Ζητείται βοήθεια σε κάποιες απορίες

Ξεκίνησε από Andreas Karatzas, 04 Μαΐου 2011, 04:32:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Andreas Karatzas

Συνάδελφοι καλησπέρα,

επειδή πλησιάζει ο καιρός των πανελληνίων και έχω μερικές απορίες και θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποια πραγματά για το πως θα τα διδάξω στις τελικές επαναλήψεις, εάν κάποιος θα μπορούσε να παρέχει κάποια βοήθεια θα του είμουνα ευγνώμων.

1) Αρχικά επειδή διδάσκω το μάθημα σε φροντιστήριο και δεν έχω επάφη με το σχολείο γνωρίζει κανείς εάν το Υπουργείο Παιδείας έχει στείλει τυχόν διορθώσεις για το σχολικό βιβλίο; Και αναφέρομαι κυρίως στο πως πρέπει να διδάξω ότι λειτουργεί Αριθμός Επιβεβαίωσης (να τον διδάξω με τον σωστό τρόπο ή με τον λάθος του βιβλίου;).

2) Επίσης στις ασκήσεις με κλάσεις, προθέματα κλπ, που θα πρέπει να βρούμε πόσα διαφορετικά δίκτυα, υποδίκτυα ή πόσους διαφορετικούς υπολογιστές μπορούμε να έχουμε, θα πρέπει από το τελικό αποτέλεσμα να αφαιρούμε τον αριθμό 2, για τις δεσμευμένες θέσεις (όπως είναι το σωστό και αναφέρεται στο υποστηρικτικό βιβλίο των καθηγητών πληροφορικής Μεσσηνίας και Λακωνίας) ή να μην κάνουμε αυτή την αφαίρεση γιατί δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στο σχολικό βιβλίο;

3)Επίσης στην ακόλουθη άσκηση έχω μια απορία:

"Για μια IP διευθυνση Β κλασης η εχουμε προθεμα /21 να βρεθει η η μασκα υποδικτυου σε δυαδικη μορφη, ο αριθμος υποδικτυων και ο αριθμος υπολογιστων (host)."

Αρχικά η μάσκα υποδικτύου θα είναι η 11111111.11111111.11111000.00000000

και επειδή βρισκόμαστε στην κλάση Β όπου τα 16 πρωτα bits χρησιμοποιούνται για το δίκτυο, ενώ εμείς έχουμε πρόθεμα 21,
τότε 21-16=5, άρα μπορούμε να δημιουργήσουμε 2^5 (2 εις την 5) υποδίκτυα.

Επίσης, επειδή έχουμε /21 πρόθεμα, και 32-21=11, μπορούμε να έχουμε 2^11 (2 εις την 11) διαφορετικούς υπολογιστές.

Ελπίζω να τα λέω καλά μέχρι εδώ...

Η απορία μου είναι η εξής...

αν στην συγκεκριμένη άσκηση μας ζητάγανε επίσης να πούμε πόσα διαφορετικά δίκτυα μπορούμε να έχουμε, θα λέγαμε:

έχουμε 2^14 (2 εις την 14) διαφορετικά δίκτυα καθώς βρισκόμαστε στην κλάση Β και τα δύο πρώτα bits είναι σταθερά (το 10)
ή επειδή τώρα έχουμε το πρόθεμα χαλάει η δομή της κλάσης Β οπότε θα έχουμε 2^16  (2 εις την 16) διαφορετικά δίκτυα;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων!



Ma8hths

Καλησπέρα!

Απορία:Γίνεται μια IP να είναι κλάσεις Β και CIDR ταυτόχρονα;;


gedeon

Παράθεση από: Andreas Karatzas στις 04 Μαΐου 2011, 04:32:12 ΜΜ
Συνάδελφοι καλησπέρα,

επειδή πλησιάζει ο καιρός των πανελληνίων και έχω μερικές απορίες και θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποια πραγματά για το πως θα τα διδάξω στις τελικές επαναλήψεις, εάν κάποιος θα μπορούσε να παρέχει κάποια βοήθεια θα του είμουνα ευγνώμων.

1) Αρχικά επειδή διδάσκω το μάθημα σε φροντιστήριο και δεν έχω επάφη με το σχολείο γνωρίζει κανείς εάν το Υπουργείο Παιδείας έχει στείλει τυχόν διορθώσεις για το σχολικό βιβλίο; Και αναφέρομαι κυρίως στο πως πρέπει να διδάξω ότι λειτουργεί Αριθμός Επιβεβαίωσης (να τον διδάξω με τον σωστό τρόπο ή με τον λάθος του βιβλίου;).

