Παραγωγή εκτελέσιμων αρχείων

Ξεκίνησε από Aggelos123, 16 Ιουλ 2008, 05:47:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Aggelos123

Ρε παιδια μπορει κανεις να μου πει πως μπορω να κανω .exe τα προγραμματα που φτιαχνω στο Διερμηνευτή της Γλώσσας και μου αποθηκευονται σε .γλωσσα??? ???

alkisg

#1
Γεια σου Άγγελε,

για την ώρα δεν μπορείς, είναι διερμηνευτής και όχι compiler.
Υπάρχει μια ιδέα για παραγωγή εκτελέσιμων, ίσως προλάβω να την υλοποιήσω μέσα στο καλοκαίρι και να την ανεβάσω μαζί με τη νέα open source έκδοση του Διερμηνευτή στο http://glossa.sourceforge.net.

edit: έγινε: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1441.0

karaberis

Παρακαλώ κάποιος ας διορθώσει τον τίτλο αυτού του θέματος!

Τα εκτελέσιμα αρχεία είναι executable (δηλαδή μπορούν να "εκτελεστούν") και οχι executive!!! Executives είναι για παράδειγμα τα διευθυντικά στελέχη των επιχειρήσεων.

Είναι κατανοητό οτι αυτό το έγραψε κάποιος που δε γνωρίζει καλά αγγλικά, αλλά όλοι εμείς οι υπόλοιποι όταν βλέπουμε τέτοια λάθη που βγάζουν μάτι, παρόλο που δεν έχουν σχέση με τον προγραμματισμό, είμαστε υποχρεωμένοι να τα διορθώνουμε για μη συνεχίζονται, και τα μαθαίνουν στραβά και όσοι άλλοι μπαίνουν στο χώρο αυτό για ενημέρωση και άντληση ΥΠΕΥΘΥΝΗΣ και ΕΓΚΥΡΗΣ πληροφόρισης.

Φιλικά

vansak

Έχω πρόβλημα εκτέλεσης σε 20.04 lts του παραγώμενου εκτελέσιμου με wine64-stable

alkisg

Εμένα μου παίζει κανονικά:

Κώδικας: Bash
alkisg@alkis:~$ wine ./καλημέρα.exe 
Καλημέρα!

Η εκτέλεση του προγράμματος τελείωσε κανονικά
Δημιουργήθηκε με το Διερμηνευτή της ΓΛΩΣΣΑΣ - http://alkisg.mysch.gr
Πατήστε Enter για να κλείσει το παράθυρο.

alkisg@alkis:~$ dpkg -l | grep wine
ii  fonts-wine                                            5.0-3ubuntu1                                    all          Windows API implementation - fonts
ii  libwine:amd64                                         5.0-3ubuntu1                                    amd64        Windows API implementation - library
ii  libwine:i386                                          5.0-3ubuntu1                                    i386         Windows API implementation - library
ii  wine                                                  5.0-3ubuntu1                                    all          Windows API implementation - standard suite
ii  wine-el                                               1.0.1                                           all          Wine installer for correct Greek fonts
ii  wine32:i386                                           5.0-3ubuntu1                                    i386         Windows API implementation - 32-bit binary loader
ii  wine64                                                5.0-3ubuntu1                                    amd64        Windows API implementation - 64-bit binary loader
ii  winetricks                                            0.0+20200412-1                                  all          simple tool to work around common problems in Wine


Μήπως έχεις κάνει αναβάθμιση τη χαλασμένη διανομή του Υπουργείου;
Αν ναι, κάνε καθαρή εγκατάσταση, η συγκεκριμένη έχει τόσα στραβά που θέλει μέρες για να την στρώσουμε, δεν αξίζει...

Αν όχι, έλα από το chat-room να το δούμε live.

vansak

Ναι, όντως σε terminal με wine δουλεύει.  απλά δεν ακούει πλέον στο διπλοπάτημα όπως στις παλαιότερες εκδόσεις του ubuntu και εκεί κάπου το έχασα.
Ευχαριστώ

alkisg

Για εκτέλεση εφαρμογών wine με διπλοπάτημα χρειάζεται αυτό, δεν έχει σχέση συγκεκριμένα με τον Διερμηνευτή.