίξω και συναδέλφους, αλλά όχι να μας δουλεύουν κιόλας!
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

παρις

Απο αυριο μεθαυριο webex minedu και e-class θα δεχτουν ενα μεγαλο νεο φορτιο. Οι μικροι μαθητες απο αυριο μπαινουν για πρωτη φορα e class.
Προβλεπω καταρευση.
Πολλα μπεμπέ που πατανε κουμπια και παιζουν με τις καμερες και δασκαλοι σε πανικο (αυτο το εβαλα καλα;γιατι δεν παιζει η live cam 2.0 windowsxp 15ετιας που εχω; )
:laugh:

stam12

Παράθεση από: evry στις 29 Μαρ 2020, 07:12:02 ΜΜ
Κανονικά δεν θα έπρεπε να μπει κανείς. Αλλά μια καταγγελία στην ΕΛΜΕ νομίζω θα ήταν μια χαρά.
Σίγουρα δεν μπορεί να το κάνει αυτό.
Στη θέση σου εγώ θα του ζητούσα να μου κοινοποιήσει εγγράφως με υπογραφή δική του το ωρολόγιο πρόγραμμα και τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω.
Πως κοινοποίησε τα links? Δεν μπορεί να το κάνει! Τα links δεν μπορούν να δημοσιοποιηθούν. το λέει στις οδηγίες.
Δεξί κλικ πάνω του και .... expel !

Είναι όλο στον αέρα και για αυτό δεν είναι και υποχρεωτικό!

Χα χα χα, συμφωνώ απόλυτα. Καλύτερα να μας έδιναν τα 800 ευρώ και να μας άφηναν ήσυχους, παρά όλους αυτούς τους μπελάδες που μας φόρτωσαν και μας φορτώνουν κάθε μέρα κι άλλους.
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

παρις

Στο webex πως στελνουμε ενα αρχείο;

evry

Κανονικά πηγαίνεις πάνω στο μενού και είναι:
File --> Transfer --> Share File
αλλά τώρα το βλέπω απενεργοποιημένο. Θα κοιτάξω και το απόγευμα που έχω μάθημα

Παράθεση από: παρις στις 31 Μαρ 2020, 12:00:53 ΠΜ
Στο webex πως στελνουμε ενα αρχείο;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Δημήτρης Γκίνης

Η διαμοίραση αρχείων δεν δουλεύει στην έκδοση αυτή του webex που δίνει στο υπουργείο η Cisco (νομίζω και στην free αλλά δεν είμαι σίγουρος)

ilias_s

Παράθεση από: evry στις 31 Μαρ 2020, 08:37:21 ΠΜ
Κανονικά πηγαίνεις πάνω στο μενού και είναι:
File --> Transfer --> Share File
αλλά τώρα το βλέπω απενεργοποιημένο. Θα κοιτάξω και το απόγευμα που έχω μάθημα

Στην ενημέρωση από το υπουργείο μας είπαν ότι δεν θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Φυσικά μας είπαν ότι και οι μαθητές δεν θα μπορούν να ανοίξουν μόνοι τους το μικρόφωνό τους αλλά και αυτό δεν ισχύει!   ;D

παρις

Ολη μερα σημερα ανοιγοκλειναν τα μικροφωνα σημερα οι μαθητες, δεν λειτουργει το δικο μας block.
Θα φερω τον Laertis να τους βαλει σε ταξη  :laugh:

Επισης εβαζε σε πρωτο πλανο οχι παντα αυτον που μιλουσε, αργουσε αυτη η αυτοματη σκηνοθεσια που γινεται.
Ειχαμε και τεχνικα προβληματα, τα εχουν κανει μπαχαλο τα πιτσιρικια τα μηχανηματα.
8/10 το δουλεψαν σωστα, ακομα και απο κινητο καποιοι.
Ενας γονεας καποια στιγμη ηρθε και πηρε τον υπολογιστη και εκλεισε το webex μαλλον ειχε δουλεια. Καταλαβε οτι χαζολογουσαμε γιατι πιο πολυ ωρα αυτο καναμε.

Αρτζι Μπουρτζι και Λουλας ειναι ολα στο Δημοτικο δεν φταιει το webex. Το webex ειναι ο τελευταιος τροχος μιας κακοστημενης...αμαξης!

Μαλλον ενα ξεχωριστο θεμα webex θα βοηθουσε.

evry

Μια ερώτηση για όποιον έχει ασχοληθεί γιατί δεν έχω χρόνο να το κοιτάξω.
Αν κάποιος καθηγητής δημιουργήσει google classroom και προσκαλέσει μαθητές με τον κωδικό που βγάζει πρέπει αυτοί οι μαθητές
1) Να έχουν gmail
2) Να έχουν οποιοδήποτε email
3) Δεν χρειάζεται email

Έχει κανείς google classroom να μας διαφωτίσει?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ApoAntonis

θεωρητικά το 2
(αν θυμάμαι σωστά σε κάποιο hotmail δεν πήγαινε ποτέ η ειδοποίηση)

Τουλάχιστον μέχρι προ τετραμήνου, το email ήταν υποχρεωτικό

evry

Περίεργο γιατί στέλνω ένα Invitation στο hotmail μου και μόλις το κάνω κλικ με πετάει στην κλασική οθόνη login του gmail και ζητάει google Λογαριασμό.
Τι να πω. Κάνω κάτι τόσο λάθος?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ApoAntonis

ναι οκ, μπορούν να βάλουν οποιοδήποτε email για το account


evry

Άρα πρέπει να κάνουν Google Account, ούτως ή άλλως.
Εγώ εννοούσα να μην χρειαστεί να κάνουνε λογαριασμό στη google.
οκ ευχαριστώ πολύ
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ApoAntonis

Με αυτό τον τρόπο ναι,
πρέπει να γίνεται όμως και να πάρεις *.edu μέσα από το G-suite αν στο εγκρίνει και να κόβεις από εκεί accounts...
ε, δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο.

Το κορυφαίο είναι που ζητούσα gmail από παιδιά για να οργανώσω λέει κανά classroom -ναυάγησε εδώ και καιρό αυτό- και με android στο χέρι μου λέγανε δεν έχω. Εντάξει λοιπόν.


stam12

Με ρώτησαν σήμερα αν μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει video "link" απ' το youtube χωρίς διαφημίσεις. Υπάρχει κάτι ενδιάμεσο που να μπορεί να τις αφαιρεί;
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

VAIOS