Θέμα Α

Ξεκίνησε από gpapargi, 23 Μαΐου 2011, 09:34:37 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gpapargi

Εδώ συζητάμε για το θέμα Α´ των Πανελλήνιων Εξετάσεων Γ´ Τάξης Ημερησίων Γενικών Λυκείων.

Απαγορεύεται η δημοσίευση λύσεων πριν τις 12:30.

kpde

Εκπληκτικό το Α2.5 !!!!!!

SPY

Το ερώτημα Α4 θυμίζει το Α1 του διαγωνίσματος του στεκιού 2011.

Επίσης το Α3 θυμίζει τα Α3.5 του ίδιου διαγωνίσματος.

michaeljohn


Σπύρος Δουκάκης

#4
Ήδη σε αρκετά sites και φροντιστήρια έχει δοθεί λανθασμένη απάντηση στο Σ-Λ του Α2.5

Παράθεση από: kpde στις 23 Μαΐου 2011, 10:20:44 ΠΜ
Εκπληκτικό το Α2.5 !!!!!!


spantoulis

Παράθεση από: kpde στις 23 Μαΐου 2011, 10:20:44 ΠΜ
Εκπληκτικό το Α2.5 !!!!!!
Και για πολύ διερευνητικούς μαθητές
Η χρήση υπολογιστών ΔΕΝ είναι πληροφορική

NIKOS_KALYVAS

κοιταξτε απαντήσεις από ΟΡΟΣΗΜΟ στο alfavita. -  Ε Λ Ε Ο Σ -

Α2. 5 ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΣΩΣΤΟ --- ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΤΟ Σ?

ΘΕΜΑ Γ. ΜΒ<- (Β1+Β2+Β3)/100 !!!!!!!!!

>:D
ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΥΒΑΣ
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ86)

Σπύρος Δουκάκης

Έχεις δίκιο. Εγώ τους έστειλα mail και τους πρότεινα να τα διορθώσουν.
Τα λάθη είναι για τους ανθρώπους.

Παράθεση από: NIKOS_KALYVAS στις 23 Μαΐου 2011, 12:35:31 ΜΜ
κοιταξτε απαντήσεις από ΟΡΟΣΗΜΟ στο alfavita. -  Ε Λ Ε Ο Σ -

Α2. 5 ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΣΩΣΤΟ --- ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΤΟ Σ?

ΘΕΜΑ Γ. ΜΒ<- (Β1+Β2+Β3)/100 !!!!!!!!!

>:D

melina

Τι λέτε για το Α1.1;
Στο in.gr λέει Σ, εγώ ψηφίζω Λ...

petrosp13

Σωστό είναι σίγουρα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

NIKOS_KALYVAS

ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΠΤ... ΟΚ?
ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΥΒΑΣ
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ86)

gthal

Παράθεση από: kpde στις 23 Μαΐου 2011, 10:20:44 ΠΜ
Εκπληκτικό το Α2.5 !!!!!!
++
Παράθεση από: SPY στις 23 Μαΐου 2011, 10:50:25 ΠΜ
Το ερώτημα Α4 θυμίζει το Α1 του διαγωνίσματος του στεκιού 2011.

Επίσης το Α3 θυμίζει τα Α3.5 του ίδιου διαγωνίσματος.
++

Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

EleniK

To A1.1 είσαι σίγουρα Σ, αφού τα δομημένα είναι κατηγορία προβλημάτων που χωρίζνται σύμφωνα με το βαθμό δόμησης της λύσης τους.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

gthal

Παράθεση από: EleniK στις 23 Μαΐου 2011, 01:00:01 ΜΜ
To A1.1 είσαι σίγουρα Σ, αφού τα δομημένα είναι κατηγορία προβλημάτων που χωρίζνται σύμφωνα με το βαθμό δόμησης της λύσης τους.
+1
Άρα έχουν λύση !
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

melina

Το πρόβλημα:
χ^2 =-5 δεν είναι επιλύσιμο στους πραγματικούς αριθμούς, αλλά δεν είναι δομημένο;;;

NIKOS_KALYVAS

ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ...
ΓΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΜΠΟΣΟ ΚΩΔΙΚΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ...
ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΥΒΑΣ
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ86)

P.Tsiotakis

Παράθεση από: melina στις 23 Μαΐου 2011, 01:40:50 ΜΜ
Το πρόβλημα:    χ^2 =-5 δεν είναι επιλύσιμο στους πραγματικούς αριθμούς, αλλά δεν είναι δομημένο;;;

κατά τη γνώμη μου, το ότι "το πρόβλημα δεν είναι πραγματικές ρίζες"
είναι λύση, απαντάμε στην ερώτηση

αν και έχουν γραφτεί διάφορα για αυτό κατά το πέρασμα των ετών

merlin

Ελπίζω να μην αρχίσουμε να τσακωνόμαστε...
Προσέξτε λίγο τη διατύπωση των γραφομενων σας, υπάρχει περίπτωση κάποιος να εκλάβει κάτι ως ειρωνικό ή μειωτικό...
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

Σπύρος Δουκάκης

το πρόβλημα που θέτεις είναι επιλύσιμο και στους πραγματικούς αριθμούς.
Από την επίλυση του προβλήματος προκύπτει ότι δεν έχει λύση στο R.
Μην μπερδεύουμε την λύση με την επίλυση.

Παράθεση από: melina στις 23 Μαΐου 2011, 01:40:50 ΜΜ
Το πρόβλημα:
χ^2 =-5 δεν είναι επιλύσιμο στους πραγματικούς αριθμούς, αλλά δεν είναι δομημένο;;;

mhtsaras2

κ<-- ελεγχος(χ)

συναρτηση ελεγχος(χ):λογικη
μεταβλητες
ακαιραιες :χ
λογικες :ελεγχος
αν χ>1 τοτε
ελεχγος<--αληθης
αλλιως
ελεγχος<--ψευδης
τελος_αν

αυτο μπορει να πιαστει σαν σωστο??

fof

καλό!!!

