ΓΕΛ: Η επόμενη μέρα

Ξεκίνησε από Γιάννης Αναγνωστάκης, 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nikosx

Νέος υφυπουργός Παιδείας ο Γ. Στύλιος, διδάκτορας των Μηχ/κων Η/Υ και Πληροφορικής της Πάτρας

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/neos-yfypoyrgos-paideias-o-kauhghths-efarmogvn-toy-tei-ionivn-nhsvn-g-stylios
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

Katsadouros_Dhm

Το πράγμα αποκτά ενδιαφέρον...

pthomop

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 02 Σεπ 2014, 09:34:44 ΠΜ
Το πράγμα αποκτά ενδιαφέρον...
Σίγουρα!! Άλλος ένας δικός μας ανθρωπος σε σημαντική θέση.

thrace

http://stylios.gr/koinobouleutikh-drasthriothta/stylios-neo-likio/

Ήταν μέλος της επιτροπής μορφωτικών υποθέσεων της βουλής που επεξεργάστηκε το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο, πέρυσι τον Αύγουστο. Τάχθηκε σαφέστατα υπέρ της επαναφοράς του μαθήματος του προγραμματισμού στις πανελλαδικές. 
Νομίζω, όλοι διακρίνουμε μία κινητικότητα σχετικά με την επαναφορά του ΑΕΠΠ.
Δεν πρέπει όμως να παραμένουμε απλοί παρατηρητές των αναρτήσεων στο στέκι. Ας κάνει ο καθένας τον κόπο να επικοινωνήσει το αίτημά μας με όποιο τρόπο θεωρεί πρόσφορο. Πέρα από το δίκαιο του αιτήματός μας, νομίζω καλό είναι να θέσουμε και το θέμα των χιλιάδων καθηγητών πληροφορικής του ιδιωτικού τομέα, που μένουν άνεργοι.

Ανδρέας Λοβέρδος
Διεύθυνση : Σταδίου 7, 10557, Αθήνα
Τηλέφωνα : 210-3314540, 210-3315901,2
e-mail : loverdos@hol.gr

Γιώργος Στύλιος
τηλέφωνα επικοινωνίας:
σταθερό:
2681021255
κινητό:
6944225456
facebook:
www.facebook.com/gstylios
twitter:
http://twitter.com/#!/gstylios
email:
arta@stylios.gr
athens@stylios.gr



Aggelikoula

Παράθεση από: Aggelikoula στις 31 Αυγ 2014, 06:55:57 ΜΜ
Στα ΦΕΚ 932/14-4-14 και 934/14-4-14, τεύχος Β,  όπου περιγράφεται το πρόγραμμα σπουδών των μαθημάτων "Εφαρμογές Πληροφορικής", επιλογής Α Λυκείου και "Εισαγωγή στις αρχές της Επιστήμης των Η/Υ", Β' Λυκείου Γενικής Παιδείας, στο τέλος στο τμήμα της Διδακτικής Μεθοδολογίας αναφέρει ότι και τα δύο μαθήματα γίνονται σε εργαστηριακό περιβάλλον. Τι άλλο θέλουμε για να ζητήσουμε τον 2ο καθηγητή; Από αύριο οι διευθυντές αρχίζουν να συμπληρώνουν πίνακα Α κενών-πλεονασμάτων με βάση τις λειτουργικές ανάγκες. Κατεβάστε και ΦΕΚ και ενημερώστε όλους τους Διευθυντές.
Ακυρο το παραπανω παιδια. Καταργήθηκε ο 2ος εκαπιδευτικος. Λυση στο επιλογης της Α ειναι να φτανουμε τα παιδια σε 28 για να σπαει το τμημα και να τα σταματαμε εκει κανοντας δυο 14αρια. Για τη Β λυκειου ο Θεος Βοηθος

thrace

Παράθεση από: Aggelikoula στις 02 Σεπ 2014, 10:41:26 ΠΜ
Ακυρο το παραπανω παιδια. Καταργήθηκε ο 2ος εκαπιδευτικος. Λυση στο επιλογης της Α ειναι να φτανουμε τα παιδια σε 28 για να σπαει το τμημα και να τα σταματαμε εκει κανοντας δυο 14αρια. Για τη Β λυκειου ο Θεος Βοηθος

Γλυκιά Αγγελικούλα, παρακαλώ να ιεραρχήσουμε τις προταιρεότητές μας.

