4o Θέμα ΑΣΑΦΕΙΑ

Ξεκίνησε από MIRas, 04 Ιουν 2007, 02:50:17 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

MIRas

Γεια και απο 'μένα
Σχετικά με το 4ο Θέμα ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ διαβάστε προσεκτικά το β.

β. Να εμφανίζει τον τίτλο ή τους τίτλους των CDs με τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους.

υπήρξαν συνάδελφοι που με βγάλαν τρέλο και μια διευκρύνηση που ζήτησα στο βαθμολογικό  δεν ήρθε ποτέ
αλλα επιμένω ΓΙΑΤΙ η λύση να είναι αναζήτηση του των max ως προς την στήλη και όχι ως προς τις γραμμές μιας και
μπορεί ανετα καποιος μαθητής να καταλάβει οτι ψαχνουμε ποιό , ποιά CD είχαν τον 3ο μήνα τις περισσότερες πωλήσεις σε σχέση με  τους υπόλοιπους μήνες ή να καταλάβει αυτό που δεχτήκαμε ως λύση οτι ψαχνουμε ποιό CD πούλησε περισσότερο σε σχέση με τους άλλους τίτλους. Θεωρώ πως σ' αυτή την περίπτωση η διατύπωση θα έπρεπε να είναι:
β. Να εμφανίζει τον τίτλο ή τους τίτλους των CDs με τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους σε σχέση με τους άλλους τίτλους.
ή στην άλλη περίπτωση δηλαδή ποιό CD πούλησε περισσότερο τον 3ο μήνα και οχι τους υπόλοιπους:
Να εμφανίζει τον τίτλο ή τους τίτλους των CDs με τις περισσότερες πωλήσεις του, τον 3ο μήνα του έτους.
Εχω άδικο;

andreas_p

Καλημέρα.

Το θ4  είναι ένα κλασικό θέμα 'τυφλοσούρτης' όσον αφορά το βαθμό δυσκολίας.

Όσον αφρορά το βαθμό κατανόησης της διατύπωσης :  Πιο ξεκάθαρο ΔΕ γινόταν !!!

Ανδρέας

Sergio

Συμφωνά με τον Ανδρέα.  Δεν υπάρχει ασάφεια.

Η διατύπωση τον τίτλο ή τους τίτλους των CDs με τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους ζητά τις θέσεις με τη μέγιστη τιμή ανάμεσα σε αυτές του 3ου μήνα.

Η διατύπωση τον τίτλο ή τους τίτλους των CDs με τις περισσότερες πωλήσεις του τον 3ο μήνα του έτους θα ζητούσε τη δεύτερη ερμηνεία που αναφέρεις.

Πρόκειται πάλι για ζήτημα κατανόησης της εκφώνησης ανάλογο με το περισυνό το πλήθος των ημερών που η μέση θερμοκρασία των 20 πόλεων ξεπέρασε τους 20 οC, αλλά όχι τους 30 οC που κάποιοι ερμήνευσαν ως το πλήθος των πόλεων που η μέση θερμοκρασία των ημερών ξεπέρασε τους 20 οC, αλλά όχι τους 30 οC

Κατά τα άλλα, το 3ο θέμα ήταν η δύσκολη και το η εύκολη άσκηση του διαγωνίσματος.

Λίγο αυξημένης απαιτητικότητας το 4δ όπου έπρεπε να γίνουν δύο μερικά σύνολα (αρκετοί έκαναν λαθάκια εδώ), ενώ σε β, γ και δ δοκιμάζεται (στοιχειωδώς) και η αναλυτική ικανότητα του μαθητή (πέραν της ορθής κατανόησης)
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

MIRas

Πολύ φοβάμαι πως δεν του δώσατε την πρέπουσα σημασία διοτι ΥΠΑΡΧΕΙ ασάφεια και αν σας βοηθά ρωτήστε και φιλόλογο
Ελληνικά ειναι

greecechris

to oti mia askisi einai tyflosourtis kai tin exoume lusei polles fores den shmainei oti den uparxei asafeia!
an kapoios den exei lusei tetoia askisi den einai upoxrewmenos na gnwrizei ton tuflosourti ;)
o kathenas briskei mia asafeia giati kollaei se ekeino to shmeio...o allos mporei na to thewrei logiko na mhn kollaei giati to thewrei autonohto...gia allous den einai omws...

opws gia mena sto thema 3 pou lew oti o algorithmos an paei sto diaforetika prepei na mhn ekteleitai to b afou leei na termatizei ;) ::) ::) ::) ::) ::)

evry


  Κατ'αρχήν το θέμα δε λέει τίποτα για πίνακες, οπότε ποιές θα είναι οι γραμμές και ποιες οι στήλες αν το κάνεις με πίνακα είναι δικό σου θέμα. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι

  "Να βρεθούν τα CD που έχουν κάνει τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους".

