Client δεν ξεκινά

Ξεκίνησε από elf, 02 Οκτ 2023, 03:29:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Νέο εργαστήριο και νέα προβλήματα (δηλαδή νέα είναι η συνάντηση εκπαιδευτικού-εργαστηρίου γιατί και οι δύο τα έχουμε τα χρονάκια μας  :)
Ένας client φτάνει μόνο στο 20% όταν φορτώνει τον εικονικό.

Το μήνυμα που βγαίνει στην αρχή είναι
Intel corportation VIA Rhine II Fast Ethernet Adapter  v2.43
Μετά παραμένει ώρα στο DHCP.... και μετά βγάζει ένα μήνυμα που δεν πολυπρολαβαίνω:

Proxy did not reply to request on port 4011( κάτι τέτοιο)
Βγαίνει η μπλε οθόνη να φορτώσει και δεν...
Καμιά ιδέα τι να κάνω;

falexakos

Μήπως η σύνδεση στο LAN του εργαστηρίου είναι απελπιστικά αργή; Σίγουρα είναι 1000αρι το switch; Επίσης δοκίμασε κανένα άλλο UTP καλώδιο. Να είναι τουλάχιστον Cat-5e και -αν δεν είναι μεγάλη ταλαιπώρια- τσέκαρε μήπως η κάρτα LAN του εν λόγω μηχανήματος ΔΕΝ είναι Gigabit. (Π.χ. Το "Fast Ethernet Adapter" του μηνύματος παραπέμπει σε κάρτα που υποστηρίζει έως 100Mbps ).

Λέω εγώ τώρα... :-\


alkisg

Συμφωνώ με τον Φώτη, αν θυμάμαι καλά η VIA Rhine είναι μια άθλια 100ρα κάρτα με πολλά προβλήματα.
Δοκίμασε καταρχάς να συνδέσεις το PC αυτό σε άλλη θέση δικτύου, αλλά αν το πρόβλημα επιμείνει, τότε δοκίμασε να βάλεις άλλη κάρτα.

elf

Η κάρτα είναι κατοστάρα, το switch 1000αρι και οι άλλες δύο ίδιες κάρτες που έχω στο εργαστήριο παίζουν...  Δε συμφέρει να αλλάξω κάρτα σε αυτόν τον υπολογιστή, παίρνω καλύτερα μεταχειρισμένο. Μπορεί να είναι κάτι άλλο να δω;

alkisg

Δοκίμασες την πρότασή μου να συνδέσεις αυτό το PC σε άλλη θέση δικτύου;

Αν αυτό διορθώσει το πρόβλημα, σημαίνει ότι είναι θέμα καλωδίωσης.
Αν όχι, τότε δοκίμασε να εγκαταστήσεις το iPXE στον δίσκο του, π.χ. μέσω win32-loader ή μέσω grub-ipxe:
https://ts.sch.gr/wiki/linux/ltsp/netboot/

Πάντως το να βάλεις άλλη 100ρα κάρτα από π.χ. παλιό Pentium 4 θα είναι τζάμπα,
ενώ μια 1000ρα κάρτα έχει λιγότερο από 10€.

elf

Μήπως γίνεται να μου στείλετε με προσωπικό μήνυμα κάπου που μπορώ να αγοράσω οικονομικά κάρτες δικτύου; έστω και χωρίς τιμολόγιο αν είναι για 10ευρώ...
Ευχαριστώ!