http://stylios.gr/koinobouleutikh-drasthriothta/stylios-neo-likio/

Ήταν μέλος της επιτροπής μορφωτικών υποθέσεων της βουλής που επεξεργάστηκε το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο, πέρυσι τον Αύγουστο. Τάχθηκε σαφέστατα υπέρ της επαναφοράς του μαθήματος του προγραμματισμού στις πανελλαδικές. 
Νομίζω, όλοι διακρίνουμε μία κινητικότητα σχετικά με την επαναφορά του ΑΕΠΠ.
Δεν πρέπει όμως να παραμένουμε απλοί παρατηρητές των αναρτήσεων στο στέκι. Ας κάνει ο καθένας τον κόπο να επικοινωνήσει το αίτημά μας με όποιο τρόπο θεωρεί πρόσφορο. Πέρα από το δίκαιο του αιτήματός μας, νομίζω καλό είναι να θέσουμε και το θέμα των χιλιάδων καθηγητών πληροφορικής του ιδιωτικού τομέα, που μένουν άνεργοι.

Ανδρέας Λοβέρδος
Διεύθυνση : Σταδίου 7, 10557, Αθήνα
Τηλέφωνα : 210-3314540, 210-3315901,2
e-mail : loverdos@hol.gr

Γιώργος Στύλιος
τηλέφωνα επικοινωνίας:
σταθερό:
2681021255
κινητό:
6944225456
facebook:
www.facebook.com/gstylios
twitter:
http://twitter.com/#!/gstylios
email:
arta@stylios.gr
athens@stylios.gr

thana$i$

#1416
Δεν νομίζω ότι σε έναν άνθρωπο με αυτό το βιογραφικό χρειάζεται να εξηγήσει κάποιος τα αυτονόητα.
Τα πάντα όμως εξαρτώνται από το τι δεσμεύσεις έχει αναλάβει, γιατί δυστυχώς το κράτος μπορεί να μην έχει συνέχεια, αλλά το Κόμμα έχει.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: nikosx στις 02 Σεπ 2014, 08:54:20 ΠΜ
Νέος υφυπουργός Παιδείας ο Γ. Στύλιος, διδάκτορας των Μηχ/κων Η/Υ και Πληροφορικής της Πάτρας

Συνάδελφος δηλαδή!

Νίκος Αδαμόπουλος

Βρίσκω υπερβολική την παράθεση των τηλεφώνων και των υπόλοιπων στοιχείων επικοινωνίας. Νομίζω πως ένα link στη σελίδα που υπάρχουν τα στοιχεία του θα αρκούσε.

Επίσης οι email διευθύνσεις θα έπρεπε να γνωρίζουμε ότι δεν αναρτώνται με αυτόν τον τρόπο γιατί γίνονται αυτομάτως στόχος spam email.

Τέλος, δεν είμαι σίγουρος ότι ο βομβαρδισμός με τηλέφωνα και email θα λειτουργούσε θετικά!

lkt

Ο κ. Στύλιος μια χαρά ενημερωμένος είναι για το θέμα που μας καίει!
Πέρσι όμως αποφάσισε να ακολουθήσει την κομματική γραμμή και να που τώρα ανταμείβεται!
Επειδή ποτέ δεν είναι αργά, χρειάζεται θεσμικά η ΠΕΚΑΠ και η ΕΠΥ να τον "ενοχλήσουν", ώστε να διορθώσει το περσινό του λάθος με την ευκαιρία που τώρα του παρουσιάζεται. Πέρσι κρυβόταν και δεν μας απαντούσε. Τώρα δεν μπορεί να κρυφτεί!

Aggelikoula

Παράθεση από: thrace στις 02 Σεπ 2014, 10:51:00 ΠΜ
Γλυκιά Αγγελικούλα, παρακαλώ να ιεραρχήσουμε τις προταιρεότητές μας.

http://stylios.gr/koinobouleutikh-drasthriothta/stylios-neo-likio/

Ήταν μέλος της επιτροπής μορφωτικών υποθέσεων της βουλής που επεξεργάστηκε το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο, πέρυσι τον Αύγουστο. Τάχθηκε σαφέστατα υπέρ της επαναφοράς του μαθήματος του προγραμματισμού στις πανελλαδικές. 
Νομίζω, όλοι διακρίνουμε μία κινητικότητα σχετικά με την επαναφορά του ΑΕΠΠ.
Δεν πρέπει όμως να παραμένουμε απλοί παρατηρητές των αναρτήσεων στο στέκι. Ας κάνει ο καθένας τον κόπο να επικοινωνήσει το αίτημά μας με όποιο τρόπο θεωρεί πρόσφορο. Πέρα από το δίκαιο του αιτήματός μας, νομίζω καλό είναι να θέσουμε και το θέμα των χιλιάδων καθηγητών πληροφορικής του ιδιωτικού τομέα, που μένουν άνεργοι.