Παράθεση από: mhtsaras2 στις 23 Μαΐου 2011, 02:17:18 ΜΜ
κ<-- ελεγχος(χ)

συναρτηση ελεγχος(χ):λογικη
μεταβλητες
ακαιραιες :χ
λογικες :ελεγχος
αν χ>1 τοτε
ελεχγος<--αληθης
αλλιως
ελεγχος<--ψευδης
τελος_αν
αυτο μπορει να πιαστει σαν σωστο??


ή αυτό ;

κ<-- ΟΧΙ (x<=1)

petrosp13

κ<-- ΟΧΙ (x<=1)

Αυτό είναι προφανώς σωστό

Μαθητής μου που του φάνηκε περίεργο το ερώτημα, βοηθήθηκε από το Α3 και το έλυσε ακριβώς έτσι
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

κ <--  Χ>1 και (ΟΧΙ Χ<=1)

είναι κάτι που μπορεί να δούμε από κάποιους μαθητές

Παράθεση από: fof στις 23 Μαΐου 2011, 02:24:35 ΜΜ
καλό!!!


ή αυτό ;

κ<-- ΟΧΙ (x<=1)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Σπύρος Δουκάκης

και αυτό:

Κ <- ΟΧΙ(ΟΧΙ(Χ>1))

Παράθεση από: evry στις 23 Μαΐου 2011, 02:26:11 ΜΜ
κ <--  Χ>1 και (ΟΧΙ Χ<=1)

είναι κάτι που μπορεί να δούμε από κάποιους μαθητές

noname

Παράθεση από: evry στις 23 Μαΐου 2011, 02:26:11 ΜΜ
κ <--  Χ>1 και (ΟΧΙ Χ<=1)

είναι κάτι που μπορεί να δούμε από κάποιους μαθητές


Η αλήθεια είναι ότι μια μαθήτρια το έγραψε έτσι! Φαντάζομαι ότι δεν θα χάσει κάτι από τον πλεονασμό.

Stefevan

Παράθεση από: evry στις 23 Μαΐου 2011, 02:26:11 ΜΜ
κ <--  Χ>1 και (ΟΧΙ Χ<=1)

είναι κάτι που μπορεί να δούμε από κάποιους μαθητές

Το είδα και γω

Sergio

Παράθεση από: mhtsaras2 στις 23 Μαΐου 2011, 02:17:18 ΜΜ
κ<-- ελεγχος(χ)

συναρτηση ελεγχος(χ):λογικη
μεταβλητες
ακαιραιες :χ
λογικες :ελεγχος
αν χ>1 τοτε
ελεχγος<--αληθης
αλλιως
ελεγχος<--ψευδης
τελος_αν

αυτο μπορει να πιαστει σαν σωστο??

Μπορεί;

Σίγουρα δείχνει πως ο μαθητής μπορεί να σκεφτεί και να δώσει λύση, η οποία όμως ξεφεύγει από τα όρια της ερώτησης και, με αυστηρά κριτήρια είναι .. λάθος..  Σίγουρα δείχνει πως ο μαθητής δεν είναι εξοικειωμένος με τη διαδικασία εκχώρησης αποτελέσματος λογικής έκφρασης σε λογική μεταβλητή.

Βέβαια ο κώδικάς σου έχει 2 λαθάκια, ένα αστείο και ένα .. λιγότερο αστείο, κατά σειρά: 1) δεν υπάρχει το τέλος_συνάρτησης 2) έχει δήλωση μεταβλητής με το όνομα της συνάρτησης (Λογικές: έλεγχος)

Δεν ξέρω, αν δεν είχε αυτά τα λαθάκια (ειδικά το 2) .. προσωπικά δε θα μου έκανε καρδιά να του κόψω ..

Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

petrosp13

Βέβαια λείπει και η ΑΡΧΗ και το ΑΚΑΙΡΑΙΕΣ βγάζει μάτι
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Sergio

Λύσεις σαν αυτές:

Παράθεση από: fof στις 23 Μαΐου 2011, 02:24:35 ΜΜ
κ<-- ΟΧΙ (x<=1)
Παράθεση από: evry στις 23 Μαΐου 2011, 02:26:11 ΜΜ
κ <--  Χ>1 και (ΟΧΙ Χ<=1)
Παράθεση από: sdoukakis στις 23 Μαΐου 2011, 02:29:40 ΜΜ
Κ <- ΟΧΙ(ΟΧΙ(Χ>1))

αλλά και άλλες, όπως:

κ <- χ>1 Η Ψευδής

κ <- χ>1 ΚΑΙ Αληθής

και (σίγουρα) αρκετές άλλες, θα δούμε πολλές και, εφόσον δίνουν το σωστό αποτέλεσμα, δε μπορούν να χάσουν μονάδα..

Εντούτοις αναδεικνύουν πιστεύω μία παρανόηση των μαθητών της μορφής: "..λογική παράσταση είναι ό,τι έχει λογικούς τελεστές.." κάτι το οποίο ασφαλώς δεν είναι σωστό (πλήρες) αφού αυτό προσδιορίζει ΣΥΝΘΕΤΗ λογική παράσταση.  Λογική παράσταση είναι και μία σύγκριση, δηλαδή μια ΑΠΛΗ λογική παράσταση.

Εν τούτοις, κανένας από αυτούς τους μαθητές, κατά τη σχεδίαση μιας λύσης, δε θα έκανε λάθος αν αντιμετώπιζε την εκχώρηση της λογικής τιμής μέσω διπλής επιλογής.. ούτε στην περίπτωση της απλής αλλά ούτε και στην περίπτωση της σύνθετης λογικής παράστασης (συνθήκης στο ΑΝ)

Δεν ξέρω, παρά το γεγονός ότι το διδάσκω (στους καλούς και .. διψασμένους) πίστευα και πιστεύω πως η κατανόηση της διαδικασίας αποτίμησης λογικής έκφρασης στο δεξιό μέλος εντολής εκχώρησης, ξεφεύγει από τα "διδακτικά σκόπιμα" στο πλαίσιο του μαθήματος..
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

Βασίλης Αναστόπουλος

Για το Α1.1
Αν βρούμε ένα δομημένο πρόβλημα που δεν είναι επιλύσιμο η πρόταση μπορεί να θεωρηθεί λάθος.

Σύμφωνα με το βιβλίο ο τετραγωνισμός του κύκλου είναι άλυτο πρόβλημα.
Εδώ μπαίνει ο περιορισμός ότι είναι άλυτο στους ρητούς αριθμούς.
Το πρόβλημα όμως αλλά επιλύεται στους πραγματικούς.

