ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΠΙΝΑΚΑ

Ξεκίνησε από klitos, 27 Φεβ 2010, 12:04:32 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klitos

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί αν η αντιγραφή πίνακα ειναι απαγορευμένη ώς άσκηση ? Ακουσα κατι τετοιο και θα ήθελα τα φώτα σας ...(μήπως μου εχει διαφύγει κάτι τις)
κλητος χατζηγεωργιου

tom

Όταν λες αντιγραφή πίνακα, τι ακριβώς εννοείς; Για δώσε ένα παράδειγμα...
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

klitos

εννοώ, να έχουμε ενα πίνακα table[n] και να αντιγράψω όσα απο τα στοιχεία του ιακνοποιούν μια συνθήκη, σε έναν άλλο πίνακα
μπορεί να γίνει και πιο ενδιαφέρουσα , πχ να εχω 2 παράλληλους πίνακες και να αντιγράφω τα στοιχεία του ενος οταν ικανοποιείται μια συνθήκη στα στοιχεία του δευτερου ( Ονοματα - βαθμοι )
κλητος χατζηγεωργιου

tom

Παράθεση από: klitos στις 27 Φεβ 2010, 12:51:42 ΠΜ
εννοώ, να έχουμε ενα πίνακα table[n] και να αντιγράψω όσα απο τα στοιχεία του ιακνοποιούν μια συνθήκη, σε έναν άλλο πίνακα

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό.

Βέβαια δεν ξέρεις από την αρχή το μέγεθος του πίνακα που θα προκύψει...σωστά;

Εδώ, από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν δύο απόψεις.

1) Αυτοί που λένε ότι στην ψευδογλώσσα ενδιαφέρει πιο πολύ η αλγοριθμική σκέψη και είναι πιο "χαλαροί" με το συντακτικό. (π.χ. δεν χρειάζεται να δηλωθεί πουθενά το μέγιστο μέγεθος του πίνακα που θα δημιουργηθεί).

2) Αυτοί που είναι πιο "τυπικοί" και "αυστηροί" με το συντακτικό. (π.χ. το μέγιστο μέγεθος του πίνακα προορισμού (που θα δημιουργηθεί) πρέπει να δηλωθεί ως δεδομένο και συνήθως είναι το ίδιο με το μέγεθος του πίνακα πηγή. Κάποιες θέσεις στον πίνακα προορισμού, ίσως μείνουν κενές).

Δε θέλω να πάρω θέση για το συγκεκριμένο θέμα ακόμα.

Για ρίξε μια ματιά εδώ μήπως απαντηθούν τα ερωτήματά σου...:

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2637.0

Παράθεση

μπορεί να γίνει και πιο ενδιαφέρουσα , πχ να εχω 2 παράλληλους πίνακες και να αντιγράφω τα στοιχεία του ενος οταν ικανοποιείται μια συνθήκη στα στοιχεία του δευτερου ( Ονοματα - βαθμοι )

Πως θα γίνει να αντιγράψεις στοιχεία πίνακα με τύπο δεδομένων "ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ" σε πίνακα που έχει στοιχεία με τύπο δεδομένων "ΑΚΕΡΑΙΟΙ" για παράδειγμα; Εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι...
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

klitos

Για το μεγεθος του πινακα δεν υπαρχει θεμα, τον οριζεις οσο ειναι το μεγεθος Ν του αρχικου πινακα .
Φυσικά υπάρχει το ενδεχόμενο καποιες θεσεις του πινακα προορισμου να μεινουν κενες, αυτο το ξεπερναμε αν κρατησουμε το δεικτη Κ της θεσης του τελευταιου στοιχειου που μπηκε στον πινακα προορισμου. Οποτε η επεξεργασια του πινακα προορισμου γινεται μεχρι τη θεση Κ και οχι μεχρι το Ν.
Για τους παραλληλους πινακες Ονομα[Ν] , Βαθμοι[Ν] εννοουσα το παρακάτω:
Προβλημα:
Θελω να αντιγραψω στον πινακα Π [ Ν ] οσο ονοματα εχουν αντιστοιχο βαθμο > 18
Δεδομενα // ΟΝ, Β,πινακες Ν θεσεων//
Κ <-- 0
Για χ απο 1 μεχρι Ν
  Αν Β[ χ ]  > 18 τοτε
       Κ <-- Κ + 1
       Π[ Κ ] <-- ΟΝ [ χ ]
  Τελος_αν
Τελος_επαναληψης

Για χ απο 1 μεχρι Κ
   Εμφανισε Π[ χ ]
Τελος_επαναληψης

υγ.ευχαριστω για το link θα ριξω μια ματια
κλητος χατζηγεωργιου

Νίκος Αδαμόπουλος

Δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ... Ίσα ίσα που μπορούμε να πούμε ότι κάτι τέτοιο αποτελεί ξεχωριστή κατηγορία ασκήσεων στους πίνακες!

