ΜΗΝΥΜΑ ΣΦΑΛΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΑΡΧΕΙΟΥ LIBREOFFICE WRITER ΣΤΟΥΣ CLIENT

Ξεκίνησε από d_oikon, 14 Ιαν 2020, 12:44:35 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

denispyr

Παράθεση από: d_oikon στις 28 Ιαν 2020, 01:56:08 ΜΜ
Προσωπικά εκτέλεσα ...

Μετά απαυτό το μήνυμα έπεσαν κι άλλα πολλά. Ο alkisg διέκρινε οτι συζητιόνταν δύο λύσεις για δύο ξεχωριστα προβλήματα. Η λύση που εφαρμόζεις είναι για το κλείδωμα ενώ το δικό σου πρόβλημα είναι αυτό της ανάκτησης, σωστά? Δες κι εφάρμοσε την αντίστοιχη λύση.
Διονύσης

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 23 Ιαν 2020, 09:02:00 ΠΜ

Ένας τρόπος να εφαρμόσουμε τη λύση του Θάνου ώστε να ισχύει και για το άνοιγμα με διπλό κλικ ή μέσω μενού, είναι οι παρακάτω εντολές:

Κώδικας: Bash
sudo -i
printf '#!/bin/sh\nexec /usr/bin/libreoffice --norestore "$@"\n' > /usr/local/bin/libreoffice
chmod +x /usr/local/bin/libreoffice
exit



Εφάρμοσα τα παραπάνω και πλέον δεν μου ανοίγει το μήνυμα για "ανάκτηση των αρχείων πριν την κατάρρευση".
Τώρα όμως μου εμφανίζεται (νομίζω όχι πάντα) το μήνυμα της εικόνας που επισυνάπτω. ???
Όταν πατάω το "Ναι" το αρχείο ανοίγει κανονικά  ;)
Να επισημάνω ότι ο χρήστης "α2-09" που αναφέρεται στο μήνυμα, είναι ο ίδιος χρήστης που είναι συνδεδεμένος εκείνη τη στιγμή, στον οποίον εμφανίζει αυτό το μήνυμα  :D

alkisg

Αυτό τώρα είναι πιθανό να είναι τρίτο πρόβλημα. Κανονικά, όταν ένας χρήστης κάνει logout, τερματίζονται και όλες οι διεργασίες του. Όμως με τις αλλαγές που έφερε το systemd, μερικά περιβάλλοντα (desktop environments) μπερδεύονται και δεν τις τερματίζουν.

Οπότε είναι πιθανό ο χρήστης αυτός να έκανε login, logout με τις διεργασίες να κρύβονται χωρίς να τερματίζουν, και μετά δεύτερο login, και πλέον όντως το libreoffice να τρέχει δεύτερη φορά.

Για να ελέγξουμε αν αυτό είναι το πρόβλημα, τρέχουμε `ps -ef | grep libreoffice` και κοιτάμε αν όντως τρέχει τέτοια διεργασία.
Για να διορθώσουμε το πρόβλημα, πρέπει στο αρχείο /etc/systemd/logind.conf να θέσουμε
KillUserProcesses=yes
και να κάνουμε δημοσίευση εικονικού δίσκου και επανεκκίνηση του server.

Στο νέο LTSP που θα χρησιμοποιήσουμε το Σεπτέμβριο αυτό γίνεται αυτόματα.

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 06 Φεβ 2020, 07:44:50 ΠΜ
Για να διορθώσουμε το πρόβλημα, πρέπει στο αρχείο /etc/systemd/logind.conf να θέσουμε
KillUserProcesses=yes
και να κάνουμε δημοσίευση εικονικού δίσκου και επανεκκίνηση του server.

Μετά από κάποιες μέρες λειτουργίας, το πρόβλημα σχεδόν λύθηκε. Δηλαδή, μετά και την αλλαγή KillUserProcesses=yes κάποιες φορές (όχι πάντα) εμφανίζει το ίδιο μήνυμα όπου πρέπει να επιλεγεί το "Ναι" για να ανοίξει το αρχείο.
Μήπως το κλείσιμο των διεργασιών γίνεται με το που ξεκινάει ο server και μετά κατά την διάρκεια της ημέρας παραμένουν κάποιες ανοικτές;

d_oikon

Σήμερα πάντως, από την πρώτη ώρα έβγαλε το μήνυμα σχεδόν σε όλους τους client.  :-[
Δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα να πατάνε κάθε φορά το "Ναι" ώστε να ανοίξει το έγγραφο. Απλά το αναφέρω ως γεγονός που παραμένει.
Ευτυχώς τα άλλα θέματα δεν εμφανίζονται πια  ::)

alkisg

Νομίζω το καλύτερο σ' αυτήν την περίπτωση είναι να έρθεις από το IRC να το δούμε με απομακρυσμένη βοήθεια, κατά προτίμηση την πρώτη ώρα που είμαστε σίγουροι ότι δεν τρέχουν παλιές διεργασίες.

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 20 Φεβ 2020, 12:50:25 ΜΜ
Νομίζω το καλύτερο σ' αυτήν την περίπτωση είναι να έρθεις από το IRC να το δούμε με απομακρυσμένη βοήθεια, κατά προτίμηση την πρώτη ώρα που είμαστε σίγουροι ότι δεν τρέχουν παλιές διεργασίες.
ok. Σ΄ευχαριστώ. Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα.

alkisg

@d_oikon, το πρόβλημα ήταν ότι οι μαθητές έκλειναν τον υπολογιστή χωρίς να κλείσουν το libreoffice.
Πρόσθεσα μια γραμμή στον παραπάνω wrapper ώστε να μην παραπονιέται γι' αυτό (αντί να προσπαθούμε να καταφέρουμε τους μαθητές να κάνουν ορθή έξοδο).

d_oikon

 @alkisg Μετά από μερικές μέρες δοκιμών και χρήσης, μπορώ να πω ότι το πρόβλημα λύθηκε.
Σ' ευχαριστώ  ;)