Στο πρόβλημα "Δίνεται κύκλος ακτίνας r. Να βρεθεί τετράγωνο που έχει ίσο εμβαδό"
μπορούμε να φτιάξουμε μια ΔΟΜΗΜΕΝΗ αντιμετώπιση του προβλήματος, το οποίο
σύμφωνα με το βιβλίο είναι ΑΛΥΤΟ.
Μήπως πρέπει να ξαναδούμε τη απάντηση ...

petrosp13

Η δομημένη αντιμετώπιση καταλήγει σε επίλυση;

Παράθεση από: Βασίλης Αναστόπουλος στις 23 Μαΐου 2011, 05:03:37 ΜΜ
Για το Α1.1
Αν βρούμε ένα δομημένο πρόβλημα που δεν είναι επιλύσιμο η πρόταση μπορεί να θεωρηθεί λάθος.

Σύμφωνα με το βιβλίο ο τετραγωνισμός του κύκλου είναι άλυτο πρόβλημα.
Εδώ μπαίνει ο περιορισμός ότι είναι άλυτο στους ρητούς αριθμούς.
Το πρόβλημα όμως αλλά επιλύεται στους πραγματικούς.

Στο πρόβλημα "Δίνεται κύκλος ακτίνας r. Να βρεθεί τετράγωνο που έχει ίσο εμβαδό"
μπορούμε να φτιάξουμε μια ΔΟΜΗΜΕΝΗ αντιμετώπιση του προβλήματος, το οποίο
σύμφωνα με το βιβλίο είναι ΑΛΥΤΟ.
Μήπως πρέπει να ξαναδούμε τη απάντηση ...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

DjPaN

Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω σε κάποιον αν είναι δυνατόν εκπαιδευτικό ο οποίος να διορθώνει στις εξετάσεις.Πρώτον, στον ορισμό της παραμέτρου (Α5.γ) το βιβλίο ορίζει ως παράμετρο την μεταβλητή που επιτρέπει την μεταβίβαση μιας τιμής από ένα μέρος του προγράμματος σε κάποιο άλλο. Εγώ το έγραψα ακριβώς έτσι μόνο που έβαλα αντί για τη λέξη "μεταβλητή" την λέξη "σταθερά". Ξέρω ότι δεν έχουν έρθει διευκρινήσεις σχετικά με την διόρθωση αλλά από την εμπειρία σας και την κρίση σας πόσα από τα 4 μόρια θα κόβατε? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

andreas_p

Είναι ξεκάθαρα  Σ  !
Τα  ΕΠΙΛΥΣΙΜΑ κατηγοριοποιούνται (με κριτήριο το βαθμό δόμησης των λύσεών τους ) σε
1. Δομημένα
2. Ημιδομημένα
3. Αδόμητα

Α.Π.

poursali

Παράθεση από: Βασίλης Αναστόπουλος στις 23 Μαΐου 2011, 05:03:37 ΜΜ
Για το Α1.1
Αν βρούμε ένα δομημένο πρόβλημα που δεν είναι επιλύσιμο η πρόταση μπορεί να θεωρηθεί λάθος.

Σύμφωνα με το βιβλίο ο τετραγωνισμός του κύκλου είναι άλυτο πρόβλημα.
Εδώ μπαίνει ο περιορισμός ότι είναι άλυτο στους ρητούς αριθμούς.
Το πρόβλημα όμως αλλά επιλύεται στους πραγματικούς.

Στο πρόβλημα "Δίνεται κύκλος ακτίνας r. Να βρεθεί τετράγωνο που έχει ίσο εμβαδό"
μπορούμε να φτιάξουμε μια ΔΟΜΗΜΕΝΗ αντιμετώπιση του προβλήματος, το οποίο
σύμφωνα με το βιβλίο είναι ΑΛΥΤΟ.
Μήπως πρέπει να ξαναδούμε τη απάντηση ...

και οι άρρητοι αριθμοί, πραγματικοί είναι. μπορείς να δώσεις τη λύση που εννοείς και σε ποιες περιπτώσεις εφαρμόζεται;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Βασίλης Αναστόπουλος

Μια δομημένη αντιμετώπιση  στον τετραγωνισμό του κύκλου θα ήταν:

ΔΙΑΒΑΣΕ r
πλευρά <- Τ_Ρ (π * r * r)

όπου π 3,14... από το R

Το πρόβλημα δεν έχει λύση στο Q.

Με καλύπτει όμως η απάντηση του andreas_p ότι το κριτήριο της δόμησης εφαρμόζεται μόνο στα επιλύσιμα.

poursali

Παράθεση από: Βασίλης Αναστόπουλος στις 23 Μαΐου 2011, 05:26:30 ΜΜ
Μια δομημένη αντιμετώπιση  στον τετραγωνισμό του κύκλου θα ήταν:

ΔΙΑΒΑΣΕ r
πλευρά <- Τ_Ρ (π * r * r)

όπου π 3,14... από το R

Το πρόβλημα δεν έχει λύση στο Q.

Με καλύπτει όμως η απάντηση του andreas_p ότι το κριτήριο της δόμησης εφαρμόζεται μόνο στα επιλύσιμα.


