Επιλογή σχολής

Ξεκίνησε από ChrisS, 06 Απρ 2014, 08:09:36 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ChrisS

Σε 2 μηνες δινω πανελληνιες και ακομα δεν έχω ιδεα τι σχολες να δηλωσω.
Ασχολουμε αρκετα με υπολογιστες ,κινητα (Android καποια βασικα πραγματα οπως (φλασαρισμα ROM , root , ξεκλειδωμα bootloader) αλλα δεν εχω φτιαξει ακομα καμια εφαρμογη σε java (προσπαθησα για μια εβδομαδα αλλα μετα ξεκινησε το σχολειο) , παρα πολυ με ηλεκτρονικα (διαφορα απλα κυκλωματακια με τρανσιστορακια και μικρα τσιπακια οπως NE555 (το κλασικο) και LM386) και μικροελεγκτες (εχω 2 πλακετακια κλονους Arduino μιας πλατφορμας ανοιχτης πηγης υλισμικου που βασιζεται σε ενα τσιπακι της Atmel και προγραμματιζεται.Πραγματικα εχει πραγματικα απεριοριστες ιδιοτητες εφοσον και εγω ακομα ως αρχαριος εκανα ευκολα τον υπολογιστη να ανοιγει μεσο bluetooth).Οποτε λογικο να  δηλωσω πολυτεχνειο Ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων.
Επισης ο πληροφοριακος μου,προτεινε ΤΕΙ Καβαλας που εχει ενα καλο τμημα Ηλεκτρολογων Μηχανικων γιατι εχει πολυ περισσοτερα πρακτικα πραγαμτα απο οτι στην αντιστοιχη σχολη του πολυτεχνειου και αν μου επιτραπει οικονομικα να παω για μεταπτυχιακο εξωτερικο.
Εφοσον ομως δεν ημουν σιγουρος για το τι να επιλεξω απο τα παραπανω σκεφτηκα να δωσω εξετασεις και αν περασω πολυτεχνειο ενταξει αν οχι παω στα ΤΕΙ.
Ομως δεν ξερω αν υπαρχει καμια αλλη σχολη που θα ταιριαζε περισσοτερο τις αναγκες μου.Απο τα παραπανω φαινεται οτι η κυρια ασχολια μου ειναι η ηλεκτρονικη και θελω να σπουδασω πανω σε αυτο γιατι πραγματικα το αγαπω.

Χρειαζομια βοηθηα σε αυτο.......

dkontos

Καλησπέρα,
σίγουρα η επιλογή των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του ΕΜΠ και των πολυτεχνικών σχολών των διάφορων πανεπιστημίων είναι μια καλή αλλά και δύσκολη επιλογή.
Παράλληλα θα σου έλεγα να κοιτάξεις και δύο ακόμη σχολές (i) Μηχανικών Υπολογιστών & Πληροφορικής του Παν. Πάτρας και (ιι) Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου Κρήτης. Ειδικά η 2η είναι πάρα πολύ κοντά σε αυτό που σου αρέσει.
Σαφώς εναλλακτικά υπάρχουν και τα ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής, Μηχανικών Αυτοματισμού & Ηλεκτρονικών Μηχανικών.
Στην απόφασή σου σίγουρα θα παίξει ρόλο το αποτέλεσμα που θα καταφέρεις να φέρεις στις πανελλαδικές αλλά και ο τόπος της σχολής.
Καλή επιτυχία.


dpa2006

#2
Καλησπέρα και καλωσόρισες.
Με βάση τα λεγόμενα σου.ενδιαφέρεσαι όχι μόνο για το software αλλά και για hardware.
Αν επιθυμείς καθαρό software προσανατολίσου σε Σχολές Πληροφορικής(ΑΕΙ/ΤΕΙ),αν σε ενδιαφέρει και το Hardware(Ηλεκτρονικά-Αυτοματισμοί-Τηλεπικοινωνίες) τότε σκέψου σοβαρά τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών-Ηλεκτρονικών Μηχανικών,ακόμα και τμήματα Φυσικής ακολουθώντας την αντίστοιχη κατεύθυνση και κάνοντας οπωσδήποτε σχετικό μεταπτυχιακό (Ηλεκτρονικά ή Αυτοματισμό).
Στα αντίστοιχα ΤΕΙ κοίταξε τα τμήματα Ηλεκτρονικών/Αυτοματισμού πιο πολύ.
Τα τμήματα Ηλεκτρολογίας ασχολούνται περισσότερο με μαθήματα Παραγωγής Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας σε επίπεδο ΤΕΙ,έχουν σαφώς λιγότερα μαθήματα σε Ηλεκτρονικά-Μικροεπεξεργαστές.
Δες τους οδηγούς σπουδών παρακάτω,ενδεικτικά...

Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΤΕ Αθήνας:
http://www.ee.teiath.gr/stef/electronics/articles.php?id=12494&lang=el

Μηχανικών Αυτοματισμού (παλαιότερα ονομαζόταν Aυτοματισμού ΤΕΙ) Πειραιά:
http://auto.teipir.gr/el/mathimata-full

Ηλεκτρολόγων ΤΕ (Ηλεκτρολογίας) Πειραιά:
http://electrical-dep.teipir.gr/LotusQuickr/electdept/Main.nsf/h_RoomHome/6d23edc8458f9898c225765800583e61/?OpenDocument

Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών ΗΥ ΕΜΠ
http://www.ece.ntua.gr/images/stuff/odigos_proptyxiakwn_spoydwn_SHMMY-2012-2013_.pdf

Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Πολυτεχνείο Κρήτης (Έχω την εντύπωση πως θα βάλει και μαθήματα Ενέργειας αλλάζοντας σε Ηλεκτρολόγων κάποια στιγμή)
http://www.ece.tuc.gr/fileadmin/users_data/eced/data/programGuides/undergraduate/UndergraduateProgramGuideGR-2013-2014.pdf

Μηχανικών Υπολογιστών Πάτρα:
https://www.ceid.upatras.gr/sites/default/files/undergraduate/Odigos_Spoudon_2013_2014_0.pdf

Τμήμα Φυσικής Αθηνών(Υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα Πάτρα και Θεσσαλονίκη αν δεν κάνω λάθος):
Μ.Δ.Ε. στην Ραδιοηλεκτρολογία/Ηλεκτρονική


Μ.Δ.Ε. στον Ηλεκτρονικό Αυτοματισμό

Λάβε επίσης σοβαρά υπόψιν αν η Σχολή είναι κοντά στην κατοικία σου,καθώς και τα μόρια στις Πανελλαδικές.
Καλή επιτυχία!
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

ChrisS

Ευχαριστω για την απαντηση.Για τοπο σχολης θα προτιμουσα Μακεδονια αλλα πιστευω οτι η Πατρα αν και αρκετα μακρια δεν την αποκλειω.Ομως η Κρητη ειναι παρα πολυ μακρια και θα την ειχα ως εσχατη λυση οσον αφορα την αποσταση.
Παντως βαση τις προτασεις που μου δωσατε θα προτιμουσα ΑΠΘ αντι για το ΕΜΠ εφοσον εχει χαμηλοτερη βαση και ειναι και πολυ πιο κοντα στην πολη μου.


ChrisS

Παράθεση από: dpa2006 στις 06 Απρ 2014, 08:30:09 ΜΜ
Καλησπέρα και καλωσόρισες.
Με βάση τα λεγόμενα σου.ενδιαφέρεσαι όχι μόνο για το software αλλά και για hardware.
Αν επιθυμείς καθαρό software προσανατολίσου σε Σχολές Πληροφορικής(ΑΕΙ/ΤΕΙ),αν σε ενδιαφέρει και το Hardware(Ηλεκτρονικά-Αυτοματισμοί-Τηλεπικοινωνίες) τότε σκέψου σοβαρά τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών-Ηλεκτρονικών Μηχανικών,ακόμα και τμήματα Φυσικής ακολουθώντας την αντίστοιχη κατεύθυνση και κάνοντας οπωσδήποτε σχετικό μεταπτυχιακό (Ηλεκτρονικά ή Αυτοματισμό).
Στα αντίστοιχα ΤΕΙ κοίταξε τα τμήματα Ηλεκτρονικών/Αυτοματισμού πιο πολύ.
Τα τμήματα Ηλεκτρολογίας ασχολούνται περισσότερο με μαθήματα Παραγωγής Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας σε επίπεδο ΤΕΙ,έχουν σαφώς λιγότερα μαθήματα σε Ηλεκτρονικά-Μικροεπεξεργαστές.
Δες τους οδηγούς σπουδών παρακάτω,ενδεικτικά...
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για την υποδοχη :)
Οπως προανεφερα σκεφτομαι για να δηλωσω Ηλεκτρολογων Μηχανικων στο ΑΠΘ αλλα δεν ειπα οτι θελω να επιλεξω τον τομεα Ηλεκτρονικης και Υπολογιστων.
Οσο για την αναλογια ενδιαφεροντος σε Hardware-Software να πληροφορησω οτι για μενα ειναι καπου στο 70%-30%

dpa2006

Παράθεση από: ChrisS στις 06 Απρ 2014, 08:36:46 ΜΜ
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για την υποδοχη :)
Οπως προανεφερα σκεφτομαι για να δηλωσω Ηλεκτρολογων Μηχανικων στο ΑΠΘ αλλα δεν ειπα οτι θελω να επιλεξω τον τομεα Ηλεκτρονικης και Υπολογιστων.
Οσο για την αναλογια ενδιαφεροντος σε Hardware-Software να πληροφορησω οτι για μενα ειναι καπου στο 70%-30%
Η επιλογή τομέα καλό θα είναι να πραγματοποιηθεί με βάση την κλίση σου και τις μελλοντικές δυνατότητες που προσφέρει ο κάθε τομέας. :)
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

ChrisS

Παράθεση από: dpa2006 στις 06 Απρ 2014, 08:44:25 ΜΜ
Η επιλογή τομέα καλό θα είναι να πραγματοποιηθεί με βάση την κλίση σου και τις μελλοντικές δυνατότητες που προσφέρει ο κάθε τομέας. :)

Γιαυτό ακριβώς τον λόγο θα επιλέξω την συγκεκριμένο τομέα :-D

petrosp13

Θα σου έλεγα να προσηλωθείς πλήρως στο διάβασμα σου και να μην ασχοληθείς προς το παρόν με τίποτα άλλο πέρα από αυτό
Έχω μαθητές που ασχολούνται με πάθος όλη μέρα με τον real προγραμματισμό και παραμελούν τα μαθήματα τους, γιατί μόνο ο προγραμματισμός τους ευχαριστεί
Δεν λέω ότι αυτή είναι η περίπτωση σου, αλλά προτείνω να γράψεις όσο καλύτερα μπορείς στις εξετάσεις που έρχονται, να πετύχεις τον καλύτερο βαθμό που μπορείς και κατόπιν να κάνουμε αυτή τη συζήτηση
Θα έχεις ατελείωτο χρόνο να ασχοληθείς με την μεγάλη σου αγάπη αργότερα!!!
Μην αποπροσανατολίζεσαι για μερικές βδομάδες ακόμα, κάνε υπομονή και καλή τύχη στις εξετάσεις σου
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

ChrisS

Παράθεση από: petrosp13 στις 06 Απρ 2014, 09:24:07 ΜΜ
Θα σου έλεγα να προσηλωθείς πλήρως στο διάβασμα σου και να μην ασχοληθείς προς το παρόν με τίποτα άλλο πέρα από αυτό
Έχω μαθητές που ασχολούνται με πάθος όλη μέρα με τον real προγραμματισμό και παραμελούν τα μαθήματα τους, γιατί μόνο ο προγραμματισμός τους ευχαριστεί
Δεν λέω ότι αυτή είναι η περίπτωση σου, αλλά προτείνω να γράψεις όσο καλύτερα μπορείς στις εξετάσεις που έρχονται, να πετύχεις τον καλύτερο βαθμό που μπορείς και κατόπιν να κάνουμε αυτή τη συζήτηση
Θα έχεις ατελείωτο χρόνο να ασχοληθείς με την μεγάλη σου αγάπη αργότερα!!!
Μην αποπροσανατολίζεσαι για μερικές βδομάδες ακόμα, κάνε υπομονή και καλή τύχη στις εξετάσεις σου

Ευχαριστώ πάρα πολύ :-)  όσο για το διαβασμα δεν υπάρχει ανησυχία τα δίνω όλα αυτή την περίοδο σήμερα ξήλωσα και τις ραμ από τον υπολογιστή!