εξετάσεις 2012

Ξεκίνησε από Stefevan, 29 Μαΐου 2012, 11:22:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ipoulis

Παράθεση από: evry στις 07 Ιουν 2012, 09:29:33 ΠΜ
Επίσης ένα ερώτημα γιατί χθες στο βαθμολογικό δεν είχα χρόνο να το σκεφτώ
Αν  κάποιος υπολογίσει το ελάχιστο στο τελευταίο ερώτημα χωρίς πίνακα θα πρέπει τη στιγμή που υπολογίζει το άθροισμα στήλης να ελέγχει και για το Min.
Σε αυτή την περίπτωση πως θα αρχικοποίησει το Min έξω από την επανάληψη? Δεν λέω να υπολογίσει το άθροισμα της πρώτης γραμμής.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις το άνω όριο των τιμών μέσα στον πίνακα και θέλεις έναν αριθμό που να είναι μεγαλύτερος από το ελάχιστο άθροισμα στήλης.
Μπορεις στην 1η επανάληψη να αρχικοποιήσεις το ΜΙΝ με το άθροισμα του 1ου μήνα
Κάπως έτσι θα το έκανα αν δεν είχα πίνακες
ΓΙΑ Β ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 12
   Σ<-0
   ΓΙΑ Α ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 10
      ΔΙΑΒΑΣΕ Π
      Σ<-Σ+Π
   Τ_ΕΠ
   ΑΝ Β=1 ΤΟΤΕ
      ΜΙΝ<-Σ
      ΜΗΝΑΣ<-1
   Τ_ΑΝ
   ΑΝ Σ<ΜΙΝ ΤΟΤΕ
      ΜΙΝ<-Σ
      ΜΗΝΑΣ<-Β
   Τ_ΑΝ
Τ_ΕΠ
ΓΡΑΨΕ ΜΗΝΑΣ

evry

ναι οκ, η αναμενόμενη απάντηση είναι αυτή, αλλά δεν νομίζω να το σκεφτούν πολλοί μαθητές.
Το πιθανότερο είναι ότι θα θέσουν μια αρχική τιμή, για αυτό ανέφερα το πρόβλημα
Με όσους συναδέλφους έχω συζητήσει δεν έχουμε δει ακόμα τέτοια λύση. Οι περισσότεροι που το κάνουν χωρίς πίνακες βάζουν μια πολύ μεγάλη τιμή απέξω.

Παράθεση από: ipoulis στις 12 Ιουν 2012, 12:20:42 ΠΜ
Μπορεις στην 1η επανάληψη να αρχικοποιήσεις το ΜΙΝ με το άθροισμα του 1ου μήνα
Κάπως έτσι θα το έκανα αν δεν είχα πίνακες
ΓΙΑ Β ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 12
   Σ<-0
   ΓΙΑ Α ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 10
      ΔΙΑΒΑΣΕ Π
      Σ<-Σ+Π
   Τ_ΕΠ
   ΑΝ Β=1 ΤΟΤΕ
      ΜΙΝ<-Σ
      ΜΗΝΑΣ<-1
   Τ_ΑΝ
   ΑΝ Σ<ΜΙΝ ΤΟΤΕ
      ΜΙΝ<-Σ
      ΜΗΝΑΣ<-Β
   Τ_ΑΝ
Τ_ΕΠ
ΓΡΑΨΕ ΜΗΝΑΣ
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry

Μια ερώτηση προς βαθμολογητές αλλά και γενικότερα.

Στο θέμα Γ το Γ1 αναφέρεται σε έλεγχο εγκυρότητας.
Ωστόσο αν κάποιος μαθητής αντί για Μέχρις_ότου βάλει μια μεγάλη Αν..Τότε..Αλλιώς μέσα στην οποία βάλει όλη την άσκηση, δηλαδή σε περίπτωση που ο χρήστης δώσει ποσό < 5000000 να τερματίζει ο αλγόριθμος, πόσες από τις 2 μονάδες θα δίνατε σε αυτό;

Να υπενθυμίσω ότι στο βιβλίο δεν αναφέρεται πουθενά ο όρος "έλεγχος εγκυρότητας" ότι γίνεται επαναληπτικά.

ΥΓ. Το αναφέρω γιατί υπήρξαν διαφωνίες για αυτό μεταξύ συναδέλφων
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Laertis

1 μονάδα Ευριπίδη  :)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

mkokki30

Καμία! Δεν υπάρχει έλεγχος εγκυρότητας (ή όπως θέλετε πείτε το) χωρίς επανάληψη

ipoulis

#65
Παράθεση από: evry στις 12 Ιουν 2012, 08:46:38 ΠΜ
Μια ερώτηση προς βαθμολογητές αλλά και γενικότερα.

