Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

control_data

Παράθεση από: pthomop στις 29 Αυγ 2013, 08:47:14 ΠΜΟσο για την ΑΕΠΠ, το μαθημα που αγαπησα και λατρεψα, κανω μια προβλεψη οτι του χρονου θα επιστρεψει θριαμβευτικα προς πεισμα πολλων.

Αν έχεις ελεύθερο χρόνο θα μπορείς να το διδάσκεις σε κοινωνικά φροντιστήρια που οργανώνει η Εκκλησία.

Κατά τη γνώμη μου έχεις την ηθική υποχρέωση να συνεχίσεις να διδάσκεις ΑΕΠΠ, πάντα εφόσον έχεις την δυνατότητα.

control_data

Παράθεση από: petrosp13 στις 29 Αυγ 2013, 08:55:11 ΠΜΣυνήθως, τα εξεταζόμενα μαθήματα μειώνονται, ποτέ δεν προστίθενται καινούρια που θα απαιτούν μια ολόκληρη ανακατάταξη.

Όχι τόσο μεγάλη ανακατάταξη μιας και προσωπικό θα υπάρχει διαθέσιμο απλώς θα διδάσκει "εκλαϊκευμένη Πληροφορική για όλους".

gkatsion

pthomop σε καταλαβαίνουμε πλήρως,

και εγώ και η γυναίκα μου είμαστε όμοιες περιπτώσεις,

θα τα λέμε στα δημοτικά, ίδια διεύθυνση είμαστε!

Η απογοήτευση είναι μεγάλη!
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

billdnet

#2883
2-1-2?

dream

Δήλωση του καθηγητή (ΜΙΤ) κ. Κωνσταντίνου Δασκαλάκη για το μάθημα της Πληροφορικής

Ο κ. Κωνσταντίνος Δασκαλάκης, διακεκριμένος καθηγητής στο M.I.T. των Η.Π.Α., σε επικοινωνία με την Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής, συμμεριζόμενος προηγούμενη παρέμβαση του κ. Παπαδημητρίου, συμπληρώνει μεταξύ άλλων τα εξής:
"Σε μια εποχή που η Ελλάδα προσπαθεί να βγει από το αδιέξοδο και να επαναπροδιορίσει το ρόλο της στο παγκόσμιο γίγνεσθαι (οικονομικό, επιστημονικό, και πολιτισμικό) μαθαίνω με έκπληξη ότι η πολιτεία αποφασίζει να κάνει βήματα πίσω αποδυναμώνοντας την πληροφορική στα σχολεία."
Ο κ. Δασκαλάκης σαφώς τάσσεται υπέρ μας στον δύσκολο και αδιανόητα άδικο αυτό αγώνα για την αναγνώριση της αξίας της Πληροφορικής και της εκπαίδευσης στην Πληροφορική Παιδεία.

Το Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π.

tdrivas

Δηλαδή πρέπει να βγει από το τάφο η Ada για να το καταλάβουν?
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

vtsakan

Απο το κλίμα των τελευταίων post καταλαβαίνω πως το αποτέλεσμα έχει προεξοφληθεί. Οι σκέψεις μου για το θέμα είναι οι παρακάτω:
Θεωρώ πως το υπουργείο μας χρησιμοποίησε όλους, θέλοντας να πετύχει 2 πράγματα: 1. Την μεγάλη συμμετοχή στις αιτήσεις μετάταξης απο ΠΕ19-20, όπου είχε και μεγαλύτερη ανάγκη και 2. την ηθική νομιμοποίηση του νομοσχεδίου μέσω της διαβούλευσης. Για να το πετύχει αυτό εξέδωσε το νομοσχέδιο με απούσα εντελώς την πληροφορική. Οι μεν δημόσιοι υπάλληλοι τρέξαν και μετάταξη και οι δε ιδιωτικοί (και κάποιοι δημόσιοι) τρέξαν στην διαβούσευση.
Αποτέλεσμα: Κάποιες χιλιάδες αιτήσεις μετάταξης και κάποια χιλιάδες σχόλια στην διαβούλευση.
Όταν το υπουργείο είχε τα νούμερα στα χέρια του για τους εναπομείναντες ΠΕ19-20 στα λύκεια, άρχισε το παζάρι με τις ώρες. Σε αυτό το σημείο το όργανο ΠΕΚΑΠ, άρχισε να κλείνει την στρόφυγγα με τις πληροφορίες προς τα έξω και να μειώνει την πίεση (προσωπική άποψη). Δεν μπορώ να πιστέψω πως ένα συνδικαλιστικό όργανο στην Ελλάδα δεν μπορεί να μαζέψει 200 άτομα έξω απο την βουλή. Ο σύλλογος Αγρινιωτών φοιτητών στην Αθήνα μπορεί (και το έχει κάνει στο παρελθόν). Χρεώνω την αποτυχία των συγκεντρώσεων (και των 2 που πραγματοποιήθηκαν) στις κατα τόπους ΠΕΚΑΠ.
Όλα τα παραπάνω με κάνουν καχύποπτο για το περιεχόμενο των συναντήσεων - επαφών του υπουργείου με την ΠΕΚΑΠ. Μπορεί να κάνω λάθος και η απογοήτευσή μου αυτή την στιγμή να είναι μεγαλύτερη απο την καθαρότητα των σκέψεών μου, αλλά δεν μπορώ να χωνέψω πως δεν διάβασα μία πραγματικά επιθετική επιστολή προς το υπουργείο.

