ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΙ...............καλό ή κακό;

Ξεκίνησε από dora, 20 Ιαν 2011, 06:22:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dora

Μου πρότειναν να πάω να εκπαιδευτώ στους διαδραστικούς πίνακες που θα προμηθευτεί το σχολείο μας.
Βλέπετε κάτι καλό σ΄ αυτό; ....ή εγώ βλέπω μόνο αρνητικά; :-\

kadafi

Σε τι σχολείο είσαι; Σε Γυμνάσιο;
Γιατί αν είσαι σε Γενικό Λύκειο νομίζω θα είναι τσάμπα κόπος
Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

iliasthes

Τι εννοείς; Αν δεν ξέρουμε ακριβώς τι εκπαίδευση εννοούν, και τι εννοείς εσύ αρνητικό ή θετικό δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε.

dora

Λοιπόν... εννοώ ότι είναι μια ευθύνη ακόμα (κακό) ή είναι καλό γιατί μπορεί να απαλλαγούμε από άλλες εργασίες; :-\

Laertis

Αγαπητή Dora,
επειδή δεν έχεις πάει στο στρατό, δεν ξερεις και την αντίστοιχη νοοτροπία , η οποία επικρατεί και στο σχολείο. Αν κάποιος δηλώσει ότι ξέρει κάτι ή ξέρουν οι υπόλοιποι ότι ξέρει (βλέπε επιμόρφωση), αναλαμβανει αυτομάτως και τη λειτουργία/εργασία αυτή. Επειδή έχεις προταθεί απο το σχολείο ως "επίσημη" εκπαιδευόμενη, να είσαι έτοιμη να δέχεσαι απο όλους τους συναδέλφους βομβαρδιστικά ερωτήματα και αιτήματα βοήθειας για ότιδήποτε επιστητο περί διαδρατικών   :D

Εγώ πάντως θα ήθελα να εκπαιδευτώ, αν και είμαι σε Λύκειο, γιατί το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

dora

Το νεότερο που έμαθα σήμερα – με βάσει τα λόγια του διευθυντή-είναι ότι: «οι καθηγητές της πληροφορικής είναι υποχρεωμένοι να παραλάβουν του διαδραστικούς πίνακες». Εσείς γνωρίζετε κάτι τέτοιο;.......ή έιναι απλώς λόγια;

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Εγώ τους παρέλαβα Κυριακάτικα με 38 πυρετό και βρογχίτιδα.   >:(  >:(  >:(
Και αυτό γιατί η one man company που κέρδισε τον μειοδοτικό διαγωνισμό έχει έδρα κάπου στην Χίο, ενώ το σχολείο μου είναι στη Ρόδο.
Το κακό είναι ότι ήμουν και πρόεδρος της αξιολογικής επιτροπής ...
Βέβαια για τα παραπάνω μας χώσανε με χαρτούρα ( http://p78-interactive.ypepth.sch.gr/docs/p78_diadrastika_systhmata/phaseC/odigies_paralavis_p78_final.doc )  οι αξιολογότατοι εκσυγχρονιστές - ψηφιακοί οριζοντιοποιητές της δεκάρας.

Όσο κοιμόμαστε και δεν αντιδρούμε δυναμικά, θα μας αλλάξουν τον αδόξαστο. Οι μόνοι αλγόριθμοι που θα κάνουμε θα είναι αυτοί της αντιμετώπισης της τρέλας μας.

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

...όσο για τους πολλατέτοιους, δεν έχεις καμιά υποχρέωση (είναι μέσα, πρακτικά το 80% του συλλόγου, δηλαδή  Α, Β επίπεδα ΤΠΕ) και δεν είναι υποχρεωτική η ανάληψη αυτού του (τζάμπα) έργου.
Σου προτείνω να το παλέψεις μέχρι τελικής πτώσης.