Στο θέμα Γ το Γ1 αναφέρεται σε έλεγχο εγκυρότητας.
Ωστόσο αν κάποιος μαθητής αντί για Μέχρις_ότου βάλει μια μεγάλη Αν..Τότε..Αλλιώς μέσα στην οποία βάλει όλη την άσκηση, δηλαδή σε περίπτωση που ο χρήστης δώσει ποσό < 5000000 να τερματίζει ο αλγόριθμος, πόσες από τις 2 μονάδες θα δίνατε σε αυτό;

Να υπενθυμίσω ότι στο βιβλίο δεν αναφέρεται πουθενά ο όρος "έλεγχος εγκυρότητας" ότι γίνεται επαναληπτικά.

ΥΓ. Το αναφέρω γιατί υπήρξαν διαφωνίες για αυτό μεταξύ συναδέλφων
Στο 8ο κεφ στη δομή ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ λέει ότι "Χαρακτηριστική περίπτωση όπου προτιμάται η εντολή ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ
είναι στον έλεγχο αποδεκτών τιμών καθώς και στην επιλογή από προκαθορισμένες απαντήσεις ή μενού."
Σελ 176
Άρα η Αν είναι λάθος εντελώς ο έλεγχος εγκυρότητας
Μαλλον κανένα μόριο κατά την άποψή μου
Κάποιος πολύ ελαστικός να δώσει 1 από τα 2??
Δεν είμαι διορθωτής.....


evry

ναι οκ το θυμάμαι το σημείο, εννοούσα ότι δεν γίνεται ιδιαίτερη μνεία στο βιβλίο με κάποιο παράδειγμα.
Επίσης η διατύπωση στο φετινό θέμα Γ δεν είναι αυτή, δηλαδή δεν μιλάει για έλεγχο αποδεκτών τιμών. Θα μου πεις ότι είναι προφανές τι εννοεί, για μας σίγουρα για τους μαθητές δεν ξέρω.

Παράθεση από: ipoulis στις 12 Ιουν 2012, 02:08:48 ΜΜ
Στο 8ο κεφ στη δομή ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ λέει ότι "Χαρακτηριστική περίπτωση όπου προτιμάται η εντολή ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ
είναι στον έλεγχο αποδεκτών τιμών καθώς και στην επιλογή από προκαθορισμένες απαντήσεις ή μενού."
Σελ 176
Άρα η Αν είναι λάθος εντελώς
Μαλλον κανένα μόριο κατά την άποψή μου
Κάποιος πολύ ελαστικός να δώσει 1 από τα 2??
Δεν είμαι διορθωτής.....

Για αυτό έγινε η συζήτηση, για το αν πρέπει να πάρει ο μαθητής το 1 από τα 2, αφού κάνει κάποιον ελέγχο.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Laertis

Δηλαδή ή κάνει έλεγχο εγκυρότητας με επαναληπτική δομή και παίρνει 2 μονάδες ή σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση παίρνει 0 ; Θεωρήστε με ελαστικό αλλά η προσπάθεια να διαβάσει έστω και με λανθασμένο τρόπο ελέγχου  βαθμολογείται το ίδιο με το να μη διαβάσει και να μην εισάγει καμία τιμή ;
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

bagelis

είναι βέβαιο ότι θα πάρει το ένα από τα δύο μόρια λόγω του διάβασε που έχει σωστά...

Στο μυαλό μου την κατανομή σε αυτό το ερώτημα την έχω ως εξής:

0.5 το διάβασε
0.5 η σύνταξη της δομής που χρησιμοποιεί
1 η συνθήκη που βάζει

Στην περίπτωση που αναφέρετε τον μαθητή τον υπολογίζω πιο κοντά στο 1 παρά στο μηδέν. Δείτε το και συγκριτικά: κάποιος άλλος πετάει ένα διάβασε και δεν κάνει έλεγχο. Αυτός πόσο παίρνει? Μηδέν? Λίγο δύσκολο.... Άρα ο μαθητής που και διάβασε και προσπάθησε να κάνει έλεγχο πρέπει να πάρει 1 από τις δύο.

evry

Πολύ σωστά Γιώργο και Βαγγέλη
Το πρόβλημα με το μάθημα μας κατά τη γνώμη μου δεν είναι ότι δεν ξέρουμε τι είναι σωστό και τι είναι λάθος. Ξέρουμε πολύ καλά τι παίρνει 0 και τι παίρνει 2, αλλά δυσκολευόμαστε στη μέση. Πότε δίνουμε το 1?
Για αυτό όλες οι αναβαθμολογήσεις υπάρχουν σε μεσαία γραπτά στην περιοχή 50-80.
Δεν είναι εύκολο να διαβαθμίσουμε τη βαθμολογία μας.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση προφανώς και η απάντηση με Αν...Τότε δεν είναι σωστή. Δεν μπορεί όμως να πάρει 0 έτσι απλά. Θέλει λίγο ψάξιμο
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ipoulis

Ανακαλώ 1 μόριο (από τα 2) θα πάρει το Διάβασε Π.