ΓΕΛ: Η επόμενη μέρα

Ξεκίνησε από Γιάννης Αναγνωστάκης, 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stpdt

Παράθεση από: Παναγιώτης Καραγεώργος στις 07 Φεβ 2014, 02:08:22 ΜΜ
Μετά το μάθημα θα εξαφανιστεί από τις εξετάσεις και ευτυχώς αφού σκοπός όλων είναι ένα μη εξεταστικονετρικό σύστημα...

Η ΑΕΠΠ κάνει την αρχή και θα πρέπει να είμαστε υπερήφανοι γι' αυτό...

Η αλήθεια είναι ότι το μάθημά μας δεν ευνοείται από τις γραπτές με στυλό εξετάσεις.

Οι πανελλήνιες εξετάσεις στην πληροφορική ίσως θα έπρεπε να είναι κάπως έτσι
http://www.pdp.gr/default.asp?pid=6&la=1

Δηλαδή οι μαθητές να εξετάζονται σε εκτός δικτύου υπολογιστές, με την βοήθεια ενός cd που θα έρχεται την ημέρα των εξετάσεων.
Και να υπογράφουν το γραπτό τους, με ψηφιακή υπογραφή, η οποία επίσης θα τους μοιράζεται την ώρα των εξετάσεων, σε μορφή dongle.

stpdt

Παράθεση από: Παναγιώτης Καραγεώργος στις 07 Φεβ 2014, 02:08:22 ΜΜ
Στον ενάμιση ακόμη χρόνο Γιάννη έχεις να περιμένεις σύμφωνα με τη στατιστική άλλα 3 υπομνήματα.

Το πόσο υπολογίζει τα μέλη της η ΠΕΚΑΠ φαίνεται και από εδώ:
http://pekap.gr/content/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B4%CF%83-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CF%80

Έχουν περάσει 6 μέρες και καμιά απάντηση.

Αυτό σημαίνει ότι κανείς στο ΔΣ δεν διαβάζει το φόρουμ;;;;
Ή ακόμα χειρότερα, ότι το διαβάσανε και δεν μπήκαν καν στον κόπο να δώσουν μια άτυπη και αυθόρμητη απάντηση του στυλ, "ναι συνάδελφε, ευχαριστούμε για τις ερωτήσεις, εγώ σαν Γιώργος σου απαντώ αυτό, θα το κοιτάξουμε και θα απαντήσουμε και σαν ΔΣ";;;

tdrivas

Ενδεχομένως τα πρακτικά των ΔΣ δώσουν απαντήσεις.

υ.γ. έχετε καταλάβει πόσο εκτός στόχου είμαστε αυτή την στιγμή. Τρωγόμαστε στο εσωτερικό μας (όχι ότι δεν υπάρχει λόγος) και ο χρόνος πιέζει ασφυκτικά..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

stpdt

#738
Παράθεση από: morfeus στις 08 Φεβ 2014, 10:08:24 ΠΜ
υ.γ. έχετε καταλάβει πόσο εκτός στόχου είμαστε αυτή την στιγμή. Τρωγόμαστε στο εσωτερικό μας (όχι ότι δεν υπάρχει λόγος) και ο χρόνος πιέζει ασφυκτικά..

Έχεις δίκιο.

Να μην ξεχνάμε όμως ότι εκτός από το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ και τους 800 συνάδελφους που στηρίζουν τις επιλογές και τις δομές που η ΠΕΚΑΠ υλοποιεί, υπάρχουν εκτός ΠΕΚΑΠ 2400 συνάδελφοι, στο δημόσιο, και κάμποσοι του ιδιωτικού τομέα.

Ας μην τα περιμένουμε λοιπόν όλα από το ΔΣ, άνθρωποι είναι και αυτοί και μπορεί να βαριούνται να δράσουν ή να έχουν άλλες σοβαρότερες για αυτούς δουλειές. Επίσης είναι πολύ πιθανό ότι και οι περισσότεροι από τους 800 που στηρίζουν την ΠΕΚΑΠ βαριούνται να δράσουν, εφόσον αποδέχτηκαν το καταστατικό της και παραχώρησαν εξουσία στο ΔΣ να αποφασίζει και να ενεργεί για λογαριασμό τους και εν ονόματί τους.