Εγώ για παράδειγμα έβαλα τον διευθυντή μου να ψάξει και να μου πει τι απολαβές θα έχει αυτός που θα αναλάβει και βέβαια ακόμα ψάχνει.
Διότι δεν μπορείς να αναλαμβάνεις επιπλέον (τέτοιο) έργο χωρίς επιπλέον απολαβές ...
Άμα βρει τίποτα, να μου τρυπήσετε την μύτη. 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

πουθενά στις σχετικές εγκυκλίους δεν αναφέρεται ότι ο καθηγητής πληροφορικής ορίζεται υπεύθυνος για τους διαδρασικούς πίνακες, αλλά ότι "θα μπορούσε" να είναι. όχι δώρα, δεν έχεις καμιά απολύτως υποχρέωση. κι αν ο δντής σου επιμένει, ζήτησέ του τα σχετικά επίσημα χαρτιά. θέλω να πιστεύω ότι δεν έφτιαξε ο ίδιος την επιτροπή με εσένα μέσα, ερήμην σου...

και αυτή η νοοτροπία ότι ο καθηγητής πληροφορικής είναι ο "μικρός" του σχολείου, αρχίζει να με αηδιάζει... πέρισυ στη δνση στη φωκίδα ήρθε στο πληνέτ μια -αξιόλογη κατά τα άλλα- συνάδελφος της γυμναστικής, η οποία υπηρετούσε σε γραφείο της δνσης. κρατούσε κάτι στο χέρι της. "πάρτο και φτιάξτο", μου είπε. ξέρεις τί ήταν αυτό; το τηλεχειριστήριο του κλιματισμού... για κάποιο λόγο πατούσε το ΟΝ και δεν άνοιγε το a/c... επειδή το ΠΣΔ δεν επιτρέπει υβρεολογίες, δεν θα γράψω τί απάντησα. από τότε έμαθε να τα φτιάχνει όλα μόνη της :):) υπάρχει η νοοτροπία ότι "οτιδήποτε έχει κουμπιά, είναι για τον "πληροφορικάριο" καθηγητή - λέμε τώρα, μόνο καθηγητές δεν είμαστε τελικά-.

σήμερα το πρωί, μια φιλόλογος ήρθε με πρησμένα μάτια (κάποια μόλυνση είχε πάθει). πήγε στο φαρμακείο και αγόρασε ένα κολλύριο που της συνέστησε ο φαρμακοποιός. επέστρεψε στο σχολείο και... τί έκανε;;;; βρήκε τη χημικό του σχολείου και τη ρώτησε αν το κολλύριο κάνει για την πάθησή της... σου λέει, χημικό είναι το φάρμακο, χημικός είναι η καθηγήτρια, επομένως γνωρίζει αν είναι καλό για τα μάτια της!

εννοώ, ότι είμαστε κλάδος μορφωμένων αμόρφωτων!

όχι δώρα, όχι παναγιώτη, ούτε στην επιτροπή των διαδραστικών οφείλατε να είστε (εκτός αν το ζητήσατε εσείς), ούτε χρήστες/συντηρητές/δεν ξέρω τί άλλο, των διαδραστικών είμαστε!

τέλος, στο ερώτημα αν είναι καλοί οι διαδραστικοί, εγώ λέω πως ό,τι έχει κάθε σχολείο είναι καλό. όμως οι προδιαγραφές των διαδραστικών που ζητά το υπουργείο είναι ήδη παλιές και με μόλις 100€ επιπλέον ανά πίνακα αγοράζεις κάτι σαφώς καλύτερο, αλλά έτσι γκαβό και αργοκίνητο που είναι το δημόσιο, κερδίζει σχεδόν πάντα ο μειοδότης... παρόλα αυτά, ας υπάρχουν στο σχολείο και ας μην είναι η τελευταία λέξη της μόδας!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Keep Growing

Καλησπέρα Λάμπρο.
Στο έγγραφο του οποίου το link έβαλα σε προηγούμενο μήνυμα, υπάρχει η παράγραφος:

" Ορισμός Επιτροπών Παρακολούθησης και Παραλαβής Εξοπλισμού
Η Σχολική Επιτροπή, με την έκδοση σχετικής απόφασης  της, ορίζει για την παραλαβή του εξοπλισμού τριμελή Επιτροπή Παρακολούθησης και Παραλαβής (Πρόεδρο και 2 μέλη), η οποία  αποτελείται από Εκπαιδευτικούς εκ των οποίων ο ένας τουλάχιστον πρέπει να είναι  Εκπαιδευτικός ειδικότητας ΠΕ19-20. Δεν μπορεί να είναι μέλος της Επιτροπής Παρακολούθησης και Παραλαβής ο Διευθυντής της Σχολικής Μονάδας που έχει οριστεί Υπεύθυνος Έργου.