Ανδρέας Λοβέρδος
Διεύθυνση : Σταδίου 7, 10557, Αθήνα
Τηλέφωνα : 210-3314540, 210-3315901,2
e-mail : loverdos@hol.gr

Γιώργος Στύλιος
τηλέφωνα επικοινωνίας:
σταθερό:
2681021255
κινητό:
6944225456
facebook:
www.facebook.com/gstylios
twitter:
http://twitter.com/#!/gstylios
email:
arta@stylios.gr
athens@stylios.gr
Αγαπητέ μου μέσα από το στέκι δεν γίνονται κινητοποιήσεις. Καμιά κίνηση που συζητήθηκε δημόσια δεν είχε αποτέλεσμα, το αντίθετο μάλιστα θα έλεγα. Οσο για τον Στύλιο τον γνωρίζω πολύ καλά και προσωπικά, γνωρίζω πολύ καλά και καλύτερα ίσως από τον καθένα τις θέσεις του  και είμαι από τα άτομα που πρωτοστατούσε πέρσι το καλοκαίρι στους αγώνες μας έστω και από το εξωτερικό που βρισκόμουν. Κάποιοι εδώ μέσα, συμπεριλαμβανομένου του Παναγιώτη Τσιωτάκη, το γνωρίζουν. Ας σταματήσουμε λοιπόν να ειρωνεύομαστε ο ένας τον άλλον και αθόρυβα ας εργαζόμαστε για τον κοινό σκοπό μας. Τώρα αν καμιά φορά συζητάμε και πράγματα λιγότερο ουσιώδη δεν νομίζω να χάλασε ο κόσμος, τι λες και συ ΓΛΥΚΕ thrace;

che

Παράθεση από: thrace στις 02 Σεπ 2014, 10:51:00 ΠΜ
Γλυκιά Αγγελικούλα, παρακαλώ να ιεραρχήσουμε τις προταιρεότητές μας.

http://stylios.gr/koinobouleutikh-drasthriothta/stylios-neo-likio/

Ήταν μέλος της επιτροπής μορφωτικών υποθέσεων της βουλής που επεξεργάστηκε το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο, πέρυσι τον Αύγουστο. Τάχθηκε σαφέστατα υπέρ της επαναφοράς του μαθήματος του προγραμματισμού στις πανελλαδικές. 
Νομίζω, όλοι διακρίνουμε μία κινητικότητα σχετικά με την επαναφορά του ΑΕΠΠ.
Δεν πρέπει όμως να παραμένουμε απλοί παρατηρητές των αναρτήσεων στο στέκι. Ας κάνει ο καθένας τον κόπο να επικοινωνήσει το αίτημά μας με όποιο τρόπο θεωρεί πρόσφορο. Πέρα από το δίκαιο του αιτήματός μας, νομίζω καλό είναι να θέσουμε και το θέμα των χιλιάδων καθηγητών πληροφορικής του ιδιωτικού τομέα, που μένουν άνεργοι.

Ανδρέας Λοβέρδος
Διεύθυνση : Σταδίου 7, 10557, Αθήνα
Τηλέφωνα : 210-3314540, 210-3315901,2
e-mail : loverdos@hol.gr

Γιώργος Στύλιος
τηλέφωνα επικοινωνίας:
σταθερό:
2681021255
κινητό:
6944225456
facebook:
www.facebook.com/gstylios
twitter:
http://twitter.com/#!/gstylios
email:
arta@stylios.gr
athens@stylios.gr

Αγαπητέ συνάδελφε έπεσες στην περίπτωση . το να συμβουλεύεις την Aggelikoula για τον Στύλιο μάλλον αποδεικνύει ότι μάλλον ούτε απλός παρατηρητής δεν ήσουν πέρσι στο στέκι .

σχετικά με τον κύριο Στύλιο τώρα. Η περσινή εμπειρία έδειξε ότι είναι ένα καρεκλοκένταυρο κομματόσκυλο του κερατά, που πέρσι δεν έβγαλε κιχ ακολουθώντας πιστά τις γραμμές του κόμματος. οι απαντήσεις που έχει δώσει μέσω sms είναι κατάπτυστες . αποτελεί ντροπή για τον κλάδο μας ο κύριος .