οκ, μένει μόνο να κατασκευάσεις αυτό το τετράγωνο  :D :D


http://tinyurl.com/3cvypb3
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

pgrontas

Παράθεση από: evry στις 23 Μαΐου 2011, 02:26:11 ΜΜ
κ <--  Χ>1 και (ΟΧΙ Χ<=1)

είναι κάτι που μπορεί να δούμε από κάποιους μαθητές


Και μένα μου λέγανε τέτοια κάποιοι μαθητές μόλις τελείωσαν. Τι σου είναι οι μαθητές - σκέφτονται κατευθείαν τα πολύπλοκα.
Φυσικά και μια τέτοια λύση πρέπει να πάρει όλες τις μονάδες.
Αν όμως κάποιος μαθητής έχει προσπαθήσει με λογική έκφραση την οποία όμως τελικά κάνει λάθος πόσες πρέπει να χάσει;
Σίγουρα όχι όλες - εγώ κλίνω προς την 1 αφού το ζητούμενο ήταν η εκχώρηση λογικής έκφρασης σε λογική μεταβλητή.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Σπύρος

Δεν ξέρω ποιο ΟΡΟΣΗΜΟ είναι αυτό.....
Επιτρέψτε μου να πω ότι δεν έχουμε σχέση .
Σπύρος Πλασκοβίτης
ΟΡΟΣΗΜΟ - ΙΑΤΡΙΚΟ

>:D
[/quote]

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: evry στις 23 Μαΐου 2011, 02:26:11 ΜΜ
κ <--  Χ>1 και (ΟΧΙ Χ<=1)

είναι κάτι που μπορεί να δούμε από κάποιους μαθητές


Τελικά, αυτήν τη λύση έδωσαν περισσότεροι μαθητές από όσο φανταζόμουν ότι μπορούσαν να την γράψουν.

gpapargi

Παράθεση από: melina στις 23 Μαΐου 2011, 01:40:50 ΜΜ
Το πρόβλημα:
χ^2 =-5 δεν είναι επιλύσιμο στους πραγματικούς αριθμούς, αλλά δεν είναι δομημένο;;;

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα παλαιότερα. Γενικά δηλαδή αν ζητάς τη λύση μιας αδύνατης εξίσωσης όπως πχ η 0*χ=3 τότε έχεις πρόβλημα επιλύσιμο ή άλυτο;

Η δικιά μου άποψη ήταν ότι το βιβλίο δε δίνει καλό ορισμό για το επιλύσιμο και το άλυτο και μοιραία θα καταλήξουμε σε ασυνέπειες. Αυτό που θα ήθελε να πει (κατά τη γνώμη μου) είναι ότι επιλύσιμο είναι το πρόβλημα για το οποίο υπάρχει αλγόριθμος που τη λύση/διερεύνηση.
Με αυτό το σκεπτικό το πρόβλημα του τετραγωνισμού του κύκλου είναι άλυτο γιατί δεν υπάρχει πεπερασμένη διαδικασία κατασκευής (= αλγόριθμος) με κανόνα και διαβήτη του τετραγώνου που έχει ίσο εμβαδό με το κύκλο... αν και το τετράγωνο υπάρχει. Επίσης το να βρεθούν οι λύσεις της 0*χ=3 είναι πρόβλημα επιλύσιμο γιατί υπάρχει αλγόριθμος λύσης/διερεύνησης που δίνει τελεσίδικη απάντηση. Επίσης η δευτεροβάθμια με αρνητική διακρίνουσα στο R (όπως αυτή που δίνεις) είναι επιλύσιμη αφού υπάρχει αλγόριθμος διερεύνησης.

Είχε τεθεί το ζήτημα κάποτε στα πλαίσια των ασαφειών του διδακτικού πακέτου που συγκεντρώθηκαν  αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή το ΠΙ να συγκεντρώσει τη συγγραφική ομάδα για να ξεκαθαριστούν αυτά τα σημεία.

Τώρα στο θέμα των εξετάσεων... το βιβλίο είναι ξεκάθαρο: τα επιλύσιμα μόνο χωρίζονται σε δομημένα, ημιδομημένα και αδόμητα.

gpapargi

Παράθεση από: Βασίλης Αναστόπουλος στις 23 Μαΐου 2011, 05:03:37 ΜΜ
Για το Α1.1
Αν βρούμε ένα δομημένο πρόβλημα που δεν είναι επιλύσιμο η πρόταση μπορεί να θεωρηθεί λάθος.

Σύμφωνα με το βιβλίο ο τετραγωνισμός του κύκλου είναι άλυτο πρόβλημα.
Εδώ μπαίνει ο περιορισμός ότι είναι άλυτο στους ρητούς αριθμούς.
Το πρόβλημα όμως αλλά επιλύεται στους πραγματικούς.

Στο πρόβλημα "Δίνεται κύκλος ακτίνας r. Να βρεθεί τετράγωνο που έχει ίσο εμβαδό"
μπορούμε να φτιάξουμε μια ΔΟΜΗΜΕΝΗ αντιμετώπιση του προβλήματος, το οποίο
σύμφωνα με το βιβλίο είναι ΑΛΥΤΟ.
Μήπως πρέπει να ξαναδούμε τη απάντηση ...

Το πρόβλημα είναι άλυτο όχι γιατί δεν υπάρχει το τετράγωνο. Το τετράγωνο υπάρχει και μπορεί να κατασκευαστεί είτε με άπειρα βήματα είτε όχι μόνο με κανόνα και διαβήτη. Είναι άλυτο γιατί δεν μπορεί να κατασκευαστεί (δεν υπάρχει διαδικασία) μόνο με κανόνα και διαβήτη και πεπερασμένο πλήθος βημάτων. Πχ αν πάρω μια κλωστή και την τυλίξω γύρω από ένα στερεό κύλινδρο διαμέτρου 1 και στη συνέχεια ξετυλίξω την κλωστή, έχω κατασκευάσει τον π. Όμως αυτό δεν ανάγεται στα αξιώματα του Ευκλείδη.

Κατά τη γνώμη μου όλα δείχνουν ότι το άλυτο ενός προβλήματος σχετίζεται με την ύπαρξη διαδικασίας (αλγόριθμος) για την κατασκευή της λύσης.

mokasa

Παράθεση από: kpde στις 23 Μαΐου 2011, 10:20:44 ΠΜ
Εκπληκτικό το Α2.5 !!!!!!
Υπάρχει περίπτωση ο βρόγχος να μην πληροί το κριτήριο της περατότητας στους πραγματικούς αριθμούς?

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Lorien στις 24 Μαΐου 2011, 11:43:02 ΠΜ
Υπάρχει περίπτωση ο βρόγχος να μην πληροί το κριτήριο της περατότητας στους πραγματικούς αριθμούς?

Για ποιο λόγο το λες; Πρόβλημα θα υπήρχε αν η συνθήκη ήταν Σ=1000 ...