Για μένα η ελπίδα είναι στους 2400 (συν του ιδιωτικού τομέα). Μήπως και ανάμεσα σε αυτούς εμφανιστούν κάποιοι που πραγματικά επιθυμούν να παλέψουν.  Και δεν χρειάζεται πολύς "στρατός" για να κερδηθεί ο "πόλεμος". Και λίγος "στρατός" μπορεί να φέρει την νίκη, αρκεί να είναι ενεργός, μάχιμος και κυρίως αποτελεσματικός. Αποτελεσματικός, σε αυτή την λέξη ας σταθούμε λίγο παραπάνω.

stpdt

#739
Παράθεση από: morfeus στις 08 Φεβ 2014, 10:08:24 ΠΜ
Ενδεχομένως τα πρακτικά των ΔΣ δώσουν απαντήσεις.

Το δεύτερο ερώτημα της συναδέλφου, είχε ήδη απαντηθεί εμμέσως από το ΔΣ με τα πρακτικά όπου αναφέρουν ποιοι ψήφισαν κατά της αναίρεσης της απόφασης. Τα ερωτήματα Α και Γ όμως παραμένουν αναπάντητα.

Προσωπικά θεωρώ αντιδημοκρατική την τακτική οποιουδήποτε ΔΣ οποιουδήποτε συλλόγου, σε περίπτωση που δεν υπάρχει σχεδόν ομοφωνία ανάμεσα στα μέλη του ΔΣ για κάποιο θέμα, να αποφασίζει τελικά και να μην καταφεύγει στην ετυμηγορία των απλών μελών.

Όμως αυτό ορίζει το καταστατικό της ΠΕΚΑΠ. Ακόμα και με διαφορά μιας ψήφου ανάμεσα στα 9 μέλη του ΔΣ, μπορούν να παρθούν και οι πιο κρίσιμες αποφάσεις.

Όσοι είναι μέλη ενός συλλόγου και διαφωνούν με το καταστατικό έχουν δύο δρόμους. Ή προσπαθούν να το αλλάξουν (κάτι που γίνεται πολύ δύσκολα συνήθως, αφού αλλαγές στο καταστατικό απαιτούν πλειοψηφία άνω των 2/3 και συμμετοχή) ή φεύγουν και φτιάχνουν νέο σύλλογο.

petrosp13

Παράθεση από: morfeus στις 08 Φεβ 2014, 10:08:24 ΠΜ
υ.γ. έχετε καταλάβει πόσο εκτός στόχου είμαστε αυτή την στιγμή. Τρωγόμαστε στο εσωτερικό μας (όχι ότι δεν υπάρχει λόγος) και ο χρόνος πιέζει ασφυκτικά..

Επειδή δεν μπορώ εγώ σαν Πέτρος να συναντηθώ με Κεδίκογλου και RV, αναγκαστικά εναποθέτω τις ελπίδες μου στον φορέα που με "εκπροσωπεί"
Και όταν ο φορέας αυτός έχει εκδόσει απλά ένα υπόμνημα μέσα σε 7 μήνες από τον βιασμό της επιστήμης μας, τότε κάτι δεν πάει καλά
Το κράξιμο και οι προσπάθειες που γίνονται εδώ, στην λίστα και στην σελίδα στο fb είναι μια απέλπιδα προσπάθεια να σώσουμε τα αυτονόητα (και τις δουλειές μας πολλοί από εμάς)
Δεν θα ρίξω το φταίξιμο μόνο στους κυβερνώντες ή τους χημικούς όταν δεν έκανα εγώ σαν κλάδος τίποτα
Αν δεν κατεβαίνω στο γήπεδο για να κερδίσω, δεν θα μου φταίει ούτε ο αντίπαλος, ούτε ο καιρός
Αν και χαίρονται όλοι με την ανικανότητα ( ; ) που επιδεικνύουμε σαν κλάδος

Και το ξαναλέω γιατί εκεί είναι το ζουμί
ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ Η ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ το 2014;
Δεν είμαστε ούτε Αρχαία, ούτε Λατινικά, ούτε Πολιτικές και Κοινωνικές επιστήμες
Υποτίθεται ότι είμαστε η επιστήμη που αποτελεί την αιχμή του δόρατος αυτή τη στιγμή
Θα έπρεπε για πλάκα να είμαστε παντού, χωρίς καν επιχειρήματα
Αν δεν πείθονται οι απέναντι, τότε κάτι δεν κάνουμε καλά
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

stpdt

#741
Παράθεση από: petrosp13 στις 08 Φεβ 2014, 11:08:11 ΠΜ
Επειδή δεν μπορώ εγώ σαν Πέτρος να συναντηθώ με Κεδίκογλου και RV, αναγκαστικά εναποθέτω τις ελπίδες μου στον φορέα που με "εκπροσωπεί"
Και όταν ο φορέας αυτός έχει εκδόσει απλά ένα υπόμνημα μέσα σε 7 μήνες από τον βιασμό της επιστήμης μας, τότε κάτι δεν πάει καλά

Ναι αλλά το ερώτημα είναι, ποιος είναι ο φορέας που σε εκπροσωπεί, πως σε εκπροσωπεί,  με τι καταστατικό και με ποιες αρχές;

Μήπως εκπροσώπεισαι από έναν φορέα στον οποίο δίνεις λευκή επιταγή για δύο χρόνια να αποφασίζει για λογαριασμό σου; Αν ναι, τότε δεν φταίει ο φορέας.  Φταις εσύ που με το όνομά σου και την συμμετοχή σου ως μέλος, δίνεις αξία στον φορέα.

petrosp13

Εγώ δεν συμμετέχω γιατί δεν έχω το δικαίωμα να συμμετέχω
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

stpdt

#743
Παράθεση από: petrosp13 στις 08 Φεβ 2014, 11:34:06 ΠΜ
Εγώ δεν συμμετέχω γιατί δεν έχω το δικαίωμα να συμμετέχω

Αν σε μια ένωση δίνεις λευκή επιταγή για δύο χρόνια ώστε να αποφασίζουν άλλοι για σένα, τότε καλύτερα που δεν σου δίνουν το δικαίωμα να συμμετέχεις. Γιατί θα μπορούσες να ξεγελαστείς και να συμμετείχες, και έτσι θα παρέδιδες σε άλλους το δημοκρατικό σου δικαίωμα, δηλαδή άλλοι θα αποφασίζουν για σένα και εν ονόματί σου. Αν όντως η παραχώρηση αυτού του δημοκρατικού δικαιώματος ορίζεται  ως προϋπόθεση εγγραφής στο καταστατικό αυτής της ένωσης, τότε τελικά ίσως είσαι και τυχερός που δεν σε δέχονται. Αφού έτσι δεν έχεις καν τον πειρασμό να σκεφτείς να ενταχθείς, και παραμένεις ελεύθερος άνθρωπος και όχι πρόβατο του κάθε αντιπροσώπου.

Είσαι επίσης τυχερός γιατί εφόσον δεν υπάρχει ένωση να σε εκπροσωπεί, όλοι οι συνάδελφοί σου είναι ελεύθεροι και διαθέσιμοι να ενταχθούν κάπου. Μπορείς να φτιάξεις μια ένωση λοιπόν, η οποία να διέπεται από σωστότερες αρχές, και να ελκύσει τους συνάδελφους εκπαιδευτικούς του ιδιωτικού τομέα.

Αλλά γιατί όχι και του δημοσίου. Γιατί ενώ ο δημόσιος τομέας μπορεί να υπάρξει χωρίς τον ιδιωτικό, ο ιδιωτικός τομέας δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς τον δημόσιο. Με αυτή την λογική, ίσως να είναι καλή τακτική μια ένωση εκπαιδευτικών ιδωτικού τομέα, να μην απαγορεύει να ενταχθούν ως μέλη και εκπαιδευτικοί του δημοσίου.

Θα μπορούσαν λοιπόν οι του δημοσίου να στηρίξουν με το όνομά τους και την βοήθειά τους, τις επιλογές και τις δράσεις μιας ένωσης εκπαιδευτικών ιδιωτικού τομέα. Το να μπουν ως αιχμή του δόρατος ιδιώτες εκπαιδευτικοί, έχει σημασία , γιατί ο ιδιώτης είναι ελεύθερος, και δεν δεσμεύεται  από τις πειθαρχικές ευθύνες που ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας επιβάλει.

Παράθεση από: petrosp13 στις 08 Φεβ 2014, 11:08:11 ΠΜ
Επειδή δεν μπορώ εγώ σαν Πέτρος να συναντηθώ με Κεδίκογλου και RV......

Και για να στο πω πιο χύμα αν δεν το κατάλαβες.
Αν διαβάσεις την πληροφορία στο "στέκι πληροφοριών" (που ελπίζω να φτιαχτεί), ότι κάποιος της μαύρης λίστας βρίσκεται κοντά σε σένα, εσύ μπορείς να πας να τον βρεις, χωρίς κόστος ή κίνδυνο. Ο δημόσιος υπάλληλος όμως έχει κόστος αν το κάνει. Αφού με τον νέο δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα χρειάζεται προσοχή το πως μιλάς σε προϊστάμενο, η "απρεπής" συμπεριφορά εκτός υπηρεσίας είναι πειθαρχικό παράπτωμα, ακόμα και μια ενδεχόμενη άδικη μήνυση που θα δεχτεί ένας δημόσιος υπάλληλος αν ανάψουν τα αίματα, όλα αυτά μπορεί να τον οδηγήσουν σε διαθεσιμότητα.

Λευτέρης Δουκέρης

Καλησπέρα παιδιά.
Αυτό που επείγει , είναι την τετάρτη να "κατέβουμε " στο υπουργείο.
Ξεκίνησα και πριν μια βδομάδα μια πρόταση "ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ - ΝΤΡΟΜΠΡΑ ΚΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΑ ΠΟΙΟΙ ΘΑ
ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ ΣΤΙΣ 12-2 " και καμία απάντηση δεν πήρα.
Ξανάλέω ότι θα κατέβω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ποιός άλλος?
Ας κανουμε μια "ανακωχή" στα λεγόμενά μας  με το ΔΣ και ας ψάξουμε - δηλώσουμε  την δική μας συμμετοχή
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

stpdt

Παράθεση από: Λευτέρης Δουκέρης στις 09 Φεβ 2014, 12:12:19 ΠΜ
Καλησπέρα παιδιά.
Αυτό που επείγει , είναι την τετάρτη να "κατέβουμε " στο υπουργείο.
Ξεκίνησα και πριν μια βδομάδα μια πρόταση "ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ - ΝΤΡΟΜΠΡΑ ΚΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΑ ΠΟΙΟΙ ΘΑ
ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ ΣΤΙΣ 12-2 " και καμία απάντηση δεν πήρα.
Ξανάλέω ότι θα κατέβω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ποιός άλλος?
Ας κανουμε μια "ανακωχή" στα λεγόμενά μας  με το ΔΣ και ας ψάξουμε - δηλώσουμε  την δική μας συμμετοχή

Συνάδελφε, εγώ προσωπικά για να έρθω, θα πρέπει ή να είμαι εγώ ο ίδιος συν-οργανωτής της μάχης, ή να δω σχέδιο "μάχης" από τους στρατηγούς.  Και μάλιστα μάχης αποτελεσματικής.
Να κατέβω να φωνάζω σε ντουβάρια και πεζοδρόμιο, δεν το κάνω.

balatsa

Εγώ είμαι από Καρδίτσα και έχω φροντιστήριο. Δεν με πειράζει να το κλείσω για μια μέρα και να κατέβω στην Αθήνα. Μήπως είναι καλύτερα εμείς που είμαστε από επαρχία να πάμε στις περιφέρειες μας για διαμαρτυρία; Δηλαδή μήπως είναι καλύτερα να πάω στην Λάρισα (Περιφέρεια Θεσσαλίας) και να ψάξω να τα πω σε κάποιον υπεύθυνο εκεί.

Παράθεση από: stpdt στις 09 Φεβ 2014, 01:09:40 ΜΜ
Συνάδελφε, εγώ προσωπικά για να έρθω, θα πρέπει ή να είμαι εγώ ο ίδιος συν-οργανωτής της μάχης, ή να δω σχέδιο "μάχης" από τους στρατηγούς.  Και μάλιστα μάχης αποτελεσματικής.
Να κατέβω να φωνάζω σε ντουβάρια και πεζοδρόμιο, δεν το κάνω.

Συμφωνώ! και εγώ θα ήθελα να ξέρω το σχέδιο (αν υπάρχει).

Αλλά και εσύ πρέπει να συμφωνήσεις πως είναι καλύτερα να κατεβούμε όσοι περισσότεροι μπορούμε από το να μην πάμε καθόλου!!!! ;)
Είναι μια καλή ευκαιρία να τα πούμε face to face και αν χρειαστεί να κάνουμε επιτόπου αυτοσχεδιασμό και ότι βγει. Τουλάχιστον να μην πάει άλλη μια μέρα "τελείως" χαμένη!!!
Μπαλατσός Θωμάς
Καθηγητής Πληροφορικής

tdrivas

Παράθεση από: stpdt στις 09 Φεβ 2014, 01:09:40 ΜΜ
Συνάδελφε, εγώ προσωπικά για να έρθω, θα πρέπει ή να είμαι εγώ ο ίδιος συν-οργανωτής της μάχης, ή να δω σχέδιο "μάχης" από τους στρατηγούς.  Και μάλιστα μάχης αποτελεσματικής.
Να κατέβω να φωνάζω σε ντουβάρια και πεζοδρόμιο, δεν το κάνω.
τότε πήγαινε στα γραφεία της πεκαπ ή έλα εκεί την Τετάρτη να συνδιαμορφώσεις το πλαίσιο με όλους μας...μαζί σου να είμαστε όλοι συνδιοργανωτές κάθε μάχης, αλλά πρέπει να βρισκόμαστε στο πεδίο. Από το πληκτρολόγιο δεν θα κερδίσουμε τίποτα.
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

stpdt

#748
Παράθεση από: morfeus στις 09 Φεβ 2014, 04:28:41 ΜΜ
τότε πήγαινε στα γραφεία της πεκαπ ή έλα εκεί την Τετάρτη να συνδιαμορφώσεις το πλαίσιο με όλους μας...μαζί σου να είμαστε όλοι συνδιοργανωτές κάθε μάχης, αλλά πρέπει να βρισκόμαστε στο πεδίο. Από το πληκτρολόγιο δεν θα κερδίσουμε τίποτα.

Σε προηγούμενο μήνυμα μου, έχω ξεκαθαρίσει την θέση μου:

Ο αγώνας θέλει σχεδιασμό και οργάνωση. Οχι διαμαρτυρίες σε τοίχους και σε πεζοδρόμια. Όχι φωνές, όχι μονολόγους, όχι λογίδρια σε ανούσιες συνελεύσεις.

Θέλει πραγματικό διάλογο μεταξύ μας, νηφάλιο και ασύγχρονο διάλογο, έτσι ώστε να ακούγονται τα επιχειρήματα. Θέλει πληκτρολόγιο, θέλει συγκέντρωση πληροφοριών, θέλει γνώσεις ασφάλειας δεδομένων, θέλει αξιόπιστες ψηφοφορίες. Και πρώτα-πρώτα θέλει να συναντηθούμε σε μια συνέλευση και να αλλάξουμε διαπιστευτήρια, για να μπορούμε να ψηφίζουμε αξιόπιστα στο ίντερνετ.

Αφού γίνουν όλα τα παραπάνω, αφού αποφασίσουμε ποιοί είναι οι υπεύθυνοι και μαζευτούν οι πληροφορίες για αυτούς,  και αφού σχεδιαστεί ο αγώνας από το πληκτρολόγιο μας, τότε περνάμε στην πράξη. Τότε υλοποιούμε  στοχευμένες δράσεις προς τους πραγματικά υπεύθυνους, δράσεις που θα αναγκάσουν όσα πρόσωπα ευθύνονται να αλλάξουν τις αποφάσεις τους, και να  επαναφέρουν το μάθημά μας στη θέση που του αξίζει να είναι.

Τι από τα παραπάνω θα γίνει στις 12-2;
Ή τι από τα παραπάνω θα μας επιτρέψει η ένωση να κάνουμε, αν έρθουμε στα γραφεία της;

Ακόμα και στην υποθετική περίπτωση που συμφωνήσει όλοκληρο το ΔΣ, η ένωση έχει ένα καταστατικό που περιορίζει τα δημοκρατικά δικαιώματα των μελών. Θα επιτρέψει η ένωση να γίνει ψηφοφορία για να δημιουργηθεί μια μαύρη λίστα με όσους είναι οι υπεύθυνοι για την κατάσταση; Θα επιτρέψει η ένωση να μαζεύουμε πληροφορίες σε κάποιο λογισμικό (π.χ. tahοe-lafs)  για το που μπορούμε να συναντήσουμε τους υπεύθυνους; Δεν νομίζω....

Για μένα η ελπίδα είναι εκτός της ένωσης, η ελπίδα είναι οι 2400 ανένταχτοι καθηγητές του δημοσίου, οι οποίοι πρέπει να συμμετέχουν σε μια νέα ένωση που θα δημιουργηθεί από καθηγητές του ιδιωτικού τομέα. Αν υπάρχει ένας λόγος να έρθω στις 12-2, είναι για να συναντηθώ πρόσωπο με πρόσωπο με κάποιους από αυτούς τους 2400(συν του ιδιωτικού) συναδέλφους μου. Πολύ φοβάμαι όμως ότι στις 12-2 θα βρεθώ ανάμεσα στα πρόβατα της ένωσης, και δεν θα συναντήσω παρά ελάχιστους από αυτούς που θα ήθελα.

tdrivas

Παράθεση από: stpdt στις 09 Φεβ 2014, 06:38:07 ΜΜ
Αν υπάρχει ένας λόγος να έρθω στις 12-2, είναι για να συναντήσω πρόσωπο με πρόσωπο κάποιους από αυτούς τους 2400(συν του ιδιωτικού) συναδέλφους μου.

Αυτό ακριβώς είναι το σημαντικό εκείνης της ημέρας. Να γνωριστούμε και να χαράξουμε και το δικό μας τρόπο δράσης. Επιπροσθέτως να απαιτήσουμε εξηγήσεις από τους ιθύνοντες.
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas