ΓΕΛ: Η επόμενη μέρα

Ξεκίνησε από Γιάννης Αναγνωστάκης, 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

noname

Παράθεση από: Keep Growing στις 18 Ιουν 2014, 06:33:59 ΜΜ
Είναι κρίμα τα "τουπέ" και τα "κόμπλεξ" να προσδιορίζουν στη χώρα μου τον πληροφορικό αλφαβητισμό.
Αυτά τα "χαϊδέματα στην πλάτη" αυτά τα "κρύβομαι στη γωνία" αυτά τα "κοίτα τι άχρηστοι είναι" αυτά τα "εγώ είχα άλλα σχέδια αλλά ας όψεται" αυτά τα "μαζευτήκανε όλοι οι άχρηστοι" που το άκουσα και αυτό, θαρείς και ο άλλος που είναι "άχρηστος" είναι επιλογή του, όπως και αυτός που έχει την αίσθηση πως επειδή ξέρει "άριστα" java είναι ο καθηγηταράς στο γυμνάσιο και λύκειο,     
αυτά τα πηγαδάκια του κοτσομπολιού των "ικανών", αυτή η "ψύχρα" του αξιολογητή, αυτή η μοναξιά, είναι δυνατόν ποτέ να οδηγήσουν ....;
Έχω μόνο ένα ερωτημα: Είμαι ικανός; Ποιος θα μου το απαντήσει;   

+1

tdrivas

Συγκέντρωση διαμαρτυρίας της ΟΛΜΕ και συνάντηση της με την ηγεσία του υπαιθ.
http://olme-attik.att.sch.gr/new/?p=7773



Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

che

Καλή η συνάντηση της ΟΛΜΕ αλλα δεν θα έλεγα πως μας αφορά κιόλας

tdrivas

Παράθεση από: che στις 21 Ιουν 2014, 02:31:40 ΜΜ
Καλή η συνάντηση της ΟΛΜΕ αλλα δεν θα έλεγα πως μας αφορά κιόλας

Στοχος μας δεν ειναι μονο να εχει η πληροφορικη επιστημη τη θεση που της αξιζει,αλλα να αποσυρθει και το εκτρωμα του λυκειου του αρβι. Ισα ισα που η θεση της πληροφορικης εδραζεται στα ερειπια αυτου..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

che

Το αν αποσυρθει ολο το νεο λυκειο 6μηνες μετα την ψηφιση τιου , δεν ξερω ποσο ρεαλιστικο ειναι. Το θεμα της τραπεζας θεωρω οτι θα θιξουν και μεχρι εκει. Οπως και να χει οταν ακουω ολμε μου σηκωνεται η τριχα μιας και δεν μου καιγεται καρφι για τον καθε ανεπαγγελτο επαγγελματια συνδικαλιστη στυλ κοτσυφακη. Μακαρι να το παρει πισω , αλλα εγω συνεχιζω να κρινω αυστηρα την ολμε και την καθε ολμε που μονο συναδελφικα δεν ειδε τον κλαδο μας ολους αυτους τους μηνες. Ενας κλαδος που χτυπηθηκε πιο πολυ απο τον καθε αλλον. 

che

Και για του λογου το αληθες.
Οταν η ολμε ζητησε συναντηση απο τον λοβερδο αυτο ηταν το κειμενο.

To Δ.Σ. της ΟΛΜΕ, ζητεί να ορίσετε το συντομότερο δυνατόν συνάντηση προκειμένου να συζητήσουμε μαζί σας τα σοβαρά και επείγοντα ζητήματα που αφορούν την εκπαίδευση και τους εκπαιδευτικούς:
Διαθεσιμότητες – καμία απόλυση εκπαιδευτικών,
Εφαρμογή του ν. 4186/13 – Εξετάσεις Α΄ Λυκείου,
Αξιολόγηση εκπαιδευτικών και σχολείων,
Εργασιακά θέματα και υπηρεσιακές μεταβολές,
Καταργήσεις – συγχωνεύσεις σχολείων.




Προσεξε ! Εφαρμογη του νομου ταδε - εξετασεις πρωτης λυκειου. Η τραπεζα ειναι το θεμα τους.
Το θεμα μας μαλλον δεν ανηκει στα εκπαιδευτικα θεματα. Και στην τελικη λογικο το βρισκω. Ποσοι χημικοι θα ειναι αραγε μεσα στην ολμε ;

fof

Παράθεση από: che στις 21 Ιουν 2014, 03:17:07 ΜΜ
Και για του λογου το αληθες.
Οταν η ολμε ζητησε συναντηση απο τον λοβερδο αυτο ηταν το κειμενο.