P.Tsiotakis

εφόσον μπορεί να επιτευχθεί (με την κατάλληλη είσοδο αριθμών) άθροισμα αριθμών  > 1000 ή και = 1000
τότε δεν υπάρχει πρόβλημα



πρόβλημα θα υπήρχε αν φεριπείν η εκφώνηση ανέφερε πως οι αριθμοί που δίνονται (Χ) είναι αρνητικοί

gpapargi

Ένας μαθητής μου έκανε το κ<-- χ>1 ή χ>1 και ένας άλλος το κ<-- χ>1 και  Αληθής.
Σωστά αποτελέσματα αλλά μάλλον από σπόντα. Δεν είχαν καταλάβει ότι το χ>1 είναι από μόνο του λογική συνθήκη και έβαλαν το λογικό τελεστή για να την "κάνουν" λογική συνθήκη.
Θα τους "τσιμπούσαμε" αν βάζαμε περιορισμό ότι δεν επιτρέπεται η χρήση λογικού τελεστή.

Καλύπτεται από το βιβλίο στο σημείο που λέει ότι η εκχώρηση γίνεται μεταβλητή <-- παράσταση
Όπως όταν έχουμε αριθμητικές παραστάσεις το αποτέλεσμα είναι αριθμητική τιμή (αριθμός) και μπορεί να εκχωρηθεί σε αριθμητική μεταβλητή, έτσι και όταν έχουμε λογικές παραστάσεις το αποτέλεσμα είναι λογική τιμή και μπορεί να εκχωρηθεί σε λογική μεταβλητή.


Sergio

Παράθεση από: gpapargi στις 24 Μαΐου 2011, 02:02:18 ΜΜ
Καλύπτεται από το βιβλίο στο σημείο που λέει ότι η εκχώρηση γίνεται μεταβλητή <-- παράσταση
Όπως όταν έχουμε αριθμητικές παραστάσεις το αποτέλεσμα είναι αριθμητική τιμή (αριθμός) και μπορεί να εκχωρηθεί σε αριθμητική μεταβλητή, έτσι και όταν έχουμε λογικές παραστάσεις το αποτέλεσμα είναι λογική τιμή και μπορεί να εκχωρηθεί σε λογική μεταβλητή.

Απόλυτα σωστό.. απλά έχω την αίσθηση ότι απαιτεί λίγο υψηλότερες ικανότητες φορμαλισμού από τους μαθητές και γι αυτό δεν υπάρχει πουθενά σχετικό παράδειγμα στο βιβλίο, στο τετράδιο μαθητή ή στο βιβλίο καθηγητή (αντίθετα υπάρχουν πολλά άστοχα - κατά τη γνώμη μου - παραδείγματα όπου αντί για λογική μεταβλητή χρησιμοποείται αριθμητική μεταβλητή με 0 και 1, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα ..)

Προσωπικά θεωρώ ότι σε ένα μάθημα που για πρώτη φορά βλέπουν οι μαθητές στη Γ' Λυκείου, είναι απαραίτητο να γίνεται η διάκριση του διδακτικά σκόπιμου από το "δευτερεύον".  Ο χρόνος ούτως ή άλλως είναι συμπιεσμένος και μόνο μέσα από μία ιεράρχηση διδακτικών στόχων μπορεί να παραχθεί το μέγιστο παιδαγωγικό αποτέλεσμα.  Με αυτό το σκεπτικό προσωπικά ερμηνεύω και την απουσία οποιουδήποτε σχετικού παραδείγματος (αποτίμησης λογικής έκφρασης και εκχώρησης σε λογική μεταβλητή) από το διδακτικό πακέτο.

Παλαιότερα ήμουν ένθερμος υποστηρικτής τέτοιων παραδειγμάτων.  Μετά από μία συζήτηση όμως εδώ στο στέκι -αρκετά χρόνια πριν- πείσθηκα (από τον Vangelis αν θυμάμαι καλά) για την παιδαγωγική απ-αξία εκείνης μου της άποψης.  Εξακολουθώ βέβαια να το διδάσκω εν τούτοις βλέπω πως ακόμα και οι καλοί μαθητές δεν το αφομοιώνουν με τη μία, ενώ οι μέτριοι καμιά φορά με την ..καμία και, όταν το καταλάβουν έχουν μια αμηχανία στο να το χρησιμοποιήσουν (ακόμα και το απλούστερο: Αν βρέθηκε τότε ..)

Εν ολίγοις, προσωπικά δεν θα το επέλεγα για θέμα κι ας φροντίζω να προετοιμάζω τους μαθητές μου για την αντιμετώπισή τους.  Απ' την άλλη, 3 μονάδες είναι όλες κι όλες.  Θεωρώ όμως πως οποιαδήποτε λύση από τις προαναφερθείσες (είτε ανόητη αλλά σωστή σύνθετη λογική έκφραση είτε ακόμα και κατασκευή και κλήση – σωστής - συνάρτησης) πρέπει να πάρει όλες τις μονάδες
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

mokasa

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 24 Μαΐου 2011, 12:15:38 ΜΜ
Για ποιο λόγο το λες; Πρόβλημα θα υπήρχε αν η συνθήκη ήταν Σ=1000 ...
Για τον ίδιο λόγο που θα υπήρχε πρόβλημα αν ήταν Σ=1000 (πράγμα το οποίο μπορεί να μην επιτευχθεί ποτέ, αλλά μπορεί και να επιτευχθεί κατά τύχη)
υπάρχει πρόβλημα και με το Σ>1000. Μπορεί να επιτευχθεί ή και όχι, αν ο χρήστης δίνει πάντα αρνητικούς ή εναλλάξ αρνητικό - θετικό ίδιας απόλυτης τιμής. Δεν υπάρχει προκαθορισμένη τιμή τερματισμού (π.χ. ο αριθμός μηδέν) αλλά ούτε και μέγιστο πλήθος (π.χ. Κ = 100). Προφανώς μπορεί να έχω άδικο, αλλά μου γεννήθηκε η απορία ...

Sergio

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 24 Μαΐου 2011, 12:15:38 ΜΜ
Για ποιο λόγο το λες; Πρόβλημα θα υπήρχε αν η συνθήκη ήταν Σ=1000 ...

