Έχω φτάσει στο αμήν

Ξεκίνησε από Dimitris Pirgidis, 02 Οκτ 2020, 02:16:04 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Dimitris Pirgidis

 :'(Γεια σας! Ήθελα να ρωτήσω κάτι. Μένω Θεσσαλονίκη . Ο καθηγητής της πληροφορικής στο σχολείο δε μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω άλλες μεταβλητές πέρα από I κ j , μου κόβει μονάδες από τα διαγωνίσματα όταν γράφω με μικρά γράμματα στα προγράμματα και δεν με αφήνει να κάνω έλεγχο εγκυρότητας με όσο παρά μόνο με μέχρις ότου . Έχουμε τσακωθεί γιαυτα τα πράγματα αρκετές φορές. Υπάρχει κάτι από αυτά στα οποία είμαι λάθος;Σας ευχαριστώ!




Υ.Γ. : Τρέχουμε την ύλη απίστευτα γρήγορα, τελειώνουμε την ταξινόμηση

Παπαμιχαήλ Δημήτρης

Καλησπέρα σου,
μην σε προβληματίζει τπτ από όσα κάνεις
είναι ΣΩΣΤΑ
ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΜΟΡΙΑ

συμβουλή μου, απλά κανε το χαζό και καντα όπως λέει όταν γράφεις διαγώνισμα και τεστ στο σχολείο!
στις υπόλοιπες ασκήσεις λύνε όπως σε βολεύει καλύτερα.

ΥΓ. και εγώ στους μαθητές μου με ΟΣΟ κάνω τον έλεγχο
ΥΓ2. και εμένα μου ξεφεύγει και γράφω που και που με μικρά ...

George Eco

Ο Καθηγητής σου, απαιτεί κεφαλαία, γιατί έτσι είναι η σύνταξη στη ΓΛΩΣΣΑ στο βιβλίο. Για να είσαι 100% ασφαλής, γράφε τις δεσμευμένες λέξεις με κεφαλαία λοιπόν.

Ωστόσο... αν εγώ θέλω να βάλω μια μεταβλητή και να την ονομάσω α αντί ι, δε βρίσκω το λόγο  ο Καθηγητής να πει όχι.
Από την άλλη πρόσεξε στο γραπτό μη κάνεις τίποτα ανόητο. Μην ονομάσεις πρόγραμμα, μεταβλητή ή οτιδήποτε άλλο με το ονομά σου ή κάποιου φίλου σου, μην ονομάσεις καμιά μεταβλητή ως την αγαπημένη σου ομάδα ποδοσφαίρου. Αυτά τα ατοπήματα κοστίζουν ΜΗΔΕΝΙΣΜΟ του γραπτου, γιατί το κάνεις να ξεχωρίζει, οπότε γίνεται αναγνωρίσιμο. Επιτροπή συζητούσε αν θα μηδενίσει γραπτό με διαφορετικες μπλε αποχωρώσεις μελανιού. Χάλασε ένα στιλό και το άλλο είχε ίδιο χρώμα μελάνι, μπλέ, αλλά άλλη απόχρωση! Ήταν σοβαρό θέμα. Φαντάσου με τις ονομασίες μεταβλητών. Μάλλον λοιπόν για να σας προστατέψει το κάνει και σας λέει "ΟΧΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ i j k".
Η ΟΣΟ μπορεί να κάνει όλες τις δομές επανάληψης. Δεν είναι λάθος ο έλεγχος εγκυρότητας, αλλά έχει μια παραπάνω ΔΙΑΒΑΣΕ στην ΟΣΟ. Γι' αυτό προτιμάται η ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ. Δε νομίζω αν το γράψεις σωστά να σου κόψουν. Αρκεί να μη ζητά "Έλεγχο εγκυρότητας χρησιμοποιώντας τη ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ". Εκεί σε υποχρεώνει η ασκηση.

Οπότε δεν είσαι λάθος. Αυτό όμως δε κάνει λάθος τον Καθηγητή σου. Μπορείς να μη τον πας κόντρα; Δες αν μπορείς να συμβιβαστείς στην ιδέα να τα κάνεις όπως θέλει.



bugman

Λίγο χιούμορ δεν βλάπτει!
Λοιπόν στο Calendar - for "REAL" programmers, στο συγκεκριμένο ζήτημα, απαιτείται από όσους συνεισφέρουν κώδικα να είναι στο πνεύμα του Αληθινού Προγραμματιστή:

Οι Αληθινοί Προγραμματιστές γράφουν με κεφαλαία γιατί: "Real programmers think in UPPERCASE"!

Αυτό βασίζεται στο παρακάτω λιβελλογράφημα,  κατά των "Αληθινών Προγραμματιστών" (είναι ειρωνικό, δηλαδή, για να δείξει πώς σκέφτονταν μια εποχή ο κόσμος).
Real Programmers Don't Use PASCAL

tall

αγαπητέ μαθητή έχεις 100% δίκιο.

αν και όμως αυτή η κατηγορία αναρτήσεων έχει να κάνει με το μάθημα Δίκτυα Υπολογιστών των ΕΠΑΛ ;)

George Eco

Παράθεση από: tall στις 03 Οκτ 2020, 08:35:42 ΜΜ
αγαπητέ μαθητή έχεις 100% δίκιο.

αν και όμως αυτή η κατηγορία αναρτήσεων έχει να κάνει με το μάθημα Δίκτυα Υπολογιστών των ΕΠΑΛ ;)

Δε βαριέσαι... τον εντοπίσαμε, τον βοηθήσαμε!  ;D

dpa2006

Παράθεση από: bugman στις 03 Οκτ 2020, 12:41:28 ΜΜ
Λίγο χιούμορ δεν βλάπτει!
Λοιπόν στο Calendar - for "REAL" programmers, στο συγκεκριμένο ζήτημα, απαιτείται από όσους συνεισφέρουν κώδικα να είναι στο πνεύμα του Αληθινού Προγραμματιστή:

Οι Αληθινοί Προγραμματιστές γράφουν με κεφαλαία γιατί: "Real programmers think in UPPERCASE"!

Αυτό βασίζεται στο παρακάτω λιβελλογράφημα,  κατά των "Αληθινών Προγραμματιστών" (είναι ειρωνικό, δηλαδή, για να δείξει πώς σκέφτονταν μια εποχή ο κόσμος).
Real Programmers Don't Use PASCAL
Ωραίο...!!!
Don't use Pascal...?
Τόσες εφαρμογές γραμμένες σε Pascal...
και εμπορικές ακόμη...!
Πριν πολλά χρόνια (2000-2001) οι μαθητές στα ΙΕΚ είχαν την απορία γιατί το πρόγραμμα σπουδών είχε τότε τόσο πολύ PascalΜερικούς που συνάντησα έτυχε να με ρωτήσουν το ίδιο...,γιατί τόση Pascal τότε...; :D ;D
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science