Νομίζω ότι είναι σαφέστατο, και μάλιστα από τα πιο σαφή θέματα που έχουν βάλει ποτέ.

Παράθεση από: MIRas στις 04 Ιουν 2007, 02:50:17 ΠΜ
Γεια και απο 'μένα
Σχετικά με το 4ο Θέμα ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ διαβάστε προσεκτικά το β.

β. Να εμφανίζει τον τίτλο ή τους τίτλους των CDs με τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους.

υπήρξαν συνάδελφοι που με βγάλαν τρέλο και μια διευκρύνηση που ζήτησα στο βαθμολογικό  δεν ήρθε ποτέ
αλλα επιμένω ΓΙΑΤΙ η λύση να είναι αναζήτηση του των max ως προς την στήλη και όχι ως προς τις γραμμές μιας και
μπορεί ανετα καποιος μαθητής να καταλάβει οτι ψαχνουμε ποιό , ποιά CD είχαν τον 3ο μήνα τις περισσότερες πωλήσεις σε σχέση με  τους υπόλοιπους μήνες ή να καταλάβει αυτό που δεχτήκαμε ως λύση οτι ψαχνουμε ποιό CD πούλησε περισσότερο σε σχέση με τους άλλους τίτλους. Θεωρώ πως σ' αυτή την περίπτωση η διατύπωση θα έπρεπε να είναι:
β. Να εμφανίζει τον τίτλο ή τους τίτλους των CDs με τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους σε σχέση με τους άλλους τίτλους.
ή στην άλλη περίπτωση δηλαδή ποιό CD πούλησε περισσότερο τον 3ο μήνα και οχι τους υπόλοιπους:
Να εμφανίζει τον τίτλο ή τους τίτλους των CDs με τις περισσότερες πωλήσεις του, τον 3ο μήνα του έτους.
Εχω άδικο;

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

MIRas

Παράθεση από: evry στις 05 Ιουν 2007, 12:57:07 ΠΜ

  Κατ'αρχήν το θέμα δε λέει τίποτα για πίνακες, οπότε ποιές θα είναι οι γραμμές και ποιες οι στήλες αν το κάνεις με πίνακα είναι δικό σου θέμα. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι

  "Να βρεθούν τα CD που έχουν κάνει τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους".

Νομίζω ότι είναι σαφέστατο, και μάλιστα από τα πιο σαφή θέματα που έχουν βάλει ποτέ.

Παράθεση από: MIRas στις 04 Ιουν 2007, 02:50:17 ΠΜ
Γεια και απο 'μένα
Σχετικά με το 4ο Θέμα ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ διαβάστε προσεκτικά το β.

β. Να εμφανίζει τον τίτλο ή τους τίτλους των CDs με τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους.

υπήρξαν συνάδελφοι που με βγάλαν τρέλο και μια διευκρύνηση που ζήτησα στο βαθμολογικό  δεν ήρθε ποτέ
αλλα επιμένω ΓΙΑΤΙ η λύση να είναι αναζήτηση του των max ως προς την στήλη και όχι ως προς τις γραμμές μιας και
μπορεί ανετα καποιος μαθητής να καταλάβει οτι ψαχνουμε ποιό , ποιά CD είχαν τον 3ο μήνα τις περισσότερες πωλήσεις σε σχέση με  τους υπόλοιπους μήνες ή να καταλάβει αυτό που δεχτήκαμε ως λύση οτι ψαχνουμε ποιό CD πούλησε περισσότερο σε σχέση με τους άλλους τίτλους. Θεωρώ πως σ' αυτή την περίπτωση η διατύπωση θα έπρεπε να είναι:
β. Να εμφανίζει τον τίτλο ή τους τίτλους των CDs με τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους σε σχέση με τους άλλους τίτλους.
ή στην άλλη περίπτωση δηλαδή ποιό CD πούλησε περισσότερο τον 3ο μήνα και οχι τους υπόλοιπους:
Να εμφανίζει τον τίτλο ή τους τίτλους των CDs με τις περισσότερες πωλήσεις του, τον 3ο μήνα του έτους.
Εχω άδικο;

Βρε θα με τρελανετε;
evry κοιτα πως αλλαζει:
evry wrote:
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι

  "Να βρεθούν τα CD που έχουν κάνει τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους".
σε σχεση με τα αλλα CD ή με τους άλλους μήνες ομως;

έλεος ρε παιδια

evry


  Επειδή δεν θυμάμαι να έχω γράψει ποτέ κάτι τέτοιο, και με μια μικρή αναζήτηση που έκανα δε βρήκα τίποτα μήπως μπορείς να δώσεις το Link του thread στο οποίο διατύπωσα αυτή την άποψη, πριν αρχίσεις να ζητάς έλεος?