..υποθέτω πως ο η ολοκληρωμένη σκέψη του Νίκου μάλλον ήταν κάπως έτσι (Νίκο συγγνώμη αν υποθέτω για λογαριασμό σου :) ):

Πρόβλημα θα υπήρχε αν η συνθήκη ήταν Σ=1000 και οι αριθμοί που εισάγονται είναι όλοι αρνητικοί.  Δηλαδή αν ο αλγόριθμος είχε τη μορφή:


Σ <- 0
Αρχή_επανάληψης
   Αρχή_επανάληψης
      Διάβασε Χ
   Μέχρις_ότου Χ < 0
   Σ <- Σ + Χ
Μέχρις_ότου Σ > 1000
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

Sergio

Πάντως θεωρώ πως η επιλογή του Α5.β (Τι λέγεται υποπρόγραμμα) ήταν πολύ εύστοχη αφού δεν υπάρχει πουθενά διατυπωμένος ορισμός (σε πλαίσιο για παπαγάλους) μέσα στο βιβλίο.  Θέση ορισμού μπορεί να λάβει η τελευταία παράγραφο της σελίδας 206, όμως ο "ανόητος παπαγάλος" που μαθαίνει απ έξω τα πράσινα πλαίσια, αυτόςν δεν τον .. είχε ;)
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

P.Tsiotakis

Παράθεση από: Lorien στις 24 Μαΐου 2011, 02:23:13 ΜΜ
Για τον ίδιο λόγο που θα υπήρχε πρόβλημα αν ήταν Σ=1000 (πράγμα το οποίο μπορεί να μην επιτευχθεί ποτέ, αλλά μπορεί και να επιτευχθεί κατά τύχη)
υπάρχει πρόβλημα και με το Σ>1000. Μπορεί να επιτευχθεί ή και όχι, αν ο χρήστης δίνει πάντα αρνητικούς ή εναλλάξ αρνητικό - θετικό ίδιας απόλυτης τιμής. Δεν υπάρχει προκαθορισμένη τιμή τερματισμού (π.χ. ο αριθμός μηδέν) αλλά ούτε και μέγιστο πλήθος (π.χ. Κ = 100). Προφανώς μπορεί να έχω άδικο, αλλά μου γεννήθηκε η απορία ...
Παράθεση από: ptsiotakis στις 24 Μαΐου 2011, 12:41:31 ΜΜ
εφόσον μπορεί να επιτευχθεί (με την κατάλληλη είσοδο αριθμών) άθροισμα αριθμών  > 1000 ή και = 1000
τότε δεν υπάρχει πρόβλημα



πρόβλημα θα υπήρχε αν φεριπείν η εκφώνηση ανέφερε πως οι αριθμοί που δίνονται (Χ) είναι αρνητικοί


Γιάννης Σ.

Καλά παιδιά αν δείτε τις απαντήσεις που δίνουν τα παιδια στο Α4 θα πάθετε πλάκα!
Όλο κάτι μακρυνάρια του στυλ
κ<--αληθής ή όχι(χ>1) και αληθής κτλ
κρίμα...
Μαλ... της επιτροπής το ερώτημα.

Sergio

Παράθεση από: Sergio στις 23 Μαΐου 2011, 04:10:51 ΜΜ
Λύσεις σαν αυτές:

αλλά και άλλες, όπως:

κ <- χ>1 Η Ψευδής

κ <- χ>1 ΚΑΙ Αληθής

και (σίγουρα) αρκετές άλλες, θα δούμε πολλές και, εφόσον δίνουν το σωστό αποτέλεσμα, δε μπορούν να χάσουν μονάδα..

Εντούτοις αναδεικνύουν πιστεύω μία παρανόηση των μαθητών της μορφής: "..λογική παράσταση είναι ό,τι έχει λογικούς τελεστές.." κάτι το οποίο ασφαλώς δεν είναι σωστό (πλήρες) αφού αυτό προσδιορίζει ΣΥΝΘΕΤΗ λογική παράσταση.  Λογική παράσταση είναι και μία σύγκριση, δηλαδή μια ΑΠΛΗ λογική παράσταση.
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

petrosp13

Θα παρακαλούσαμε όσοι βαθμολογούν γραπτά, να κρατήσουν στατιστικά ως προς το Α2.5, το Α4 και τις ερωτήσεις ανάπτυξης
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

#53
Όσον αφορά το Α2.5 δεν νομίζω ότι έχει νόημα να γίνει κάτι τέτοιο, διότι όπως φαίνεται για άλλη μια φορά οι επιτηρητές στάθηκαν στο ύψος τους!!!
Σχετικά με το Α4 σίγουρα το έχουν απαντήσει λίγοι, αλλά είναι λιγότεροι από αυτούς που έχουν λύσει με πίνακα το Γ !!!!!
Τέλος όσον αφορά τις ερωτήσεις ανάπτυξης έχω να πω τα παρακάτω:
   Οι ερωτήσεις είναι τέτοιες που ναι μεν πιάνουν 12 μονάδες (κακώς κατά τη γνώμη μου) αλλά μπορούν να απαντηθούν από σκεπτόμενους μαθητές οι οποίοι δεν έχουν αποστηθίσει ορισμούς. Στο δικό μου βαθμολογικό (που είναι το μεγαλύτερο στην Ελλάδα από όσο ξέρω) αλλά και σε άλλα (είμαι σίγουρος) όποιος πλησιάζει τους ορισμούς με δικά του λόγια αλλά και με παραδείγματα παίρνει αν όχι όλες τις περισσότερες μονάδες.
  Οπότε από την θεωρία δεν έχουν χαθεί πολλές μονάδες. Το πρόβλημα είναι στο θέμα Γ αλλά αυτό θα το αναλύσω στο αντίστοιχο thread.

Τέλος θα πω κάτι έξυπνο που είδα , κάποιος μαθητής έγραψε:
  " Τμηματικός προγραμματισμός είναι ......... και ένα παράδειγμα φαίνεται στο θέμα Β2 !!!!!!!!!!!!!!!!  "
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Stefevan

χαχαχα! (για τον τμηματικό)

petrosp13

Παράθεση από: evry στις 26 Μαΐου 2011, 12:06:54 ΠΜ
Οι ερωτήσεις είναι τέτοιες που ναι μεν πιάνουν 12 μονάδες (κακώς κατά τη γνώμη μου) αλλά μπορούν να απαντηθούν από σκεπτόμενους μαθητές οι οποίοι δεν έχουν αποστηθίσει ορισμούς. Στο δικό μου βαθμολογικό (που είναι το μεγαλύτερο στην Ελλάδα από όσο ξέρω) αλλά και σε άλλα (είμαι σίγουρος) όποιος πλησιάζει τους ορισμούς με δικά του λόγια αλλά και με παραδείγματα παίρνει αν όχι όλες τις περισσότερες μονάδες.
  Οπότε από την θεωρία δεν έχουν χαθεί πολλές μονάδες. Το πρόβλημα είναι στο θέμα Γ αλλά αυτό θα το αναλύσω στο αντίστοιχο thread.

