Πανελλήνιες 2013

Ξεκίνησε από Obelix, 01 Ιουν 2013, 11:49:18 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Πάρα πολύ εύκολα μου φαίνονται
Ειδικά το θέμα με την μάσκα που δίνει 16 (!!!) μονάδες
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

turbarx8

Καλησπέρα, έγραψα σήμερα δίκτυα αλλά έχω μια απορία.... http://www.kelafas.gr/themata.html?filename=2013/epal/diktia_epal_2013_a.pdf σύμφωνα με ενδεικτικές απαντήσεις όπου είδα,δεν μπορώ να καταλάβω το εξής... Το μήκος επικεφαλίδας. Ξέρω με βάση τη θεωρεία και με το πεδίο συμπλήρωσης οτι γίνετε το 5*32 αλλά δεν καταλαβαίνω και δεν νομίζω ότι υπάρχει καν στο βιβλίο ο τρόπος με τον όποιο υπολόγισε το σταθερό τμήμα της επικεφαλίδας (160/8)! Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει διότι θεωρώ ότι αφού δεν αναφέρετε ο τρόπος επίλυσης με βάση το βιβλίο πρέπει να ακυρωθεί δεδομένο ότι δεν διδάσκετε.

soron80

Ναι τα θέματα ήταν απλά και αναμενόμενα (ειδικά το θέμα με τη μάσκα και το vc)

Το σταθερό τμήμα επικεφαλίδας μετριέται σε λέξεις και είναι ίσο με 5..
η κάθε λέξη είναι 4 bytes (32bits) οπότε βγαίνουν 4*5=20 bytes.

Φοβάμαι ότι με τέτοια θέματα ανεβαίνουν οι Βάσεις :(

Τώρα περιμένουμε Δημημένο Προγραμματισμό πιο δύσκολα!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

turbarx8

Εγώ  το έβαλα 25 με το σκεπτικό 5 πακέτα * 5 το μήκος του καθενός...
Για πείτε μου λίγο στο  Β1 αντί για Kbps μπερδεύτηκα και έγραψα Kbytes
Και το Β2 Στο μέσο κόστος στην ανάπτυξη έγραψα έναν παράγοντα από τους 3 λάθος
Δεδομένο ότι χάνω και το Δ1-β και στο Δ1-γ έγραψα ότι το δεύτερο μέρος θα έχει ΔΕΤ 595(620-25 που υπολόγισα το συνολικό μήκος επικεφαλίδας)/8  οκτάδες

ποσό να περιμένω να μου κόψουν από όλα αυτά στα % ?
Ευχαριστώ.

soron80

καλύτερα να σου πει κάποιος που έχει τις προτάσεις της ΚΕΕ
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

dolcefarniente

Συμφωνώ και εγώ. Τα θέματα των δικτύων και φέτος, αναμενόμενα. Επιμένουν στο ISDN και την ψηφιακή υπογραφή, ενώ υπάρχουν τόσα σημαντικά σημεία που δεν έχουν αγγίξει ακόμα. Κρίμα, γιατί τα δίκτυα είναι ένα μάθημα-ευκαιρία για να ξεχωρίζουν τα πολύ διαβασμένα παιδιά. Περιμένουμε τον δομημένο τώρα.

Όσο για την επικεφαλίδα..το βιβλίο μιλάει για 5 λέξεις των 32 bits = 5 * 32bits = 160 bits/8 = 20 bytes και πρόκειται για το σταθερό τμήμα.
Η μετατροπή των bits σε bytes θεωρείται βασική γνώση.

gedeon

Παράθεση από: turbarx8 στις 01 Ιουν 2013, 05:53:14 ΜΜ
Εγώ  το έβαλα 25 με το σκεπτικό 5 πακέτα * 5 το μήκος του καθενός...
Για πείτε μου λίγο στο  Β1 αντί για Kbps μπερδεύτηκα και έγραψα Kbytes
Και το Β2 Στο μέσο κόστος στην ανάπτυξη έγραψα έναν παράγοντα από τους 3 λάθος
Δεδομένο ότι χάνω και το Δ1-β και στο Δ1-γ έγραψα ότι το δεύτερο μέρος θα έχει ΔΕΤ 595(620-25 που υπολόγισα το συνολικό μήκος επικεφαλίδας)/8  οκτάδες

ποσό να περιμένω να μου κόψουν από όλα αυτά στα % ?
Ευχαριστώ.