Παράθεση από: MIRas στις 05 Ιουν 2007, 02:16:54 ΠΜ
Βρε θα με τρελανετε;
evry κοιτα πως αλλαζει:
evry wrote:
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι

  "Να βρεθούν τα CD που έχουν κάνει τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους".
σε σχεση με τα αλλα CD ή με τους άλλους μήνες ομως;

έλεος ρε παιδια
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

MIRas

καλημέρα και πάμε πάλι
evry λιγο πιο πάνω είχες γράψει:

Κατ'αρχήν το θέμα δε λέει τίποτα για πίνακες, οπότε ποιές θα είναι οι γραμμές και ποιες οι στήλες αν το κάνεις με πίνακα είναι δικό σου θέμα. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι

  "Να βρεθούν τα CD που έχουν κάνει τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους".

Νομίζω ότι είναι σαφέστατο, και μάλιστα από τα πιο σαφή θέματα που έχουν βάλει ποτέ.


Αυτό που πρόσθεσα λεγοντας: evry κοιτα πως αλλαζει:
ειναι:σε σχεση με τα αλλα CD ή με τους άλλους μήνες ομως;

Και να το πω και αλλιώς:
Ο μαθητής που θα φτιάξει αλγόριθμο ο οποίος θα βρίσκει οτι το χ CD πούλησε περισσότερο τον Μάρτιο και όχι τον Ιούνιο ή τον Φεβρουάριο ή τον Δεκέμβριο ή τον Οκτώβριο ή ... κλπ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ και αυτό διότι δεν αποκλείεται και αυτή η λύση απο την διατύπωση της άσκησης, να ψάχνει δηλαδή ποιά CD είχαν το max των πωλήσεων τους τον Μάρτιο
Τις  περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα (οχι τον 4ο ουτε τον 5ο ούτε τον 6ο κλπ)


Αντίο

Sergio

@MIRas

Έχεις συναντήσει τέτοιες λύσεις συνάδελφε; Μπορείς να υπολογίσεις σε τι ποσοστό περίπου γραπτών και / ή σωστών απαντήσεων του 4ου;
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

lsourtzo

Παράθεση από: MIRas στις 04 Ιουν 2007, 02:50:17 ΠΜ
Να εμφανίζει τον τίτλο ή τους τίτλους των CDs με τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους.
παιδιά ... νομίζω ότι το παρά-αναλύσαμε το θέμα ...
νομίζω ότι δεν υπάρχει ασάφεια ... είναι πολύ τραβηγμένη η άλλη άποψη και θεωρώ ότι η εκφώνηση θα έπρεπε να είναι πολύ διαφορετική αν ήθελε να ζητήσει κάτι τέτοιο ...
όπως για παράδειγμα :
Να εμφανίζει τον τίτλο ή τους τίτλους των CDs που είχαν τις περισσότερες πωλήσεις τους τον 3ο μήνα του έτους.

klitos

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!
Αν (λέω αν ) η ερώτηση ήταν
---------------------------------------------------------------------------------
Να εμφανιζει τον τίτλο των CDs με τις περισσότερες πωλήσεις τον 3ο μήνα του έτους
---------------------------------------------------------------------------------
Τι ερμηνεία θα δόσουμε συνάδελφε ?

Προφανώς θα βρίσκαμε το μέγιστο ... άρα η διαφορά που επιμένεις οτι προκύπτει ειναι στο σημείο που αναφέρει " ή τους τίτλους" ... το οποίο σημαίνει οτι υπάρχει πιθανόν και άλλες φορές το μέγιστο.

Οι φιλόλογοι δεν μπορούν να αποδόσουν το νόημα αν δεν εντρυφίσουν στο πνεύμα .... γιατί ειναι σαν να μεταφράζεις ενα αρχαίο κείμενο λέξη-λέξη ...
φιλικά
κλητος χατζηγεωργιου

P.Tsiotakis

Οι φιλόλογοι καλό θα ήταν να διορθώνουν τις εκθέσεις τους χωρίς αναβαθμολογήσεις πρώτα και μετά ερμηνεύουν και τα υπόλοιπα

:D >:D