Λάθη, αβλεψίες, παρατηρήσεις στο Βιβλίο/σημειώσεις "Δίκτυα Υπολογιστών"

Ξεκίνησε από gxry, 09 Νοε 2016, 04:26:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gxry

Λάθη, αβλεψίες, παρατηρήσεις στο Βιβλίο/σημειώσεις "Δίκτυα Υπολογιστών",
των Κωνσταντοπούλου et al


Στη σελίδα 69 (της ηλεκτρονικής έκδοσης) υπάρχει λάθος στην αφαίρεση οπότε βγαίνει λάθος όλη η μετατροπή.
Το ορθό είναι να αντικατασταθεί ο αριθμός 207 με τον 205

Στη σελίδα 71 (της ηλεκτρονικής έκδοσης) ανεφέρεται
Σημείωση: Το κριτήριο για τον προσδιορισμό της τάξης δικτύου στην οποία ανήκει μια
διεύθυνση IP είναι η μορφή της πρώτης οκτάδας της διεύθυνσης στο δυαδικό της
ισοδύναμο. Για λόγους ευκολίας χρησιμοποιούμε το δεκαδικό ισοδύναμο, 1-127, 128-
191,192-223, 224-239, 240-247
Γιατί 1-127 κι όχι 0 - 127 αφού τα υπόλοιπα είναι 128-191 κλπ.;
H διεύθυνση 0.0.0.0 (και όλο το δίκτυο 0.0.0.0/8) είναι δεσμευμένη και χρησιμοποιείται (κανονικά) μόνο ως διεύθυνση προέλευσης (source address) Βλέπε RFC-1122 3.2.1.3 Addressing: RFC-791 Section 3.2
Και η 127.0.0.0/8 είναι δεσμευμένη ειδική διεύθυνση (αντιστοιχεί στο domain name "localhost") αλλά συνηθίζεται να χρησιμοποιείται για αναφορά στον ίδιο τον υπολογιστή.
Ακόμη κι αν εκτελεστεί ping 0.0.0.0, η διεύθυνση 0.0.0.0 αναλύεται στην 127.0.0.1
Γι αυτό δίνεται η περιοχή ως 1-127 και όχι 0-127. Θα μπορούσε να δοθεί και ως 1-126 με ιδιαίτερη αναφορά στην 127.0.0.0/8
Γίνεται αναφορά στην "3.1.5 Ειδικές διευθύνσεις"

Στη σελίδα 72  (της ηλεκτρονικής έκδοσης)στο σχήμα 3.1.2γ στον πίνακα σε όλη την τελευταία στήλη λείπουν τα μηδενικά. Το ορθό είναι 10.0.0.0/8, 172.16.0.0/12 και 192.168.0.0/16
Στην κλάση Α είναι δεδομένη η πρώτη οκτάδα (10) και οι υπόλοιπες μπορούν να είναι οτιδήποτε. Στην κλάση C είναι δεδομένες οι πρώτες δυο οκτάδες (192.168) και οι υπόλοιπες μπορούν να είναι οτιδήποτε. Στην κλάση Β είναι λίγο πιο δυσνόητο γιατί είναι δεδομένη η πρώτη οκτάδα (172) και το πρώτο μισό δηλαδή τα τέσσερα πρώτα bit της δεύτερης (0001 xxxx) ενώ οι υπόλοιπες μπορούν να είναι οτιδήποτε. Η δεύτερη οκτάδα, με τον περιορισμό να είναι τα πρώτα τέσσερα bit 0001, είναι από 16 - 31.
Ο πίνακας γίνεται κατανοητός παρακάτω στην "3.1.4 Μάσκα δικτύου". Προκαταβολικά δίνεται η περιοχή "Από" - " Έως".

Στη σελίδα 80 (της ηλεκτρονικής έκδοσης) "3.1.7 Αταξική δρομολόγηση (CIDR3), υπερδικτύωση και μάσκες μεταβλητού μήκους", το 3 στο (CIDR3) είναι υποσημείωση. Το ορθό είναι (CIDR3).