Η εκπαίδευση, στην επαγγελματική μου ζωή, είναι το κομμάτι που μου προσφέρει τα λιγότερα λεφτά με τον μεγαλύτερο κόστος σε χρόνο και άγχος. Ωστόσο η ψυχική ικανοποίηση που μου δίνει δεν συγκρίνεται με κανένα έργο λογισμικού ή με καμία μελέτη θερμομόνωσης. Αυτό είναι που διακυβέυεται για εμένα προσωπικά. Ίσως γι 'αυτό και βγάζω τόση πίκρα για την ΠΕΚΑΠ. Μακάρι η ιστορία να με διαψεύσει.

Να είμαστε όλοι καλά.
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

xara_pap

Παιδιά το νομοσχέδιο πότε θα βγει; Για σήμερα δεν είναι;

tdrivas

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

che

Σήμερα που βγήκαν και οι βάσεις ?? χλωμό το βλέπω ...

xara_pap

Δηλαδή αύριο θα περάσει από τη μορφωτική;

tdrivas

στο τέλος δεν θα προλάβουν να το εφαρμόσουν φέτος..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

che

Παράθεση από: petrosp13 στις 28 Αυγ 2013, 09:50:11 ΜΜ
gkonst9@otenet.gr, 
a.gkerekou@parliament.gr,  agerek@hol.gr
annamani@otenet.gr, 
gvlahos@ath.forthnet.gr, 
info@elzoni.gr, 
christos@dimas.gr, 
karef@karef.gr,  e.karanasios@parliament.gr
Konsolasmanos@gmail.com, 
kostaskontogeorgos@gmail.com, 
g.pasxalidis@parliament.gr,  giannispasxalidis@gmail.comt2510833310@gmail.com
http://www.e-stylianidis.gr
stylianidis@e-stylianidis.gr, 
stylios@parliament.gr, 
ntagaras@parliament.gr, 
ypsilaw@otenet.gr, 
aalexopoulos@parliament.gr, 
amajohn1961@gmail.com,  amajohn@parliament.gr
efikeram@yahoo.gr,  efgeorgopoulou@parliament.gr
ayhankarayusuf@gmail.com, 
kourakis@parliament.gr, 
mkrits@parliament.gr, 
tatsopoulos@parliament.gr,  tatsopoulospetros@yahoo.com
p.dimas@parliament.gr, 
ahmet.haciosman@gmail.com, 
kountoura.e@gmail.com, 
p.chaikalis@parliament.gr, 
p.zisimopoulos@parliament.gr, 
p.iliopoulos@parliament.gr, 
i.panousis@parliament.gr, 
demarlarissa@gmail.com,  t.psyrras@parliament.grthomaspsyrras@gmail.com
kke@parliament.gr, 
bolaris@otenet.gr, 

Πέτρο αυτό νομίζω ότι είναι το Α' θερινό...

Άλλαξε η επιτροπή ...

έχουμε μαζεμένα τα νέα στοιχεία ?

che

Συνάδελφοι κάντε ένα τελευταίο κουράγιο και πυροβολήστε !


sptaliad@otenet.gr
kostas@ktriantafyllos.gr
gbatsara@yahoo.gr
mar.antoniu@gmail.com
info@elzoni.gr
georgantas@parliament.gr
Konsolasmanos@gmail.com
kopstim@hotmail.com
elmakri@parliament.gr
elmakthe@gmail.com
maxsenetakis@gmail.com
senetakis@parliament.gr
senetakis@outlook.com
asimina.skondra@gmail.com
stylios@parliament.gr
ltsavdar@otenet.gr
ypsilaw@otenet.gr
vamvaka@parliament.gr
nmcvamvaka@yahoo.gr
o.gerovasili@parliament.gr
olgagerovasili@gmail.com
pandritseli@parliament.gr
pdritseli@gmail.com
kozax@otenet.gr
dchrisag@hotmail.gr
chmantas@parliament.gr
ameikopoulos@hotmail.com
d.saltouros@parliament.gr
ahmet.haciosman@gmail.com
maria@kollia.gr
dep.speaker_st@parliament.gr
staxoyl@gmail.com
s.xoulidou@parliament.gr
matthaiopoulos@parliament.gr
n.mixos@parliament.gr
k.markou@parliament.gr
gripsar@otenet.gr
kke@parliament.gr
ninikolopoulos@gmail.com

pthomop

Πριν λιγο με πηρε τηλεφωνο στελεχος της ΔΑΚΕ. Ο Πανος Παναγιωτοπουλος εχει κανει παρεμβαση υπερ μας και ο Αρβανιτοπουλος το φυσα και δεν κρυωνει. Το νομοσχεδιο καθυστερει γιατι η πιεση που εχει ασκησει  ο καθενας μας μαλλον εχει φερει αποτελεσματα. Με καθε επιφυλαξη , ο Δακιτης(μελος του ΑΠΥΣΔΕ) ορκιζεται οτι η ΑΕΠΠ παραμενει πανελλαδικο μαθημα και κακως ο Αρβανιτοπουλος μας ωθησε υποχρεωτικα στην πρωτοβαθμια. Αληθεια, πως θα καλυψει τα κενα της δευτεροβαθμιας τωρα; Με ωρομισθιους;