Η απαρτία της Επιτροπής Παρακολούθησης και Παραλαβής εξασφαλίζεται όταν παρευρίσκονται ο πρόεδρος και τα άλλα δύο μέλη, δηλαδή το σύνολο της επιτροπής. "

Εκεί όμως που υπήρχε η δυνατότητα να αρνηθώ (πλλατέτοιος) το έκανα και επειδή δεν βρέθηκε άλλος γκουχουγκουχου να το κάνει, ήμαστε φαντάζομαι το μόνο σχολείο χωρίς πολλατέτοιον.

ΥΓ. Το έργο ολόκληρο ήταν προαιρετικό για το σχολείο. Υπάρχει όμως διευθυντής που δεν θα ήθελε να γίνει "ήρωας" σε τοπική κοινωνία;
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

Παράθεση από: Keep Growing στις 25 Ιαν 2011, 07:59:07 ΜΜ

Εκεί όμως που υπήρχε η δυνατότητα να αρνηθώ (πλλατέτοιος) το έκανα και επειδή δεν βρέθηκε άλλος γκουχουγκουχου να το κάνει, ήμαστε φαντάζομαι το μόνο σχολείο χωρίς πολλατέτοιον

Παναγιώτη πως αρνήθηκες? Γιατί δεν έπιασε? (πλλατέτοιος)  τι είναι αυτό?

Keep Growing

Καλησπέρα Δήμητρα.
πλλατέτοιος=πολλαπλασιαστής.

Πολύ απλά, είπα ένα βροντερό όχι.

Είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Απλά τα όχι τα λέω όταν πρέπει και όπως πρέπει για να μην αφήνω αμφιβολίες.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

Και γιατί δεν έπιασε?
Το όχι ήταν για επιμόρφωση ή για την παραλαβή?

dim

Μέσα στην επιτροπή και εγώ... μπλουμμμμμ!!!! γαργάρα!
1. Αυτή η εγκατάσταση θα έχει σχέση με το εργαστήριο ή μπορεί να είναι εξ ολοκλήρου σε άλλη αίθουσα?
ΠαράθεσηΤέλος, πρέπει να σημειωθεί ότι η Πρόσκληση 78 δεν προβλέπει την προμήθεια ενός μεταγωγέα (switch) για εκείνες τις Σχολικές Μονάδες στις οποίες  ο υπάρχων μεταγωγέας (switch) που βρίσκεται στο rack δεν επαρκεί, δηλαδή δεν έχει αρκετές ελεύθερες υποδοχές για να υποδεχθεί τις νέες πρόσθετες καλωδιώσεις.

2.    
ΠαράθεσηΜε την παραλαβή του εξοπλισμού, να καταγραφεί αυτό στο βιβλίο παγίων της σχολικής μονάδας. Σε διαφορετική περίπτωση και σε μελλοντικό έλεγχο, η δαπάνη προμήθειάς του εξοπλισμού θα βαρύνει τη Σχολική Επιτροπή.
Πακέτο λέμε..... και που να ξέρω εγώ τον εξοπλισμό συνάδελφοι? καλώδιο λέει να παραλάβω οκ καλώδιο παραλαμβάνω 
κουτί λέει κουτί παρέλαβα...
Εσύ βρε Παναγιώτη που το πέρασες όλα καλά? (Άκου και με 38 πυρετό)!!! και σειριακούς και ποσότητες και αριθμούς και ημερομηνίες και και και ..
3.   
ΠαράθεσηΟ εξοπλισμός τέθηκε σε λειτουργία και λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.
Πετάει και ο γάιδαρος...