2) Επίσης στις ασκήσεις με κλάσεις, προθέματα κλπ, που θα πρέπει να βρούμε πόσα διαφορετικά δίκτυα, υποδίκτυα ή πόσους διαφορετικούς υπολογιστές μπορούμε να έχουμε, θα πρέπει από το τελικό αποτέλεσμα να αφαιρούμε τον αριθμό 2, για τις δεσμευμένες θέσεις (όπως είναι το σωστό και αναφέρεται στο υποστηρικτικό βιβλίο των καθηγητών πληροφορικής Μεσσηνίας και Λακωνίας) ή να μην κάνουμε αυτή την αφαίρεση γιατί δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στο σχολικό βιβλίο;

3)Επίσης στην ακόλουθη άσκηση έχω μια απορία:

"Για μια IP διευθυνση Β κλασης η εχουμε προθεμα /21 να βρεθει η η μασκα υποδικτυου σε δυαδικη μορφη, ο αριθμος υποδικτυων και ο αριθμος υπολογιστων (host)."

Αρχικά η μάσκα υποδικτύου θα είναι η 11111111.11111111.11111000.00000000

και επειδή βρισκόμαστε στην κλάση Β όπου τα 16 πρωτα bits χρησιμοποιούνται για το δίκτυο, ενώ εμείς έχουμε πρόθεμα 21,
τότε 21-16=5, άρα μπορούμε να δημιουργήσουμε 2^5 (2 εις την 5) υποδίκτυα.

Επίσης, επειδή έχουμε /21 πρόθεμα, και 32-21=11, μπορούμε να έχουμε 2^11 (2 εις την 11) διαφορετικούς υπολογιστές.

Ελπίζω να τα λέω καλά μέχρι εδώ...

Η απορία μου είναι η εξής...

αν στην συγκεκριμένη άσκηση μας ζητάγανε επίσης να πούμε πόσα διαφορετικά δίκτυα μπορούμε να έχουμε, θα λέγαμε:

έχουμε 2^14 (2 εις την 14) διαφορετικά δίκτυα καθώς βρισκόμαστε στην κλάση Β και τα δύο πρώτα bits είναι σταθερά (το 10)
ή επειδή τώρα έχουμε το πρόθεμα χαλάει η δομή της κλάσης Β οπότε θα έχουμε 2^16  (2 εις την 16) διαφορετικά δίκτυα;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων!




Καλησπέρα Andrea και καλή δύναμη στα μαθήματά σου.
Οι απορίες σου λογικές διότι το βιβλίο είναι λίγο ασαφές.... Απαντώ λοιπόν ανά ερώτημα

1. Το Υπουργείο δεν έχει στείλει τίποτα για διόρθωση λαθών. Ο αριθμός επιβεβαίωσης πρέπει να διδαχθεί με το τρόπο του βιβλίου...όπως στο παράδειγμα της σελ. 235. Το βιβλίο θεωρεί ότι όταν στέλνεις ένα αριθμό επιβεβαίωσης π.χ. 12000 τότε ο παραλήπτης έχει λάβει μέχρι ΚΑΙ αυτό τον αριθμό. Το αναφέρει στη σελ. 234 ακριβώς πρίν τον Αριθμό Επιβεβαίωσης με έντονα γράμματα...
Βέβαια εσύ ίσως θέλεις να αναφέρεις και το σωστό τρόπο (καλό είναι) αλλά αν πέσει τέτοιο θέμα να είσαι σίγουρος ότι οι λύσεις που θα στείλει το Υπουργείο στους βαθμολογητές θα περιλαμβάνουν οπωσδήποτε το λάθος του βιβλίου σαν σωστή απάντηση (Ίσως στείλουν σα δεύτερη αποδεκτή λύση και το σωστό τρόπο - για προφανείς λόγους... να έχουν δεμένο το γάϊδαρό τους).

2. Η απάντηση είναι η εξής : "Έχω συνολικά τόσες ανεξάρτητες (π.χ. 4096) διευθύνσεις.. εκ΄των οποίων είναι διαθέσιμες οι 4094".  Έτσι καλύπτεσαι 100%.

3. Εφ΄όσον αναφέρεσαι σε κλάση B τότε υποχρεωτικά τα δίκτυα είναι απο 10...... , άρα αποτέλεσμα 2^14.  Δεν είναι απαραίτητο να καταργηθεί η κλάση λόγω του προθέματος.  Μπορείς να έχεις πρόθεμα και να αναφέρεσαι σε κλάση - όπως σωστά έκανες με το παράδειγμά σου.


Βέβαια, αν μπουν τέτοιου είδους θέματα θα κλάψουν μανούλες.... όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο

Καλή συνέχεια
       

gedeon

Παράθεση από: Ma8hths στις 04 Μαΐου 2011, 10:16:09 ΜΜ
Καλησπέρα!

Απορία:Γίνεται μια IP να είναι κλάσεις Β και CIDR ταυτόχρονα;;



Ναι,  μπορείς π.χ. να αναφέρεσαι με CIDR  μέσα σε κλάσεις. Πρακτικά το CIDR είναι βολικός τρόπος διαχείρισης διευθύνσεων IP. Άλλωστε το CIDR περισσότερο τους Internet providers βολεύει και φυσικά τους πίνακες δρομολόγησης(αλλά αυτό άσ΄το - ελπίζω να το μάθεις στη σχολή που εύχομαι να μπείς)
Δες το π.χ.
   Ένας provider σου λέει ότι η εταιρεία που δουλεύεις σαν υπεύθυνος δικτύου έχει πρόθεμα /22. Δηλ.
   έχεις ένα συγκεκριμένο υποδίκτυο στο οποίο έχεις τη δυνατότητα για 2^10 ανεξάρτητες
   διευθύνσεις(32 - 22).
   Εσύ όμως μπορείς να έχεις 2^2 κλάσεις τύπου C (24 - 22 = 2) και σου μένουν για κάθε μία απο αυτές
   τις κλάσεις τύπου C,  2^8 ανεξάρτητες διευθύνσεις.