To Δ.Σ. της ΟΛΜΕ, ζητεί να ορίσετε το συντομότερο δυνατόν συνάντηση προκειμένου να συζητήσουμε μαζί σας τα σοβαρά και επείγοντα ζητήματα που αφορούν την εκπαίδευση και τους εκπαιδευτικούς:
Διαθεσιμότητες – καμία απόλυση εκπαιδευτικών,
Εφαρμογή του ν. 4186/13 – Εξετάσεις Α΄ Λυκείου,
Αξιολόγηση εκπαιδευτικών και σχολείων,
Εργασιακά θέματα και υπηρεσιακές μεταβολές,
Καταργήσεις – συγχωνεύσεις σχολείων.




Προσεξε ! Εφαρμογη του νομου ταδε - εξετασεις πρωτης λυκειου. Η τραπεζα ειναι το θεμα τους.
Το θεμα μας μαλλον δεν ανηκει στα εκπαιδευτικα θεματα. Και στην τελικη λογικο το βρισκω. Ποσοι χημικοι θα ειναι αραγε μεσα στην ολμε ;

Δέν έχεις και άδικο!

Λευτέρης Δουκέρης

Όταν η ΟΛΜΕ Δεν ζητά να γίνουν συναντήσεις με τους υπεύθυνους του υπουργείου , τους καταλογίζουμε αδιαφορία και ωχαδερφισμό .
Εξαγγέλλουν κινητοποιήσεις και συναντήσεις τους θεωρούμε ακραίους συνδικαλιστές και πουλημένους . Τι στο καλό θέλουμε επιτέλους???

Μου θυμίζει ΠΕΚΑΠ . δεν κάνει τπτ βαρυγκωμούμε – οργανώνει κάτι , διαφωνούμε και απέχουμε . Τι στο καλό θέλουμε επιτέλους ?

Οσο και να είναι αρκετά δικαιολογημένη η  απογοήτευση κάποιων :

Θα πρότεινα  αυτοί που γκρινιάζουν και απαξιώνουν (πολλές φορές απολύτως δίκαια) τα θεσμικά όργανα – να αναλάβουν το βάρος να «κατέβουν» υποψήφιοι στις επόμενες εκλογικές διαδικασίες . Και μακάρι να αναλάβουν αυτοί να μας βγάλουν από τα δύσκολα. ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΠΑΡΑ ΑΦΟΡΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ   
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

che

Συναδελφε δεν ξερω αν κρίνεις εξ ιδίων αλλα εγω καναπεδατος δεν νομίζω οτι είμαι.
Και ούτε επίσης γκρινιάζω . Αν παρακολουθησες την κουβέντα έγραψα οτι δεν νομίζω να μας αφορά. Πάντα σύμφωνα με το topic που βρισκόμαστε.

Δεν εναποθέτω καμια ελπίδα στην ΟΛΜΕ λοιπον γιατι πολυ απλά δεν θα συζητηθεί το θεμα μας.
Εσυ μπορείς απο την άλλη να πιστεύεις οτι την δευτερα θα τεθεί στον υπουργο.
Εκ του αποτελέσματος κρινόμαστε.

Ολα τα υπόλοιπα ευφυολογηματα του στυλ μην γκρινιάζετε κατεβείτε στις εκλογες  να μας σωσετε δεν μου κάνουν αίσθηση. Κατα αρχας είμαι ιδιωτικός εκπαιδευτικός και δεν μπορω να κατέβω στις εκλογες της ΟΛΜΕ. Ούτε της πεκαπ. Αλλα και να κατέβαινα φοβάμαι την νοθεία στην καταμέτρηση των ψήφων. Ρωτα τον σκικο ξερει.

tdrivas

Παράθεση από: che στις 21 Ιουν 2014, 06:08:14 ΜΜ
Δεν εναποθέτω καμια ελπίδα στην ΟΛΜΕ λοιπον γιατι πολυ απλά δεν θα συζητηθεί το θεμα μας.


Στο χέρι σου είναι τη Δευτέρα και κάθε "Δευτέρα" να είσαι εκεί και να δημιουργήσεις τις εξελίξεις, να πείσεις την ΟΛΜΕ και κάθε ΟΛΜΕ να κάνει απλά μία νύξη στο θέμα μας. Οι εργατοπατέρες και οι επαγγελματίες συνδικαλιστές γιγαντώνονται στην αδράνειά μας..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

stpdt

#1030
Παράθεση από: morfeus στις 21 Ιουν 2014, 10:41:24 ΜΜ
Στο χέρι σου είναι τη Δευτέρα και κάθε "Δευτέρα" να είσαι εκεί και να δημιουργήσεις τις εξελίξεις, να πείσεις την ΟΛΜΕ και κάθε ΟΛΜΕ να κάνει απλά μία νύξη στο θέμα μας. Οι εργατοπατέρες και οι επαγγελματίες συνδικαλιστές γιγαντώνονται στην αδράνειά μας..