Keep Growing

Οι σειριακοί αριθμοί είναι στα δελτία αποστολής που θα σας δώσει η εταιρία.
Επίσης δεν είσαι εσύ μόνο η επιτροπή, είναι άλλοι δυο. Μη τους καλομαθαίνεις.
Βάλτους να ψάξουν.
Δήλωσε άγνοια. Δεν είσαι υποχρεωμένη να γνωρίζεις.
Απλά επειδή θα βάλεις την υπογραφή σου (δηλαδή δωρεάν ευθύνη, ελάτε κόσμε πάρτε), αυτό που θα πρέπει να προσέξεις στο τέλος, είναι η πλήρης λειτουργικότητα των μηχανημάτων.
Αν κάτι δεν πάει καλά, μη βάζεις την υπογραφή σου.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dora

Πολύτιμες οι πληροφορίες σου Παναγιώτη.
Ευχαριστώ πολύ!!! :)

aspd

Στο σχολείο μου, θα άνοίξουμε τις προσφορές την Παρασκευή.
Μέχρι σήμερα (Τρίτη) δεν έχει έλθει καμία προσφορά. Εσείς περίπου πόσες είχατε να αξιολογήσετε;

Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν σημαντικά σημεία που πρέπει να προσέξω (που να μην είναι προφανή).
Για παράδειγμα πρέπει να κοιτάξω αν στις προσφορές τα laptops είναι dual boot με windows και ubuntu 10.04 και να επιβεβαιώσω ότι και οι διαδραστικοί υποστηρίζουν και Linux.
Υπάρχει κάτι άλλο;

aspd

Παράθεση από: dim στις 25 Ιαν 2011, 09:17:48 ΜΜ
1. Αυτή η εγκατάσταση θα έχει σχέση με το εργαστήριο ή μπορεί να είναι εξ ολοκλήρου σε άλλη αίθουσα?
Νομίζω ότι αν το switch του εργαστηρίου έχει ελεύθερες υποδοχές θα χρησιμοποιηθούν αυτές.
Αν δεν έχει, τότε θα αγοράσει η σχολική επιτροπή switch που θα μπει οπουδήποτε, αλλά θα συνδεθεί με το router του σχολείου.


dkonetas

Για όσους ακόμα τρέχουν οι προσκλήσεις για προσφορές μην ανησυχείτε οι προσφορές καταφθάνουν την τελευταία ώρα.
Τώρα για το πως θα αξιολογήσετε μην ανησυχείτε καθότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν μας ζητιέται ποιοτική αξιολόγηση  πέρα από έλεγχο ότι πληρούν τα προσφερόμενα τις ελάχιστες απαιτούμενες επιδόσεις.
Το μόνο κριτήριο είναι η τιμή. Γι αυτό άλλωστε μας ζητήθηκε και καταρχάς δήλωση πρόθεσης συμμετοχής στο πρόγραμμα (τον Ιούνιο) έτσι ώστε να κάνουν 2-3 (πιό πονηρές και εκ των έσω ενημερωμένες ) εταιρίες συμφωνίες με εργοστάσια της Κίνας και να έχουν "ετοιμες" προσφορές. Οι τιμές τους είναι εξευτελιστικές (αντίστοιχες υποθέτω της ποιότητας του υλικού) οπότε αποτρέπουν όποιον προμηθευτή επιλέξει να προσφέρει  αξιοπρεπή μηχανήματα και υποστήριξη. Δυστυχώς το ΙΤΥ που είχε αναλάβει τον διαγωνισμό για το ΥΠΕΠΘ δέχθηκε πιέσεις για να μην υπάρχει πραγματική επιτροπή με ουσιαστική βαθμολόγηση των προσφορών και τελικά το μόνο που ισχύει είναι η οικονομικότερη τιμή προσφοράς...
Αν μάλιστα έχετε μόνο μία προσφορά επικοινωνείστε μαζί μου με p.m. (για ευνόητους λόγους δεν γράφω δημόσια εδώ) για μεθόδους πίεσης και αξιοποίησης του διαγωνισμού για το καλό του σχολείου και των μαθητών
Επιστρέφοντας στο ερώτημα σχετικά με τους πολλαπλασιαστές να ρωτήσω :
- Τις αιτήσεις τις υπέβαλλε ο διευθυντής σας μόνο ηλεκτρονικά ή και με το παραδοσιακό ταχυδρομείο;
- είχε καμμία απάντηση (αυτοματοποιημένη , ηλεκτρονική ή με οποιαδήποτε άλλη μορφή) η οποια να επιβεβαίωνε παραλαβή αίτησης ή/και έγκριση της.
Έχετε ακούσει για την μορφή /χρονοδιάγραμμα της προβλεπόμενης κατάρτισης;