P.Tsiotakis

οι  λειτουργίες συγχώνευση, διαχωρισμός και αντιγραφή μπορούν να εφαρμοστούν στη δομή δεδομένων των πινάκων. Ποιος τις χαρακτήρισε απαγορευμένες;

θα έρθει η ώρα να το δούμε και στις εξετάσεις...

evry


  Πολύ θα ήθελα να δω πως θα υποχρεωθεί ο μαθητής να κάνει συγχώνευση πινάκων και όχι συνένωση και τεξινόμηση σε ένα τέτοιο υποτιθέμενο θέμα
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

P.Tsiotakis

η αντιγραφή δε σημαίνει συνένωση, περνούν μερικά (όχι όλα) τα στοιχεία ενός πίνακα σε έναν άλλο

evry

ναι σωστά, δεν εννοούσα την αντιγραφή, εννοούσα ότι είναι δύσκολο να ζητήσει κανείς στις εξετάσεις να μπει η συγχώνευση και να στήσει το θέμα έτσι ώστε οι μαθητές να μην μπορούν να κάνουν συνένωση + ταξινόμηση ή κάτι άλλο εκτός του κλασικού αλγορίθμου της συγχώνευσης
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

klitos

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 27 Φεβ 2010, 01:28:30 ΜΜ
οι  λειτουργίες συγχώνευση, διαχωρισμός και αντιγραφή μπορούν να εφαρμοστούν στη δομή δεδομένων των πινάκων. Ποιος τις χαρακτήρισε απαγορευμένες;

θα έρθει η ώρα να το δούμε και στις εξετάσεις...
Απαγορευμενες τις χαρακτηρισε καποιος συναδελφος ... αλλα νομίζω και εγω πως ηρθε η ωρα να το δουμε και στις εξετάσεις .... αρκει να μη καψουμε το θεμα με κορονες
κλητος χατζηγεωργιου

gpapargi

Με τι κριτήριο χαρακτηρίζεται μια άσκηση ως «απαγορευμένη»;
Υποθέτω πως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αν απαιτούσε μια τεχνική που είναι δύσκολη να τη σκεφτεί μόνος του ο μαθητής και ταυτόχρονα δεν υπάρχει σε άσκηση του διδακτικού  πακέτου (ώστε να την έχει διδαχθεί).

Στην επιλεκτική αντιγραφή στοιχείων από ένα πίνακα σε ένα άλλο δεν ισχύει τίποτα από τα 2. Υπάρχει η άσκηση της συγχώνευσης που περιέχει αυτή τη μεταφορά στοιχείων. Αλλά και να μην υπήρχε πάλι δε βλέπω κάτι δύσκολο για το μαθητή να το σκεφτεί από μόνος του.

manpap

Άλλωστε αν θυμάμαι καλά, στις επαναληπτικές ημερησίων του 2008, στο θέμα4 με τους 2 ομίλους των αθλητών (ταξινομημένους), ήθελε συγχώνευση των 6 συνολικά καλύτερων (πέρα των 2 πρώτων) σε νέο πίνακα. Στηριζόταν στη φιλοσοφία της σύγκρισης ενός στοιχείου από κάθε πίνακα μεταξύ τους και τοποθέτηση στον πίνακα των τελικών του μεγαλύτερου. Βέβαια λυνόταν πιο απλά από το παράδειγμα του τετραδίου του μαθητή γιατί δεν συγχώνευες ολόκληρους τους πίνακες αλλά μετέφερες ένα τμήμα των στοιχείων τους στον καινούργιο.....
Θεωρώ ότι θέματα με τέτοιες ενέργειες σε πίνακες είναι πολύ πιθανά για να εξεταστούν στο τέλος...
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

evry

Πόσοι μαθητές πιστεύεις ότι το έκαναν έτσι? Προσωπική γνώμη:Ίσως και κανένας. Σε όσους μαθητές έχω βάλει αυτη την άσκηση (ακόμα και αν έχουν διδαχθεί τη συγχώνευση) όλοι αντιγράφουν τα υπόλοιπα 7+7 στοιχεία σε έναν τρίτο πίνακα και μετά κάνουν ταξινόμηση και ούτε γάτα ούτε ζημιά αφού στο υπέροχο αυτό μάθημα της ΑΕΠΠ και αυτή η λύση είναι σωστή.
  Άρα για ποιον λόγο να μιλάμε για συγχώνευση αφού δεν μπορούμε να πείσουμε ή να αναγκάσουμε τους μαθητές να την χρησιμοποιήσουν?

Παράθεση από: manpap στις 04 Μαρ 2010, 01:51:30 ΜΜ
Άλλωστε αν θυμάμαι καλά, στις επαναληπτικές ημερησίων του 2008, στο θέμα4 με τους 2 ομίλους των αθλητών (ταξινομημένους), ήθελε συγχώνευση των 6 συνολικά καλύτερων (πέρα των 2 πρώτων) σε νέο πίνακα. Στηριζόταν στη φιλοσοφία της σύγκρισης ενός στοιχείου από κάθε πίνακα μεταξύ τους και τοποθέτηση στον πίνακα των τελικών του μεγαλύτερου. Βέβαια λυνόταν πιο απλά από το παράδειγμα του τετραδίου του μαθητή γιατί δεν συγχώνευες ολόκληρους τους πίνακες αλλά μετέφερες ένα τμήμα των στοιχείων τους στον καινούργιο.....
Θεωρώ ότι θέματα με τέτοιες ενέργειες σε πίνακες είναι πολύ πιθανά για να εξεταστούν στο τέλος...
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: evry στις 04 Μαρ 2010, 11:25:36 ΜΜ
Άρα για ποιον λόγο να μιλάμε για συγχώνευση αφού δεν μπορούμε να πείσουμε ή να αναγκάσουμε τους μαθητές να την χρησιμοποιήσουν?

... Αν η διατύπωση της άσκησης έλεγε ότι δεν πρέπει να κάνουν χρήση της φυσαλίδας;