Στη σελίδα 110 (της ηλεκτρονικής έκδοσης) στις Ερωτήσεις - Ασκήσεις Κεφαλαίου
4. Υπολογίστε πόσους υπολογιστές μπορεί να έχει το δίκτυο 192.168.64.0/16 (μάσκα
δικτύου 255.255.0.0)
αντί  192.168.64.0/16 να γραφεί  192.168.0.0/16 ή να αλλαχθεί η διατύπωση ως εξής:
Υπολογίστε πόσους υπολογιστές μπορεί να έχει το δίκτυο στο οποίο ανήκει ο υπολογιστής 192.168.64.0/16 (μάσκα
δικτύου 255.255.0.0)

gxry

Στην σ.45 (43 της ηλεκτρονικής έκδοσης) χαρακτηρίζει τον τρόπο αποστολής  Little Endian σε επίπεδο byte ενώ θα ήταν σωστό σε επίπεδο  bit.

Το νόημα της έκφρασης είναι ότι μέσα στο πλαίσιο (frame) ο τρόπος αποστολής είναι πρώτα το πιο σημαντικό byte, ενώ μέσα στο byte πρώτα το λιγότερο σημαντικό bit (LSB) ή Little Endian, όπως σωστά περιγράφεται στο κείμενο που προηγείται:
"Ας σημειωθεί ότι στο Ethernet αποστέλλεται το πιο σημαντικό byte (MSB) πρώτα αλλά για κάθε byte, πρώτα το λιγότερο σημαντικό bit (LSB)."

gxry

Στη σελίδα 71 ( της ηλεκτρονικής έκδοσης) θα έπρεπε η τελευταία σειρά του πίνακα 3.1.2.β να είναι:

Ε, 1111 xxxx, 1111 0000, 1111 1111, 240, 255, Δεσμευμένες



z1000biker

Παράθεση από: gxry στις 09 Νοε 2016, 07:58:55 ΜΜ
Στην σ.45 (43 της ηλεκτρονικής έκδοσης) χαρακτηρίζει τον τρόπο αποστολής  Little Endian σε επίπεδο byte ενώ θα ήταν σωστό σε επίπεδο  bit.

Το νόημα της έκφρασης είναι ότι μέσα στο πλαίσιο (frame) ο τρόπος αποστολής είναι πρώτα το πιο σημαντικό byte, ενώ μέσα στο byte πρώτα το λιγότερο σημαντικό bit (LSB) ή Little Endian, όπως σωστά περιγράφεται στο κείμενο που προηγείται:
"Ας σημειωθεί ότι στο Ethernet αποστέλλεται το πιο σημαντικό byte (MSB) πρώτα αλλά για κάθε byte, πρώτα το λιγότερο σημαντικό bit (LSB)."

Eξαιρετικές οι παρατηρήσεις σου συνάδελφε και σε ευχαριστούμε φαντάζομαι όλοι για την δουλειά σου.
Το θέμα που αναφέρεσαι εδώ με το Big Endian/MSB στη δικτυακή βιβλιογραφία συνήθως λέγεται και network byte order.

Γιάννης Αναγνωστάκης


gxry

Στην ιστοσελίδα του ΙΕΠ,
http://www.iep.edu.gr/index.php/el/?option=com_content&view=article&id=315
αναρτήθηκαν τα μέχρι στιγμής εντοπισθέντα παροράματα για τα ΔΙΚΤΥΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ - Γ ΕΠΑΛ