ΔΚ :-) 

dim

Παράθεση από: dkonetas στις 28 Ιαν 2011, 07:11:08 ΜΜ
Επιστρέφοντας στο ερώτημα σχετικά με τους πολλαπλασιαστές να ρωτήσω :
- Τις αιτήσεις τις υπέβαλλε ο διευθυντής σας μόνο ηλεκτρονικά ή και με το παραδοσιακό ταχυδρομείο;
- είχε καμμία απάντηση (αυτοματοποιημένη , ηλεκτρονική ή με οποιαδήποτε άλλη μορφή) η οποια να επιβεβαίωνε παραλαβή αίτησης ή/και έγκριση της.
Έχετε ακούσει για την μορφή /χρονοδιάγραμμα της προβλεπόμενης κατάρτισης; 
H συνομιλία είχε να κάνει με την εξής κατάφαση. Θα μπεις στην παραλαβή των διαδραστικών.
Δεν έχει ειπωθεί τίποτα για επιμόρφωση και για πολλαπλασιαστές.
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.... ΝΟΜΊΖΩ?????
Θεωρώ πως θα μου γίνει ερώτηση για αν θέλω να παω για επιμόρφωση ώς πολλαπλασιαστής?

dora

Γνωρίζει κανείς τις αυτοκόλλητες ετικέτες με τα λογότυπα του ΕΣΠΑ που θα τις βρω;

Keep Growing

Πρέπει να τις έχει ο Διευθυντής σου.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

Σας μιλάει η Πρόεδρος της παραλαβής διαδραστικών μα........... της κ. Διαμαντοπούλου!!!
Ποιός πέρασε?????
Ενώ είχαμε πει πως δεν θα είμαι Πρόεδρος....
τσουπ σήμερα..υπόγραψε εδώ λέει πως τους παρέλαβες.... Πρόερδος και 2 μέλη!!!

Και μετά λέει η φυλακή είναι για τους λεβέντες!!!! Εμ... εμείς πάμε μέσα για ..... πήδημα!!! Και να ήταν και καλό.... να έλεγα!!!!

aspd

Πώς σου είπανε ξαφνικά να υπογράψεις σήμερα, αφού έπρεπε να έχει φτιαχτεί πρακτικό από τη σχολική επιτροπή για τη δημιουργία της επιτροπής παραλαβής; Πρώτα βάζεις υπογραφή και μετά σε ορίζουν πρόεδρο;

Μου φαίνεται ότι λόγω ειδικότητας είναι εύκολο να φορτωθούμε, και ας μην το θέλουμε, τον τιμητικό τίτλο!!!!!  >:(

Αλλά μιας και υπέγραψες, ποια μέθοδο εφάρμοσες (εμείς έχουμε χρόνο ακόμα μέχρι να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση)
1. τη μέθοδο ελέγχω τους σειριακούς αριθμούς και μετά κάνω το σταυρό μου ή
2. ή έχω πιστοποιήσεις απο ηλεκτρολόγο κτλ κτλ



