Σφάλμα στη ρύθμιση της login σελίδας των clients

Ξεκίνησε από gbetsos, 29 Σεπ 2020, 09:00:43 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gbetsos

Έχω στήσει πρόσφατα στο σχολικό εργαστήριο την έκδοση 18.04.5 LTS. Έχω τα εξής προβλήματα:

1. Σε όλους τους client εμφανίζεται στη login οθόνη η λίστα με όλους τους χρήστες. Πώς θα μπορούσα να εμφανίσω αντί αυτής την οθόνη που γράφεις το username;

2. Προσπάθησα να ρυθμίσω το όνομα του κάθε client μέσα από το αρχείο ltsp.conf. Παρότι έχω εισάγει τη mac address

[00:15:f2:bf:1d:20]
HOSTNAME=pc01

το pc δεν αλλάζει όνομα. Εξακολουθεί να εμφανίζει το ltsp154

3. Μέσα από τους επόπτες όλοι οι clients εμφανίζονται με κόκκινο χρώμα. Δείτε την εικόνα που επισυνάπτω.


alkisg

1. Η παλιά άσπρη οθόνη σύνδεσης LDM καταργήθηκε. Στη νέα πράσινη οθόνη LightDM μπορούμε να γράφουμε username/password αλλά ΚΑΙ να έχουμε προσαρμοζόμενη λίστα χρηστών. Την προσαρμόζουμε με την LTSPDM_USERS, δες εδώ: https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Αυτόματη_σύνδεση

2. Στο νέο LTSP, μετά από κάθε αλλαγή στο ltsp.conf, χρειάζεται να εκτελεστεί το μενού sch-scripts → Εξυπηρετητής → Εντολές LTSP → ltsp initrd.

3. Αυτό είναι φυσιολογικό. Αφού πλέον το LTSP δεν υποστηρίζει thin clients, ο Επόπτης σιγά σιγά θα σταματήσει να τους κάνει ειδική μεταχείριση, και θα εμφανίζονται όλοι ως standalone.