βοηθεια στον επαφο;

Ξεκίνησε από pavel21, 20 Ιουν 2008, 06:19:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pavel21

καλησπερα
ειμαι σε γυμνασιο. στο μαθημα των θρησκευτικων δε βαλαμε βαθμουσ στο α τριμηνο λογω ελλειψης θεολογων. στα αποτελεσματα που βγαζει η δ-βαση φαινεται να βαζει στο α τριμηνο το μεσο ορο των υπολοιπων 3 βαθμων (β τριμηνο, γ τριμηνο, γραπτα) και μετα να υπολογιζει τον τελικο μ.ο. Ουσιαστικα δηλαδη υπολογιζει σαν γενικο μ.ο. το :
γ.μ.ο.=(β τρ+ γ τρ + γραπτα)/3. ειναι αυτο σωστο; μηπως στο α τριμηνο μπαινει ο μ.ο. μονο του β και γ τριμηνου;

ευχαριστω

apapag

Πρόπερσι, που άργησα να παρουσιαστώ στο σχολείο μου, μου έτυχε ακριβώς το ίδιο. Δεν είχα βάλει βαθμούς στο Α' Τριμηνο, αλλά μόνο στο Β' και στο Γ'.
Ο βαθμός που βάλαμε στο Α' Τρίμηνο, ήταν ο μέσος όρος μόνο των Β' και Γ'.
Τώρα το τι κάνει αυτόματα η δ-βάση δεν το ξέρω. Πάντως, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στον έπαφο -όποτε έχω πάρει εγώ τηλέφωνο, με έχουν εξυπηρετήσει άμεσα- ή μπορείς να βάλεις manually τον σωστό μέσο όρο ως τον βαθμό του Α' Τριμήνου. Αλλά μάλλον θα υπάρχει καλύτερη λύση από αυτή τη χαζομάρα που σου προτείνω.

Γεια χαρά
Νάσια Παπαγιάννη
Ηλ/γος Μηχ/κος και Μηχ/κος Υπολογιστών

Wizard

Φέτος που μου έτυχε στη δ-βάση, το πρόγραμμα υπολόγισε αυτόματα για άθροισμα Α + Β + Γ το εξής: (Β+Γ)/2 + Β + Γ