dim

Παράθεση από: aspd στις 30 Μαΐου 2011, 05:59:21 ΜΜ
Πώς σου είπανε ξαφνικά να υπογράψεις σήμερα,
Η Διευθύντρια
Παράθεση από: aspd στις 30 Μαΐου 2011, 05:59:21 ΜΜ
αφού έπρεπε να έχει φτιαχτεί πρακτικό από τη σχολική επιτροπή για τη δημιουργία της επιτροπής παραλαβής;
έχει δρομολογηθεί.... από Φεβρουάριο....
Παράθεση από: aspd στις 30 Μαΐου 2011, 05:59:21 ΜΜ
Πρώτα βάζεις υπογραφή και μετά σε ορίζουν πρόεδρο;
Προφανώς εδώ έχει λάκκο η φάβα.... με έβαλαν εν αγνοία μου... Πρόεδρο... κάποια στιγμή... και χθες μου το πάσαρε και στο χαρτί... και ζήτησε να υπογράψω ότι παρέλαβα....
έφερα αντιρρήσεις... μα δεν είπαμε όχι εγώ πρόεδρος αλλά η τάδε... και η απάντηση ήταν πως το έλεγε το έγγραφο.... θα μπει πρόεδρος ΠΕ19/20εφόσον υπάρχει.....
.... καλά της είπα μην κοροϊδευόμαστε και αυτό δεν ήταν πανάκεια.. τουλάχιστον αν θέλεις να υπογράψω.... πες πως ήταν στημένο... αλλιώς υπογραφή δεν βάζω.
Το μάσησε... και  μπλα μπλα μπλουμ.... και... το παραδέχτηκε... έχουμε και μια ιστορία...!!!

Παράθεση από: aspd στις 30 Μαΐου 2011, 05:59:21 ΜΜ
Μου φαίνεται ότι λόγω ειδικότητας είναι εύκολο να φορτωθούμε, και ας μην το θέλουμε, τον τιμητικό τίτλο!!!!!  >:(
έλααααααα...........
Παράθεση από: aspd στις 30 Μαΐου 2011, 05:59:21 ΜΜ
Αλλά μιας και υπέγραψες, ποια μέθοδο εφάρμοσες (εμείς έχουμε χρόνο ακόμα μέχρι να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση)
1. τη μέθοδο ελέγχω τους σειριακούς αριθμούς και μετά κάνω το σταυρό μου ή
Τι να κάνει και ο σταυρός... αλλά ναι αυτόν εφάρμοσα.
Άλλωστε είπαμε η φυλακή είναι για τους  λεβέντες............

aspd

Εύχομαι να μην χρειαστεί φυλακή για να αναδείξουμε τη λεβεντιά της ειδικότητάς μας!!!!!
Σε εμάς η εγκατάσταση προχωρά αργά, πολύ αργά, απελπιστικά αργά. Λες και δε θέλουν να πληρωθούν!!!! Μπορεί να είναι νέα μέθοδος. Καθηστερούν, ώστε στο τέλος να βαρεθούμε και να υπογράψουμε κατευθείαν για να τους ξεφορτωθούμε.


dim

Παράθεση από: aspd στις 31 Μαΐου 2011, 10:42:34 ΜΜ
....................  ώστε στο τέλος να βαρεθούμε και να υπογράψουμε κατευθείαν για να τους ξεφορτωθούμε.
Αυτός ο λόγος και η συγκεκριμένη χρονική περίοδος με οδήγησε και εμένα.... να υπογράψω και να μην γίνει της ΕΛΜΕ!!!!

dora

Ήρθε κάποιος συνάδελφος σήμερα και μου λέει. «Εσύ που είσαι της πληροφορικής και ήσουν υπεύθυνη για την παραλαβή των διαδραστικών, θα πρέπει να τους συντηρείς. :o .........................Δεν ανοίγει ο ένας υπολογιστής, στον άλλο έσβησαν τα προγράμματα, βρες τα, κάποιος πήρε τα καλώδια από τους υπολογιστές και δεν τα βρίσκω. Θέλω να μου δώσεις τα manual και να με εκπαιδεύσεις........ κ.τ.λ.»......................... :oκαι πήγε και στην διευθύντρια και έκανε παράπονα.

Έχουμε εμείς καμία ευθύνη για όλα τα παραπάνω; Γνωρίζετε κάτι; ...Για να ξέρω πως θα του μιλήσω για τις...........κιμωλίες. >:D

mao-che-nig

Ο υπεύθυνος παραλαβής είναι υπεύθυνος ...για την παραλαβή. Για τη συντήρηση υπεύθυνος είναι ο ... υπεύθυνος  συντήρησης πες του. Ας ψάξει να τον βρει!  ;D

dim

Την συναδελφικότητά μας!!!!
Σωστός ο mao!!!!!