Δεν έχεις ακόμα καταλάβει ότι η ΔΟΜΗ του συνδικαλισμού είναι τέτοια, που ευνοεί τους εργατοπατέρες και τους επαγγελματίες συνδικαλιστες; Αν ο συνδικαλισμός δεν ευνοούσε τους εργατοπατέρες και τους επαγγελματίες συνδικαλιστες, θα ήταν παράνομος. Ο συνδικαλισμός είναι το μακρύ χέρι του καθεστώτος, για να ελέγχει τα εργατικά κινήματα.

Δεν είναι τυχαίο ότι δεν υπάρχει ούτε ΜΙΣΟΣ συνδικαλιστής που να έχει ποτε δεσμευτεί να υπακούει στην εκλογική του βάση.
Όλοι τους, αφού πρώτα ΚΛΕΨΟΥΝ (νόμιμα βέβαια και με τις ευλογίες του συστήματος) τις ψήφους από τα κοροϊδα που τους τις δίνουν, μετά το σύστημα τους δίνει το ελεύθερο να κάνουν ότι θέλουν, χωρίς να ρωτάνε τους εγκλωβισμένους ψηφοφόρους τους. Με αυτό τον τρόπο οι συνδικαλιστές είναι εύκολα εξαγοράσιμοι από το σύστημα.

Άρα λοιπόν η λύση δεν είναι η ολμε. Με την σημερινή της μορφή και με το σημερινό της καταστατικό, η ολμε είναι ένα θλιβερό παρελθόν.
Η λύση είναι μια νέα ΟΛΜΕ με άλλο καταστατικό, στο οποίο οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι θα υποχρεώνονται να ψηφίζουν και να δρούν όπως ακριβώς εντέλλονται από την εκλογική τους βάση.

Άρα λοιπόν σωστά υπάρχει αδράνεια και απαξίωση της ολμε, όσο αυτή εξακολουθεί και ελέγχεται από συνδικαλιστές που υποστηρίζουν το υπάρχον καταστατικό της, και σωστά πρεπει να υπάρξει δράση για την δημιουργία ενός νέου συνδικαλιστικού φορέα που καταστατικά θα δίνει φωνή και ψήφο μέχρι και στον τελευταίο καθηγητή.

Αυτός είναι ο σωστός δρόμος, και όχι να μας καλείς να υποδουλωθούμε στους συνδικαλιστοπατέρες και στο καταστατικό τους, και να παίξουμε στο παιχνίδι τους κάνοντας τα πρόβατα και δίνοντάς τους τον ρόλο του τσοπάνη.


Παραθέτω ένα ωραίο κείμενο που περιγράφει παραστατικότατα το πως απλώνεται το μακρύ χέρι του συστήματος της ολιγαρχίας, σε όλες τις εκφάνσεις της πολιτικής ζωής, είτε αυτό λέγεται συνδικαλισμός, είτε νομαρχιακές, είτε βουλευτικές εκλογές.
Παράθεση από: Θραξ Αναρμόδιος
Σήμερα

Αγορές και πωλήσεις γίνονται ηλεκτρονικά, με μια πλαστική κάρτα στο ίντερνετ
Το μεγαλύτερο μέρος των συναλλαγών κράτους-υπηκόου γίνεται ηλεκτρονικά
Οπου νάναι κάθε παραστατικό που θα εκδίδει μια επιχείρηση θα καταλήγει ΑΜΕΣΩΣ και ηλεκτρονικά στο ΚΕΠΥΟ
Πληρωμές λογαριασμών γίνονται ηλεκτρονικά με μηχανάκια εντός των τραπεζών
Μεταφορές χρημάτων από λογαριασμό σε λογαριασμό τραπέζης ηλεκτρονικά μέσω ίντερνετ
Ο καπιταλισμός μέσω των ΑΤΜ των τραπεζών δίνει πρόσβαση στο φετίχ του, το χρήμα, ηλεκτρονικά μέσω μιας απλής πλαστικής κάρτας
Μέχρι και την συνταγογράφηση αποφάσισαν πως είναι καιρός να την κάνουν ηλεκτρονικά διότι είχε παραγίνει το φαγοπότι
Στα προπατζίδικα παίζουν καθημερινά on-line ΚΙΝΟ και χίλια δυο σε όλη την Ελλάδα και την Κύπρο. On-line.

Στο τέλος θα μείνει το μόνο πράγμα που θα το κάνουμε χειρόγραφα να είναι οι εκλογές. Και πάντα ανά 4 χρόνια. Ολα τα άλλα θα έχουν μηχανογραφηθεί.

Και οι ειδικοί τους, οι δικοί τους, οι άνθρωποί τους, οι επιστήμονές τους, οι δημοσιογράφοι τους, οι αριστεροί τους, θα κάνουν οτι δεν τα βλέπουν και δεν τα ξέρουν.

