Τρεις Διευκρινήσεις

Ξεκίνησε από kiro, 21 Οκτ 2005, 02:52:55 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kiro

Να ζητήσω κάποιες ακόμα διεκρινήσεις γιατί τώρα άρχισα να διδασκώ και έχω πελαγώσει λίγο!

1) Αν έχουμε να γράψουμε τον αλγόριθμο για την παρακάτω παράσταση:

α-23β+29γ+2δ10 +2εn .(το 10 κ το n είναι υψωμένα στο 2δ και στο ε αντίστοιχα)

θα γίνει

Διάβασε α,β,γ,δ,ε,n

‘η

Διάβασε α,β,γ,δ,ε (χωρις το n) και τo n άγνωστος δεν είναι;

2)      Το Εκιν για την κινητική ενέργεια γίνετε: Ε_κιν ή παραμένει Εκιν
 
Και τέλος

3) Για ένα διψήφιο αριθμό για να βρούμε το πρώτο και το δεύτερο ψηφίο ποιο είναι χρησιμοποιούμε αντίστοιχα το div και mod.Αυτό είναι κανόνας; Αν έχουμε έναν τριψήφιο με το div βρίσκουμε τα δυο πρώτα, σε τετραψήφιο τα τρία πρώτα κοκ; Ενώ με mod πάντα το τελευταίο;

Aυτά!!!!ευχαριστώ πολύ :)

Φίλιππος

ΝΑ ΡΩΤΑΣ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ.  Καλύτερα να ρωτήσεις περισσότερα παρά λιγότερα.  Γι'αυτό το έχουμε το στέκι

Τώρα, στις ερωτήσεις σου
Παράθεση1) Αν έχουμε να γράψουμε τον αλγόριθμο για την παρακάτω παράσταση:

α-23β+29γ+2δ10 +2εn .(το 10 κ το n είναι υψωμένα στο 2δ και στο ε αντίστοιχα)

θα γίνει

Διάβασε α,β,γ,δ,ε,n

ή

Διάβασε α,β,γ,δ,ε (χωρις το n) και τo n άγνωστος δεν είναι;


Δε βγάζει νόημα η παράσταση που δίνεις.  Γράψε την σε ΓΛΩΣΣΑ να την καταλάβω:

δηλ:  α - 23*β + 29*γ + 2*κ^10 + .... κάπως έτσι...όπως είναι δε βγάζει νόημα.

Πάντως το θέμα είναι ότι κάθε επεξεργασία στηρίζεται σε κάποια δεδομένα.  Εάν αυτά δεν τα γνωρίζω, δηλαδή δε γνωρίζω τις τιμές τους, τότε δε μπορώ να χρησιμοποιήσω σταθερές τιμές (π.χ. 10) στην έκφραση οπότε πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσω μεταβλητές.  Αυτό ισχύει για ΟΛΑ τα δεδομένα του προβλήματος.

Τώρα, εάν η εκφώνηση δηλώνει ότι την τιμή της μεταβλητής θα τη δώσει ο χρήστης, οφείλω να συμπεριλάβω την ΕΝΤΟΛΗ Διάβασε (π.χ. Διάβασε Χ) διαφορετικά τη ΔΗΛΩΣΗ Δεδομένα (π.χ. Δεδομένα //Χ//)

Παράθεση2)      Το Εκιν για την κινητική ενέργεια γίνετε: Ε_κιν ή παραμένει Εκιν
 

Τι εννοείς 'παραμένει' και 'γίνετε' ??? !! Παραμένει ή γίνεται ό,τι εσύ θελήσεις.  Εσύ είσαι ο νονός των μεταβλητών, μπορείς να την ονομάσεις ΟΠΩΣ Θέλεις.  Αρκεί να είναι γραμματικά σωστή και να 'παραπέμπει με σαφήνεια στο περιεχόμενο'
π.χ.
Ε Κιν : γραμματικά ΛΑΘΟΣ αφού περιέχει το χαρακτήρα 'κενό'

ΕΚιν : γραμματικά και νοηματικά σωστή
Ε_Κιν: γραμματικά και νοηματικά σωστή και (προσωπική άποψη) καλύτερη από την προηγούμενη αφού μαρτυράει την ύπαρξη δύο λέξεων στο όνομα.
Ε : γραμματικά σωστή, νοηματικά ελλειπής (αφού δεν μαρτυράει ότι πρόκειται για κινητική ενέργεια, ούτε κάν για Ενέργεια

Πάντως θα σου σύστηνα να απεμπλακείς από προβλήματα μαθηματικού (ή και φυσικού) τύπου και να προσωρήσεις σε θέματα ευρύτερου ενδιαφέροντος.  Στο site (και το βιβλίο) του Τσιοτάκη (και σε πολλά άλλα βιβλία εκλεκτών συναδέλφων όπως του Δουκάκη, του Λαζαρίνη, των Τζιού - Κοψίνη κ.α. που δε μου έρχονται τώρα στο μυαλό) θα βρεις πολλές καλές ασκήσεις όπως και στο τετράδιο μαθητή

Παράθεση3) Για ένα διψήφιο αριθμό για να βρούμε το πρώτο και το δεύτερο ψηφίο ποιο είναι χρησιμοποιούμε αντίστοιχα το div και mod.Αυτό είναι κανόνας; Αν έχουμε έναν τριψήφιο με το div βρίσκουμε τα δυο πρώτα, σε τετραψήφιο τα τρία πρώτα κοκ; Ενώ με mod πάντα το τελευταίο;
Ο μόνος κανόνας είναι ότι το DIV δίνει το πηλίκο και το MOD το υπόλοιπο της ακέραιας (Ευκλείδιας) διαίρεσης.  Από κει και πέρα, το πώς θα χρησιμοποιούμε εξαρτάται από το πρόβλημα.  

Αν έχουμε έναν τριψήφιο με το div 10 βρίσκουμε τα δυο πρώτα, σε τετραψήφιο τα τρία πρώτα κοκ.  Αν έχουμε έναν τριψήφιο με το div 100 βρίσκουμε τα πρώτο, σε τετραψήφιο τα δύο πρώτα κοκ.  

Με mod 10 πάντα το τελευταίο.  Με mod 100 τα δύο τελευταία κ.ο.κ.

Αν θέλουμε ενδιάμεσα ψηφία, θέλει ανάλογες πράξεις..., π.χ. το δεύτερο ψηφίο τριψήφιου θα βρεθεί από:

(Χ MOD 100) DIV 10
ή
(X DIV 10) MOD 10

κ.λπ


Καλή δουλειά !

P.Tsiotakis

Αγαπητέ Kiro, ο Φίλιππος έκανε σωστή ανάλυση (εκτός από το ονομά μου που γράφεται ΤσιΩτάκης) και εγώ με τη σειρά μου σε παραπέμπω στις ασκήσεις:

http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis/aepp/aepp_ask2_1_2.htm και άσκηση 2.1.2.Ασκ8

αλλά κυρίως στην

http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis/aepp/aepp_method_2_2.htm

που εξηγεί αναλυτικά το θέμα που ρωτάς. Μπορώ να σε παραπέμψω επίσης στο http://ptsiot-book.tripod.com που κατά τη γνώμη μου αξίζει το κόπο να ξεφυλλίσεις

Με εκτίμηση,


kiro

Μάλλον εγώ το διατύπωσα λάθος το πρώτο ερώτημα. Θέλουμε να γράφει ο αλγόριθμος ο οποίος υπολογίζει την εξής μαθηματική πράξη:

α - 23*β + 29*γ + 2*δ^10 + 2ε^n  

δίνετε ,μαθηματικά δηλ και το 10 και το n είναι υψωμένα. Η ερώτηση μου είναι όταν γράψουμε τον αλγόριθμο θα πρέπει και το n (αφού είναι άγνωστος)να περικλείεται στους διάβασε η μόνο το α,β,γ,δ

π.χ.
Αλγορι9μος Παράσταση
      Εμφάνισε ‘Πέντε αριθμούς΄’
      Διάβασε α,β,γ,δ,n
      ………..
Τέλος Παράσταση

P.Tsiotakis

Αγαπητέ kiro (θα προτιμούσα να ξέρω το όνομά σου),

Δεν μπορείς να επικαλεστείς κάποια μεταβλητή (να χρησιμοποιήσεις την τιμή της δηλαδή) αν προηγουμένως δεν έχει λάβει τιμή... (αρχικοποίηση)
Επομένως, και το n πρέπει να λάβει τιμή

Το n δεν είναι άγνωστος (δεν είναι καλή η εμμονή σου στα μαθηματικά), είναι και αυτό μια μεταβλητή. Θα μπορούσε να εισαχθεί και με την εντολή δεδομένα στον αλγόριθμο πάντως

Αλγοριθμος Παράσταση
  Δεδομένα // n //
  Διάβασε α,β,γ,δ
  Υ <- α - 23*β + 29*γ + 2*δ^10 + 2ε^n
  Αποτελέσματα  // Υ //
Τέλος Παράσταση


Μπορείς να διορθώνεις το κείμενο των μηνυμάτων σου, επιλέγοντας τροποποίηση

Με εκτίμηση,


kiro

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Όλγα είναι το όνομα μου.... [smiley=cwm1.gif]