Γ ΕΠΑΛ - ΔΙΚΤΥΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ : Παροράματα διδακτικού υλικού ΕΠΑΛ : βιβλίο μαθητή "Δίκτυα Υπολογιστών" και του αντίστοιχου τετραδίου μαθητή της Γ' τάξης των ΕΠΑ.Λ - ISBN : 978-960-06-5138-6 και ISBN : 978-960-06-5310-6 αντίστοιχα. (νέο)
http://www.iep.edu.gr/images/school_books/2017-paroramata-diktya.pdf

epal-teacher

Στη σελίδα 124 του βιβλίου λέει για το Πεδίο της επικεφαλίδας UDP μήκος του datagram ότι το μέγιστο μέγεθός του φτάνει τα 64534 octets(64Kb). Τα 64Kb είναι 64*1024=65536 όχι 64534. Είναι τυπογραφικό λάθος ή το octet δεν είναι ίσο με το byte;

yannisioannidis

Προσοχή, στη σελίδα 125 η εικόνα 4.1.2.α είναι εκτυπωμένη λάθος, τουλάχιστον στα βιβλία που μας ήρθαν (Υμηττός-Αττική). Στο 3ο πεδίο της επικεφαλίδας γράφει "Προαιρετικό (αν υπάρχει)" αντί "μήκος του datagram".

yannisioannidis

Παράθεση από: epal-teacher στις 17 Φεβ 2017, 12:46:26 ΜΜ
Στη σελίδα 124 του βιβλίου λέει για το Πεδίο της επικεφαλίδας UDP μήκος του datagram ότι το μέγιστο μέγεθός του φτάνει τα 64534 octets(64Kb). Τα 64Kb είναι 64*1024=65536 όχι 64534. Είναι τυπογραφικό λάθος ή το octet δεν είναι ίσο με το byte;
Στις "αρχαίες" εποχές κάποτε το Byte δεν ήταν 8 bit γιαυτό γινόταν η χρήση του όρου octet. Σήμερα δεν υπάρχει διαφορά. Οσο αφορά το θεωρητικά μέγιστο UDP πακέτο δίνεται από το τύπο 0Xffff-sizeof(IP Header) = 65535-20 = 65515. Μάλλον στο βιβλίο υπάρχει λάθος.

agtitis


geopapa

Δεν το βρήκα στα παροράματα αλλά ήθελα την γνώμη σας:
Αρχή της σελ.123 του τυπωμένου βιβλίου όπου 1024 και 2024 είναι 100 και 200 αντίστοιχα.
Σωστα;

saltampas

Παράθεση από: geopapa στις 02 Μαρ 2017, 11:03:52 ΜΜ
Δεν το βρήκα στα παροράματα αλλά ήθελα την γνώμη σας:
Αρχή της σελ.123 του τυπωμένου βιβλίου όπου 1024 και 2024 είναι 100 και 200 αντίστοιχα.
Σωστα;

Λογικά αυτό πρέπει να ισχύει, γιατί αλλιώς δεν βγάζει κανένα νόημα

aprekates

Συμφωνώ και εγώ .
Ενότητα 4.1.1 στη σελίδα 121 (ηλεκτρονική έκδοση) οι θύρες στο παράδειγμα είναι  λάθος.
Το ποιό λογικό 100,200
Παράθεση
Το ΤCP αποδίδει τις θύρες με αριθμούς 100 και 200 στις διεργασίες των εφαρμογών
ηλεκτρονικού ταχυδρομείου των αποστολέων αντίστοιχα και τη θύρα 25 με την
εφαρμογή που θα παραδοθεί το μήνυμα στον υπολογιστή του παραλήπτη στο άλλο
άκρο. Όταν μεταδίδεται ένα τμήμα στην επικεφαλίδα των δύο τμημάτων, τα νούμερα
1024 και 2024 αποτελούν τις θύρες προέλευσης. Βέβαια το TCP πρέπει να γνωρίζει
ποια είναι η θύρα προορισμού στο άλλο άκρο, και για το λόγο αυτό προσθέτει τον
αριθμό 25 στην επικεφαλίδα στο αντίστοιχο πεδίο (του προορισμού). Τώρα, αν από το
άλλο άκρο πρέπει να σταλεί πίσω ένα τμήμα τότε τα πεδία θύρα προέλευσης και
προορισμού πρέπει να αντιστραφούν στην επικεφαλίδα του αντίστοιχου τμήματος.

alkisg

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο ούτε έχω σχέση με το μάθημα, αλλά οι θύρες 0 ως 1023 είναι δεσμευμένες για υπηρεσίες συστήματος και όχι για εφαρμογές, και η χρήση τους απαιτεί δικαιώματα root (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_TCP_and_UDP_port_numbers και αναζήτηση για "1023").
Επομένως οι εφαρμογές ταχυδρομείου κλπ χρησιμοποιούν από την 1024 και πάνω (εννοείται στο τοπικό σύστημα, ενώ ο remote mail server βεβαίως και έχει δικαιώματα να τρέχει στην 25).

Άρα αν είναι να προτείνετε αλλαγές, καλύτερα να αλλάξουν τα 100 και 200 σε 1024 και 2024, παρά το αντίθετο.

anapapadaki

Σελ 85 τυπωμένου βιβλίου  το παρακάτω ισχύει και για IPV4 Σωστά?
Στο πρωτόκολλο IPv6 η διάσπαση των πακέτων διενεργείται μόνο από τον υπολογιστή προέλευσης με βάση το μικρότερο MTU της διαδρομής (Path MTU - PMTU) και όχι από τους ενδιάμεσους δρομολογητές.

gxry

@ anapapadaki
Στο IPv4, διάσπαση (fragmentation) αυτοδύναμου πακέτου γίνεται από οποιονδήποτε ενδιάμεσο δρομολογητή εφόσον απαιτείται (προώθηση σε δίκτυο με μικρότερο MTU) ΚΑΙ επιτρέπεται (DF=0).

Λαμπράκης Μανώλης

Συνάδελφοι καλημέρα

αν και είμαστε σε θέμα με τα λάθη του βιβλίου, επιτρέψτε μου να πω την γνώμη μου έστω και καυστερημένα, καθώς πριν ένα μήνα άρχισα με μία μαθήτρια και δεν το είχα δει πριν ... παρόλα τα τυχών λάθη που μπορεί να έχει, νομίζω είναι καλά γραμμένο και αρκετά αναλυτικό και μεθοδικό ... τώρα βρίσκομαι στις διευθύνσεις IP και παρατηρώ πως δεν έχει καμία σχέση με το παλιό βιβλίο, το οποίο θεωρούσα πολύ "βαρύ" και δίχως αναλυτικές πληροφορίες ... τι λέτε εσείς ??

seibei

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 07 Απρ 2017, 11:21:57 ΠΜ
Συνάδελφοι καλημέρα

αν και είμαστε σε θέμα με τα λάθη του βιβλίου, επιτρέψτε μου να πω την γνώμη μου έστω και καυστερημένα, καθώς πριν ένα μήνα άρχισα με μία μαθήτρια και δεν το είχα δει πριν ... παρόλα τα τυχών λάθη που μπορεί να έχει, νομίζω είναι καλά γραμμένο και αρκετά αναλυτικό και μεθοδικό ... τώρα βρίσκομαι στις διευθύνσεις IP και παρατηρώ πως δεν έχει καμία σχέση με το παλιό βιβλίο, το οποίο θεωρούσα πολύ "βαρύ" και δίχως αναλυτικές πληροφορίες ... τι λέτε εσείς ??
Κατά τη γνώμη μου, είναι βεβαίως καλύτερο από το παλιό και έχει κάποια αναλυτικά παραδείγματα αλλά σε πολλά
σημεία φαίνεται προχειρογραμμένο και βιαστικό. Σε σημεία παραθέτει πληροφορίες που δεν κολλάνε και πολύ, αποσπασματικές που δεν βοηθούν,
και αλλού επαναλαβάνεται.
Θεωρω τα παραδείγματά του καλά αλλά την θεωρία του όχι.
Το δε 4ο κεφάλαιο είναι απαράδεκτο.

Νομίζω πως είναι απαραίτητο να μιλάμε για τα μαθήματα και τα βιβλία με στόχο να γίνονται καλύτερα για τους μαθητές και για εμάς.

