Τέλος υποστήριξης Ubuntu/LTSP/Epoptes/sch-scripts από το ΙΤΥΕ

Ξεκίνησε από alkisg, 04 Ιαν 2024, 09:18:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stefanosski

Ελπίζω να διορθωθεί η κατάσταση και να επανέλθει σύντομα η υποστήριξη Ubuntu.

d_oikon

Παράθεση από: d_oikon στις 12 Μαρ 2024, 10:42:37 ΠΜΚαλησπέρα σε όλους.

Σχετικά με προαναφερθέντα σχόλια για κάποιο κείμενο που μπορούμε να στείλουμε σε ενδιαφερόμενους φορείς ή/και κλάδους (πχ δημοσιογράφους), το οποίο να αναδεικνύει το πρόβλημα που έχει προκύψει, συνέταξα ένα κείμενο το οποίο περιλαμβάνει στοιχεία που έδωσε ο Άλκης @alkisg και λεπτομέρειες σχετικά με το θέμα.

Μπορείτε να το διαβάσετε, να σχολιάσετε, ή/και να προτείνετε αλλαγές. Το κείμενο θα το βρείτε εδώ.

Ενημέρωση 21/03/2024: Έχω κάνει διορθώσεις/προσθήκες σύμφωνα με τα σχόλια που έγιναν.





Στο κείμενο έχουν γίνει βελτιώσεις/διορθώσεις σύμφωνα με προτάσεις που έγιναν.
Μπορεί όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει και να το στείλει σε όποιον νομίζει ότι θα ευαισθητοποιηθεί και θα αναδείξει το θέμα μας.
Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις ή διορθώσεις/βελτιώσεις είναι ακόμα ευπρόσδεκτες.
Καλημέρα σε όλους!

artemis

Χρησιμοποιώ το σύστημα αυτό περίπου 15 χρόνια. Όπως καταλαβαίνω είναι κλασική περίπτωση γραφειοκρατικής αδιαφορίας από την κεντρική διοίκηση, ακόμα κι αν αυτή τελικά κερδίζει από τα εκατοντάδες εργαστήρια που θα έπρεπε να διατηρεί σε καλή κατάσταση.
Τέλος πάντων, πιστεύω ότι αυτό που θα τους πίεζε είναι οι δημοσιεύσεις στον τύπο, ακόμα και τοπικό, γιατί μόνο έτσι στριμώχνονται.

vasiliki

Άλκη σε ευχαριστώ για την υποστήριξη στο έργο μου στα σχολεία, όλα αυτά τα χρόνια!
Ήσουν πάντα εκεί, όποτε σε χρειαζόμουν στο εργαστήριο, ακούραστος, ευγενικός, άμεσος και αποτελεσματικός.
Για μένα είσαι αναντικατάστατος σε αυτό που κάνεις στα σχολεία.
Πραγματικά λυπάμαι για την εξέλιξη. :-[
Γιατί όταν υπάρχει κάτι καλό σε αυτό το κράτος δεν το εκτιμούμε, δεν μπορώ να το καταλάβω!


TasosTheGango

Παράθεση από: pgrontas στις 04 Ιαν 2024, 11:23:29 ΠΜΑλκη ευχαριστούμε πολύ για την τόση δουλειά τόσα χρόνια και λυπάμαι πολύ για αυτή την εξέλιξη.
Είμαι σίγουρος ότι η αμοιβή που έχεις λάβει είναι ελάχιστη σε σχέση με τον κόπο σου.

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που σήμερα που δαπανώνται τόσα χρήματα για πανάκριβους διαδραστικούς (με ίσως αμφίβολη σχέση παιδαγωγικής χρησιμότητας / κόστους) δεν μπορεί να βρεθεί μια λύση (με κονδύλι που ασφαλώς είναι σχετικά αμελητέο) για το θέμα αυτό.
Ειδικά μάλιστα όταν έχουμε υπουργό πληροφορικό και πρόεδρο του ΙΕΠ πληροφορικό.

Επίσης, αλλά αυτό είναι ίσως άσχετο, μου κάνουν τρομερά αρνητική εντύπωση οι περίεργες αλλαγές σε νόμους (όχι μόνο σε αυτόν που ανέφερες αλλά και σε άλλους) που έχουν σκοπό να στερήσουν από δημοσίους υπαλλήλους νόμιμη και φορολογούμενη ιδιωτική δραστηριότητα.Να πας να γαμηθεις παλιό πούστη 

TasosTheGango




Ρε γαμιολα τα θέματα βαλτά στο κωλο σου γαμω τις μανες σας  :police:

TasosTheGango