Απο το Β1  το πολύ 0,5 μονάδα  (1 μονάδα είναι πολύ ακραίο και μόνο ένας "ψιλοπερίεργος" βαθμολογητής θα κόψει)

Για το Β2 το κομματάκι που αφορά το κόστος γραμμής βαθμολογείται συνολικά με 3 μονάδες. Άρα εφόσον εκανες λάθος στον έναν παράγοντα, θα χάσεις 1 μονάδα.

Το Δ1 β  το έχασες, άρα αφαιρούνται 4 μονάδες.

Στο Δ1 γ χάνεις 1 μονάδα εφόσον  το ΔΕΤ είναι 75 ενώ εσύ έκανες διαίρεση 595/8  που βγάζει 74,...   
όμως πιθανόν να μη χάσεις την άλλη 1 μονάδα της δικαιολόγησης του 74,...   που έβγαλες, διότι είναι σωστή η διαδικασία υπολογισμού του ΔΕΤ  (δηλ. δείχνεις οτι πρέπει να γίνει διαίρεση του πακέτου/8).  Προσωπικά στο Δ1 γ θα σου έκοβα μόνο 1 μονάδα, πιθανόν όμως καποιος άλλος να σου κόψει 2 μονάδες.

Καλή επιτυχία στα αποτελέσματα σε όλους σας.

petrosp13

Κάθε γραμμή της επικεφαλίδας είναι 32 bit, δηλαδή 4 byte
Το σταθερό της τμήμα αποτελείται από 5 τέτοιες γραμμές, άρα 20 byte
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

GeorgeG

#9
Έκανα ακριβώς το ιδιο λάθος με τν παραπάνω διαγωνιζόμενο
Δλδ έγραψα (συνοπτικά ) καθε κανάλι b 64 kbytes και κανάλι d 16 kbytes συνολικός ρυθμός μετάδοσης 144 kbytes πόσο περίπου θα κόψει ένας βαθμολογητης;
Διευκρίνιση
Στο τελευταίο ερωτημα με την ψηφιακή υπογραφή οταν στέλνεται το μηνυμα στο β υο βιβλίο γράφει σε κάποιο σημείο
Ότι θα πάρε το κρυπτογραφημενο μέρος και θα το αποκρυπτογραφησει με το δημόσιο κλειδί του α
Αν και δεν θυμάμαι αρκετα καλα νομίζω ότι έγραψα
Ότι θα αποκρυπτογραφησει την ψηφιακή υπογραφή με το δημόσιο κλειδί του α είναι το ιδιο;
Αν και στο ερώτημα α γράφει το βιβλίο ότι περνει ο α και κρυπτογραφει την σύνοψη μηνύματος με το ιδιωτικό του κλειδί και παράγει τη ψηφιακή υπογραφή (επόμενος το κρυπτογραφημενο μέρος βρίσκεται στην ψηφιακή υπογραφη άρα ειναι το ιδιο;); :/
Α αν κ γέλιο αλλα θα το αναφέρω... αντί της λέξης message digest που γράφει στο βιβλίο αν χρησιμοποιήσεις την λέξη σύνοψη μηνύματος το ιδιο δεν ειναι ;

olgamar

Καλημέρα σε όλους. Αν είναι εύκολο για κάποιον να μου απαντήσει πόσα μόρια θα κοστίσει στο Δ θέμα αν στην ψηφιακή υπογραφή ο Α πρώτα κλειδώσει με το ιδιωτικό του κλειδί και μετά περάσει την συνάρτηση κατατεμαχισμού, αντί να τα κάνει με τη σωστή σειρά? Και τα 7 μορια? Ευχαριστώ.

yannisioannidis

Παράθεση από: GeorgeG στις 02 Ιουν 2013, 01:09:26 ΠΜ
Έκανα ακριβώς το ιδιο λάθος με τν παραπάνω διαγωνιζόμενο
Δλδ έγραψα (συνοπτικά ) καθε κανάλι b 64 kbytes και κανάλι d 16 kbytes συνολικός ρυθμός μετάδοσης 144 kbytes πόσο περίπου θα κόψει ένας βαθμολογητης;
Διευκρίνιση
Στο τελευταίο ερωτημα με την ψηφιακή υπογραφή οταν στέλνεται το μηνυμα στο β υο βιβλίο γράφει σε κάποιο σημείο
Ότι θα πάρε το κρυπτογραφημενο μέρος και θα το αποκρυπτογραφησει με το δημόσιο κλειδί του α
Αν και δεν θυμάμαι αρκετα καλα νομίζω ότι έγραψα
Ότι θα αποκρυπτογραφησει την ψηφιακή υπογραφή με το δημόσιο κλειδί του α είναι το ιδιο;
Αν και στο ερώτημα α γράφει το βιβλίο ότι περνει ο α και κρυπτογραφει την σύνοψη μηνύματος με το ιδιωτικό του κλειδί και παράγει τη ψηφιακή υπογραφή (επόμενος το κρυπτογραφημενο μέρος βρίσκεται στην ψηφιακή υπογραφη άρα ειναι το ιδιο;); :/
Α αν κ γέλιο αλλα θα το αναφέρω... αντί της λέξης message digest που γράφει στο βιβλίο αν χρησιμοποιήσεις την λέξη σύνοψη μηνύματος το ιδιο δεν ειναι ;
Το να γράψεις Kbyte αντί Κbps (Kbit per second η αλλιώς Kbit/sec)είναι σοβαρό λάθος γιατί άλλο πράγμα οι ρυθμός μετάδοσης και άλλο ο όγκος των δεδομένων. Βέβαια ότι έγραψες τα νούμερα σωστά δείχνει ότι διάβασες.
Το "κρυπτογραφημένο μέρος" που λέει το βιβλίο εννοεί την ψηφιακή υπογραφή άρα απάντησες σωστά.
Η σύνοψη είναι το message digest αρά και εδώ είσαι σωστός.

GeorgeG

Παράθεση από: yannisioannidis στις 02 Ιουν 2013, 01:58:25 ΜΜ
Το να γράψεις Kbyte αντί Κbps (Kbit per second η αλλιώς Kbit/sec)είναι σοβαρό λάθος γιατί άλλο πράγμα οι ρυθμός μετάδοσης και άλλο ο όγκος των δεδομένων.
Αρα να περιμένω περίπου 1-2 βαθμούς πιο κάτω;

turbarx8

Καλό προγραμματισμό σε όλους αύριο! 

gedeon

Παράθεση από: GeorgeG στις 02 Ιουν 2013, 02:03:46 ΜΜ
Αρα να περιμένω περίπου 1-2 βαθμούς πιο κάτω;

Το πολύ 1 βαθμό "λογικά"....   ειδάλλως δίνουμε μεγάλη βαρύτητα  σε αυτό, ενώ συνολικά το θέμα που αφορά
τη περιγραφή και ανάλυση της διεπαφής βασικου ρυθμού πιάνει 10 μονάδες. 

striker

#15
Εύκολα τα θέματα στα δίκτυα,όπως και στον Δομημένο προγραμματισμό.Ευελπιστώ ότι θα τα έχω πάει καλά.