εξετάσεις 2012

Ξεκίνησε από Stefevan, 29 Μαΐου 2012, 11:22:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Stefevan

Τι λέτε για φέτος? Θα είναι πιο δύσκολα ή πιο εύκολα επειδή η φυσική και τα μαθηματικά ήταν αρκετά δύσκολα...?? και τι πιστεύεται ότι θα παίξει?

:)

metestaki

Ελπίζω να είναι σωστά κατανεμημένη η βαθμολογία...
Αλλά και να υπάρχει δυσκολία, στα πλαίσια του μαθήματος βέβαια, για να ξεχωρίσουν οι μαθητές που προσπάθησαν από πέρσι το καλοκαίρι να μάθουν προγραμματισμό!!!
Ίδωμεν...  :(

twisted

Ελπίζω να μην επηρεαστούν οι θεματοδότες από τα άλλα μαθήματα και τα θέματα να είναι αντάξια Πανελλαδικών εξετάσεων για να ξεχωρίσουν πραγματικά αυτοί που πρέπει.

petrosp13

Αν κρίνουμε από τα περσινά και με βάση και τα περσινά παρατράγουδα σε Μαθηματικά και Φυσική, περιμένουμε και πάλι αρκετά βατά θέματα
Η διαφορά είναι ότι φέτος δεν υπάρχει κυβέρνηση να αναλάβει το πολιτικό κόστος, άρα μπορεί να δούμε αρκετά δύσκολα θέματα και στον προγραμματισμό (κυρίως για όσους στοχεύουν σε βαθμολογίες άνω του 80)
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Νίκος Αδαμόπουλος

#4
Παράθεση
... τι πιστεύεται...

... και μια και μιλάμε για χρήση της ελληνικής (ΓΛΩΣΣΑΣ) ... πολλές φορές κι εμείς κάνουμε (συντακτικά και λογικά!) λάθη που δεν θα έπρεπε...! Το ότι είμαστε και εκπαιδευτικοί και εδώ μας διαβάζουν και μαθητές θα έπρεπε να μας κάνει πιο προσεκτικούς...

Νίκος Αδαμόπουλος

Κατά τη γνώμη μου οι θεματοδότες πρέπει:
α) Να βάλουν διαβαθμισμένα θέματα ώστε να ξεχωρίζει ο κακός μαθητής από τον μέτριο και ο μέτριος από τον καλό.
β) Να έχουν υπόψη τους και να αποφύγουν τα γκρίζα - αμφισβητούμενα σημεία του μαθήματος.

Νίκος Αδαμόπουλος

Θυμήθηκα ένα σχετικό περσινό μου post ( https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3857.msg41268#msg41268 ) και αντιγράφω από αυτό:

Όταν κάποιος δέχεται και λαμβάνει την ιδιότητα του θεματοδότη θα πρέπει να είναι σίγουρος ότι θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις. Σίγουρα θα πρέπει να έχει μεγάλη εμπειρία στη διδασκαλία του μαθήματος και να παρακολουθεί από κοντά την εξέλιξή του. Αλλιώς, θεωρώ, ότι αυτό θα έδειχνε έλλειψη υπευθυνότητας από την πλευρά του που δεν βοηθά ούτε το μάθημα ούτε τους μαθητές. Ως προς την ενημέρωση για την πορεία του μαθήματος, το Στέκι αποτελεί ό,τι καλύτερο αυτή τη στιγμή. Επιπλέον, υπάρχει η επιστημονική βιβλιογραφία. Στο http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/education/articles-alg.php βρίσκονται συγκεντρωμένες σε λίστα μάλλον όλες τις σχετικές εργασίες (έως 2011). Ειδικά ο 1ος σύνδεσμος της λίστας αποτελεί ένα καλό σημείο αναφοράς. Επίσης, έχουμε τις διευκρινιστικές εγκυκλίους του Υπουργείου.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ανεβάζω μια πρόταση επανάληψης, διαμορφωμένη στα παιδιά που έχω στο μυαλό μου.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

karaberis

Νομίζω οτι τα τρια τελευταία είναι (ενδιαφέροντα μεν) αλλά εκτός ύλης δε...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Η σελίδες 199 και 219 του σχολικού βιβλίου (όπου βρίσκονται τα 2 από τα 3) είναι εντός ύλης. Εκεί αναφέρεται η χρήση της δυαδικής αναζήτησης και η επιλογή της μεθόδου ταξινόμησης.
Όσο για τους αλγόριθμους υλοποίησης ουράς-στοίβας, ως αλγόριθμοι δεν αναφέρονται πουθενά στο βιβλίο, αλλά είναι εύκολο να μπουν με κάποια μορφή μονοδιάστατου πίνακα, ως θεωρητική άσκηση. Με αυτό το σκεπτικό, δεν είναι εκτός ύλης.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Stefevan

Όντως..... Έχει μπει ερώτηση θεωρίας, να περιγράψετε την υλοποίηση στοίβας με μονοδιάστατο πίνακα! Επαναληπτικές νομίζω

gthal

Καλημέρα, καλό μήνα και καλή επιτυχία στα παιδιά σήμερα !!!
Ανυπομονώ να δω τι τους βάλανε ...   ::)
Τι ώρα δίνονται προς τα έξω, αλήθεια?
(ουφ, με κοψοχόλιασε το στέκι μέχρι πριν λίγο - σήμερα που το χρειαζόμαστε περισσότερο, να είναι πεσμένο!...)
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

elenitaaaaa

Καλημέρα  :)
ας ελπισουμε οτι τα θεματα θα ειναι αξιοπρεπη. με κλιμακωση δυσκολιας  , αλλα ενας διαβασμενος να μπορει να τα δουλεψει.... σε κανενα μισαωρο λογικα θα βγουνε τα θεματα. κ εγω περιμενω...

olga_2703

Στο alfavita.gr έχουν ανακοινώσει τα θέματα

amavidis

Παράθεση από: olga_2703 στις 01 Ιουν 2012, 10:25:21 ΠΜ
Στο alfavita.gr έχουν ανακοινώσει τα θέματα

Ντροπή τους στις 10:24 να ανακοινώνουν θέματα με δυνατή αποχώρηση 10:30! Για τα φράγκα γίνονται όλα!