Κι όμως, αυτό θέλω να τονίσω
Μαθητές που τα καταφέρνουν στον προγραμματισμό και συνήθως δεν αρέσκονται στην αποστήθιση, θα αυτοσχεδίασαν και θα έχασαν έστω 3-4 μονάδες στις 3 ερωτήσεις αποστήθισης
Αυτές είναι που τελικά μπορεί να τους κόστισαν αρκετα, ίσως και έναν βαθμό κάτω από 90/100, με μερικές απροσεξίες σε προγραμματιστικά θέματα (όπως το Α4 και το Α2.5, ή την σάρωση κατά γραμμές στο Δ4)
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Ένα λεπτό να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα, ούτε μένα μου αρέσει η θεωρία αλλά αυτή η θεωρία γραφόταν, το μόνο με το οποίο διαφωνώ είναι ο τμηματικός προγραμματισμός, αλλά αν κάποιος δεν ξέρει να απαντήσει τι είναι υποπρόγραμμα ή τι είναι παράμετρος , γιατί πρέπει να πάρει 100;
Επίσης όσον αφορά τα Α4 και το Α2.5 ή τη σάρωση κατά γραμμές.
Θα διαφωνήσω μαζί σου για τον όρο απροσεξίες και θα σου πω γιατί. Συμφωνούμε ότι τα θέματα ήταν σε γενικές γραμμές βατά? Συμφωνούμε ότι ένας καλός (όχι άριστος) μαθητής είχε τελειώσει άνετα σε 2 ώρες και του έμενε ακόμα μια ώρα? Όταν έχεις μια ώρα ακόμα να τα τσεκάρεις δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα απροσεξίας.
Επίσης όσον αφορά το Α2.5 κατά τη γνώμη μου ήταν το καλύτερο ερώτημα όλου του διαγωνίσματος, γιατί απαιτεί πραγματικά σκέψη.΄
Για το Α4 πάλι δείχνει έλλειμμα κατανόησης των λογικών εκφράσεων/μεταβλητών/τιμών κλπ για όσους δεν το έκαναν.
Όσον αφορά τη σάρωση κατά γραμμές θεωρώ θεμελιώδες στο εύκολο αυτό θέμα να μπορεί ο μαθητής να αντιληφθεί ότι όταν θέλεις τους ψήφους που δίνεις πας κατά γραμμές και όταν θέλεις αυτούς που παίρνεις πας κατά στήλες. Αυτό δεν είναι ούτε απροσεξία ούτε κακή στιγμή, είναι πάλι έλλειμμα κατανόησης σχετικά με το μοντέλο που βρίσκεται πίσω από το πραγματικό πρόβλημα που περιγράφεται.

Αυτά,
πακέτο φέτος η βαθμολόγηση, δεν μας έφτανε το πέρασμα κάθε υποερωτήματος στο τετράδιο, έχουμε τώρα και οκταψήφιους κωδικούς, που χωράνε ίσα ίσα στο σχετικό πλαίσιο
τουλάχιστον φέτος τα γραπτά βαθμολογούνται εύκολα. Πιστεύω ότι θα έχουμε πολύ λίγες αναβαθμολογήσεις

Παράθεση από: petrosp13 στις 26 Μαΐου 2011, 12:19:41 ΠΜ
Κι όμως, αυτό θέλω να τονίσω
Μαθητές που τα καταφέρνουν στον προγραμματισμό και συνήθως δεν αρέσκονται στην αποστήθιση, θα αυτοσχεδίασαν και θα έχασαν έστω 3-4 μονάδες στις 3 ερωτήσεις αποστήθισης
Αυτές είναι που τελικά μπορεί να τους κόστισαν αρκετα, ίσως και έναν βαθμό κάτω από 90/100, με μερικές απροσεξίες σε προγραμματιστικά θέματα (όπως το Α4 και το Α2.5, ή την σάρωση κατά γραμμές στο Δ4)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

petrosp13

Δώσε μου μια περιγραφή της έννοιας "παράμετρος" διαφορετική από την "μεταβλητή που επιτρέπει το πέρασμα τιμής από το ένα τμήμα προγράμματος στο άλλο" η οποία θα είναι αυτοσχεδιασμός μαθητή και θα πάρει όλες τις μονάδες
Πολύ δύσκολα θα δώσεις ΟΛΕΣ τις μονάδες σε άλλον ορισμό δυστυχώς
Για να μην μιλήσω για το "υποπρόγραμμα" που οι απαντήσεις θα αγγίξουν το χάος σε εύρος
Είναι στην κρίση του βαθμολογητή να το κρίνει; Κι αυτός που έγραψε ακριβώς τον ορισμό κερδίζει κάτι παραπάνω;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Οι παράμετροι είναι μεταβλητές με τις οποίες επικοινωνούν τα υποπρογράμματα με κυρίως πρόγραμμα ή
οι παράμετροι είναι μεταβλητές τις οποίες χρησιμοποιούμε για να περάσουμε τιμές από το κύριο πρόγραμμα στο υποπρόγραμμα αλλά και αντίστροφα

όσο για το υποπρόγραμμα πάλι υπάρχουν πολλοί ορισμοί που αγγίζουν το τέλειο και δεν είναι απαραίτητα αυτολεξεί.