   Καλή επιτυχία στις εξετάσεις
 
   

natso

Δηλαδή στην διεύθυνση 192.55.60.7 οι διευθύνσεις δικτύων είναι 2^21 γιατί είναι διεύθυνση κλάσης C και χρησιμοποιούνται 21bits για το τμήμα δικτυού??? Η μήπως είναι 2^21-2???

Ma8hths

Παράθεση από: gedeon στις 05 Μαΐου 2011, 12:58:01 ΠΜ


Η απάντηση είναι η εξής : "Έχω συνολικά τόσες ανεξάρτητες (π.χ. 4096) διευθύνσεις.. εκ΄των οποίων είναι διαθέσιμες οι 4094".  Έτσι καλύπτεσαι 100%.

       

Andreas Karatzas

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας.

Μια απορια ακομα οσον αφορα κατι θεωρητικο...λεπτομερεια βεβαια απλα θα ηθελα να το ξεκαθαρισω και εγω ο ιδιος...

το βιβλιο αναφερει οτι οι υπηρεσιες που προσφερει το επιπεδο δικτυο στο επιπεδο μεταφορας, κατατασσονται σε:

υπηρεσιες χωρις συνδεση και υπηρεσιες προσανατολισμενες σε συνδεση...

τι ακριβως εννοειται με αυτο (με και χωρις συνδεση);

ευχαριστω και παλι! :)

Ma8hths

Το TCP είναι πρωτόκολλο προσανατολισμένο σε σύνδεση ενώ το UDP χωρίς σύνδεση.
Κάπως ετσι  θα πρέπει να είναι η διαφορα τους δηλαδή οι σύνδεσης προσανατολισμένες σε σύνδεση είναι πιο αξιόπιστες.Μπορεί να μην ισχύει βεβαια αυτό είναι υποθέσεις ενός μαθητή.

natso

#8
Κατά τη γνώμη...μου παρατηρώντας ότι τα TCP πακέτα περιέχουν στην επικεφαλίδα τους πεδία όπως ο αριθμός επιβεβαίωσης και παράθυρο τα οποία ενημερώνουν το TCP του απέναντι άκρου  μπορούμε να υποθέσουμε  ότι υπάρχει μια επικοινωνία μεταξύ των δυο ακρών αφού το ένα πρωτόκολλο ενημερώνει το άλλο για την κατάσταση του(δηλαδή υπάρχει σύνδεση μεταξύ των πρωτοκόλλων), σε αντίθεση με το UDP στο οποίο τα πακέτα που δημιουργεί δεν ενημερώνουν  για την κατάσταση του UDP στο απέναντι άκρο καθώς το μόνο πεδίο στην επικεφαλίδα είναι οι UDP θύρες.

Δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησα και επίσης αυτή είναι μια δική μου υπόθεση αφού το βιβλίο δεν δίνει κάποια διευκρίνιση.

gedeon

Παράθεση από: Andreas Karatzas στις 14 Μαΐου 2011, 06:57:30 ΜΜ
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας.

Μια απορια ακομα οσον αφορα κατι θεωρητικο...λεπτομερεια βεβαια απλα θα ηθελα να το ξεκαθαρισω και εγω ο ιδιος...

το βιβλιο αναφερει οτι οι υπηρεσιες που προσφερει το επιπεδο δικτυο στο επιπεδο μεταφορας, κατατασσονται σε:

υπηρεσιες χωρις συνδεση και υπηρεσιες προσανατολισμενες σε συνδεση...

τι ακριβως εννοειται με αυτο (με και χωρις συνδεση);

ευχαριστω και παλι! :)

Η ύλη των Πανελλαδικών αρχίζει απο τη σελ. 196

Οι υπηρεσίες με σύνδεση - χωρίς σύνδεση αναφέρονται στις σελ. 16-17  του βιβλίου.  Είναι ύλη της  Β' Λυκείου

Andreas Karatzas


Andreas Karatzas

Παράθεση από: gedeon στις 16 Μαΐου 2011, 01:01:31 ΠΜ

Η ύλη των Πανελλαδικών αρχίζει απο τη σελ. 196

Οι υπηρεσίες με σύνδεση - χωρίς σύνδεση αναφέρονται στις σελ. 16-17  του βιβλίου.  Είναι ύλη της  Β' Λυκείου

ναι το γνωριζω οτι η υλη ξεκιναει απο την σελιδα 196, απλα οι υπηρεσιες με και χωρις συνδεση αναφερονται και στην σελιδα 221 του σχολικου βιβλιου (κατω κατω) και πανω σε αυτο εξεφρασα την απορια μου.

ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως! :)