Θέμα Β

Ξεκίνησε από gpapargi, 27 Μαΐου 2015, 10:20:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Loco-3

Ναι ρε γαμωτο...και για χ=4 το εκανα εκεινη την ωρα αλλα οχι για χ=3 νομιζω μονο αυτη τη τιμη χανω αρα απο τα 8 μορια που επιανε ποσο μπορει να μου καψουν max ;

tdiam

(Μεταφέρω εδώ το μήνυμα μου από το "Γενικός σχολιασμός", ας το διαγράψουν εκείνο οι admin)

Να παρατηρήσω κάτι για το Β1:
Για τους μαθητές που δεν θα σκεφτούν να αλλάξουν την εντολή "Εμφάνισε y" σε "Εμφάνισε y-2" (οι οποίοι θα είναι πολλοί), προκειμένου να λειτουργεί σωστά ο αλγόριθμος με "Εμφάνισε y", θα πρέπει η Για να είναι έτσι:

ΠαράθεσηΓια y από x-2 μέχρι -1 με_βήμα -2

Όμως, απ' ότι έχω ακούσει, στα φυσικώς αδυνάτων οι απαντήσεις που έχουν στο μέχρι τους αριθμούς "-1", "0" ή "1" γίνονται όλες αποδεκτές ως σωστές. Βλέπει κάποιος κάτι που δεν βλέπω;

dubudubuza

Καλησπέρα. Η διαδικασία που ακολουθούμε δεν είναι να μετατρέψουμε πρώτα σε τμήμα με χρήση Όσο και μετά σε Για; Η πρώτη μετατροπή δε συνεπάγεται ότι θα βγάλουμε τις εντολές της επανάληψης και εκτός ώστε να εκτελούνται τουλάχιστον μια φορά όπως στη Μέχρις Ότου; Εγώ έχοντας αυτά υπόψιν έγραψα αυτό:

ΑΝ χ>1 ΤΟΤΕ
y<-x
y<-y-2
ΕΜΦΑΝΙΣΕ y
ΓΙΑ y ΑΠΟ x-2 ΜΕΧΡΙ 0 ΜΕ_ΒΗΜΑ -2
ΕΜΦ y-2
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ

Εκτός του "ΜΕΧΡΙ 0" έχει άλλο λάθος?

tdiam

Παράθεση από: dubudubuza στις 27 Μαΐου 2015, 02:03:28 ΜΜ
Καλησπέρα. Η διαδικασία που ακολουθούμε δεν είναι να μετατρέψουμε πρώτα σε τμήμα με χρήση Όσο και μετά σε Για; Η πρώτη μετατροπή δε συνεπάγεται ότι θα βγάλουμε τις εντολές της επανάληψης και εκτός ώστε να εκτελούνται τουλάχιστον μια φορά όπως στη Μέχρις Ότου; Εγώ έχοντας αυτά υπόψιν έγραψα αυτό:

ΑΝ χ>1 ΤΟΤΕ
y<-x
y<-y-2
ΕΜΦΑΝΙΣΕ y
ΓΙΑ y ΑΠΟ x-2 ΜΕΧΡΙ 0 ΜΕ_ΒΗΜΑ -2
ΕΜΦ y-2
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ

Εκτός του "ΜΕΧΡΙ 0" έχει άλλο λάθος?

Δεν έχεις άλλο λάθος, όπως είπες κι εσύ το "ΜΕΧΡΙ 0" είναι λάθος, θα έπρεπε να είναι "ΜΕΧΡΙ 1".

Vagnes

Παράθεση από: dubudubuza στις 27 Μαΐου 2015, 02:03:28 ΜΜ
Καλησπέρα. Η διαδικασία που ακολουθούμε δεν είναι να μετατρέψουμε πρώτα σε τμήμα με χρήση Όσο και μετά σε Για; Η πρώτη μετατροπή δε συνεπάγεται ότι θα βγάλουμε τις εντολές της επανάληψης και εκτός ώστε να εκτελούνται τουλάχιστον μια φορά όπως στη Μέχρις Ότου;
Θα εκτελεστούν ούτως η άλλως μια φορά γιατί μας λέει οτι το χ είναι θετικός ακέραιος... και το Y παίρνει την τιμή του χ..

petrosp13

To χειρότερο θέμα μετατροπής ever
Τι ακριβώς εξετάζει το συγκεκριμένο θέμα;
Γιατί 8 μονάδες;
Πώς θα αποδοθούν οι 8 μονάδες;
Η μόνη παραφωνία πραγματικά σε ένα ωραίο και βατό διαγώνισμα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tdiam

Και βγαίνει μετά η ΟΕΦΕ με επίσης λάθος λύση στο Β1.β
Να το χαιρόμαστε το θεματάκι, για ακόμη μια φορά δημιουργούνται ασυνεννοησίες μεταξύ μας και οι εξεταζόμενοι παρακολουθούν απορημένοι.
Θα συμφωνήσω με τον Πέτρο πιο πάνω.

http://www.oefe.gr/panellinies/liseis_plir_kat_c_hmer_no_150527.pdf

vistrian

Εμένα οι μαθητές μου έδωσαν μια από τις παρακάτω λύσεις: Νομίζω ότι είναι σωστές και οι τρεις

Αν χ > 1 τότε
  Εμφάνισε χ - 2
  Για y από χ - 4 μέχρι -1 με_βήμα -2
    Εμφάνισε y
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_αν


Αν χ > 1 τότε
  Για y από χ - 2 μέχρι -1 με_βήμα -2
    Εμφάνισε y
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_αν