Παράθεση από: petrosp13 στις 26 Μαΐου 2011, 12:42:13 ΠΜ
Δώσε μου μια περιγραφή της έννοιας "παράμετρος" διαφορετική από την "μεταβλητή που επιτρέπει το πέρασμα τιμής από το ένα τμήμα προγράμματος στο άλλο" η οποία θα είναι αυτοσχεδιασμός μαθητή και θα πάρει όλες τις μονάδες
Πολύ δύσκολα θα δώσεις ΟΛΕΣ τις μονάδες σε άλλον ορισμό δυστυχώς
Για να μην μιλήσω για το "υποπρόγραμμα" που οι απαντήσεις θα αγγίξουν το χάος σε εύρος
Είναι στην κρίση του βαθμολογητή να το κρίνει; Κι αυτός που έγραψε ακριβώς τον ορισμό κερδίζει κάτι παραπάνω;

Ας μην φέρνουμε την καταστροφή, το μάθημα δεν είναι ΑΟΔΕ, όσοι διορθώνουν ξέρουν πολύ καλά πως να διακρίνουν αν ο μαθητής έχει κατανοήσει αυτές τις έννοιες και πίστεψέ με σχεδόν κανένας καθηγητής πληροφορικής δεν βαθμολογεί με βάσει το πόσο καλά έχει αποστηθίσει ο μαθητής τους ορισμούς
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

sstergou

Οι πραγματικές παράμετροι όμως μπορεί να είναι και σταθερές στις συναρτήσεις. Αυτό το λέει κάπου;

Sergio

Παράθεση από: sstergou στις 26 Μαΐου 2011, 08:43:21 ΠΜ
Οι πραγματικές παράμετροι όμως μπορεί να είναι και σταθερές στις συναρτήσεις. Αυτό το λέει κάπου;

Θεωρώ πως οι πραγματικές παράμετροι μπορούν να είναι και εκφράσεις στις συναρτήσεις.. Ούτε αυτό το λέει κάπου.
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

Sergio

Εντελώς αιρετικά, εξ όσων έχω διαβάσει στο Στέκι στο παρελθόν, θεωρώ πως το ίδιο (σταθερές, εκφράσεις και μεταβλητές) μπορούν να είναι και οι πραγματικές παράμετροι στις διαδικασίες..

Ούτε αυτό το γράφει πουθενά..

Ολυτε αυτό παραβιάζει την ουσία της επικοινωνίας μεταξύ τμημάτων προγράμματος..
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

P.Tsiotakis

Σύμφωνα με το βιβλίο σελίδα 215 "Στο συγκεκριμένο παράδειγμα κάθε διαδικασία έχει από μία παράμετρο. Στη γενική περίπτωση μπορούν να υπάρχουν καμία, μία ή περισσότερες παράμετροι. Οταν υπάρχουν πολλές παράμετροι, τότε άλλες χρησιμοποιούνται για να μεταβιβάσουν τιμές στη διαδικασία και άλλες για να επιστρέψουν τιμές στο κύριο πρόγραμμα."
και το παράδειγμα στη σελίδα 217 (φορά κάθε βέλους στις παραμέτρους) φαίνεται να το επιβεβαιώνει αυτό
φαίνεται οτι ο μηχανισμός της διαδικασίας έχει την ικανότητα να ξεχωρίζει τις εισόδου από τις εξόδου

όμως στην επόμενη σελίδα αναφέρει: "Μετά την εκτέλεση των εντολών της διαδικασίας, όταν εκτελεστεί η εντολή ΤΕΛΟΣ_ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ, οι μεταβλητές της διαδικασίας που αναφέρονται στη δήλωση της διαδικασίας δίνουν τις τιμές που περιέχουν στις αντίστοιχες μεταβλητές που περιλαμβάνονται στην κλήση της διαδικασίας Πράξεις. Έτσι η Α παίρνει την τιμή της Χ (=5), η Β την τιμή της Υ (= 7), η Διαφ1 της Διαφορά (=-2) και η μεταβλητή Άθρ1 της Άθροισμα (=12). Με την επιστροφή στο κύριο πρόγραμμα όλες οι θέσεις μνήμης που είχαν δοθεί στη διαδικασία απελευθερώνονται."
άρα επιστρέφονται όλες οι τιμές, ακόμη και αυτές που δεν τροποποιήθηκαν και θεωρούνται "εισόδου".

Συνεπώς Σέργιο είναι θολό το σημείο αυτό. Από τα πολλά που το βιβλίο είναι ασυνεπές (μέσα σε 2 συνεχόμενες σελίδες!)..

alkisg

Αυτό με τις παραμέτρους σταθερές/εκφράσεις σε διαδικασίες, το είχαμε συζητήσει μέχρι ...τελικής πτώσης πέρισυ, και τελικά συμφωνήσαμε ότι διαφωνούμε:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2700.0

P.Tsiotakis

Παράθεση από: alkisg στις 26 Μαΐου 2011, 12:22:32 ΜΜ
Αυτό με τις παραμέτρους σταθερές/εκφράσεις σε διαδικασίες, το είχαμε συζητήσει μέχρι ...τελικής πτώσης πέρισυ, και τελικά συμφωνήσαμε ότι διαφωνούμε:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2700.0

I know

Sergio

Παράθεση από: alkisg στις 26 Μαΐου 2011, 12:22:32 ΜΜ
Αυτό με τις παραμέτρους σταθερές/εκφράσεις σε διαδικασίες, το είχαμε συζητήσει μέχρι ...τελικής πτώσης πέρισυ, και τελικά συμφωνήσαμε ότι διαφωνούμε:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2700.0

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 26 Μαΐου 2011, 12:23:36 ΜΜ
I know

Ι 2 ..
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

karrasnikos

Για το Α4
Επειδή βαθμολόγησα είδα όντως πολλές περίεργες απαντήσεις.
Απο κλήση συνάρτησης μέχρι συνδυασμούς από λογικές πράξεις
Στατιστικά μεγάλη αποτυχία στο συγκεκριμένο ερώτημα και από μαθητές που πλησίαζαν το άριστα, που δείχνει ότι δεν έχει δοθεί βάρος και από σχολεία και από φροντιστήρια

pgrontas

Είδα σήμερα δύο ωραία στο Α4:
Το πρώτο από κάποιον εξυπνάκια: (2+1=3) και Χ>1
Το δεύτερο: Χ>1 ή ψευδής. Μου άρεσε αυτή η απάντηση γιατί ο μαθητής απεικόνισε την δομή επιλογής στην συνθήκη.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson