ΓΕΛ: Η επόμενη μέρα

Ξεκίνησε από Γιάννης Αναγνωστάκης, 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Ανακοινώθηκε και η συγγραφή νέων βιβλίων

http://www.youtube.com/watch?v=-0D3cotZvAc
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

dolcefarniente

Καλημέρα συνάδερφοι. Εδώ και καιρό παρακολουθώ τη συζήτηση, αλλά δεν έπαιρνα μέρος σε αυτή.
Σήμερα θέλω απλά να πω τα εξής..

Όσον αφορά στους Πανεπιστημιακούς, επειδή τυχαίνει να κάνω μεταπτυχιακό αυτόν τον καιρό και είχα την ευκαιρία να το συζητήσω, κατάλαβα για άλλη μια φορά ότι κατανοούν και ξέρουν τι σημαίνει κατάργηση, αλλά στα πανεπιστήμια αυτή τη χρονική στιγμή υπάρχουν "μεγαλύτερα" θέματα. Προφανώς, όταν εφαρμοστεί και οι φοιτητές που εισάγονται μειωθούν ή το επίπεδο δεν είναι αυτό που ήταν..θα γίνει και το δικό μας μεγάλο θέμα..

Όσον αφορά στα φροντιστήρια και τις ενημερώσεις για το "Νέο Λύκειο" ο φίλος petrosp13 έχει δίκαιο ότι ξεκίνησαν και συμφωνώ στα περισσότερα μαζί του. Καλώς ή κακώς, το "Νεο Λύκειο"(τα " " γιατί μόνο νέο δεν το λες!) είναι ό, τι καλύτερο για τα φροντιστήρια, αλλά όχι για τον κλάδο μας δυστυχώς. Αύξηση μαθητών στην Α λυκείου έχει διαπιστωθεί και ας μην ξέρουν ακόμη οι μαθητές τι ακριβώς σύστημα είναι αυτό!!
Χθες, άκουσα συζήτηση συναδέρφου με μαθητή της Α Λυκείου που έκανε ένα τεστ προσανατολισμού στο φροντιστήριο και ο μαθητής είπε ότι τον ενδιαφέρει η Τεχνολογική κατεύθυνση αλλά δεν ξέρει αν θα υπάρχει για να την διαλέξει!!
Πάντως ο συνάδερφος της Θεωρητικής κατεύθυνσης τόνισε ότι "δεν ξέουμε ακόμα! Θα δούμε!"!!
Όσο για τους φετινούς μαθητές Β Λυκείου που επιλέγουν μεταξύ τεχνολογικής και θετικής για να κάνουν προετοιμασία...αρκετοί είναι εκείνοι που μου λένε ότι επιλέγουν ΑΕΠΠ για να αποφύγουν τη Βιολογία, αλλά πολλοί περισσότεροι είναι εκείνοι που επιλέγουν ΑΕΠΠ γιατί τους αρέσει!!

Ξέρω ότι δεν λέω κάτι καινούργιο σε ό,τι ήδη ξέρετε ή έχουμε πει. Τα δεδομένα είναι γνωστά, απλώς απορώ τι κάνουμε τώρα που προχωράει το υπουργείο..??

NiColas1957

Παράθεση από: petrosp13 στις 15 Φεβ 2014, 12:57:31 ΠΜ
Μακάρι να είναι μια κακόγουστη φάρσα αυτό που ζούμε
++++++++++++++++++++++++++++++++++

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tdrivas

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

pthomop

http://www.avgi.gr/article/1948958/o-polusxidis-aggelos-tou-arbanitopoulou

Άρχισαν τα όργανα για τον Λάσκαρη. Ως πότε θα μένει ατιμώρητο αυτό το άτομο;

gkatsion

Στην Ελλάδα;; Γεια σου ρε Θωμόπουλε με τα ωραία σου!!!!!
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: gkatsion στις 25 Φεβ 2014, 10:30:30 ΜΜ
Στην Ελλάδα;; Γεια σου ρε Θωμόπουλε με τα ωραία σου!!!!!
Διαβάζω σε αυτό το thread διάφορες απόψεις, αγωνίες και άγχη

Επειδή δεν πιστεύω πλέον στο ΔΣ της ΠΕΚΑΠ (στις 2 τελευταίες συνεδριάσεις ασχολούνται με τα χ άκυρα ψηψοδέλτια..) υπάρχουν εδώ άτομα που θέλουν να συμμετέχουν σε μία καινούρια κίνηση;;


Λαμπράκης Μανώλης

Να πω άλλη μια φορά αυτό που έχω πει 100 φορές, να γίνουν 101 έτσι για το καλό.... ΠΟΙΑ ΠΕΚΑΠ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ??? για εμένα προσωπικά, είναιηλίου φαεινότερον ότι ΔΕΝ ασχολούνται, και το πιο απλό είναι ότι ΔΕΝ έχουν κάνει κάτι μέχρι τώρα, άρα ή δεν τους απασχολεί ή κάτι παίζεται υπογείως....

εγώ προσωπικά είμαι θετικότατος για την πρότασή σου συνάδελφε, πρέπει να κινηθούμε άμεσα.... μακάρι αν είχα και πρόταση, δεν έχω όμως την πείρα/εμπειρία να πάρω "στις πλάτες μου" τον κλάδο...

nikosx

Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

tdrivas

Θέλω να πιστεύω ότι μας διέπει η λογικη. Τί πιο λογικό από το να συστήσει η ΠΕΚΑΠ μία ομάδα πανεπιστημιακών, έστω 3-4 προέδρους, και να πάει με αυτούς στο υπουργείο..???

υ.γ. μόνο και μόνο να παίζουν κάποιο στην πλάτη μας πολιτικά και κομματικά παιχνίδια...
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis

Ξουλίδου unplugged

http://www.stauroulaxoulidou.gr/eroteseis/eroteseis/skhetika-me-to-exetazomeno-mathema-tes-plerophorikes.html

Σχετικά με το εξεταζόμενο μάθημα της Πληροφορικής

Τετάρτη, 26 Φεβρουάριος 2014  ΕΡΩΤΗΣΗ

Προς: Τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων
Θέμα: Σχετικά με το εξεταζόμενο μάθημα της Πληροφορικής




Διαδώστε το παντού, ίσως ο Υπουργός απαντήσει πριν τον ανασχηματισμό

thana$i$

Πολύ καλή ερώτηση. Την έστειλα ήδη σε όλους τους βουλευτές που ψήφισαν το καλοκαίρι, με τα ανάλογα σχόλια.

andrika

Και εγώ το ίδιο έκανα. Αλλά ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Βλέπετε να γίνεται τίποτα Εγώ παντως βλεπω οτι εχουμε μείνει δέκα άνθρωποι ολοι και ολοι και συζητάμε κατι το ο οποίο ο Αρβ δεν λεει να το αλλάξει. Και να σας πω την αλήθεια μου; Δεν το βλεπω να αλλάζει με τιποτα με τιποτα ομως. Ηδη πέρασε το πρώτο σχολικό έτος αφου φτάσαμε στον Μάρτιο. Οποτε εμείς του ιδιωτικού τομέα καλο ειναι να αρχίσουμε να ψάχνουμε δουλειά.

Επισης συμφωνώ με την πρόταση του Παναγιώτη για θερινό σχολειο προγραμματισμού αλλα και παλι ουτε και εκει ειδα συμμετοχη. Για να δειτε οτι ειμαστε παρα πολυ λίγοι.