Ποιοι επιθυμούν τη διάσπαση του κλάδου?

Ξεκίνησε από Vangelis, 09 Οκτ 2010, 06:40:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Vangelis

Σε ομάδα αλληλογραφίας της ΠΕΚΑΠ έφτασε ενα μαιλ που δεν προωθεί την ενότητα που πρέπει να έχει ο κλάδος αυτή τη στιγμή.
Αρχικα το δημοσίευσα αλλα μετα απο τις δύο απαντήσεις και δευτερες σκέψεις αποφάσισα να το αποσύρω,

Σπύρος Δουκάκης

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για κάτι τέτοιο...

black_21

Αν και προσωπικά θα είχα να πω πάρα πολλά πάνω σε όσα αναφέρονται, συμφωνώ με τον sdoukakis και λέω ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για καμία από τις δύο πλευρές (γιατί υπάρχουν δύο πλευρές ακόμη και αν κάνουμε ότι δεν το βλέπουμε).

Σπύρος Δουκάκης

Πάντως η αποστολή mail στην ΠΕΚΑΠ που δεν προωθούν την ενότητα αυτή τη στιγμή ανώνυμε και πρωτοεμφανιζόμενο black_21 είναι απαράδεκτο!!!

Παράθεση από: black_21 στις 09 Οκτ 2010, 07:27:41 ΜΜ
Αν και προσωπικά θα είχα να πω πάρα πολλά πάνω σε όσα αναφέρονται, συμφωνώ με τον sdoukakis και λέω ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για καμία από τις δύο πλευρές (γιατί υπάρχουν δύο πλευρές ακόμη και αν κάνουμε ότι δεν το βλέπουμε).

black_21

Αν διαβάσεις προσεκτικότερα την ανάρτηση μου θα δεις ότι αναφέρθηκα και στις δύο πλευρές.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θίχτηκες.
Έχω το δικαίωμα να διατηρώ την ανωνυμία μου σε ένα forum στο διαδίκτυο. Ευτυχώς διατηρούμε ακόμη την επιλογή της έκθεσης. 
Άλλωστε δεν νομίζω ότι επέδειξα (με τις έως τώρα αναρτήσεις μου και ως black21 - χωρίς undescore) οποιαδήποτε ανάρμοστη συμπεριφορά. Εκτός και αν ενοχλεί η διαφορετική τοποθέτηση...

dimosthenis77

Γιατί τόση μυστικοπάθεια; Το topic είναι μόνο για τους μυημένους στο περιεχόμενου του μαιλ;

elias

Εδώ καράβια χάνονται, βαρκούλες αρμενίζουν. :(

Σπύρος Δουκάκης

Στη δύσκολη στιγμή, που ο κλάδος χρειάζεται μία φωνή, δεν νοείται για μένα να υπάρχει και άλλη πλευρά!!
Και οι τρεις ενώσεις που επιθυμούν να εκπροσωπούν τον κλάδο ((ΕΠΥ, ΠΕΚΑΠ, ΕΠΕ (κατά σειρά αρχαιότητας)) θα πρέπει να βάλουν έναν μπροστά και όλοι να τον στηρίζουμε.

Οτιδήποτε άλλο θα επιφέρει αρνητικά αποτελέσματα.

black21 ή black_21 (αλήθεια γιατί χρειάζεσαι δύο λογαριασμούς); δεν σε ξέρω, αλλά διαβάζοντας τα μνμ σου που λες

Παράθεση από: black21 στις 06 Οκτ 2010, 08:05:21 ΜΜ
...Διακρίνω κάποιο θέμα μεταξύ ΠΕΚΑΠ και ΕΠΕ; Η ερώτηση δεν είναι ρητορική, είμαι νέος στο φόρουμ...

και

Παράθεση από: black21 στις 02 Οκτ 2010, 07:48:32 ΜΜ
...μέσω μιας επιστολής διαμαρτυρίας η οποία πιθανόν να φέρνει την υπογραφή της ΠΕΚΑΠ ή της ΕΠΕ.

φαίνονται πράγματα που ξενίζουν.