Αν χ > 1 τότε
  Για y από χ μέχρι 1 με_βήμα -2
    Εμφάνισε y - 2
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_αν
VR in Computing

tdiam

Παράθεση από: vistrian στις 27 Μαΐου 2015, 03:35:26 ΜΜ
Εμένα οι μαθητές μου έδωσαν μια από τις παρακάτω λύσεις: Νομίζω ότι είναι σωστές και οι τρεις

Αν χ > 1 τότε
  Εμφάνισε χ - 2
  Για y από χ - 4 μέχρι -1 με_βήμα -2
    Εμφάνισε y
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_αν


Αν χ > 1 τότε
  Για y από χ - 2 μέχρι -1 με_βήμα -2
    Εμφάνισε y
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_αν


Αν χ > 1 τότε
  Για y από χ μέχρι 1 με_βήμα -2
    Εμφάνισε y - 2
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_αν

Ολόσωστες, το έτρεξα για σιγουριά και σε Ψευδογλώσσα.

petrosp13

Παράθεση από: tdiam στις 27 Μαΐου 2015, 03:30:11 ΜΜ
Και βγαίνει μετά η ΟΕΦΕ με επίσης λάθος λύση στο Β1.β
Να το χαιρόμαστε το θεματάκι, για ακόμη μια φορά δημιουργούνται ασυνεννοησίες μεταξύ μας και οι εξεταζόμενοι παρακολουθούν απορημένοι.
Θα συμφωνήσω με τον Πέτρο πιο πάνω.

http://www.oefe.gr/panellinies/liseis_plir_kat_c_hmer_no_150527.pdf

Και να'ταν μόνο αυτό το λάθος..
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

ολγα

Παράθεση από: petrosp13 στις 27 Μαΐου 2015, 02:26:13 ΜΜ
To χειρότερο θέμα μετατροπής ever
Τι ακριβώς εξετάζει το συγκεκριμένο θέμα;
Γιατί 8 μονάδες;
Δε νομίζω ότι ήταν και τόσο κακό. Ίσως να ήθελαν να ξεχωρίσουν ποιοι δεν κάνουν μετατροπές μηχανικά, ακολουθώντας συνταγολόγιο. Το = στη συνθήκη του μέχρις_ότου είναι αυτό που έκανε τη διαφορά καθώς και η σειρά των εντολών μέσα στην επανάληψη.
Μου θύμισε λιγάκι το Θέμα 1 Δ α από τις επαναληπτικές του 2001, αν και εκείνο ήταν ασύγκριτα πιο δύσκολο γιατί τα Α και  Μ θα μπορούσαν να είναι οτιδήποτε (ακόμα και πραγματικοί θετικοί ή αρνητικοί). Αυτό το θέμα τότε έλεγε:
Δίνεται το παρακάτω τμήμα αλγορίθμου :

   Χ <-- Α
   Αρχή_επανάληψης
      Χ <-- Χ + 2
      Τύπωσε το Χ
   Μέχρις_ότου Χ>=Μ
   
α. Να δώσετε τη δομή επανάληψης «Για ... από ... μέχρι... βήμα» η οποία τυπώνει ακριβώς τις ίδιες τιμές με το πιο πάνω τμήμα αλγορίθμου.
Μονάδες 7

vistrian

Παράθεση από: tdiam στις 27 Μαΐου 2015, 03:30:11 ΜΜ
Και βγαίνει μετά η ΟΕΦΕ με επίσης λάθος λύση στο Β1.β
Να το χαιρόμαστε το θεματάκι, για ακόμη μια φορά δημιουργούνται ασυνεννοησίες μεταξύ μας και οι εξεταζόμενοι παρακολουθούν απορημένοι.
Θα συμφωνήσω με τον Πέτρο πιο πάνω.

http://www.oefe.gr/panellinies/liseis_plir_kat_c_hmer_no_150527.pdf


αν δεν κάνω λάθος έχουν και στο Γ  , μήνυμα για την προώθηση σε λάθος δομή επιλογής
VR in Computing

theoL

Β1)β)
ΑΝ Χ>1 ΤΟΤΕ
   ΥΧ
   ΓΙΑ Χ ΑΠΟ Υ ΜΕΧΡΙ 1 ΜΕ ΒΗΜΑ -2
      ΥΥ-2
      ΓΡΑΨΕ Υ
   ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ

Β2)
1.   Π[1]
2.   2
3.   100
4.   Π
5.   >
6.   Π[i-1]

ολγα

Παράθεση από: vistrian στις 27 Μαΐου 2015, 03:35:26 ΜΜ
Εμένα οι μαθητές μου έδωσαν μια από τις παρακάτω λύσεις: Νομίζω ότι είναι σωστές και οι τρεις

Αν χ > 1 τότε
  Εμφάνισε χ - 2
  Για y από χ - 4 μέχρι -1 με_βήμα -2
    Εμφάνισε y
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_αν


Αν χ > 1 τότε
  Για y από χ - 2 μέχρι -1 με_βήμα -2
    Εμφάνισε y
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_αν


Αν χ > 1 τότε
  Για y από χ μέχρι 1 με_βήμα -2
    Εμφάνισε y - 2
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_αν

Μόνο το τρίτο είναι σωστό. Τα δύο πρώτα εμφανίζουν τα ίδια αλλά η τιμή του y στο τέλος δεν είναι ίδια με το δοσμένο.

tdiam

Θα συμφωνήσω τελικά με την Όλγα, από αυτή την άποψη όντως οι δύο πρώτοι δεν είναι ισοδύναμοι αλγόριθμοι.