μην ελπίζετε πολλά λοιπόν από αυτόν !

thrace

Παράθεση από: Aggelikoula στις 02 Σεπ 2014, 03:50:43 ΜΜ
Αγαπητέ μου μέσα από το στέκι δεν γίνονται κινητοποιήσεις. Καμιά κίνηση που συζητήθηκε δημόσια δεν είχε αποτέλεσμα, το αντίθετο μάλιστα θα έλεγα. Οσο για τον Στύλιο τον γνωρίζω πολύ καλά και προσωπικά, γνωρίζω πολύ καλά και καλύτερα ίσως από τον καθένα τις θέσεις του  και είμαι από τα άτομα που πρωτοστατούσε πέρσι το καλοκαίρι στους αγώνες μας έστω και από το εξωτερικό που βρισκόμουν. Κάποιοι εδώ μέσα, συμπεριλαμβανομένου του Παναγιώτη Τσιωτάκη, το γνωρίζουν. Ας σταματήσουμε λοιπόν να ειρωνεύομαστε ο ένας τον άλλον και αθόρυβα ας εργαζόμαστε για τον κοινό σκοπό μας. Τώρα αν καμιά φορά συζητάμε και πράγματα λιγότερο ουσιώδη δεν νομίζω να χάλασε ο κόσμος, τι λες και συ ΓΛΥΚΕ thrace;

Αγγελική, είδα ότι προσδιορίζεσαι ως Αγγελικούλα και το επίθετο γλυκιά το χρησιμοποίησα ειλικρινά, χωρίς καμία διάθεση προσβολής, απλά ορμώμενος από τη "χαριτομενιά" του αυτοπροσδιορισμού σου.
Δεν γνωρίζω αν θα έχουν αποτέλεσμα τα τηλέφωνα, δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός, όπως αναφέρει ο κύριος γενικός διαχειριστής, ξέρω όμως ότι σε ένα χρόνο εκτός από υπερβολικός, θα είμαι και άνεργος.

stpdt

#1423
Παράθεση από: thrace στις 02 Σεπ 2014, 10:51:00 ΠΜ
Ανδρέας Λοβέρδος
Διεύθυνση : Σταδίου 7, 10557, Αθήνα
Τηλέφωνα : 210-3314540, 210-3315901,2
e-mail : loverdos@hol.gr

Γιώργος Στύλιος
τηλέφωνα επικοινωνίας:
σταθερό:
2681021255
κινητό:
6944225456
facebook:
www.facebook.com/gstylios
twitter:
http://twitter.com/#!/gstylios
email:
arta@stylios.gr
athens@stylios.gr

Ωραίες είναι τέτοιου τύπου πληροφορίες για το που μπορούμε να εντοπίζουμε όσους αποφασίζουν για την επαναφορά (ή για την καταστροφή) της πληροφορικής στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

'Ομως αυτές και άλλες παρόμοιες πληροφορίες καλό είναι να φυλλάσονται σε συστήματα τύπου https://tahoe-lafs.org/trac/tahoe-lafs

Για να μην μπορεί κανείς να σβήσει τις πληροφορίες αυτές, να επικαιροποιούνται, να ταξινομούνται αλλά και να ψηφίζονται κρινόμενες όσον αφορά την ακρίβειά τους (από άτομα που εμπιστεύεται ο καθένας για τον εαυτό του ότι πράγματι εξυπηρετούν τον αγαθό σκοπό μας).

Έτσι οι πληροφορίες αυτές να γίνονται όλο και περισσότερο ακριβείς, και να μπορούμε εύκολα να εντοπίζουμε όλους όσους αποφασίζουν για την πληροφορική στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ειδικά δε όσους με ολιγαρχικό τρόπο αποφασίζουν "για μας χωρίς εμάς".


papaluk

αφορά βέβαια το γυμνάσιο.. αλλά εφόσον μας απασχολεί η επόμενη μέρα κάνω την παράθεση

ΜΑΘΗΜΑ                   Μαθηματικά
Α΄ ΑΝΑΘΕΣΗ           Β΄ ΑΝΑΘΕΣΗ
ΠΕ03                      ΠΕ04, ΠΕ19, ΠΕ20 (με βασικό πτυχίο Πληροφορικής)

Το βασικό πτυχίο πληροφορικής παρότι είδα την απόφαση δεν έχω ξεκαθαρίσει αν πάει και στο ΠΕ19 (θεολόγοι, φιλόλογοι, κτλ...), ήταν η δήλωση του Λοβέρδου για παραπλήσιες ειδικότητες..
προσωπικά η τριτοβάθμια με κρίνει ικανό (λόγω μεταπτυχιακού,διδακτορικού) να διδάξω μαθηματικά (α πτυχίο πληροφορική) ... και πλέον είμαι ικανός και για το γυμνάσιο  :P.. άντε και στο Λύκειο!!!! :laugh:
Θεωρώ ότι ρίχνουν στάχτη στα μάτια μας για να μη συνεχίσουμε να πιέζουμε.. ώστε ο προγραμματισμός να είναι εξεταζόμενο μάθημα στις πανελλαδικές και να αυξηθούν οι ώρες στη Β και Γ Λυκείου...