Παράθεση από: black_21 στις 09 Οκτ 2010, 08:22:20 ΜΜ
Αν διαβάσεις προσεκτικότερα την ανάρτηση μου θα δεις ότι αναφέρθηκα και στις δύο πλευρές.

black_21

Έχω δύο λογαριασμούς γιατί αντιμετώπισα πρόβλημα με μια τροποποίηση στο προφίλ. Ήδη έχω ενημερώσει τον διαχειριστή με pm. Αν ήθελα να μπω με δύο διαφορετικούς λογαριασμούς δεν θα έμπαινα με το ίδιο username!!! Αν είναι δυνατόν!!! Λίγο λογική χρειάζεται!!!! Σκέψου τι έγραψες για τα δύο username και επανόρθωσε!!!

Δεν κατάλαβα ακόμη τι θες να βγάλεις μέσα από τις παραθέσεις. Θα ήθελα να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Αν θες μπορούμε να συνεχίσουμε με pm για να μην ενοχλούμε τους υπόλοιπους συναδέλφους. Αναμένω....

Laertis

Συνάδελφοι ειρήνη υμίν. Νομίζω ότι η αντιπαράθεση αυτή χαλά το κλίμα που θέλετε να υπάρχει μεταξύ μας.
Συνάδελφε Vangelis δε γνωρίζω το περιεχόμενο της επιστολής αλλά νομίζω ότι είναι άκαιρο και επικίνδυνο να θέτουμε topics για τα οποία δεν έχουμε στοιχεία για το τι συμβαίνει (σεβαστή η απόφασή σου να αποσύρεις την επιστολή)  ώστε να κρίνουμε και απο την άλλη να καταζητούνται οι "εχθροί" του κλάδου (Ποιοι επιθυμούν τη διάσπαση του κλάδου?[/i) στο μυαλό του καθένα μας. Η ύπαρξη και μόνο αυτού του θέματος δυναμιτίζει το ήδη τεταμμένο κλίμα μεταξύ των συναδέλφων.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Vangelis

Η επιστολή μπορεί να σταλεί σε όποιον το επιθυμεί με προσωπικό pm ή μαιλ.
Αποφάσισα να την αποσύρω για τους ίδιους λόγους που δεν απάντησε η ΠΕΚΑΠ. 

Σήμερα έχουμε άλλο σκοπό και πρέπει να είμαστε ενωμένοι.

Λαέρτη αν διάβαζες την επιστολή πιστέυω ότι θα  δικαιολογούσες "την προσπάθεια διάσπασης.."

P.Tsiotakis

Η ΠΕΚΑΠ έχει δημιουργήσει googlegroup που όποιος είναι εγγεγραμμένος, λαμβάνει και αποστέλλει μαιλ στην ομάδα.
http://groups.google.com/group/pekap?lnk=srg
Είχα εγγραφεί σε αυτό, ΠΡΟΤΟΥ γραφτώ ως μέλος της ΠΕΚΑΠ (το οποίο έγινε μόλις πέρσι). Από όσο γνωρίζω είναι ανοικτό και μπορεί οποιοσδήποτε να συμμετάσχει στη λίστα.

Το κείμενο που αναφέρεται ο Vangelis δεν είναι προσωπικό ή απόρρητο, το έλαβε όλη η λίστα.

pgrontas

Επειδή είμαστε πληροφορικοί, νομίζω ότι καταλαβαίνουμε τη διαφορά του multicast από το broadcast.
Ας λήξει το θέμα εδώ δεν εξυπηρετεί κανέναν.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Laertis

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη Γροντά.
Δυστυχώς δεν είμαι στη λίστα και δεν ελαβα το μήνυμα.
Θα ήθελα όμως απο περιέργεια να δω το μήνυμα αυτό Βαγγέλη. Σε παρακαλώ αν μπορείς να μου το στείλεις.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Καρκαμάνης Γεώργιος

Για μένα υπάρχει μια μονο ένωση : Είμαι καθηγητής πληροφορικης Β/Θμιας εκπαίδευσης και εκπροσωπούμε από την ένωσή μου που είναι η ΠΕΚΑΠ.

Όλες οι άλλες ενώσεις αναφέρονται σε άτομα που δεν ανήκουν στο χώρο μου.

Είναι κρίμα που η ΠΕΚΑΠ αριθμοί λίγα μέλη σε σχέση με τους 7000 εν ενεργεια εκπαιδευτικούς πληροφορικούς.