Θα επιμένουν στις χειρόγραφες εκλογές. Ανά 4 χρόνια μάλιστα.

Σε λίγο θα γίνονται όλα on-line και ηλεκτρονικά και η αριστερά της νέας τάξης και της ολιγαρχίας, μαζί με όλους τους άλλους ολιγαρχικούς, θα επιμένει σε χειρόγραφες εκλογές ανά 4-ετία.

tdrivas

Τοτε να μη κατεβαινουμε ουτε στις απεργιες της γσεε...παιδια εμεις δεν ακολουθουνε εργατοπατερες. Ειμαστε εκει για να τους ξεσκεπαζουμε κ να εκτρεεπουμε τις καταστασεις..σεβατο να μην συμμετεχουμε,σεβαστο ομως κ να συμμετεχουομε κοβωντας τ μακρυ χερι τ κρατους
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

stpdt

#1032
Παράθεση από: morfeus στις 22 Ιουν 2014, 05:31:53 ΜΜ
Τοτε να μη κατεβαινουμε ουτε στις απεργιες της γσεε...παιδια εμεις δεν ακολουθουνε εργατοπατερες. Ειμαστε εκει για να τους ξεσκεπαζουμε κ να εκτρεεπουμε τις καταστασεις..σεβατο να μην συμμετεχουμε,σεβαστο ομως κ να συμμετεχουομε κοβωντας τ μακρυ χερι τ κρατους

Σεβαστός είναι οποιοσδήποτε έχει αγαθό σκοπό, άσχετα αν κάνει λάθος στις επιλογές του.

Προσωπικά πιστεύω ότι το μακρύ χέρι του καθεστώτος δεν κόβεται, αλλά εξαφανίζεται μέσα στην λάσπη από την οποία προήλθε. Το καθεστώς έχει την ιδιότητα όσο περισσότερο συμμετέχεις σε αυτό, τόσο περισσότερο να σε βρωμίζει και τόσο περισσότερο τροφή να του δίνεις για να γιγαντώνεται.  Αυτό που πρέπει να κάνουμε ως ελεύθεροι δημοκρατικοί πολίτες για να νικήσουμε το ολιγαρχικό καθεστώς, είναι με κάθε ευκαιρία να το απαξιώνουμε και να το αγνοούμε. Η λύση είναι να μην πιστεύουμε στο καθεστώς, να μην αναγνωρίζουμε την δύναμή του και την εξουσία του πάνω σε μας. Να μάθουμε να επιβιώνουμε και να λειτουργούμε αγνοώντας παντελώς την ύπαρξη του. Αυτή είναι η τακτική που θα καταστρέψει το καθεστώς, που θα κλωνίσει τα θεμέλιά του. Το καθεστώς επιβιώνει επειδή υπάρχουν πιστοί σε αυτό. Επειδή κάποιοι, άσχετα αν τους αρέσει ή όχι το καθεστώς, πιστεύουν στην αυθεντία του και στην εξουσία του. Οι ελεύθεροι πολίτες όμως είμαστε άπιστοι, και αυτή η απιστία μας είναι το όπλο με το οποίο θα νικήσουμε.

Γιαυτό και συντάσσομαι υπερ της άποψης για πλήρη απαξίωση του υπάρχοντος καθεστώτος της ολμε. Και φυσικά θα συνταχθώ με μεγάλη μου χαρά σε οποιαδήποτε προσπάθεια γίνει για την δημιουργία ενός συνδικαλιστικού φορέα, που καταστατικά θα σέβεται την άποψη και την ψήφο όλων των καθηγητών, και όχι μόνο των εκλεγμένων αντιπροσώπων της ολμε. Αυτών των δεινοσαύρων που μια φορά στα 2 χρόνια, με χειρόγραφες εκλογές και με μεθόδους του περασμένου αιώνα, κλέβουν νομότυπα την ψήφο των συναδέλφων τους και νομιμοποιούνται να αποφασίζουν αντι αυτών.

tdrivas

συμφωνώ μαζί σου σε όλα, απλά πορευόμαστε για τον ίδιο προορισμό, από διαφορετικές γέφυρες.. πίσω στα πολύ δικά μας, ρίξτε μια ματιά σε αυτό που αφορά δημιουργία νέου πεδίου για αστυνομικές & στρατιωτικές σχολές

http://dictyo.gr/index.php/component/k2/item/10867-se-ksexoristo-pedio-oi-stratiotikes-kai-astynomikes-sxoles
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

petrosp13

Και αν ισχύσει το σύστημα όπως ψηφίστηκε, κάποιος θα μπορεί να διαγωνίζεται μόνο για την αστυνομία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής