Απορία για πίνακα τιμών

Ξεκίνησε από alkisg, 19 Ιαν 2007, 12:44:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Έχουμε το παρακάτω απλό κομμάτι προγράμματος:
Κώδικας: ΓΛΩΣΣΑ
ΓΡΑΜΜΗ 1)     ι <- 1
ΓΡΑΜΜΗ 2)     ι <- 2


Απορία: όταν φτιάχνετε τον πίνακα τιμών, στη γραμμή 2 το ι πόσο το βάζετε; 1 ή 2;

Η βηματική εκτέλεση στις γλώσσες προγραμματισμού (και στο Διερμηνευτή) δείχνει τις τιμές των μεταβλητών πριν εκτελεστούν οι εντολές, δηλαδή 1.
Από τη διδασκαλία βλέπω ότι στους μαθητές είναι πιο κατανοητό αν στον πίνακα τιμών βάζουμε τις τιμές αφού εκτελεστεί η εντολή, δηλαδή 2...

Laertis

Εγώ χρησιμοποιώ το δεύτερο τρόπο Άλκη (ι=2), γιατί όπως σωστά αναφέρεις είναι πιο κατανοητό στους μαθητές.
Δε νομίζω ότι χρειάζεται και ότι υπάρχει λόγος να λειτουργούν όπως οι Διερμηνευτές ...  ;)


Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

andreas_p


nekis

φιλοι συναδελφοι συγνωμη για την εξαφανιση,αλλα λογοι σημαντικοι με οδηγησαν σε αποχη απο την παρεα[μαζι με μια ολικη καταρευση του yahoo mail μου].εγω να σας πω την αληθεια λεω στα παιδια να φτιαχνουν δυο πινακες.εναν οπως συνηθιζεται και εναν πληρη με ολες τις εντολες, με πληρη προσμοιωση διερμηνευτη.

alkisg

Ευχαριστώ συνάδελφοι.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Νομίζετε ότι θα είναι καλύτερα αν αλλάξω το Διερμηνευτή ώστε να δείχνει κι αυτός τις τιμές μετά την εκτέλεση της τρέχουσας εντολής κατά τη βήμα-προς-βήμα εκτέλεση;
Θα ταιριάζει καλύτερα με τον πίνακα τιμών που κάνουμε στο χαρτί, αλλά θα φαίνεται λίγο περίεργο σε όσους έχουν κάνει tracing σε άλλες γλώσσες (δηλαδή κυρίως στους καθηγητές)...
Π.χ. η εντολή "βήμα με υπέρβαση υποπρογραμμάτων" (= step over) θα ισχύει για την επόμενη εντολή, όχι για την τρέχουσα (τη χρωματισμένη) που θα έχει ήδη εκτελεστεί...

nekis

άλκη γεια χαρά
νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο. εγω που το χρησιμοποιώ το προγραμμα δεν μου δημιουργει κανενα ζήτημα

alkisg

Ευχαριστώ Νεκτάριε. Αν όλα πάνε καλά, η επόμενη έκδοση θα υποστηρίζει και δημιουργία πίνακα τιμών.
Καλώς μας ξανά 'ρθες! :)