Λαμπράκης Μανώλης

Θα συμφωνήσω πως μέχρι το 3 που έχω δει αναλυτικά εγώ, σίγουρα επαναλαμβάνεται και σίγουρα έχει πληροφορίες που φαίνεται να μην συμβαδίζουν με το πνεύμα πτυ μαθήματος .. πάντως δεν ξέρω μου φάνηκε ευχάριστο στο διάβασμα σε σχέησ με το παλιό ... για παράδειγμα στις μάσκες που είμαι τώρα εξηγεί αναλυτικά τις διαδικασίες, το παλιό ουτε καν εξηγούσε τις διαφορές .. όταν μελατήσω όλα τα κεφάλαια θα δω και τα υπόλοιπα

anapapadaki

Παράθεση από: gxry στις 29 Μαρ 2017, 12:45:12 ΠΜ
@ anapapadaki
Στο IPv4, διάσπαση (fragmentation) αυτοδύναμου πακέτου γίνεται από οποιονδήποτε ενδιάμεσο δρομολογητή εφόσον απαιτείται (προώθηση σε δίκτυο με μικρότερο MTU) ΚΑΙ επιτρέπεται (DF=0).
Παράθεση από: gxry στις 29 Μαρ 2017, 12:45:12 ΠΜ
@ anapapadaki
Στο IPv4, διάσπαση (fragmentation) αυτοδύναμου πακέτου γίνεται από οποιονδήποτε ενδιάμεσο δρομολογητή εφόσον απαιτείται (προώθηση σε δίκτυο με μικρότερο MTU) ΚΑΙ επιτρέπεται (DF=0).
Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση. Προφανώς έχεις δίκιο όπως είδα αργότερα ψάχνοντας. Μπερδεύτηκα όμως προσπαθώντας να απαντήσω θέμα του 2014 Δ3.β. Πού πραγματοποιείται η διάσπαση; όπου θεώρησα ότι η απάντηση ήταν στη σελ 243 του παλιού βιβλίου: Η διάσπαση ....διαδρομή.
Η απάντηση που μου έστειλες υπάρχει κάπου στο φετινό βιβλίο; Συγνώμη αν κουράζω αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι με το μάθημα... Ευχαριστώ!

gxry

Στη σελίδα 85  που περιγράφεται το IPv4 και η διαδικασία  διάσπασης ή κατάτμησης, διαφοροποιώντας το από το IPv6, αναφέρεται:

"Στο πρωτόκολλο IPv6 η διάσπαση των πακέτων διενεργείται μόνο από τον υπολογιστή προέλευ-
σης με βάση το μικρότερο MTU της διαδρομής (Path MTU - PMTU) και όχι από τους ενδιάμεσους
δρομολογητές"



anapapadaki

Παράθεση από: gxry στις 21 Απρ 2017, 04:52:09 ΜΜ
Στη σελίδα 85  που περιγράφεται το IPv4 και η διαδικασία  διάσπασης ή κατάτμησης, διαφοροποιώντας το από το IPv6, αναφέρεται:

"Στο πρωτόκολλο IPv6 η διάσπαση των πακέτων διενεργείται μόνο από τον υπολογιστή προέλευ-
σης με βάση το μικρότερο MTU της διαδρομής (Path MTU - PMTU) και όχι από τους ενδιάμεσους
δρομολογητές"
Ευχαριστώ

gmargaritis

Στην εικόνα του βιβλίου 4.1.1.α (σελ 132) υπονοείται ότι στο TCP τα πακέτα θα ακολουθήσουν την ίδια διαδρομή μέσα στο επικοινωνιακό υποδίκτυο, δηλαδή θα περάσουν από τους ίδιους κόμβους. Από τη στιγμή που το IP είναι αυτό που είναι υπεύθυνο για την προώθηση των πακέτων από κόμβο σε κόμβο, το οποίο είναι πρωτόκολλο χωρίς σύνδεση, έχει βάση αυτό που δείχνει η εικόνα;
sysadmin στο σπίτι μου