Ερώτηση στην πολυπλοκότητα

Ξεκίνησε από nbasd, 04 Μαρ 2016, 10:19:03 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nbasd

Φίλοι γεια σας

Γνωρίζει κάποιος πως λέγονται οι αλγόριθμοι που ''δεν δίνουν την καλύτερη λύση αλλά προτιμώνται για λόγους ταχύτητας'' ;


Ευχαριστώ

evry

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στην αντίστοιχη συμπλήρωση κενού στο τετράδιο μαθητή.
Η σωστή απάντηση είναι οι ευριστικοί αλγόριθμοι με το σκεπτικό ότι ένας ευριστικός αλγόριθμος θα βρει γρήγορα μια λύση χωρίς να χρειαστεί να σαρώσει όλο το χώρο αναζήτησης, όμως αυτή δεν θα είναι η βέλτιστη. Για παράδειγμα ένας αλγόριθμος που βρίσκει την έξοδο από λαβύρινθο θα βρει μια έξοδο με τον κανόνα του δεξιού χεριού π.χ. αλλά αυτή μπορεί να μην είναι η συντομότερη.

Τώρα αν κοιτάξεις στο πίσω μέρος του Τετραδίου Μαθητή, έχει τις απαντήσεις, όμως η απάντηση που έχει για αυτή την άσκηση είναι λάθος αφού έχει ως απάντηση τους αιτιοκρατικούς αλγορίθμους.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

nbasd

Ναι envry αυτή την ερώτηση εννοώ.. ;)

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου!!

Πες μου κατι άλλο..πιστεύεις ότι θα βάλουνε φέτος ασκήσεις από το κεφ 5? Είναι πραγματικά δύσκολο κεφάλαιο. Ποια είναι η προσωπική σου εκτίμηση?


Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

να ρωτήσω, αυτή η ερώτηση είναι μέσα στην ύλη ?? δεν έχω διδάξει ακόμη το κεφάλαιο, περιμένω (όπως πολλοί συνάδελφοι που έχω μιλήσει) να δω μήπως έρθει καμία οδηγία για το τι να κάνουμε ...